Trzalica vs Fingerpicking

Moderators: dejankuki, Reverse

Koju tehniku sviranja vise volite da koristite ?

Trzalica
25
46%
Sviranje prstima
29
54%
 
Total votes: 54

User avatar
Robin Hood
Posts: 52
Joined: 08 Sep 2010, 20:31

Trzalica vs Fingerpicking

Post by Robin Hood » 02 Feb 2011, 20:31

Ja glasam za sviranje prstima i na akusticnoj i elektricnoj gitari.Prosto mi se zvuk vise svidja, a i mislim da je neke stvari preciznije svirati ovako nego trzalicom.
Ali moram priznati da se trzalicom ipak dobija veci attack i malo "grublji" ton, sem ako niste srezali nokte. :XD:
A pretpostavljam da vec svi znamo cime se brze svira.Ako je to uopste toliko bitno. :)
Zanima me cime se vi vise sluzite. :D
Evo jedan zanimljiv video :

User avatar
BeAuty
Posts: 42
Joined: 26 Dec 2010, 15:39

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by BeAuty » 02 Feb 2011, 21:17

Ja licno,, posle onolike klasike,, vise gotivim Fingerpicking...
Razlogg..... hm...
Pa jednostavno, sviranje prstima je nekako "prirodnije", moze da se osvira stosta sto ne mozete osvirati trzalicom i jednostavno je ljepsi ugodjaj...

Preciznije sad...
Sve zavisi koje zanrove muzike svrate.. Kad przis neki Metal,, sigurno ne mozes svirati pstima.. A isto tako neko razlaganj npr Stairway to haven,, pa i vecina klasicnih kompozicija ne mozes osvirati trzalicom... Mozes kad bi kombinovao trzalicu i do-mali prst,, ali bolje onda koristiti svaki prst...
Sto se tice noktiju,, je licno nokat imam samo na palcu i do-malom prstu...:D.. Razlog je,, to sto mom stilu treba neki zasci, "neprirodniji" bass.. I zbog toga drzim nokat na palcu, a do-mali mi sluzi isto tako.. ako hocu da istaknem neki ton sviram ga do-malim (prstenjakom)..
takodje je greska to sto si rekao da je brze svirati prstima... Solazeeee,, pa i nije bas.. Dosta je teza tehnika prstima svirati solaze,, (ako neces sve jednim prstom) i ponovo solaze je lakse osvirati trzalicom,, mada ponovo.. Ako hoces da dodas neki bass tu je PALAC... I onda sviras prstima,, znaci sve zavisi..

Eto to je neko moje misljenje...

User avatar
BeAuty
Posts: 42
Joined: 26 Dec 2010, 15:39

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by BeAuty » 02 Feb 2011, 21:25

Robin Hood wrote: Evo jedan zanimljiv video :
Mislim da je ovo los primjer fingerpickinga... Nznm,
po mom skromnom misljenju..
Mark skroz neprirodno, vjestacki, fuj drzi ruku i prste kad koristi tu tehniku..
Ruka treba da je opustenija, a ne ovako zgrcena.. Ne kazem da Knopfler nije dobar gitarista, nasuprot, bas ga gotivim,, ali ne svidja mi se ovaj njegov stil...

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by nenadnenad » 02 Feb 2011, 21:33


User avatar
Robin Hood
Posts: 52
Joined: 08 Sep 2010, 20:31

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Robin Hood » 02 Feb 2011, 22:26

takodje je greska to sto si rekao da je brze svirati prstima
Nisam to rekao. :facepalm: :)
Mislim da je ovo los primjer fingerpickinga... Nznm,
po mom skromnom misljenju..
Mark skroz neprirodno, vjestacki, fuj drzi ruku i prste kad koristi tu tehniku..
Ruka treba da je opustenija, a ne ovako zgrcena.. Ne kazem da Knopfler nije dobar gitarista, nasuprot, bas ga gotivim,, ali ne svidja mi se ovaj njegov stil...
Da, razumem sta zelis da kazes.
Kod gitarista klasicne muzike ruka jeste opustenija i kao da "pada".Nofler je drzi skoro "fiksiranu" i po meni je to nekada i bolje resenje za neke druge stvari koje i nemaju toliko dodirnih tacaka sa klasikom. :)

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by decades07 » 02 Feb 2011, 23:04

Preferiram obe tehnike, u zavisnosti od registra.
Uglavnom na klinu bolje operišem trzom, a baš kad namastim zvuk volim da se igram prstima.. .
Jedno vreme (pre 11 godina) sam vijao tehniku, pa upisao nižu muzičku, vanredno, i zaista se nisam ovajdio za neku brzinu niti preciznost, ali je ostala ekspresija, tj. razumevanje iste kroz sopstvenu muzičku praksu, gde je rad prstima pomogao da je (expresiju) osvestim. Da, ostali su i nokti :bambi:

Poslednjih par god. sam se našao u situaciji gde neke stvari sviram slajdom, ali u desnoj ruci, koristeći ga kao "gudalo" :)

Eto.
Neki učen svet je puno pisao o tome kako je igra i ćale i keva svim umetnostima, uopšte kulturi.. .

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Cortex » 03 Feb 2011, 07:36

Uvek fingerpicking. Uvek. Ako nishta drugo, bar imam utisak vece povezanosti sa instrumentom, direktno preko kozhe, ili ajde noktiju, svojih prstiju, a ne preko posrednika - parcheta plastike, ili neke varijacije na istu.
U poslednje vreme sam svirao sa trzalicom od 3mm chak, pa sam preshao na thumb pick jedno nedelju dana, i onda se vratio na trzalicu od 1.14mm i koristio je zajedno sa ostalim prstima. Konstantno slejvujem sebe pokushavajuci da sviram taj prokleti alternate picking trzalicom, ali mislim da dan kada cu odustati od toga i svirati iskljuchivo kombinaciju trza/prsti sa dosta legata, nije daleko.



Ovaj lik za mene objashnjava. Potpuni master instrumenta.

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Markony » 03 Feb 2011, 12:07

Mozda izbor zavisi od vrste muzike koju sviramo?
Mada, sretao sam momke koji su se uzasno trudili da sviraju Noise prstima i nije im islo. Pitam se zasto?

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by andrej] » 03 Feb 2011, 12:33

mene je andy sa pgs-a ubedio da sviram prstima, sto cu i da počnem, čim mi bude gotova gitara. onaj thumbpick mi je kul, takodje, samo morate provaliti veličinu.

al sve zavisi od muzike. nema naročito poente mučiti se prstima (mada je čak moguće), ako svirate neki hevi ritam, npr.

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Hillybilly » 03 Feb 2011, 12:59

Ma koristis sve sto stignes i sta ti padne pod ruku, goli prsti, thumb picks, fingerpicks, trzalice-razne 0.44-3mm a i e-bow kad zatreba, ponekad posluze i gudala. Ako pogledas Tommy Emmanuel koristi sta god mu padne pod ruku, cak i metlice za bubnjeve!

Elem predledajuci gore navedeni snimak nabasam na ovog lika! Kako je baja mixovao stilove i tehnike, kao neki tehno freak na gitari. :wallbash_2: , sto ja nemogu samo deo ovoga da odsviram :cry:

[youtube]XnxazCB_JPw&feature=related[/youtube]

[youtube]0ZDOV2i61tM&feature=related[/youtube]
SO COOL!
[youtube]CBgvgFeRFX8&feature=related[/youtube]

Naravno sve pohvale za oblacenje i spotove!!! :jedi_fight:

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Guitar_thrill » 03 Feb 2011, 13:23

Cortex wrote: Konstantno slejvujem sebe pokushavajuci da sviram taj prokleti alternate picking trzalicom, ali mislim da dan kada cu odustati od toga i svirati iskljuchivo kombinaciju trza/prsti sa dosta legata, nije daleko.
+10000

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Markony » 03 Feb 2011, 13:32

Zbog ovoga sam uvek zalio sto ne sviram klavir!
Klavir = One Man Show!
Doduse, Tommy Emmanuel mi je pokazao da se i gitara moze svirati kao klavir 8)

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by nenadnenad » 03 Feb 2011, 15:19

ovi fingerstyleri pecini bi mnogo bolje zvucali uz bubanj i bass.naravno, stim da prepuste neke linije bass gitari.
to bi bilo ludilo

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Hillybilly » 03 Feb 2011, 15:55

Aaaaaaaaaaaaa!!! Sad sam skontao na koga me podseca ovaj Ewan Dobson..........

Image

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Trzalica vs Fingerpicking

Post by Highway One » 04 Feb 2011, 14:38

:XD:
Za mene su prsti uvek davali lepsi ton na klinu (knopfler :bow: ) , ali na klinu od ovog tesko da moze bolje(naravno da tu ima mnooogo toga i u tehnici leve i desne ruke)

Sa druge strane trzalica u rock solo gitari daje dosta mogucnosti (posto se sviraju vecinom pojedinacne note) i razbijacki ton za ritam(tvadja je od prsta)

(Naravno, bitan je alternate picking :lol:)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest