Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Bluesko » 10 Oct 2008, 17:10

imam ja jednu "malecnu" kritiku...
Najveci problem na svim forumima vezanim za ucenje sviranja gitare su tzv. sveznalice - likovi koji stvarno aktivno i kvalitetno sviraju duzi niz godina, ali su bar u pocetku, jedno 3 godine, strebali teoriju kod nekog cice dok nisu
naucili sve skale, pentatoniku, moduse, legato, stakato, arpedja....jednostavno ljudi znaju teoriju, imaju je u malom
prstu - svaka im cast.... medjutim, ja nisam imao od koga da nabuksam sve to, SVE , ali bukvalno SVE sam ucio sam,
pocevsi od "Crnog leptira", pa do Satrijanija i Hendriksa... moja najveca greska je sto nisam skapir`o da mi je teorija
jako potrebna, pa sam solaze skidao preko tabova... i sada - haos.. Ako zelim da uradim neku svoju stvar, sve to ide
nesto sporo, tuc-muc, solaze jako slabo,gotovo nikako i uradim... Ista stvar i sa skidanjem pesama - uglavnom je za to zaduzen GP5, a ja ne bih hteo da sednem u fotelju, citam tabove i skidam solo iz Sweet child o` mine - to moze i
moja baba, koja se razume u muziku kao u spejs-satl... I tako, resim ja da potrazim pomoc na nekom od foruma i pocnem
od 2akordi.net-a,i naravno muzickog-foruma.... Kad tamo - sveznalice koje ti satro nesto objasnjavaju a u stvari te
ne nauce nicemu....Cisto, da izvinete, izivljavanje... Prvo ti kazu kako ce sve objasnjavati postepeno i slojevito i onda - TRAS!!! predju sa C-dur lestvice na lokrijski flobulonizom koji je nastao od kvinte menizmaticne neume iz diminantnog C koji se krece preko A# koji je finalis....I slicne gluposti... A pre toga vam ispisu na 5 strana kako se zove koji deo gitare,
kako se dzitra i stima, koji broj telefona da okrenete ako vam rikne pojacalo.... A sve to sa ciljem da pokazu kako sve znaju i da bi njihovo znanje izgledalo vece...misi`m sta reci..? Ako covek hoce da pomogne nekome (a tome ovaj Forum i sluzi, zar ne? ) onda ne bi trebalo da objasnjava uvek kako da nastimujete gitaru i sta je fretboard, mislim da ogromna vecina ljudi koja dolazi na Forum to vec zna,samim tim sto je dosla dovde, vec zna neke najosnovnije stvari.... A uzgred, to je i najlakse objasniti.. A kada se pojavi neko ko je samouk i vapi za osnovama teorije, eto ti 5-6 Malmsteena koji raspredaju pricu i lokrijskoj lesvici, koja se koristila u V veku, pa ako hoces nju da upotrebis idi iz terce,preko duodecime,trte-mrte....I na kraju, nista..znas manje nego sto si znao.... MIslim, nikom ne umanjujem znanje, tim ljudima svaka cast na znanju, koje je veliko i korisno...Ali ako vec hocete da se hvalite kako znate svih 347128471 skala i kako ste primetili da Vai u 43434 taktu u toj i toj pesmi koristi tu i tu varijaciju toga i toga, onda ne otvarajte postove sa temama
"gitara za pocetnike" i tamo da preskacete najosnovnije stvari...Jer i ja sam pocetnik, iako znam i Johnov intro sa RHCP koncerta na Slane-u za Califonication i Blues u parku i tako to...Jer najlakse je skinuti Little wing sa taba, ali napisati tako nesto - mogu tri coveka na svetu.... A ja bih hteo da i sam napravim nesto kvalitetno, sto ce se pre svega meni svidjati...A to ne mogu bez pomoci nekoga ko je zaista spreman da pomogne... a takvih ovde ipak ima mnogo - primetio sam da ljudi kojima sam se preko PP obratio stvarno zele da pomognu, da su izuzetno ljubazni i otvoreni ali opet, imas dva-tri sveznajuca na Forumu i...mas` u propas`.... :) mislim da je 2akordi apsolutni sampion u takvom vidu isticanja, hvaljenja, da su tamo likovi uzasno narcisoidni i sujetni... A ako ovde ima nekog ko bi hteo da se bavi ovakvim slucajevima kao sto je bluesko.. :) bez uvrede, ovo je bio samo maecki predlog, a za pohvale uvek ima mesta :)
No offence - keep rockin` :mrgreen:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 10 Oct 2008, 19:55

Bluesko... ja moram da te pitam.. pliiiz reci ti nama sta ti se tacno ne svidja...

Nije problem da kazes, niko nece da se ljuti, Ja barem necu.. ali nije mi uopste jasno iz predhodnog posta, sta je lose...??? ;)

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Bluesko » 11 Oct 2008, 19:26

dobroo, i ja sam bio malo previse iznerviran u trenutku, jbg, nikako da skapiram ovu pentatoniku, a i cura me sutnula preko poruke.. :)
problemcic je u tome sto se, bar prema mom vidjenju stvari, jedan broj ljudi koji pise ove teorijske delove na forumu
vise pravi vazno, nego sto zeli da pomogne nekom..
Primer 1: Naidjes na text o necemu sto te zanima, tipa izgradnja skala ili sta vec....
I onda covek pocne da pise kako ce sve potanko da ti obj...ali... Ako pocetnik ne zna gradjenje skala, onda je razumljivo
da ne zna ni pentatoniku, kvintni krug, progresiju, moduse, a kamoli sta je to alikvotni ton, flaglalni glas, konsonanta,
finalis, dominanta... :( a "objasnjavac" ti uvek posle uvoda pocne pricati o tim stvarima, naravno, ne objasnivsi ih
prethodno... Pa se ti onda izgubis k`o kuce.. Mislim da su vecini ljudi jasne te stvari, ali pocetnicima nisu... Tako da su
potpuno nepotrebne u takvim diskusijama, naravno u pocetku..tek kasnije pocetnik moze da nadogradjuje znanje, kada
ima dobru podlogu..
Ali te podloge naravno nema, jer je nekom vise stalo da ti pokaze kako zna sve ove bombaste termine, a ne da ti nesto stvarno pokaze i nauci te necemu.. Svaka cast svima, na znanju pre svega... Ali ako ko zeli da na takav nacin pokazuje
svoje znanje,bolje da ga ne pokazuje..
Primer 2: na nekom od foruma se u diskusiju upustaju doticni Hammet dza bu i doticni Malmsteen ovo ono.. I naravno posto obojica imaju gitaru u malom prstu, krenu da se prepucavaju u fazonu : "u 5556768 taktu te i te pesme Kirk je krenuo iz A mola, pa uz`o lokrijski modus, trte-mrte, finalis, dominanta, varijacija modusa, pa pres`o iz bluz skale u 54543 taktu
dza bu...." na to mu odgovara Malmsteen : " ne lupaj ,ja znam, to nije lokrijski nego jonski a taj je i u 54334332 taktu, kod one solaze, pre C# dura, iz duodecime, tandara mandara broc..." Onda se naravno ukjlucuje i gospodin Vlatko_Stefanovski sarma kupus i kaze : "Ma ja znam Kirka rek`o on meni da je to u stvari pentatonika Am/C,ali to je mixolydian iz G, to je neki modus,ne znate vi to, ping pong urabiken sodis strajkum.. "
I sad neka meni neko kaze da li to oni rade diskusije radi ili da pokazu da znaju teoriju vise od nas pa su najpametniji na forumu, jel`te..? Kako su mnogo bolji gitaristi, i te seme.. ja bas nesto sumnjam u ovo prvo...
Ja ne znam da sviram...To sam video tek nakon sto sam ustanovio da teoriju nem` pojma... Iako dugo sviram i to samouk..
Iako pred curom (sad vec bivsom) rendam More than words i Soldier of fortune samo tako....
Pa bih zeleo da to i naucim, a mislim da ce me neki vrsnjak bolje poduciti nego da idem kod nekog starca kome bzv treba
da dajem kintu, ako bih isto to mogao da dobijem i od nekog ovde...
Naravno, nisu svi isti, ti kuki si pokazao da i ovakvim sljamurama kao sto sam ja ima leka, uz samo malo razumevanja... :)
a mislim da se niko i ne bi naljutio, ja ovo ne kucam da bih nekog uvredio ili omalovazio, vec da bih samo skrenuo paznju da
smo svi mi ovde ipak isti, da smo gitare poceli da sviramo zbog treba :) ali da smo se vremenom i vezali za ovaj instrument i da nam je svima zelja da ga sto bolje upoznamo i da nam pruzi ono najlepse sto moze - uzivanje u muziciranju, stvaranju..
A i ja, da to ne bude missundestod, ni na koga ovde nisam ljut, samo mi je ponekad shit zbog nekih stvari...
Tako, ljudi, no offence, pa se pisemo u nekom lepsem postu, ovaj je bas smorio.. :)
:mrgreen:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 11 Oct 2008, 20:25

Brate bluesko... ja tebe opet ne razumem, ili sam ja glup... ili ti nejasno pricas... o cemu se konkretno radi..?

Obzirom da je ova tema o pohvalama i kritikama vezanim za moju skolu, osecam se i duznim i prozvanim da pitam u cemu je problem. Medjutim ti i dalje pricas u siframa i nerazumljivo... ili rekoh, jasam lud, glup i zbunjen.. sve u istom trenutku..

Bluesko wrote:Naidjes na text o necemu sto te zanima, tipa izgradnja skala ili sta vec....
I onda covek pocne da pise kako ce sve potanko da ti obj...ali... Ako pocetnik ne zna gradjenje skala, onda je razumljivo
da ne zna ni pentatoniku, kvintni krug, progresiju, moduse, a kamoli sta je to alikvotni ton, flaglalni glas, konsonanta,
finalis, dominanta... :( a "objasnjavac" ti uvek posle uvoda pocne pricati o tim stvarima, naravno, ne objasnivsi ih
prethodno... Pa se ti onda izgubis k`o kuce.. Mislim da su vecini ljudi jasne te stvari, ali pocetnicima nisu...

Ovo sto si rekao, ni ja neznam.. !!!???
Eto, pokusao sam da dam najosnovnije i najprostije stvari u toj mojoj skoli bas zbog pocetnika koji bi da se oprobaju u solo sviranju. Sta je problem??? Aman...????

Ako ono u mojoj "skoli" nisi shvatio... onda stvarno ne znam sta da ti kazem.. pises postove koji su na kraju duzi od moje skole, a u sustini nisi rekao kojije tvoj problem... tamo ima lepo objasnjeno.. i kako se grade skale.. i dati su zvucni primeri... i prikazano na graficki nacin.. i otvoren sam za pitanja... ali milion puta sam rekao... neka pitanja budu konretna... sa apstraktnim pitanjima mozes dobiti samo i apstraktni odgovor..


Drugo... teoriju ces morati KAD-TAD da uzmes da ucis.. to si vidim i sam skontao.. ali da naucis SVE za jedan dan, neces.. pa i celu muziku neces nikad da naucis i kazes 'E sad znam sve" uvek ces videti da ti nesto fali.. sto je veci krug znanja, uvideces koliki je tek krug neznanja... ali!!! ali od negde moras poceti..
Da li od moje ili neke druge skole.. nije bitno. Vazno je poceti..

Imas problema sa pentatonikom... sta ti nije jasno, ajmo odatle da krenemo...

Gradjenje skala, pitaj sta te interesuje... ali smisli i konkretizuj pitanje...


Modusi... bre nista lakse... skala odsvirana sa drugom pocetnom pozicijom.. ok.. najprostije objasnjeno..

Cemu tooolka frka... i pisanje poruka duzih nego rat i mir stampan velicinom slova 14 ili 16

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 11 Oct 2008, 20:39

nemam pojma oko cega je fuss ali moram da pohvalim skolu ako vec nisam dosad... svaka cast dejankuki!!! i za rad i za znanje a i za odabir informacija... bas ono sto treba... sad se mislim da sam ja, a verujem da govorim za 98% foruma, imao kad sam pocinjao meni bi gitara jos jaca kao instrument bila(umesto toga sto sam isao okolo naokolo i svirao G D C xD) a ovo je zaista fenomenalno, jer se na jednom mestu nalaze sve potrebne informacije dostupne SVIMA!!! prosto genijalno!!! svaka cast za skolu i svaka cast za ulozen trud jer je proistekao iz dobre volje da se pomognu mladi umovi(za razliku od sajtova koji bi za ogromne pare naucile decu ovome)... nevidim na sta bluesko cilja, ali mislim da jednostavno nema nista lose da kaze o skoli xD

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by m@T@ » 12 Oct 2008, 00:53

goodlikesweeper wrote:hehe,YOU WISH!!! :lol:
Ne razvijaju se vijuge vec samo jedan mali deo mozga da bi mogao bolje da pamtis skale,i da imas bolju rutinu prilikom sviranja istih.Kod obicni smrtnika taj deo se ni ne vidi golim okom,a kod nas super turbo mega muzicara moze se razviti toliko da se moze zapaziti golim okom cak...da da...ne znam kako se zove,ima rec "sivo" u imenu.

Hm,da,znam da moram ja uvezbati skale,ali ono sto je mene zanimalo je kakva je "politika" odnosno pristup drugih muzicar.Dakle,da li volite da uvezbate sve skale ili jednostavno znas dobro neke osnovne i one koje volis,a ove druge,pa znas kako se grade,koji su tonovi i tako to,ali ih nisi bas uvezbao...razumes sad?

A ove fore znam,otprilike.Paralelni mol/dur.Ili ako imam progresiju akorda u nekom kljucu,onda mogu preko toga da sviram skalu bilo kog akorada iz progresije.Itd itd
...
jel moze neko da mi pojasni ovaj boldiran deo ??

edit :
sta je to improvizacija :oops: :oops: :oops:

edit #2 :
ne ide mi ta teorija ... nemojte se smejati pitanjima :)

recimo C - dur skala ... ako " preskocim " C i pocnem da je sviram od D ... sta je to ? jel to modus ili :oops:
Last edited by m@T@ on 12 Oct 2008, 01:11, edited 1 time in total.

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by m@T@ » 12 Oct 2008, 01:00

Critical wrote: Ali znam da me nikada nece biti sramota sto ne znam sve ,boli me uvo ,toliko ima uteha u ovom nasem muzickom svetu,npr. gledam intervju ovih Trivium-a i jednostavno ne shvatam ko njih slusa ,pitaju gitariste koje vezbe preporucuju gitaristima ,blagi uzas, kazi lik evo ja znam ovaj arpedjo ALI NE ZNAM KAKO SE ZOVE :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: i onda se ja zapitam sto ja gledam ovo i ugasim,hahahha.

Kako mozes da znas nesto a da ne znas kako se zove ,svaki put se iznerviram ,a jos plus je tu i cinjenica sto postoji takvih milion gitarista.

malo sam otisao u OFF,sorry :D
evo ja znam kako se zove al ne znam da sviram :D
i ko je bolji ja ili on ... pa on ;)

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Bluesko » 12 Oct 2008, 03:56

ma ne bweeeeeeeeeeeeeeeeeeee, rek`o sam da nisi bre ti u pitanju, nisam tu skolu ni video.. :)
e ovako sam uz klinac mog`o pre dva dana da dobijem batine, nisu me ljudi skapirali sta sam pric`o,zamalo da me nema... :) aj` bicu kratak,lapidaran i koncizan.... :)
nije bwe u pitanju ta skola, nju nisam ni video,nisam je josh nashao :) relax...
mene je iziritiralo to od strane nekih drugih tipova, nisi ti u pitanju, nego neki levi likovi...sto sa 2akorda, sto ovde..doduse ovde ih ima manje...
A i dobro, ja kakim malo mnogo.. :) prsaja sam sto sam hteo upravo to - da nabuksam ovo za dva dana, pa da
prosviram sve odjednom.. :)dva dana sam proveo ispred monitora i BUKVALNO bez hrane i WC.. :D :D pa sam puk`o u trenutku i jbg... skupilo mi se i ja se dao na ove postove od pola metra.. necu vise... :)
opusteno, sad bar znam da mora to lagano, pa dokle stignem...
no offence, of course... keep rockin` :)

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Bluesko » 12 Oct 2008, 03:58

e u pershun, citam sad ove postove, ispade da sam ispljuv`o kukijevu skolu...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 12 Oct 2008, 09:13

E sad amo da pokusamo polako...
A ove fore znam,otprilike.Paralelni mol/dur.Ili ako imam progresiju akorda u nekom kljucu,onda mogu preko toga da sviram skalu bilo kog akorada iz progresije.Itd itd...
Vidis ovako.. tamo u skoli je objasnjeno.. mada nije zgoreg i ponoviti..
Znaci, pre nego sto pocnes da sviras stvar, uzmes i odredis joj tonalitet.. kad odredis tonalitet onda ces i znati koju dursku skalu mozes da koristis ili molsku. Na osnovu te dve ili jedne skale, sve ostale ce ti biti lako da nadjes po onim polozajima/pozicijama po vratu od pocetne (root skale..) naravno, jedino sto moras da znas je koje akorde mozes da sviras u odredjenim tonaltetima ali ne moras da sviras njihove skale u durskim ili molskim varijantama.. vec ces da sviras polozaje/prstorede u zadatom tonalitetu...
m@T@ wrote:sta je to improvizacija
Muzicki deo, najcesce solo deonica koja nije zadata nekom patriturom.. npr.. rif koji sviras je nepromenjiva stvar, i uvek cesda ga sviras isto svaki put kad sviras tu stvar.. dok solo deonica moze biti tvoj pecat u pesmi.. ne moras da skidas solo do u ton. mozes da ga otsviras brze, sporije, skroz drugacije, i svaki put ces da sviras nesto drugo.. eto to je improvizacija..

m@T@ wrote:recimo C - dur skala ... ako " preskocim " C i pocnem da je sviram od D ... sta je to ? jel to modus ili
hmm malo nejasno..no, ako sviras tonove iz C-dur skale onda je to modus (ili pozicija ili polozaj na vratu ili prstored zovi ga kako hoces) iz tona D .. vazno je da je u C-dur skali..
ali ako ima tonove iz neke druge skale onda je to neki modus neke druge skale...

Bluesko wrote:nisam tu skolu ni video..

Evo ti link... viewtopic.php?f=15&t=1637

A sto se tice tih koji su te iznervirali... da si i njih slusao posle bi ti kapiranje njohove price lakse dosla.. Jedna NEVEROVATNA stvar je da muzika se "krade" bilo kako, slusajuci druge, gledajuci druge, upijajuci informacije o kojima nemas pojma trenutno, razmenjujuci iskustva i sa nekim dokazanim i sa pocetnikom.. ma svakojako..

Drugo u mom kraju ima jedna izreka.. "brzo govno vrh nema" sto bi prevedeno znacilo.. muzika se uci GODINAMA... i rekoh nikad se ne nauci... Znaci lagano, temeljno i sa razumevanjem. Veoma vazno je da nauceno ponovis sto vise puta da bi ga uvezbao i da bi ti uslo u prste.. a i u glavu...

A sto se tice raznih nas koji znamo ja bih stvarno da vidim jos skola.. svaki novi pristup ucenju je plus za svakog, a narocito za pocetnike koji mogu iz 50 skola da izaberu onu koja njima najvise odgovara... ja nemam razloga da se plasim... a i zasto bih. Ovu moju "skolu" samo vidim kao pomoc nekome ko hoce da udje u solo vode.. a ne kao "one&only ultimate high advanced technique" skolu"..

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by m@T@ » 12 Oct 2008, 15:03

@deki

znaci ne idem

Code: Select all

e|--------------------------------------------------------|
B|---------------------------------------------------------------|
G|---------------------------------------------------------------|
D|---------------------2---4-5----------------------------------|
A|-------------2-3--5-------------------------------------------|
E|-----3---5-----------------------------------------------------|
nego

Code: Select all

e|--------------------------------------------------------|
B|---------------------------------------------------------------|
G|---------------------------------------------------------------|
D|---------------------3---5-6----------------------------------|
A|-------------3-4--6-------------------------------------------|
E|-----4---6-----------------------------------------------------|

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by friedman » 12 Oct 2008, 15:32

Ovo što si ti postovao je jednostavno G dur skala (gornji primer) i G# dur skala (donji primer). Nisu u pitanju nikakvi modusi...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 12 Oct 2008, 17:07

pa pazi, sam dur je po sebi jonski modus... tako da je postavio moduse, ali da bi dobio dorski treba da pomeris za stepen, a ti si ga derane pomerio za polu stepen i to u pogresnom pravcu... xD

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by igorpan » 18 Dec 2008, 11:28

Ja imam pitanje vezano za Arpadjije,"poceo" sam da ih radim. Recimo za Dursku poziciju 1,dali je ok da ja kada odsviram malim i domalim prstom prve dve note,da podignem ta dva prsta skroz sa gitare,jer ako ih ostavljam,dok radim hammeron i pullof,ruka mi je u jako nezgodnoj poziciji i 90% mi ne izadje ton? :?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 18 Dec 2008, 11:52

Hmm, malo me buni koje "prve dve" note... ako mislis "na prve" na petoj i cetvrtoj zici. da!!! moras da ih pomeris da bi odsvirao potonje tonove... na prvoj zici..

Uostalom.. smisao ARPEDJA je da se tonovi sviraju u staccato tehnici.. znaci: Odsviras ton, pa ga prekines (prigusis), pa sledeci, pa prekines tj. prigusis), pa sledeci.... i tako dalje... ni jedan nije u "let ring" tj. legato tehnici...

Eh, sad. postoje trenuci... ili mogucnosti da neki tonovi budu u legato .. ali.. sve zavisi od polozaja Arpedja. tj. prstoreda.. i potrebe za tim...

Znaci Arpedja nisu akordi...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest