Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Moderators: dejankuki, Reverse

danilo93
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2011, 22:05

Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by danilo93 » 30 Jan 2011, 22:15

Zdravo, ljudiiiiiiiiii...E, forum vam je vrhunski!!!Bas je extra...:)) Vidim da ovde ima dosta ljudi koji "znaju znanje", pa sam zeleo da vas priupitam za pomoc...Zelim da naucim da pevam po notama i solidno se snalazim, al' nije to to...Citam note intervalski (gledam koji je razmak izmedju tonova, pa tako "skacem" sa note na notu), sto nije dobro, ekonomicno...Skoro mi je rekla jedna drugarica da moram da naucim "napamet" tj. da sam stvorim osecaj izmedju dve note: npr sol - mi...I da imam u glavi odmah prestavu, a ne da razmisljam o tome kao o terci...Pominjala mi je i neke akorde i milion nekih stvari, al' uglavnom, rekla mi je da postoje odredjeni motivi u muzici - mini vezbice, vokalize (ili kako se to vec zove) i da treba da ih vezbam kako bih stvorio taj osecaj za note...Mozete li da mi kazete u cemu je stvar i da mi date neke motive da ih vezbam, ne bih li postigao ono sto zelim da postignem!? Pls!!!!!!Hvala unapred! Pozz! :)))))))))) :P

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by ssmc » 31 Jan 2011, 02:36

Solfeđo?

danilo93
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2011, 22:05

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by danilo93 » 31 Jan 2011, 11:38

ssmc wrote:Solfeđo?

Joj, da...Zelim sam da naucim citanje nota, bez muzicke...:PpP

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by Reverse » 31 Jan 2011, 12:59

Ako redovno vezbas nesto iz nota, vremenom ces citati sve brze i brze. Nema tu neke posebne vezbe kojom ces nauciti da citas brzo za 2 dana, treba mnogo vise vremena.
Ne znam da li sviras nesto, to moze dosta da pomogne ako se vezba po notama. Mozes da nadjes i neke knjige za nizu muzicku skolu.

danilo93
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2011, 22:05

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by danilo93 » 31 Jan 2011, 16:00

Reverse wrote:Ako redovno vezbas nesto iz nota, vremenom ces citati sve brze i brze. Nema tu neke posebne vezbe kojom ces nauciti da citas brzo za 2 dana, treba mnogo vise vremena.
Ne znam da li sviras nesto, to moze dosta da pomogne ako se vezba po notama. Mozes da nadjes i neke knjige za nizu muzicku skolu.
Da, ali sigurno postoje vezbice za vezbanje citanja nota!Ne mislim ja sa naucim to za dva dana, al' samo bih voleo da me neko uputi! :D Ne sviram nista, a za knjige cu videti nes...Hvala u svakom slucaju!Ima li neko jos nekakvo resenje?! :)

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by MetalFunk » 31 Jan 2011, 16:12

Dude... goddamit... Kako znas "dosta toga", a ne znas odakle? Sta si koristio da saznas "dosta toga"? lol Reci, nemam pojma nista, uputite me.
P.s. Uzmi Marka Tajcevica, on ce ti dati smernice.
lol koji trip...

danilo93
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2011, 22:05

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by danilo93 » 31 Jan 2011, 16:23

MetalFunk wrote:Dude... goddamit... Kako znas "dosta toga", a ne znas odakle? Sta si koristio da saznas "dosta toga"? lol Reci, nemam pojma nista, uputite me.
P.s. Uzmi Marka Tajcevica, on ce ti dati smernice.
lol koji trip...
Iznivi, Rambo, nisam te poznao!

Pod "znam dosta toga" znaci da znam dosta u vezi sa trajanjem noti, ritmnom, intervalima itd. jer sam isao jedno vreme u muzicku skolu...To takodje znaci, da se relativno dobro snalazim u citanju noti, al' mi treba jos dosta vezbe, jer sam spor...Zato sam i trazio neke vezbice kako bih stekao rutinu...Nije mi uopste bila namera da se ku*cim ovde...A ako tebi jeste, molim te nemoj se truditi da mi pomognes jer sam najiskrenije zatrazio pomoc, nemajuci nameru da se KU*RCIM, kao sto to vec rekoh, pa bih zamolio da mi neko tako isto i odgovori i pokusa da pomogne!

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by MetalFunk » 31 Jan 2011, 16:29

Oprosteno ti je, young grasshopper.
Potrazi Tajcevica, vec ti dado' odgovor.
:ziveli:


User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by Reverse » 31 Jan 2011, 17:15

Nece ti Tajcevic pomoci da brze citas note, naravno trebalo bi da naucis sve to zbog teorije je l' te :)
Uzmes bilo koje note i citaj, danas jednu stvar, sutra drugu itd, nije cilj da ti to naucis da savrseno pevas nego samo da predjes sto vise nota, shvati to kao bildovanje.
Uzmi lepo Solfedjo za prvi razred nize muzicke i citaj redom, cak bi najbolje bilo da vise vezbas ritmicke vezbe (ako ti je to lako uzmi za 2./3. razred)

Bez provokacija molim! 8)

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by MetalFunk » 31 Jan 2011, 17:33

Reverse wrote:Nece ti Tajcevic pomoci da brze citas note
Ne, ali imaju korisni saveti, tipa "kako i sta for dummies". Tako da, trebali bi mu pomoci, kol'ko-tol'ko.
Solfedjio i sl. moze da izgugla, za pocetak.

danilo93
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2011, 22:05

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by danilo93 » 31 Jan 2011, 18:00

Hvala sirac-sunka i Reverse! :) Pokusacu ovo sto ste mi predlozili...Pozz! :P

User avatar
dule
Posts: 43
Joined: 09 Sep 2007, 09:12

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by dule » 07 Feb 2011, 11:30

pored 148 milijardi sajtova sa interaktivnim vezbama u fleshu, vi mu nudite knjigu tajcevica koja ce da mu se raskupusa pri prvom prelistavanju i solfedjo za muzicke skole od 16 listova za 500 dinara :mrgreen:

http://www.8notes.com/games/

http://www.teoria.com/exercises/

ovakvih sajtova je bezbroj. klikci dok ti ne utrne ruka, pa o5 :D drugo, imas isto tako dosta sajtova sa notama, skines pdf pa citas, eventualno odstampas...sta da bacas pare kad ne moras.

tajcevica teorija muzike je vrh, samo e besmisleno kupovati e pored svega sto nam se nudi na netu (sto za dz sto za "dz")

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by MetalFunk » 07 Feb 2011, 13:58

You made some point... NOT!
Marko Tajcevic je proveren, dok ovo ostalo... Pa, bas i ne.
Ako hoce teoriju za solfedjo, nek ode u muzicku i nek se raspita sta mu treba od stiva. Marko Tajcevic je tip of iceberg. Sto mu i treba za pocetak!

Ako dolazis vec sa mudroscu, da prozboris, bar dodji sa proverenom. Uostalom, 500 "kinti" je isto nista, za dz, upravo zbog onoga sto knjiga nudi.

disclaimer : no animals were harmed during the presentation

:ziveli:

User avatar
dule
Posts: 43
Joined: 09 Sep 2007, 09:12

Re: Kako da naucim da citam note? - (dosta toga vec znam:D)

Post by dule » 07 Feb 2011, 14:26

proveren od strane koga cega i otkud znas da 'to drugo' nije provereno?

teorija muzike je svuda ista i zasto bi se neko cimao do muzicke skole da se raspituje za literaturu ili da kupuje knjigu kad sve to moze da nauci na brzi i laksi i zanimljivi nacin preko neta za dz. tajcevica knjiga jeste super al' je ancient history i nema tu nikakve mudrosti osim sto ce da ustedi i na vremenu i na parama.

to kao da ste mu rekli da pise note za orkestar sa lenjirom i penkalom, pored toliko softvera za notografiju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest