Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by friedman » 15 Jul 2008, 20:30

Evo citajuci primetih greskicu:
Razmak od celog tona bi bio kada bi ste pritisnuli treci prag (ton C) a posle sedmi prag ( ton D) to bi bio ceo ton.
Hteo si reci peti prag, zar ne? :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 15 Jul 2008, 20:52

Jonski, Dorski, Frigijski, Lidijski, Miksolidijski, Eolski i Lokrijski.... mislim nekazem da je pogresno onako ili nesto, samo mislim da je to jedan detaljcic koji moze lako da se promeni a bilo bi lepo pricati maternjim jezikom... da molove nezovemo "majnori"... xD

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 15 Jul 2008, 21:56

friedman wrote: Hteo si reci peti prag, zar ne?
Da, apsolutno.... znaci. ko radi taj i gresi... to sam vec nekoliko puta rekao... :oops: :hide: MY BAD!!!

already ispravljeno, a molim sve ostale koji citaju ovu "skolu" da mi ukazu na sve propuste... ponavljam... ziv sam covek... pogresi zvako...

Elem...

IONIAN (cita se Jonijan)
DORIAN (Dorijan)
PHRYGIAN (Frigijan)
LYDIAN (Lidijan)
MIXOLYDIAN (Miksolidijan)
AEOLIAN (Aeolijan)
LOCRIAN (Lokrijan)
Duane wrote:Jonski, Dorski, Frigijski, Lidijski, Miksolidijski, Eolski i Lokrijski.... mislim nekazem da je pogresno onako ili nesto, samo mislim da je to jedan detaljcic koji moze lako da se promeni a bilo bi lepo pricati maternjim jezikom... da molove nezovemo "majnori"... xD

Ne vidim ni u tvom predlogu da je nesto prevedeno!!! Samo je "prilagodjeno" na naski, ( tj. data mu je neka gramaticka odrednica za koju nisam siguran koja je, pa necu ni da mlatim!!!!) ali to je sve tehnicki naziv necega sto je u sustini neprevodivo!!! Sve te reci su starogrckog porekla i kao takvo je se ustalilo u dansnjem muzickom recniku, Cak ga ne prevode ni Nemci, ni Englezi, ni Italijani...

A evo maaalkice objasnjenja sa Wikipedie


Early Greek treatises on music referred to modes, or scales, which were named after certain of the Ancient Greek subgroups (Ionians, Dorians, Aeolians), one small region in central Greece (Locris), and certain neighboring (non-Greek) peoples from Asia Minor (Lydia, Phrygia).

The Greek modes were:

* Ionian
* Dorian and Hypodorian
* Phrygian and Hypophrygian
* Lydian, Hypolydian
* Mixolydian
* Aeolian
* Locrian



Inace, pogledajte.... zapravo PROCITAJTE ceo tekst koji se nalazi na ovom linku. Ja sam dao najprostiju izvedbu da bi sto sire mase "polaznika skole" razumele te F.....G moduse od koji neki imaju preterani strah, skoro pa fobiju od necega sto je na kraju veeeeoma prosto!

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by DrGreenthumb » 15 Jul 2008, 21:59

Duane wrote:Jonski, Dorski, Frigijski, Lidijski, Miksolidijski, Eolski i Lokrijski.... mislim nekazem da je pogresno onako ili nesto, samo mislim da je to jedan detaljcic koji moze lako da se promeni a bilo bi lepo pricati maternjim jezikom... da molove nezovemo "majnori"... xD
Aha, a kad smo vec kod maternjeg jezika, bilo bi lepo da ne kazem pises odvojeno kao sto osnovna gramatika zapoveda.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 15 Jul 2008, 22:02

da ali care nikad ti neko u nekoj konverzaciji nece reci jonijan modus... ili lokrijan... nekako mi zvuci nastrebano kao da je to to i aj vozi... ma nema veze skroz ja samo kazem kako bi meni bilo finije... inace sve pohvale za rad...

greenthumb mi upao... elem... ja kad pricam s' nekim on nemoze da skonta da li ja spajam to ne sa kazem ali moze dosta dobro da konta ako kazem dorian modus... if ya kno' what i mean...

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by DrGreenthumb » 15 Jul 2008, 22:06

Duane wrote: greenthumb mi upao... elem... ja kad pricam s' nekim on nemoze da skonta da li ja spajam to ne sa kazem ali moze dosta dobro da konta ako kazem dorian modus... if ya kno' what i mean...
No, I don't actually... Ovo je forum, pa je pisana forma u upotrebi, ali ako zelis da izgledas nepismeno that's just fine with me.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 15 Jul 2008, 22:09

onda smo se dogovorili...

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by friedman » 15 Jul 2008, 23:22

Da, apsolutno.... znaci. ko radi taj i gresi... to sam vec nekoliko puta rekao... :oops: :hide: MY BAD!!!

already ispravljeno, a molim sve ostale koji citaju ovu "skolu" da mi ukazu na sve propuste... ponavljam... ziv sam covek... pogresi zvako...
Naravno da gresi, bez gresaka se ne moze :)
Inace, sve pohvale za ovu skolu, stvarno se vidi da je mnogo truda ulozeno u stvaranju iste :)

Imam neki predlog, mogao bi na primer napraviti Three-notes-per-string dijagram za svaki modus. Naravno samo iz jednog kljuca (root-a) jer se sve pozicije mogu pomerati. Secam se da sam ovo dugo vremena trazio dok nisam odustao i odlucio da sam sebi nacrtam. Trebalo mi je poprilicno vremena dok nisam skontao princip po kome se prave, ali sad imam sve nacrtano (svojerucno), pa ako ti bude trebalo za skolu... :)

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 15 Jul 2008, 23:40

friedman wrote:
Imam neki predlog, mogao bi na primer napraviti Three-notes-per-string dijagram za svaki modus. Naravno samo iz jednog kljuca (root-a) jer se sve pozicije mogu pomerati. Secam se da sam ovo dugo vremena trazio dok nisam odustao i odlucio da sam sebi nacrtam. Trebalo mi je poprilicno vremena dok nisam skontao princip po kome se prave, ali sad imam sve nacrtano (svojerucno), pa ako ti bude trebalo za skolu... :)

Pa,prvo si trebao nauciti dursku skalu preko celog vrata.Dakle "box pozicije" ,ili kako se vec zovu, tako da pocinjes iz tonova iz kojih se sastoji skala.I tako dok ceo vrat ne zavrsis.Onih poznatih 7 box pozicija durske skale.Tek tad si trebao preci na moduse.Da si tako radio,ne bi ti trebalo vise od sekunde za taj 3 notes per string dijagram. :wink: A,ako pogledas deklijevu skolu,videces da je i on tim redosledom isao. :wink: :wink: :wink:

A da,mozda bi deki trebao dodati te dijagrame da ljudima bude malo jasnije...sa time se slazem. :)

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by friedman » 15 Jul 2008, 23:48

Nisam tim redosledom ucio jer nisam imao pojma sta je sta :lol:
cim sam naucio dursku skalu (u jednoj poziciji) zainteresovao sam se za moduse. :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 15 Jul 2008, 23:48

Hmm, hvala Goodslikesweeper-e, da ne ispadne da ja BRANIM svoju skolu... ali stvarno... prvo su dati svi... ali SVI prstoredi ili pozicije C-dur skale u slikama i midi i u tab obliku...
a onda ide pitanje ???
E , sad moram da vas pitam… DA LI STE SAVLADALI skale i pozicije???? Jer da bi presli na sledeci „cas” morate da znate i njih i to SAVRSENO!!!

Ajde budite iskreni !!!

Jeste li SIGURNI DA ZNATE SKAZLE I POZICIJE????

E onda vec znate I moduse ili starocrvene skale…


i onda ide objasnjenje... koje je nadam se razumljivo... Prosto i jednostavno



Ahhhh, da!!! posto nisam kacio slike na nekom serveru koji daje thumbnail preview.. nego na photobucket-u... onda forum isece slike. Zato vas molim, upozoravam, predlazem, da slike skinete na kompu u da ih odatle gledate ....


ono: save picture (ili image ) as pa je smestite u folser gde cete sacuvati i MIDI-je i polako, citajuci tekst, gledate u slikE i slusate midi!!!

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by friedman » 15 Jul 2008, 23:52

Nemas razloga da "branis" svoju skolu :roll:
Ja sam dao predlog, a ocigledno nisam procitao sve, samo sam prelistao (i zbog toga se izvinjavam!). Jer gitaru nisam ucio iz ove skole (nazalost) jer sam za ovaj forum saznao tek pre oko mesec dana :(
Sad krecem ispocetka sa ucenjem, tj. sa tvojom skolom. :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 16 Jul 2008, 10:49

e dejankuki imam jako zanimvljiv fazon za upoznavanje arpedja... kad budes pravio za arpedje da ti posaljem to je kao neki diagram od kojih tonova treba da se sastoje arpedjoi i ima ih dosta, od dima do doma xD

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 16 Jul 2008, 11:13

Apsolutno nemam nista protiv (a verujem ni niko na forumu) da otvoris temu i stavis to u toj temi.
Hocu da kazem da nemam ja apolutna prava na pokazivanje, objasnjavanje i deljenje znanja drugima. Imamo za sada tri-cetri pogleda/metoda na ucenje arpeggia, zasto ne bismo imali i tvoj.... ;)


Dakle slobodno postavi tvoj nacin u nekoj tehnici...koja je tebi OK. :lol:


Malo filozofije
Molim vas shvatite da sam ja onom "skolom" pokusao da predstavim NAAJOSNOVNIJE stvari koje treba znati kad je rec o SOLO sviranju. NaglasiJo sam posebno u prvom obracanju da akorde, teoriju i neke naprednije stvari mozete nauciti/saznati na milion drugih mesta... uostalom, meni je otprilike ovo bilo dovoljno da naucim neke osnove, a dalji razvoj zavisi prvenstveno od vase maste, sposobnosti kombinovanja nauceng i umeca iskoriscavanja kakvog-takvog znanja!!!...

Ne mora SVAKI solo da ima 1/16 ili 1/32 note u sebi... ponekad je dovoljno dve note u sekvenci da "obrazloze" temu, podignu adrenalin, udare u srce bez pantzeera... i tako dalje, i tako dalje....

Eto, poslusajte solo u pesmi "Is this love" by Whitesnake (Majsneg lol ) i shvaticete o cemu pricam... Na primer!


Nadam se da se kapiramo... necu da se ljutim... a svaka nova ili drugacija metoda samo moze da pomogne ... nekome!

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by vasko » 31 Jul 2008, 23:59

ma samo cepaj,skola je super,nema potrebe nista da objasnjavas i da se pravdas

ja sam gledao,pokusao nesto o teoriji da naucim,gledao sam sat ,sat-ipo kolko me drzala koncetracija,sve djuture,znam da si rekao da ne treba tako al jbg

ono sto sam ja primetio je da je mozda trebalo da recimo za svaku skalu il sta ja znam das REPREZENTATIVNU PESMU po kojoj bi se ta skala lakse zapamtila

evo to moze da uradi i neko drugi ko se razume u ovoj temi npr....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest