za sta sluze modusi?

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: za sta sluze modusi?

Post by pisac » 26 Oct 2015, 21:11

Pa nemoj da objasnjavas...sviraj i uzivaj.Najveci slikari su bili naivci,i stvorili su remek-dela.Sumnjam da je Robert Johnson znao moduse.Kad covek pocne previse da se bavi teorijom,tu prestaje kreativnost...
Neke stvari su od krucijalne vaznosti,naravno.neke i nisu.Od tih modusa navise volim dorski-Robby Krieger je dobro svirao svog SG-ja...

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: za sta sluze modusi?

Post by pisac » 26 Oct 2015, 21:34

P.S.Replika je namenjena Cope-u,da se neko ne uvredi.Hteo sam reci da i ja ne znam moduse,i mnogi gitaristi sirom sveta,ali ovde ima ljudi koji znaju teoriju u prste,i mogu shvatiti da nipodastavam njihovo znanje,da je ono,,nemoj da objasnjavas,sviraj i uzivaj ''njima namenjeno.Eto,nisam bio bas jasan u malopredjasnjoj poruci.Sad sam ispravio to.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: za sta sluze modusi?

Post by Cope » 26 Oct 2015, 22:20

Pa to, ovi što su prirodnim otkrovenjima nadenuli neko ime smatraju se autoritetima, a za razliku od nas samoniklih :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: za sta sluze modusi?

Post by Dushan S » 27 Oct 2015, 17:48

Cope wrote:Pa to, ovi što su prirodnim otkrovenjima nadenuli neko ime smatraju se autoritetima, a za razliku od nas samoniklih :)
Mislim da ne kapiraš dobro šta je muzička teorija niti čemu služi, bez uvrede. Možeš da živiš ne znajući ali nemoj da zavaravaš sebe time da nešto umeš i vladaš istim na prirodnoj bazi.
Pa nemoj da objasnjavas...sviraj i uzivaj.Najveci slikari su bili naivci,i stvorili su remek-dela.Sumnjam da je Robert Johnson znao moduse.Kad covek pocne previse da se bavi teorijom,tu prestaje kreativnost...
Neke stvari su od krucijalne vaznosti,naravno.neke i nisu.Od tih modusa navise volim dorski-Robby Krieger je dobro svirao svog SG-ja...
Ne ide to tako. Ako hoćeš primer "Naivca", to nije Robert Johnson, jer on u svojoj muzici baš i nije imao prilike da se ubije od modusa, već Holdsworth. On je naivac u tom smislu da ne poznaje klasičnu muzičku teoriju, ali je zapravo napravio svoju sopstvenu. Muzička teorija nije "zakon" koji se sprovodi nad nečim, neka vrsta krutih pravila, već nešto što služi da ti pomogne da sviraš i olakšava ti život. Da li možeš bez teorije? Donekle da, zavisi kako i šta sviraš. Ali svakom je lakše ako razume zašto je nešto takvo kakvo jeste. Ako ništa drugo, lakša je komunikacija i lakše učiš nove stvari. Banalan primer: Ti možeš da teoretski naučiš da budeš automehaničar i da ne znaš da su svećice svećice nego ih zoveš "one stvari", ali ne vidim u čemu je prednost da odeš u radnju i tražiš "trebaju mi nove one stvari da ih zašrafim u motoru" umesto da tražiš svećice. Otpor za učenje teorije je proizvod glupih predubeđenja, ali i lenjosti. Neki ljudi fantaziraju kako će im poznavanje teorije uništiti kreativnost. Zapravo, samo sebi otežavaju. Teorije je način da se brzo nauči nešto što umesto toga učiš instiktivno kroz mnogo duže vreme.

Ne znači da neko ne može da živi bez teorije ali dešava se da zatreba čak i naturšicima. Malo je bedno kad se, recimo, nađem na svirci i gitarista benda koji svira cover-e, vrlo upadljivo, ne zna da se snađe na pratnju gde treba da sivra miksolidijski modus i fraze koje su naizmenično čas pentatonika sa durskom tercom (neko zove miksolidijska pentatonika, negde je"Jeff Beck" lestvica) čas durska pentatonika. Verovatno je mogao kući da se skapira koji tonovi su mu "sigurica" ali teorija tome i služi, da pogledaš, čuješ i odmah ti je jasno šta i kako može a šta ne. Tako da, zapravo, čak i oni koji su navodno "prirodni" zapravo imaju neku vrstu znanja teorije samo ne zovu stvari konkretno tačnim imenima.

I btw, samo da dam :1: za prethodni Terion-ov post, naročito za to da je razmišljanje o nekom modu kao o nečemu što nastaje od ovog ili onog stupnja durkse lestvice jako loš način da se modovi nauče i skontaju. Treba ih tretirati kao nove lestvice, na primer, Dorski modus treba gledati vizualno na gitari kao shape molske lestvice sa povišenim petim stepenom. U protivnom, ako neko svira preko A mol pratnje a dorijski A mentalno tretira kao E mol/G dur, stvara sebi jezivu konfuziju, jer fraze koje je konstruisao i naučio za E mol jednostavno neće funkcionisati kako treba.

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: za sta sluze modusi?

Post by pisac » 27 Oct 2015, 20:02

Nemoj da se hvatas za citate.Ako treba da cujes da si u pravu,ja cu ti to reci,nije problem.Robert Johnson je pravi naivac,koji nije ni znao sta radi,tada kad je radio,niti je imao skole niti ambicije da bude ,,zvezda vodilja''.Ako cemo o gitari-trebalo bi pogledati biografije poznatih gitarista,i videti koliko njih pominje moduse,i koliko njih ima zavrsen konzervatorijum,ili muzicku akademiju.Pricamo o pop rok i bluz muzici,savremenim muzickim formama.Ne o Segoviji Rubinstajnu ili sta ja znam kome.Drugo,pomenuo sam Roberta Johnsona bas iz tog razloga-njegova muzika je sirova,ali je eto inspirativna.Eric Clapton je napravio karijeru preradjujuci te pesme,a i mnogi drugi.Nebitno.Johnson je nesto napravio,a neki skolovani,potkovani modusima i teorijama,sviraju njegove cover izvedbe.Nije to slucaj samo sa R.Johnsonom.Ne smeta teorija,ali u ovoj vrsti muzike nije od presudnog znacaja.Nauka o muzici.Crkvena muzika,modusi iz petog veka pre nove ere,i SMOKE ON THE WATER? Mozda.Ima miliona ljudi na svetu koji fenomenalno sviraju gitaru,ali nikad nista nisu napravili sto je stvarno dobro,njihovo,inovativno.A velemajstori su,sto se gitare tice.No,sviraju tudje pesme...jbg.Neko sa 5 akorda napravi vecnu pesmu,jednostavnu,lepu,privlacnu za siroke narodne mase,a neko komplikuje,trtomudi,fantazira,i ostane strucnjak-u svojoj sobi samo.
Sta ce modusi Joe Strummeru,Rammsteinu,ovim speed-death-trash metalcima,i ovim novim popularnim bendovima,recimo?A svi oni sviraju svoje stvari,i mlate pare,ili su namlatili.Ne sviraju covere,i ne znaju teoriju.Koliko veze sa modusima ima WE WILL ROCK YOU-tako jednostavna,cudna,a vecna pesma?Sta,to nije moguce napraviti ako ne zna covek istoriju muzike i teoriju?Ako nema bar visu muzicku skolu?
Ja se divim onima koji imaju klasicno muzicko obrazovanje,cak i zavidim,iskren da budem.Ali kad sviram Mary had a little lamb,ne razmisljam ni o cemu.Samo uzivam.Ako razmisljas o anatomiji zenskog tela,mesecnim ciklusima,abortusima,lucenju zlezda,ovulacijama,od kakvih celija je sastavljeno tkivo materice,nema tu uzivanja,druze moj.
Ponovo kazem,teorija je pozeljna,ali coveka nekad sputava-slepo se pridrzava teorije,pravila,i radi ono sto rade svi drugi.Bluz skala je bluz skala.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: za sta sluze modusi?

Post by Overdrive » 27 Oct 2015, 22:05

Bilo koji instrument može da se svira bez imalo teorije.

Iz mog iskustva, postoje dve grupe ljudi, jedni koji prodiru duboko u instrument, u odnos sebe, svog tela, svoje memorije i naravno sluha - sa instrumentom

I druga, koja nema mnogo talenta, pa se potpomaže teorijom, modusima, lestvicama isl.

Ovi drugi su manje više roboti. Jedino za šta im uvo služi je da skapiraju iz kog tonaliteta neka pesma ide (root note) i onda tu primene sve skale i skalice koje su naučili.

Imao sam nedavno jedno iskustvo u studiju, gde je neki batica došao kao ispomoć (jer dobro "vozi boksove" kako reče drugi batica)

I trebala je da se svira neka stvar od Bitlsa.

I batica koji vozi boxove nije umeo da počne dok mu neko nije rekao odakle, tj iz kog tonaliteta pesma ide.
Pri tom se ljutito vadio kako nikad nije slušao Bitlse, niti će..

A ja se u sebi mislim, ee dečić..da si ikada slušao Bitlse (koji btw takođe nisu imali pojma ni o modusima ni skalama ni teoriji uopšte) - znao bi kako da koristiš uši, i bio bi muzičar a ne robot (kome je neko ukrao baterije..)

:mrgreen:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: za sta sluze modusi?

Post by Cope » 27 Oct 2015, 23:34

Može se bez teorije do određenog nivoa, nakon toga postaje komplikovano sortiranje i usvajanje stvari u glavi, ali ni to nije presudno već stvaralački duh bogom dan.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: za sta sluze modusi?

Post by Kristijan » 28 Oct 2015, 00:59

Dushan S wrote:Ne ide to tako. Ako hoćeš primer "Naivca", to nije Robert Johnson, jer on u svojoj muzici baš i nije imao prilike da se ubije od modusa, već Holdsworth. On je naivac u tom smislu da ne poznaje klasičnu muzičku teoriju, ali je zapravo napravio svoju sopstvenu. Muzička teorija nije "zakon" koji se sprovodi nad nečim, neka vrsta krutih pravila, već nešto što služi da ti pomogne da sviraš i olakšava ti život. Da li možeš bez teorije? Donekle da, zavisi kako i šta sviraš. Ali svakom je lakše ako razume zašto je nešto takvo kakvo jeste. Ako ništa drugo, lakša je komunikacija i lakše učiš nove stvari. Banalan primer: Ti možeš da teoretski naučiš da budeš automehaničar i da ne znaš da su svećice svećice nego ih zoveš "one stvari", ali ne vidim u čemu je prednost da odeš u radnju i tražiš "trebaju mi nove one stvari da ih zašrafim u motoru" umesto da tražiš svećice. Otpor za učenje teorije je proizvod glupih predubeđenja, ali i lenjosti. Neki ljudi fantaziraju kako će im poznavanje teorije uništiti kreativnost. Zapravo, samo sebi otežavaju. Teorije je način da se brzo nauči nešto što umesto toga učiš instiktivno kroz mnogo duže vreme.

Ne znači da neko ne može da živi bez teorije ali dešava se da zatreba čak i naturšicima. Malo je bedno kad se, recimo, nađem na svirci i gitarista benda koji svira cover-e, vrlo upadljivo, ne zna da se snađe na pratnju gde treba da sivra miksolidijski modus i fraze koje su naizmenično čas pentatonika sa durskom tercom (neko zove miksolidijska pentatonika, negde je"Jeff Beck" lestvica) čas durska pentatonika. Verovatno je mogao kući da se skapira koji tonovi su mu "sigurica" ali teorija tome i služi, da pogledaš, čuješ i odmah ti je jasno šta i kako može a šta ne. Tako da, zapravo, čak i oni koji su navodno "prirodni" zapravo imaju neku vrstu znanja teorije samo ne zovu stvari konkretno tačnim imenima.

I btw, samo da dam :1: za prethodni Terion-ov post, naročito za to da je razmišljanje o nekom modu kao o nečemu što nastaje od ovog ili onog stupnja durkse lestvice jako loš način da se modovi nauče i skontaju. Treba ih tretirati kao nove lestvice, na primer, Dorski modus treba gledati vizualno na gitari kao shape molske lestvice sa povišenim petim stepenom. U protivnom, ako neko svira preko A mol pratnje a dorijski A mentalno tretira kao E mol/G dur, stvara sebi jezivu konfuziju, jer fraze koje je konstruisao i naučio za E mol jednostavno neće funkcionisati kako treba.
:1:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: za sta sluze modusi?

Post by Dushan S » 28 Oct 2015, 01:56

pisac wrote:Nemoj da se hvatas za citate.Ako treba da cujes da si u pravu,ja cu ti to reci,nije problem.Robert Johnson je pravi naivac,koji nije ni znao sta radi,tada kad je radio,niti je imao skole niti ambicije da bude ,,zvezda vodilja''.Ako cemo o gitari-trebalo bi pogledati biografije poznatih gitarista,i videti koliko njih pominje moduse,i koliko njih ima zavrsen konzervatorijum,ili muzicku akademiju.Pricamo o pop rok i bluz muzici,savremenim muzickim formama.Ne o Segoviji Rubinstajnu ili sta ja znam kome.Drugo,pomenuo sam Roberta Johnsona bas iz tog razloga-njegova muzika je sirova,ali je eto inspirativna.Eric Clapton je napravio karijeru preradjujuci te pesme,a i mnogi drugi.Nebitno.Johnson je nesto napravio,a neki skolovani,potkovani modusima i teorijama,sviraju njegove cover izvedbe.Nije to slucaj samo sa R.Johnsonom.Ne smeta teorija,ali u ovoj vrsti muzike nije od presudnog znacaja.Nauka o muzici.Crkvena muzika,modusi iz petog veka pre nove ere,i SMOKE ON THE WATER? Mozda.Ima miliona ljudi na svetu koji fenomenalno sviraju gitaru,ali nikad nista nisu napravili sto je stvarno dobro,njihovo,inovativno.A velemajstori su,sto se gitare tice.No,sviraju tudje pesme...jbg.Neko sa 5 akorda napravi vecnu pesmu,jednostavnu,lepu,privlacnu za siroke narodne mase,a neko komplikuje,trtomudi,fantazira,i ostane strucnjak-u svojoj sobi samo.
Sta ce modusi Joe Strummeru,Rammsteinu,ovim speed-death-trash metalcima,i ovim novim popularnim bendovima,recimo?A svi oni sviraju svoje stvari,i mlate pare,ili su namlatili.Ne sviraju covere,i ne znaju teoriju.Koliko veze sa modusima ima WE WILL ROCK YOU-tako jednostavna,cudna,a vecna pesma?Sta,to nije moguce napraviti ako ne zna covek istoriju muzike i teoriju?Ako nema bar visu muzicku skolu?
Ja se divim onima koji imaju klasicno muzicko obrazovanje,cak i zavidim,iskren da budem.Ali kad sviram Mary had a little lamb,ne razmisljam ni o cemu.Samo uzivam.Ako razmisljas o anatomiji zenskog tela,mesecnim ciklusima,abortusima,lucenju zlezda,ovulacijama,od kakvih celija je sastavljeno tkivo materice,nema tu uzivanja,druze moj.
Ponovo kazem,teorija je pozeljna,ali coveka nekad sputava-slepo se pridrzava teorije,pravila,i radi ono sto rade svi drugi.Bluz skala je bluz skala.
Znaš, nije stvar da budem u pravu, jer ničim ono što sam rekao nije negiralo mogućnost da neko bez teorije napravi dobru pesmu. A ne razumem ni tvoju logiku da probereš samo određene ljude i određene pesme i onda ih koristiš kao neku vrstu argumentacije. Ako ćemo o savremenim formama, postoji savremena klasična muzika a i džez je prilično savremena muzika. Bluz je jako jednostavna muzika u kojoj je u prvom planu da se na osnovu malog broja jednostavnih muzičkih elemenata postigne izraz. A čak i uprkos tome, niz nekih novijih ljudi u Bluzu itekako poznaju teoriju. Možda bi i Robert Johnson voleo da je mogao da upiše neku muzičku školu, samo ne znam od kojih para i da li bi ga onako crnog pustili. Elem, ne radi se o obezvređivanju naturščika, njih uvek ima, nego obrnuto, o raširenoj nakaradnoj ideji da, bizarno, "znanje kvari ljude". Koliko ja znam, niko ne širi ideje kako likovna akademija ili dizajnerski fakultet onemogućavaju ljude da budu kreativni. Niko ne širi ideju kako završiti fotografiju smeta i onda ne možeš da fotkaš kako treba. Samo kod muzičara postoje nebulozne ideje kako je "tehnika bez duše", ili kako "školovanje uništava kreativnost". Znanje je znanje, kako god ga stekao. Muzička teorija je znanje. Gomila naturščika nisu uopšte bez znanja teorije, nego su ga posredno stekli i znaju "šta ide sa čim", samo umesto da to pročitaju ili čuju i brzo skapiraju, morali su da to "pohvataju". Ja prvi sam naturščik, više sam naučio sam nego u muzičkoj školi. Znanje ne može da spreči čoveka da bude kreativan, već mu samo može to olakšati. Na bezdušne školovane svirače dolazi procentualno jednak ili veći broj bezdušnih svirača koji ne znaju teoriju. Jer neznanje ne može nekome da pomogne da bude bolji u bilo čemu, pa i muzici.
Tvoja poslednja rečenica samo govori o nečemu što je tvoj subjektivni doživljaj - možda ti ne znaš dovoljno teoriju da te ono što znaš ne bi opterećivalo, vidiš to kao nešto mučno, možda zato što je tebi bilo problem i onda zamišljaš da oni koji je znaju vide muziku kao nešto mehanično što je potpuno netačno. Kad dobro naučiš nešto, onda ga primenjuješ bez razmišljanja. Na osnovu teorije koju zna, osoba više uživa u muzici, jer je njegova percepcija dublja. Teorija nije nešto odvojeno od muzike, teorija JE muzika, ona je samo pametniji i tačniji opis i način da se nauči nešto što u svakom slučaju postoji. Kad postaneš poznavalac vina, vino koje pijaš neće postati to što si ti opisivao u poslednjim rečenicama, tehničko seciranje - već ćeš mnogo više uživati u vinu.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: za sta sluze modusi?

Post by komil » 28 Oct 2015, 03:23

Koliko ja znam, u bluzu se koristi miksolidijski modus, baš odavno, tako da su vam ti argumenti promašeni...
Poenta je u tome da neki previše bukvalno shvataju činjenice i legende o izuzetnim kompozitorima koji ne znaju moduse/muz.teoriju. Oni svakako imaju razumevanje i osećaj toga, da li sami po sebi intuitivno-rođenjem i ne mogu to da objasne (ako je neko pristalica te teorije), da li nekim svojim sopstvenim putem, da li putem čitanja knjige iz muz. teorije. Ti ljudi, ako su bitni, ne šuketaju muziku nepovezano i bez pravila. Na kraju krajeva, odakle im veštine je lična stvar tih ljudi koja ne utiče na naše razumevanje dela. Takođe to bežanje od učenja opštih muzičkih pojmova - opet lična stvar koja ne utiče na razumevanje dela, osim što itekako otežava komunikaciju sa njihovim saradnicima.

Opet zloupotreba Bitlsa...Evo, McCartney je jedan od tih koji, kao, namerno ne želi da uči muzičku teoriju, ne zna moduse i još mnogo toga, teoretski govoreći. Opet, napisao je pesme, u modusima, gde ta "skala" dočarava atmosferu pesme, nadopunjuje atmosferu teksta i ostalih elemenata. Dakle, ako koristi valjano ono što mnogi zovu modusi, on ih oseća i svakako samim tim i razume, što je naravno najbitnije. Osim toga, boli ga uvo, kada mu to treba, uvek plati nekoga da bleji pored njega i crta note, umesto on da sedne i nauči kako se pišu. Piše simfonije, dela za gudačke kvartete, a ne zna tačno baš registre tih instrumenata. Kako? Pa uvek ima saradnike koji su vrlo obrazovani, uvek neko pročešlja takve stvari. Može mu se.

Mogu ja crvenu boju da zovem kako hoću i da pričam okolo da je učenje boja bezveze, ili pak, da pričam kako je to najbitnije na svetu. Onog momenta kada dođem na semafor, bitno je da preživim crveno svetlo, nebitno kako.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: za sta sluze modusi?

Post by alfonso » 28 Oct 2015, 09:02

Kako god okrenes,poenta je sledeca
DECO,UCITE TEORIJU!
Zasto?
ZATO STO POMAZE!
Za mene je to kraj price. Ja cu da ucim,a ko nece ne mora.
Da se vratimo na temu.
Ako sam dobro ukapirao moduse a dorian je kada iz g krenes po drugom tonu (koji je a) sviras skalu. Znaci po kljucu g sviras a. To je neki kljuc po kome se radi. Ako nisam dobro ukapirao neka mi neko kaze da ne budem ignorant :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: za sta sluze modusi?

Post by komil » 28 Oct 2015, 11:09

Da to su ti tonovi, ali u kontekstu rade potpuno drugačije. To je upravo taj zbunj o kome Terion govori.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: za sta sluze modusi?

Post by Dushan S » 28 Oct 2015, 16:18

alfonso wrote:Kako god okrenes,poenta je sledeca
DECO,UCITE TEORIJU!
Zasto?
ZATO STO POMAZE!
Za mene je to kraj price. Ja cu da ucim,a ko nece ne mora.
Da se vratimo na temu.
Ako sam dobro ukapirao moduse a dorian je kada iz g krenes po drugom tonu (koji je a) sviras skalu. Znaci po kljucu g sviras a. To je neki kljuc po kome se radi. Ako nisam dobro ukapirao neka mi neko kaze da ne budem ignorant :)
On to jeste - ali ti je to svirački malo upotrebljivo. Evo ti banalan, pojednostavljen primer kako da gledaš na to:
Sigurno znaš kako izgleda pentatonska lestvica za a mol u petoj poziciji. A trebalo bi da znaš i shape-ove molskih lestvica u pozicijama. Ako kreneš da preko A mola sviraš E mol shape u petoj poziciji (ili trećoj ako gledaš od dole), i misliš o njemu kao o E molu koji samo ide od drugog stepena, tvoje već stečeno znanje će te vući da sviraš licks koji su ti radili u E molu. A oni neće kako treba funkcionisati preko A mola. Umesto toga, sviraj sve pentatonske i lick-ove A mola u petoj poziciji koje znaš - ali tako da zameniš F sa Fis u njima, dakle vizualno samo poguraš desno šesti prag na drugoj žici u sedmi i izbegavaš osmi prag na četvrtoj žici a ubacuješ ton koji inače nemaš Fis koje je četvrti prag na četvrtoj žici. Ali sve sviraš kao što inače sviraš kad je A mol, započinješ i završavaš na istim tonovima, na istim bend-uješ itd. I probaj da sviraš A mol blues lick-ove ali da se igraš tako što ubacuješ Fis. Tek sad će to što sviraš dobiti smisao. Zato je bitno razumeti da je modus lestvica i tako ga tretirati, u protivnom sviraćeš tačne tonove ali neće zvučati kako treba jer će kontekst tih tonova u tvojim frazama, ako si pre toga svirao samo običan mol i dur, biti pogrešan.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: za sta sluze modusi?

Post by alfonso » 28 Oct 2015, 16:34

Izgleda dasam lose ukapirao :)
Ja sam a dorijan ukapirao kao g dur skalu koja se svira od drugog tona. Znaci prstored je isti samo sto se koriste za a kljuc. Takvom logikomsam se vodio. Sad,kad budem dosao kuci ( posto ovo sve sa posla kuckam) moracu da procackam tto sve ponovo
Hvala na objasnjenju u svakom slucaju :cao:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: za sta sluze modusi?

Post by Dushan S » 28 Oct 2015, 16:45

Pazi, zamisli to ovako, glup primer ali možda pomogne. Živiš u kući. Kapija ti je sa ulice. Ulaz ti je iz dvorišta sa desne strane. Zamisli da nekome ko treba da dođe u posetu umesto da fonom objasniš "Samo uđi sa ulice kroz kapiju i onda su ti vrata od kuće sa desne strane iz dvorišta i tu pozvoniš", objašnjavaš "Kuća mi je postavljena tako da je ulica u odnosu na nju na zapadu. Uđi u dvorište kuće sa zapadne strane i onda idi do trećeg zida kuće u smeru kazaljke na satu da bi pronašao ulaz kuće i tu pozvoni". Razumeš, informacija je tačna, ali je način kako je prikazana takav da nepotrebno komplikuje razumevanje toga gde je zapravo ulaz u kuću. Tako neki modus jeste durska lestvica od tog i tog stupnja, ali mozak tako ne radi, ne možeš da sviraš improvizaciju, vizualno pratiš shape na gitari i misliš u sebi "G dur" dok je zapravo tonski centar A, jer će ti svaka fraza pogrešno zvučati, plus imaš glavobolju. Da ne govorimo o tome šta ako treba da se dok sviraš menjaju lestvice i modusi. Šta ako treba da sviraš par sekundi A mol, pa onda A dorian, pa A dursku pentatoniku, pa na primer E bluz ili A dim pa opet A bluz. A to je nešto što se svira u najobičnijoj bluz progresiji, i ti treba da menjaš te lestvice u više - manje jednoj ili dve pozicije. Da ne govorim o bilo kojoj progresiji u Jazz-u. Zato je bitno moći videti neki modus kao potpuno novu lestvicu a ne neki "derivat" mola ili dura.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest