Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Fox IV » 02 Jan 2008, 05:32

Već bilo... pisao sam o tome pre nekih godinu dana. Prelistaj malo forum.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 18 Jan 2008, 18:07

Ok. posle raznih praznika, verujem da ste spremni za novi "cas".
Elem.
U vec poznatoj tehnici tackicama na vretu, tablaturom i MIDI snimkom sam pokusao da vam sto bolje objasnim arpedja.
Tu imate i prstored i tehnike trzanja objasnjene na dva nacina. Kada malo vezbate polozaje i tehnike, pocnite da sklapate arpedja u jedan niz. Npr, odaberete I poziciju i sklopite sva arpedja u toj tehnici po klucu, kako se sklapaju akordi. Secate se.

dur-mol-mol-dur-dur-mol-dim-dur

E tako uradite i sa arpedjima...

Predlazem da za prvu poziciju podjete iz D... npr...

I dalje sam otvoren za pitanja... ako ih ima!!!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 03 Feb 2008, 11:47

Eto dve nove "lekcije".... obzirom da su samo tekstovi, nadam se da ce vam biti lake za savladjivanje...

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by m@T@ » 18 Mar 2008, 23:06

kad ce neka nova lekcija ?

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 29 Mar 2008, 17:27

Ej,ljudi da vas pitam nesto!
Koliko lestvica vi,iskusniji gitaristi,znate napamet?I koliko dobro?Samo otprilike,ili tacno sve tonove i sve pozicije od svake lestvice koje znate?Evo sad sam poceo da ih ucim i vezbam,naucio sam nekoliko dosad,Ide dobro,ali ne znam kako ce kasnije izgledati kad ih budem znao vise,pa reko da vas pitam... :?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Critical » 29 Mar 2008, 17:44

Kada se sve svede to mu dodje na isto,hahhaha,ali ozbiljno ,evo bas u zadnje vreme drndam ove moduse ,sve ista go...na ,sad da me ne bi tukli ovi stariji gitaristi (deki,hah) ,nisu ista ali slichna i vise su nego korisini kad ih kuznes :D

Pa naucis skale : dur ,mol (sve tri molske ,prirodnu ,harmonsku i melodijsku),pentatoniku (dursku i molsku) i moduse (koju su prica za sebe) :D

Da li treba da ucis napamet,uf ,pa treba da znas intervale u skali (najvise zbog akorada- jel se ovako pise mnozina od akorda?)

A inace kad naucis ove lestvice iz jedne pozicije tipa iz A i kad ih bas budes dobro naucio i znao znaces i ostale ,hahahh,ali bez zezanja ,a u sutini svaka lestvica ti ima 7 tonova (oktava ti je osmi ton ) tako da ono nema tu puno ucenja ,svirao na tri zice ili na svih 6 svjedno ti je to su isti tonovi ,drugih nema osim tih 7.

Sad ti samo ostaje da naucis koji su tonovi u kojoj lestvici :D hahaahhah

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 29 Mar 2008, 17:56

Pa,vec sad posle 3 lestvice,vidim da se stvari ponavljaju i preplicu,tako da taj "napamet" deo nije toliko tezak.Tonove odredjenih lestvica napamet ne bih mogao reci u trenutku,ali sa/bez gitare za jedno 10-ak sekundi.A onaj tezi deo,je onaj drugi.A to je improvizovanje sa nekom pratnjom u tom kljucu.E to vec nije sala!Da uvatis legato u punoj brzini da sviras bez dobro provezbanih skala pre toga,nema sanse da ne pogresis! :x
Znaci,sve u svemu,nije problem puno skala znati...e to je dobro....E,a opet da pitam,da li ti sad mozes da improvizujes u svim tim skalama od sale,ili ih cisto "znas",a ako bi hteo da improvizujes morao bi da ih uvezbas?Stvarno mi to neverovatno deluje.Toliko podataka na tako malom prostoru... :D Mada cuo sam da muzicari imaju razvijenije odredjene delove mozga od obicnih smrtnika.... :mrgreen: :D

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Critical » 29 Mar 2008, 18:10

Da ja sam pametniji dva puta od tebe ,zato sto znam gore navedene skale,hahahahha,i ja sam cuo za to i logicno je da se razvijaju vijuge :mrgreen:

A za impro te nisam bas razumeo,pa moras ih uvezbati ,logichno jel,a moras i da znas da npr. u Am -u mozes da sviras C dur skalu a mozes i navedene tri molske za dati akord (znaci u A molu ,Amol prirodnu, Amol harmonsku,Amol melodijsku) itd ....

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 29 Mar 2008, 18:34

hehe,YOU WISH!!! :lol:
Ne razvijaju se vijuge vec samo jedan mali deo mozga da bi mogao bolje da pamtis skale,i da imas bolju rutinu prilikom sviranja istih.Kod obicni smrtnika taj deo se ni ne vidi golim okom,a kod nas super turbo mega muzicara moze se razviti toliko da se moze zapaziti golim okom cak...da da...ne znam kako se zove,ima rec "sivo" u imenu.

Hm,da,znam da moram ja uvezbati skale,ali ono sto je mene zanimalo je kakva je "politika" odnosno pristup drugih muzicar.Dakle,da li volite da uvezbate sve skale ili jednostavno znas dobro neke osnovne i one koje volis,a ove druge,pa znas kako se grade,koji su tonovi i tako to,ali ih nisi bas uvezbao...razumes sad?

A ove fore znam,otprilike.Paralelni mol/dur.Ili ako imam progresiju akorda u nekom kljucu,onda mogu preko toga da sviram skalu bilo kog akorada iz progresije.Itd itd...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Critical » 29 Mar 2008, 19:24

Ja lichno ,redovno vezbam sve skale ,znaci krenem redom ,pa onda lepo arpedja itd.... ali ne vezbas sad kao seo sam uzeo gitaru i vezbam skale i to je kraj,ne nego lepo sednem pustim neku pesmicu i improvizacija majka :D

A naravno imam miljenicu (skalu,aha) to je Am prirodna :D

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 29 Mar 2008, 19:29

E to sam hteo da cujem!
Da,onda sam na dobrom putu,upravo isto to ja radim sto se tice ucenja i vezbanja skala...
A sto se tice miljenica,E harmonk mol!Magicna skala,kad je odsviras polako zvuci istocno/egipatski/turski a kad je odsviras brzo zvuci strava klasicno!Ne znam kako sam dosad mogao da zivim a da ne znam sve njene pozicije na vratu... :lol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Ylvaon » 29 Mar 2008, 21:39

Nisam citao celu temu, samo sam krajickom oka video da je neko napisao da se lestvice preplicu. Poenta NIJE da lestvice ucite NAPAMET; poenta je da prosvirate sto vise lestvica i da upoznate njihove karakteristike, kako biste znali da kombinujete te karakteristike, a ne same lestvice. Npr, frigijski modus, odnosno treci modus prirodnog dura, ima na prvom stupnju, odnosno finalisu, malu sekundu. To je interval karakteristican za neke narodne pesme (recimo spanske), a isto tako ima i odredjenu primenu u umetnickoj muzici. Dakle, poenta nije da udarate frigijski do besvesti, nego da znate kako zvuci taj snizeni drugi i da mozete da ga svirate u BILO KOJOJ drugoj lestvici, recimo, u prirodnom duru (gde on inace ne postoji). Isti slucaj vazi za povisen cetvrti stupanj, sto je cetvrti stupanj u lidijskom modusu, odnosno IV modusu prirodnog dura, zatim sedmom stupnju miksolidijskog, i tako dalje...

Znaci - svirajte i slusajte, a nemojte uciti napamet. Tako necete prodreti u srz materije.

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 29 Mar 2008, 21:56

Ylvaon wrote:Nisam citao celu temu, samo sam krajickom oka video da je neko napisao da se lestvice preplicu. Poenta NIJE da lestvice ucite NAPAMET; poenta je da prosvirate sto vise lestvica i da upoznate njihove karakteristike, kako biste znali da kombinujete te karakteristike, a ne same lestvice. Npr, frigijski modus, odnosno treci modus prirodnog dura, ima na prvom stupnju, odnosno finalisu, malu sekundu. To je interval karakteristican za neke narodne pesme (recimo spanske), a isto tako ima i odredjenu primenu u umetnickoj muzici. Dakle, poenta nije da udarate frigijski do besvesti, nego da znate kako zvuci taj snizeni drugi i da mozete da ga svirate u BILO KOJOJ drugoj lestvici, recimo, u prirodnom duru (gde on inace ne postoji). Isti slucaj vazi za povisen cetvrti stupanj, sto je cetvrti stupanj u lidijskom modusu, odnosno IV modusu prirodnog dura, zatim sedmom stupnju miksolidijskog, i tako dalje...

Znaci - svirajte i slusajte, a nemojte uciti napamet. Tako necete prodreti u srz materije.
AHA!!E vidis,to ima smisla.... :)
Pa bas ja razmisljam zasto bih morao znati i g mol i a mol h mol i c mol,zasto bih komponovao ili improvizovao pesme u svim tim lestvicama...zanimljivo...
Evo,posle nekoliko dana vezbanja,savladao sam e mol,e harmonik mol,C dur.Improvizovanje,koliko god brzo bilo,nije problem.E sad,da li bi trebalo da zapamtim koje akorde u tim skalama smem koristiti?I koje skale su sledece,po tebi/vama?Koliko sam shvatio,bolje neki e mol ili C dur modus,nego f mol.Tako? :)
Jednostavno,znam da me ceka puno posla,pa bi da se informisem da ne gubim vreme na vezbanje nebitnih stvari,vec da saznam sta bi bilo najbolje raditi..

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Critical » 29 Mar 2008, 22:47

Nece ti skoditi da naucis i to sto "ne treba" ,malo se pomucis ,ali najsladje je kad sam nesto kuznes ,bar je meni bilo :D

@Ylvaon

Lako je tebi da pricas tako :D ,ti to znas ,ali stavi se u situaciju da to ne znas i pokusaj sam sebi da objasnis,meni lichno oko modusa pola stvari nije jasno,znam ih malo i kuznuo sam kada se i gde koriste ,meni za sada dosta ,voleo bih da znam vise ali jednostavno ne mogu da se zamaram :D

Kuzim da cu tako ,znajuci vise,moci lakse i bolje da "stvaram" ali nemam volje da sedim pred kompom/knjigom i gledam u nesto sto i sam znam da necu uspeti da naucim kako treba,recite da sam lenj ali radije cu da odem i da platim nekom kao sto si ti ili bilo kome ko raspolaze znanjem da mi to objasni :D

Ali znam da me nikada nece biti sramota sto ne znam sve ,boli me uvo ,toliko ima uteha u ovom nasem muzickom svetu,npr. gledam intervju ovih Trivium-a i jednostavno ne shvatam ko njih slusa ,pitaju gitariste koje vezbe preporucuju gitaristima ,blagi uzas, kazi lik evo ja znam ovaj arpedjo ALI NE ZNAM KAKO SE ZOVE :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: i onda se ja zapitam sto ja gledam ovo i ugasim,hahahha.

Kako mozes da znas nesto a da ne znas kako se zove ,svaki put se iznerviram ,a jos plus je tu i cinjenica sto postoji takvih milion gitarista.

malo sam otisao u OFF,sorry :D

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Ylvaon » 29 Mar 2008, 23:59

za goodlikesweepera:

Pazi ovako druze, nisi bas skontao sustinu. Pod broj jedan, skale treba vezbati NON STOP, ali ne zato da bi razvijao muzicke sposobnosti, vec tehniku. Recimo, uzmes neku skalu iz e, provozas je kroz ceo vrat jednom tehnikom, recimo legato sa navezane cetiri note, pa sa dve, pa alternate picking, pa staccato, itd... Znaci - tu ne vezbas muziku, vec prosto tehniku. Zato je potrebno vezbati razne lestvice iz raznih pocetnih tonova kako bi sto bolje upoznao instrument i tehniku svog instrumenta.

E, sad, idemo dalje: dorski modus, npr, iz e, iz a, iz g, iz bilo kog tona je UVEK DORSKI MODUS!!! On nema nikakvu razliku u zavisnosti od toga kojim tonom pocinje, odnosno, koji mu je finalis (pogledaj moj topic "Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa"). Zapravo, razlika postoji, ali samo za one sa razvijenim apsolutnim sluhom (koji se, inace, moze nauciti), ali to je vec neka druga tema. Dakle, ti ne treba da smatras da je a moll jedna stvar, a h moll neka druga - to su dve potpuno iste lestvice, ali jedna krece iz a, a druga iz h (pod ovim mislim evropsko h, a americko b). Jedinu razliku ove dve lestvice ispoljavaju prilikom sviranja na nekom instrumentu, recimo, kod tebe, na gitari, s obzirom da ti moras da vezbas i jednu i drugu zbog razlicitih prstoreda, kako bi razvio tehniku - dakle, one imaju isti tonski sastav, ali su izvodjackoj praksi razlicite. Znaci, imaju istu upotrebnu vrednost, ali metodoloski i sa stanovista vezbe su relativno razlicite.

Sad, vidi dalje... Prvo, nije e moll HARMONIK, nego harmonski e moll. To je ispravna nomenklatura. Zatim, improvizacija je isto vid tehnicke vezbe, zapravo, nesto izmedju tehnike i muzike. Sto se tice akorada koje treba da koristis kao podlogu dok improvizujes/soliras u okviru odredjene lestvice, odgovor je - bilo koji! Sta to znaci? U muzici ne postoji ispravno i pogresno, postoji samo dobro i uspelo, a sa druge strane losije i neuspelo resenje. Generalno, ne mogu ti ja u ovom postu objasniti harmoniju tako da bi ti odmah mogao da to prakticno upotrebis, tako da na ovo pitanje, bar ovde i sada, ne mogu da odgovorim. Jedan od narednih topica na ovom mestu ticace harmonije, objasnjene sa strucnog stanovista, kao i jedna pojednostavljena verzija za brze rezultate, ali sa manje uvida u materiju, kao posledicom tog pristupa.

Sad, to sto ti pitas koje su skale sledece, nemoj da mislis da ako si odsvirao a moll, pa onda h moll, da si odsvirao dve razlicite skale. To je jedno te isto, samo iz dva razlicita tona. Znaci, kada smo to rascistili, evo mog predloga: trebao prvo da vezbas durske lestvice. Znaci, C Dur, Cis Dur, D Dur, Dis Dur... Ili po kvintnom krugu: C Dur, G Dur, D Dur... Ili po kvartnom: C, F, B (B Flat)... E, kada uradis sve te dureve, treba da radis njihove paralelne molove (to je mol koji se nalazi na odstojanju male terce nanize od osnovnog tona dura, i sa njim deli sve tonove, recimo: C Dur / a moll, F Dur / d moll...). U pitanju su prirodni molovi. Kada to zavrsis treba da radis sledece: sviraj molove uzlazno, ali kada sviras navise sviraj melodijski mol (moll sa povisenim sestim i sedmim stupnjevima), a nanize prirodni (sesti i sedmi snizeni). Zatim, treba da vezbas harmonske molove navise i nanize. Nakon toga, moduse iz onih durskih lestvica koje si isprva svirao, a nakon toga, lestvice posebne gradje...

Jos jedan savet: ako te zanima da budes gitarista - vezbaj tehniku. Ali ako zelis da budes muzicar - pre svega slusaj mnogo muzike, ali imaj na umu da je put do statusa muzicara poplocan krvlju prolivenom na tehnickim vezbama i teorijskim lekcijama...

za Criticala:

Dajem sve od sebe druze, ako si primetio, a znam da jesi, da sto bolje to objasnim, jer bukvalno me boli to sto je, pre svega kod vas gitarista, svest o tome sto svirate, bez uvrede, na toliko niskom nivou da je to strasno... A to se sve oseti na muzici. Isto tako, znam kako je zeznuto kada nema ko to da ti objasni, zato ja rado pomazem svima koji su u slicnoj situaciji, a to ih jednako zanima koliko i mene. A imas ikakvih pitanja, samo udri!

Nema problema, ja i drzim casove iz toga, samo, koristicu klise: Ja cu ti pokazati kapiju, a ti moras proci kroz nju.

Ne treba da te bude sramota, treba da sviras i da uzivas. Ako te nekad nesto zanima, uzmi i nauci, prosto je tako. Ja sam gledao video skolu od Opetha gde gitarista kaze: "Eto, skontao sam ovaj akord, ne znam sta je, ali meni tuzno zvuci..." Mislim, objasnjenja na nivou drugog osnovne... Hocu samo da razotkrijem jednu misteriju: UCENJE MUZICKE TEORIJE (HARMONIJE, KONTRAPUNKTA...) VAM NECE UBITI KREATIVNOST, SAMO CE VAM OSVESTITI ONO STO SADA RADE INSTINKTIVNO I UCINICE DA PRAVITE MUZIKU KOJA JE KVALITETNIJA I USPELIJA! Prema tome, nije sramota znati akorde, moduse i ostalo... I ne treba da se bojite da ucite, jer ce to od vas napraviti skolskog muzicara... To su price idiota kojih je u nasoj zemlji i u vodama muzike kojom se mi bavimo, nazalost, previse.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest