modovi i skale

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Adis_Gile
Posts: 7
Joined: 12 Oct 2010, 09:38

modovi i skale

Post by Adis_Gile » 12 Oct 2010, 10:17

Pozdrav,
uceci muzicku teoriju sam naisao na pitanje na koje ne mogu naci odgovor... :)

Razlika izmedju muzickih modova i skala (koje imaju nazive iste kao i modovi)

primjer : dorian mode od c-dur skale D,E,F,G,A,B(H),C,D; onda sam naišao na c dorian skalu koja sadrzi C,D,D#,F,G,A,A#... (ustvari A#dur skala samo sto pocinje na drugom tonu iste skala; to bi onda bio A#dur dorian mode)

Provjerevao sam i dalje i onda Cdur phrygian skala je ustvari G# dur phrygian mode...

Koliko sam shvatio za dobijanje tih skala koristi se ista formula kao u pravljenju durske skale samo sto se ide unazad...

Zanima me zašto se te skale nazivaju tako? da li ja sad preko c dura takodjer imam opciju da soliram u A# dur skali (nekako mi ne zvuči baš)...

Ili su te skale C dorian scale, C phrygian scale ustvari samo nazivi za A#dur dorian mode i G# dur dorian mode jer pocinju na tonu C?


Hvala! :)
Pozz

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: modovi i skale

Post by dejankuki » 12 Oct 2010, 12:43

viewtopic.php?f=15&t=1637 mozda ce ti ovo pomoci...


a ima jos poneka tema gde se govori o modusima

User avatar
vlobrk
Posts: 322
Joined: 25 Aug 2009, 17:35

Re: modovi i skale

Post by vlobrk » 12 Oct 2010, 16:59

Vidi,ne postoje D-dorski modusi.Postoji jedan jedini D-dorski modus koji ces najlakse dobiti ako nizes tonove C-dur skale pocevsi od drugog stupnja tj. tona D pa sve do sledeceg D (za oktavu vise).Ovo je najlaksi nacin za dobijanje modusa i nije nista bitno moras priznati.Opet jedan jedini D-Frigiski modus ces dobiti nizanjem B-dur skale (nije A# ako konsultujes Kvintni i Kvartni krug) od njenog treceg stupnja (opet D pa sve do D).Moduse neces shvatiti i koristiti kako treba dok god ih posmatras ovako (kao deo C ili B dura) vec ih moras posmatrati kao zasebne skale i gledati njihovu relaciju sa istoimenim durom.U ovom slucaju D-dur ili D Jonski modus.D-dorski modus nema neku posebnu relaciju sa C-durom jer ima iste tonove samo pocinje od drugog tona sto i jeste bitno ali ne za ovu pricu.Znaci ne razlikuje se od C-dura ali u odnosu na D-dur ima snizeni treci stupanj sto je molska terca pa je samim tim i D-Dorian molski modus.To opet ukazuje na to da ces ga koristiti preko molskih akorada indeksiranim sa D.Najprostije preko d-mola.
Dorski,Frigiski,Eolski i Lokriski su molski modusi i mozes snimiti nekoliko taktova samo d-mol akorda i probati da sviras ove moduse preko toga da vidis kako i koliko razlicito zvuci.To jeste uloga modusa da preko iste podloge obezbede razlicit Feel ili Trip (kako god ...).Za dobijanje modusa se mozes koristiti time da recimo D-Eolski nizes od sestog stupnja F-dur skale (Frigiski od treceg B-dura,Lokriski od sedmog D#(Eb) dura).Ovako ces najlakse rastumaciti tonove nekog modusa ali to nije ispravan pristup.Meni je pomogla knjiga Jody Fisher-Complete Jazz Guitar Method i na vol#1 se nalazi ovo o cemu ja pricam i upravo se bavi razlicitim pristupima modusima i skalama uopste.Znaci D-dorian kao deo C-dura i kao deo D-dura,sta i kako dalje.

Po ovome sto si pisao mislim da si prerano pojurio u moduse i da ti nedostaje dosta znanja izmedju.Kazem ovo na osnovu licnog iskustva ali kako god zelis.

da li ja sad preko c dura takodjer imam opciju da soliram u A# dur skali (nekako mi ne zvuči baš)...
O tome upravo pricam.Imas opciju da radis sta god hoces dok god ti dobro zvuci a ovde to nije slucaj.Da pokusam da razjasnim zasto.
U B-duru nemas C-dur akord (harmonizacija skale i ostalo) vec C-mol i tu je u osnovi greska.Preko C-mola mozes koristiti bilo koji molski modus indeksiran sa C i tu je glavna caka.Ako posmatras sve te moduse kao delove nekih skala ili tonaliteta jako ces se zbuniti ali ako ih posmatras kao zasebne skale koje obezbedjuju odredjeni trip onda si na pravom putu.

Adis_Gile
Posts: 7
Joined: 12 Oct 2010, 09:38

Re: modovi i skale

Post by Adis_Gile » 12 Oct 2010, 18:06

Ahaaaa :)
Pa hvala ti puno...
Napokon kontam...
Imas pravo, nedostaje mi dosta znanja izmedju...
Malo sam ubrzao čitajući neke stvari odmah nakon što sam krenuo sa učenjem... :)

Dosta si mi razjasnio. Pronaći ću i tu knjigu...
A baš sam krenuo pogrešnim putem. :)
Uhh!

Hvala puno.

User avatar
vlobrk
Posts: 322
Joined: 25 Aug 2009, 17:35

Re: modovi i skale

Post by vlobrk » 12 Oct 2010, 20:21

Drago mi je ako sam pomogao mada nisam ni ja profi na tu temu.
Imas jos malo pomoci na PP.

Adis_Gile
Posts: 7
Joined: 12 Oct 2010, 09:38

Re: modovi i skale

Post by Adis_Gile » 12 Oct 2010, 21:13

thx! :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest