Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by igorpan » 18 Dec 2008, 12:14

Eee,to me je zanimalo,jer kad podignem mali i domali prst onda mi je ruka mnogo slobodnija,pa mogu mnooogo lakse da odsviram te na prvoj zici tonove.

Znam,kapiram razliku izmedju arpedja i akorada,lepo si objasnio :wink:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Critical » 18 Dec 2008, 12:16

igorpan wrote:Ja imam pitanje vezano za Arpadjije,"poceo" sam da ih radim. Recimo za Dursku poziciju 1,dali je ok da ja kada odsviram malim i domalim prstom prve dve note,da podignem ta dva prsta skroz sa gitare,jer ako ih ostavljam,dok radim hammeron i pullof,ruka mi je u jako nezgodnoj poziciji i 90% mi ne izadje ton? :?

Ja sam dileja pa ne znam koja je to durska pozicija jedan pa cu morati da bacim neka pitanja tebi :D

npr: A dur arppegio

A - 12 (mali)
D - 11 (domali)
G - 9 (kaziprst)
H - 10 (srednji)
E - 9 (kaziprst)- 12(mali) - 17 (tapping sa kaziprstom desne ruke a moze i slajd sa malim leve ruke)

kao sto vidis da bi odsvirao ovo moras pomeriti mali i domali :D

i sad ova druga pozicija

A - 12 (kaziprst) 16 (mali)
D - 14
G - 14
H - 14 (ovo sve prklapa srednji prst)
E - 12 (kaziprst) 17 (mali prst)

E sada ne znam na koju ti poziciju mislis posto ih ima jos i da li mislis na arpedja sa 5 zica il sa 6 ili sa tri :D:D

Edit: E jbg sad sam video da ti je deki objasnio ,nema veze eto imate bar dva taba A dur arpedja :D:D

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by igorpan » 18 Dec 2008, 12:55

Critical wrote: Edit: E jbg sad sam video da ti je deki objasnio ,nema veze eto imate bar dva taba A dur arpedja :D:D
Da 8)

Pa dejankuki ih je poredjao po pozicijama u "Skoli gitare" pa sam onda pitao za tamo tu prvu poziciju :)

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by m@T@ » 19 Feb 2009, 22:08

ok .. postavicu glupo pitanje ..al nema veze :)
apredjo i sweep picking ??? meni su oba ista ... koja je razlika :S
sad kao sweep se svira tako sto se trzalicom ide na dole i a levom rukom se sviraju apredja ... a i apredja se sviraju isto tako :D
trza na dole ...

a drugo .. .oce li biti jos novih lekcija ?? uskoro ce godisnjica zadnje lekcije :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 19 Feb 2009, 22:48

paaa prakticno da. ali teorijski, ne. Naime, kada se kaze sweep picking uglavnom se misli na okidanje zica, a kada kazemo apredjo mislimo na tonove... e sad jeste da se najcesce arpegia sviraju sweep tehnikom i da se sweep tehnika uglavnom koristi za arpeggia, ali jedno je jedno a drugo je drugo..

U jednoj vezbi, cini mi se da sam dao arpedjo koji se ne svira u sweep tehnici, nego u grupi po tri... pa opet od prethodnog drugog tona u arpedju, to nikako ne mozes da nazoves sweep tehnika...


A sto se tice lekcija.. pod jedan vrrlo sam zauzet, a pod dvojke... iskreno ne znam ni sta da dodam...

kao sto na pocetku te "skole" rekoh, ovo je samo uvod i neke najosnovnije stvari. Za nepredno... uvek mozete da konsultujete knjige, video skole, internet, youtube, i naravno uvce i iskustvo...


MADA, ako mi nesto zanimljivo i potrebno znati padne na pamet... bice objavljeno..

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by m@T@ » 19 Feb 2009, 23:27

naravno ! ne bih zeleo da ispadnem halapljiv ili nezasit . vise kao mlad um zeljan novih znanja :) 8)
i ovo sto vec postoji u skoli je ( barem za mene ) prava riznica .
postujem tudje vreme . pozdrav

Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Devlas » 04 Jan 2010, 15:07

Veliki pozdrav coveku koji je odvojio toliko vremena da bi neukima preneo svoje znanje koje nije malo. Odlicne lekcije i svaka cast. Procitah ovih par stranica i uvideh koliko u stvari nemam pojma :-) Odmah da napomenem da nisam neki svirac, sviram akusticnu i ponekad elektricnu vise za svoju dusu ali bih voleo da se unapredim :-)

1. kako se grade skale to znam ali da li mi je bila greska sto sam ih svirao , da tako kazem ne linearno kao sto si ti postavljao u vezbama nego prosto nabadao npr samo po prvoj zici ili na prvoj i drugoj, nikada ih nisam slagao u neki sklad. Bilo mi je bitno da zapamtim tonove? Ili pustim u guitar prou neki deo tipa Blue jeans blues i cepaj misko 20minuta u nekoliko skala koje prijaju uhu (ne znam te harmonije pa sam pre neki dan i to upitao na ovom forumu)

2. Arpeggio ista stvar. Uhvatim tri tona npr E C G i cepam po vratu u raznim tehnikama i polozajima.

Ako sam gresio a lepo si napisao da je teze vaditi kestenje iz vatre, da li mozes da mi kazes gde da nadjem vezbe za skale ali po celom vratu ne samo dve ili tri vezane. Jos nesto htedoh upitati ali sada sam zaboravio. Veliki pozdrav i jos jednom svaka cast za lekcije.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 04 Jan 2010, 15:21

Uh, uh.. malkice ne razumem tvoje pitanje ili pitanja...

ajd da pokusam..

Skale... vezbas tako sto od onih pokazanih trudis da shvatis polaznu osnovu, a posle to primenis u drugom tonalitetu.. svi oni primeri su ti iz C. jer je nekako najprijemcljiviji.. pomeris neki patern za dva polja navise i vec si u D .. spustis tri polja i tonalitet ti je A..

isto i za arpedja...

ovo su inace samo "osnove"... a ostatak zavisi od tvoje maste i kolicine "ukradenog" znanja... hocu da kazem.. vezbaj, slusaj, gledaj druge..


Opet napominjem malkice ne razumem pitanja..

Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Devlas » 04 Jan 2010, 15:47

C dur A3 A5 D2 D3 D5 G2 G4 G5 po pravilu jel tako?
Problem je sto ja nisam vezbao tako nego pustim neku pozadinu Cdur pa jos neke akorde i
krenem iz A3 ili E8 nebitno i udaram tonove bez nekog redosleda

npr A3 D5 D7 pa ovde slajd do D9 pa G5 pull off G4 pull off G2 hammer G5 pa onda po dva tri tona istovremeno okinem ponavljajuci u sebi koji su to tonovi improvizujem neku solazu bukvalno receno, i tako pamtim tonove.

Moje pitanje je: da li sam nesto radio pogresno, i da li sam nesto preskocio tj propustio ne vezbajuci po redosledu (najveci problem mi je bio dosada vezbe i to sto nisam znao da gradim te skale po celom vratu)? Isto pitanje vazi i za arrpeggia?
Znam da malo konfuzno objasnjavam :-)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 04 Jan 2010, 16:13

Prvo, ne znam sta tebi znace brojevi iza tonova, ali ok.. ajmo ovako..


C dur se sastoji od tonova C, D, E, F, G, A, H... znaci svi tonovi, na celom vratu, u bilo kojoj oktavi su tonovi C-dur skale... dakle mozes da ih koristis... e sad, da li ces koristiti dva, tri-pet ili sve tonove to je tvoja stvar, zelja, potreba.. moze ceo solodeonica da se sastoji od jedog jedinog tona.. pa malo delay, malo flanger i ako je to zanimljivo tebi i publici, why not.. (hint, U2)

Apredja takodje, ako su sastavljeni od tonova koji su u odredjenoj skali... da, mozes.. jedino, da bi to bila arpedja, moraju da imaju I-III-V stupanj... sve ostalo su samo tonovi u skali iz odredjenog tonaliteta..

Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Devlas » 04 Jan 2010, 18:45

Tonovi su mi zice a brojevi pragovi, jbg samouko obelezavanje :D

Ok shvatio sam odgovor iako ti nisi razumeo pitanje :D salim se naravno, ne radim izgleda nista pogresno hvala u svakom slucaju svako dobro. Ne znam odakle si ali u svakom slucaju imas pivo od mene za trud, hvala puno :ziveli:

P.S.Ja cu se kad mi nesto ne bude jasno opet oglasiti ovde ako nije problem :-)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 04 Jan 2010, 19:22

Devlas wrote:Tonovi su mi zice a brojevi pragovi, jbg samouko obelezavanje :D

Ok shvatio sam odgovor iako ti nisi razumeo pitanje :D salim se naravno, ne radim izgleda nista pogresno hvala u svakom slucaju svako dobro.
Super, onda je OK!!!
Devlas wrote:Ne znam odakle si ali u svakom slucaju imas pivo od mene za trud, hvala puno :ziveli:
Hvala, inace pise ti ispod slikice da sam iz Knjazevca...
Devlas wrote:P.S.Ja cu se kad mi nesto ne bude jasno opet oglasiti ovde ako nije problem :-)
No prob...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 29 Mar 2010, 13:18

Proslo je dosta vremena, svaki bogovetni dan vidim da "neko" skida pojedine fajlove iz skole... niko se ne javlja, pa rekoh da vas priupitam..

Jel je sve jasno ili vas mrzi da mi postavljate poTpitanja??

jel vam "skola" pomaze tj. koristi ili skidate samo da vidite "nebuloze" koje su tamo žvrljane...?

mislim, ajde kazite misljenje... sem licne satisfakcije (ako vam se svidja/vredi/koristi ) ili skenjivanja (ako vam se ne svidi/vredi/koristi) nemam drugo nista... tako da...


slobodno recite..

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by sinisake » 29 Mar 2010, 14:50

Ma dobro je, deki. Samo napred, caca! :ziveli:

rosoneri
Posts: 91
Joined: 30 Aug 2010, 11:57

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by rosoneri » 13 Sep 2010, 21:17

Imam par pitanja u vezi muzicke edukacije.
Posto sam samouk sviranje mi se svodi na gitar pro i neke akorde.
Pa bih hteo da znam znacenje nekih osnovnih muzickih pojmova(oktava,cetvrtina,sesnestina,intonacija,skale...)
Da mogu i ja da prozborim koju u drustvu gitarista.
Znam da su glupa pitanja ali ko pita ne skita. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest