Am melodijska i Am hromatska

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
terry mid

Am melodijska i Am hromatska

Post by terry mid » 21 Jun 2010, 22:30

Malo sam obnavljao teoriju pa su me malo zbunile ove dve lestvice recimo nek budu Am....to su melodijska i hromatska(ili neki je zovu dur-molska) u cemu je poenta ne shvatam :?: I zato ako neko ima malo vremena i teoriskog znanja da mi objasni ove dve za mene krajnje cudne skale...
:eek4i_2: :shocked3:

User avatar
manda
Posts: 70
Joined: 01 Nov 2009, 13:34

Re: Am melodijska i Am hromatska

Post by manda » 22 Jun 2010, 09:05

Prvo, hromatska Am ne postoji. Neko te je ili slagao, ili nisi dobro pročitao. Najverovatnije se misli na HARMONSKU Am. Dalje, ova durmolska ima više veze sa melodijskim molom, pre nego sa harmonskim (tvojim hromatskim), odnosno melodijski mol se naziva i MOLDUR, a ne durmol (durmol je nešto drugo, ali da te ne zbunjujem)

Evo melodijskog Am:

A H C D E FIS GIS A

Primer: E - FIS - GIS - H - A (DE - VO - JKO - MAAAA - LA) ....


Evo hromatskog Am:

A H C D E F GIS A (razlika je samo FIS - F)

....


Ove skale nisu uopšte čudne, regularno se koriste u muzici (čak nisu ni nešto preterano egzotične).


Jel to jasno?

terry mid

Re: Am melodijska i Am harmonska

Post by terry mid » 22 Jun 2010, 10:43

Kao pro hvala na odgovoru :D
I da ja sam pogresio nije "hromatska" nego harmonska...(sigurno su ljudi odma popegli cim su videli u nasllovu hromatska :D )...To sam pogresio jer mi je u glavi bio hromatski polustepen kojim povisujemo 7 stupanj...(ako i to nisam pogresio)
A za ovo durmolska skala tako sam procitao i tako ucio...a ako sam to pogresio to nije do mene 8)
Ako sam dobro shvatio mi harmonsku lestvicu dobijamo ako hocemo da u prirodnoj Am lestvici imamo vodjicu..Da li sam u pravu?I zato povisujemo 7 stupanj za hromatski polustepen...OK
A melodijska se dobija kada prirodnoj Am skali povisimo VI i VII stupanj...I get that :ziveli:
E hvala...
P.S. Ti me ispravi ako sam jos nesto pogresio :XD:

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Am melodijska i Am hromatska

Post by Bach » 22 Jun 2010, 10:51

A mol PRIORDNI ti je lestvica koja je izvedena iz C dura. U predznacima izmedju A mola i C dura nema razlike (Osim sto C dur pocinje od tona C pa redjas bele dirke a A mol od tona A pa redjas bele dirke - ako ti je tako lakse da shvatis). Postoje varijante i durke i molske lestvice tako sto neke odredjene stupnjeve snizis odnosno povisis. U molu imas varijantu kad u tom PRIRODNOM molu povisis 7 stupanj da bi dobio vodjicu za osnovni ton i to je taj G u GIS koji je ustvari i HARMONSKI mol. A melodijski dobijas tako sto tom HARMONSKOM molu povisis i 6 stupanj F u FIS (dakle u MEL. molu imas i FIS i GIS!). Jedna ispravka za mandu takodje, MOLDUR je DURSKA varijanta (a ne molska i ne vezuje se za melodiski mol :) ) i dobija se tako sto u PRIRODNOM duru snizis 6 stupanj! U C duru bi to bio ton A u AS! A MELODIJSKA varijanta durke lestvice se dobija tako sto snizis i 6 i 7 stupanj, sto bi bilo (pokret nanize) C B AS G. Ako ti jos nesto nije jasno pitaj.... pozZ :ziveli:

terry mid

Re: Am melodijska i Am hromatska

Post by terry mid » 22 Jun 2010, 16:37

Ok sada mi je sve savrseno jasno mislim to da Ami C imaju iste tonove to sam znao...znam gotovo sve o skalama(lestvicama) ali me je ovo malo bunio pa sam hteo da razresim dilemu...Hvala jos jednom :ziveli: A sto se tice belih dirke to je ok shvatam mada sam gitarista ipak znam i tu osnovu na klaviru 8)

P.S. Izgleda da sam ipak bio u pravu sto se tice durmola hehe :lol:

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Am melodijska i Am hromatska

Post by Bach » 22 Jun 2010, 22:55

Nisi u pravu posto ne postoji DURMOL nego MOLDUR! ;)

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Am melodijska i Am hromatska

Post by MetalFunk » 22 Jun 2010, 22:55

Bach wrote:Nisi u pravu posto ne postoji DURMOL nego MOLDUR! ;)
zato su tu kolege sa foruma da ga isprave (:
:ziveli:

terry mid

Re: Am melodijska i Am hromatska

Post by terry mid » 22 Jun 2010, 22:59

MetalFunk wrote:
Bach wrote:Nisi u pravu posto ne postoji DURMOL nego MOLDUR! ;)
zato postoje kolege sa foruma da ga isprave (:
:ziveli:
Ono jest' tako :ziveli: Vazno da sam ja razumeo :Teddy:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest