Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Ramirez » 15 Sep 2010, 09:44

Prelistaj malo : Marko Tajcevic - OSNOVNA TEORIJA MUZIKE

alex456
Posts: 21
Joined: 01 Nov 2010, 11:43

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by alex456 » 08 Nov 2010, 21:16

Jer ima neka po mogucstvu nasa video skola gde su fino objasnjeni tonalitet, kljuc...
I ako moze neko da stavi raspored nota na gitari kakav se u srbiji koristi.
U bosni i hr je valjda drugaciji,u americi takodje.
Nailazio sam na razne, pa ako moze neko ovde da stavi da ne naucim pogresno.
Hvala.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 08 Nov 2010, 22:06

alex456 wrote:Jer ima neka po mogucstvu nasa video skola gde su fino objasnjeni tonalitet, kljuc...
Ima. Izdao neku skolu Randja.., Kina. i jos neki gitaristi, medjutim, ne verujem da je iko duuubooooko ulazio u problematiku kljuc, tonalitet.. i sl.
alex456 wrote:I ako moze neko da stavi raspored nota na gitari kakav se u srbiji koristi.
U bosni i hr je valjda drugaciji,u americi takodje.
????? odakle si to cuo majke ti...

U svetu ima tri priznata stima.. Italijanski, Ruski i Spanski, sve ostalo su neke izvedbe ili specifikuumi raznih zanrova ipodzanrova u muzici.. (npr drop D, drop Dis, Open E ili open G, open D.. i sl.) Ceo svet najvise koristi Italijanski stim koji ide

e1
H
G
D
A
E6

A tonovi na svim instrumentima idu C, Cis, D, Dis, E, F, Fis, G, Gis, A, B, H; s tim da u americi H zovu B, a B zovu A sharp ili poviseno, (ima tema o tome na forumu, nadji je pa procitaj)..
Jedino je fazon kako su nastimovane zice, i koji su pocetni tonovi zica, sve ostalo ide ovim redom...

mislim da si nesto opasno pobrkao jos pre pocetka ucenja.. ne daj se zbuniti. Ovo sto ti ja pricam je garant tacno...

Drazen3
Posts: 2
Joined: 19 Feb 2011, 20:05

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by Drazen3 » 21 Feb 2011, 00:15

Nov sam na forumu pa se ne znalazim jos najbolje,ali postavicu ovde to pitanje.Sviram klasicnu gitartu Yamahu C-60,sviram prstima i imam jedan mali problem.Imam neko predznanje(u tehnickom smislu) ali konstantno imam jedan problem,snaga i brzina kombinacije domalog i srednjeg prsta koji klizi po vratu gitare je daleko slabija od kombinaije kaziprsta i srednjeg prsta.Vezbam dosta skale,ali me zanima da li postoje jos nee vezbe za poboljsanje tog segmenta tehnike??? :D :bow:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by MetalFunk » 21 Feb 2011, 00:24

Drazen3 wrote:Nov sam na forumu pa se ne znalazim jos najbolje,ali postavicu ovde to pitanje.Sviram klasicnu gitartu Yamahu C-60,sviram prstima i imam jedan mali problem.Imam neko predznanje(u tehnickom smislu) ali konstantno imam jedan problem,snaga i brzina kombinacije domalog i srednjeg prsta koji klizi po vratu gitare je daleko slabija od kombinaije kaziprsta i srednjeg prsta.Vezbam dosta skale,ali me zanima da li postoje jos nee vezbe za poboljsanje tog segmenta tehnike??? :D :bow:

Ja sam to vezbao hromatikom. I vezbama za fingers strech. Uglavnom, vezbom najvise.

http://www.squidoo.com/guitarexercises
http://guitarsecrets.com/exercises.htm


:ziveli:

Drazen3
Posts: 2
Joined: 19 Feb 2011, 20:05

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by Drazen3 » 21 Feb 2011, 00:34

Faa,prijatelju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by Devlas » 20 Mar 2011, 00:59

Citao sam skolu koju je ovde postavio dejankuki i mislim da je odlicna svaka cast sto si imao vremena razumevanja i strpljenja da tako nesto pises i pomazes drugima. Imam dosat nedoumica pa mislim da je najlaksi nacin da kazem sto znam da pa mi kazete dal gresim gde su mi rupe i sta bi terbalo da izmenim ili vise praktikujem. Ako nesto lupim i pogresno napisem izbrisite da slucajno neko ne bi procitao i pomislio da tako treba. Unapred se izvinjavam na duzini posta :)

Akordi se grade po sistemu I III V ton odredjene skale. Svaki osnovni akord se sastoji od tri tona. Tu su i septakordi iliti sedmice posto se na osnovu glavnog akorda dodaje VII ton njegove skale. Ima jos stotinu akorda znam kako se grade ali da ne duzim pricu.

Skale se grade po kljucu i to durske imaju polustepen izmedju 3 i 4 i 7 i 8 a molske izmedju 2 i 3 i 5 i 6. Paralelni mol
je VI ton durske skale i sadrzi iste tonove kao i njegov paralelni dur. To su osnove da sada ne davim sa drugim skalama. Napominjem da nemam zavidno znanje o modusima 8) subdominantama i slicnim spanskim selima za mene. Ako treba da prvo to savladam recite (nije) problem je :)

Uzecu primer C dur-a za vezbanje tj kako da vezbam po celom vratu (to mi je i osnovni problem)

Krenem od 8 praga E zice i nastavljam do e zice sa tim sto na svakoj sviram po tri ton (npr ovaj nacin) i onda ih vratim unazad, s tim da si ti stavio primer kada se ta tri tona da kazem pomeraju ka kraju gitare, dok su meni objasnjavali da bi trebalo da gledam da ostajem na priblizno istom pragu, npr da mi zadnja tri tona budu e ---8---1O---12. Onda skalu C dur krenem iz tona H pa iz tona A i tako dalje.
Kada naucim ovih sedam pozicija mogu ih primenjivati na sve durske skale, a kasnije po istom principu i na molske skale ispisem semu i udri mile dok ti jaja ne poplave :D Kada krecem sa E zice isti je prstored ma iz kog tona da krenem, kada krenem Cdur iz drugog tona isti mi je prtored posle kada vezbam npr Fdur iz drugog tona, samo drugo mesto na vratu gitare :)
Modusi...hmmm sada cu da se nalupam molim da mi se ne smejete :D su koliko sam shvatio pozicije skale iz razlicitih tonova. Npr Kada sviramo Cdur skalu iz tona F, sviramo lydian modus C dur skale, sto znaci da sviramo iz cetvrtog tona skale, iz A mola lydian bi bio D E F G A H C D. Ako ovo nije tacno da li bar sedam pozicija koje sam gore spomenuo imaju neka imena kako bi ih lakse pamtio prilikom vezbanja.

Hvala unapred :ziveli: imam jos svasta pitati ali da ne preterujem za prvi put prvo da razjasnim ovo pa cu za sledece pitanje lako :D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by dejankuki » 20 Mar 2011, 12:02

Devlas wrote: dok su meni objasnjavali da bi trebalo da gledam da ostajem na priblizno istom pragu, npr da mi zadnja tri tona budu e ---8---1O---12. Onda skalu C dur krenem iz tona H pa iz tona A i tako dalje.
Pzi, mozes da kombinujes skale, prstorede, pozicije i polozaje kolko hoces, vazno je da shvatis kako da setas ili ne setas po vratu... dokle god si u tonalitetu, nije - apsolutno nije bitno da li sviras tri note po zici, cetri ili pet... vazno je da imas regulrne razmake izmedju celih i polutonova...
Devlas wrote:mogu ih primenjivati na sve durske skale, a kasnije po istom principu i na molske skale
Opet... u onim skalama/polozajima/prstoredma (zovi ih kako hoces..) imas i durske i molske skale.. durska ti je prva, ona C-dur ili Ionian.. molska ti pocinje od tona A.. e sad, ako primenis napredovanje od tog polozaja to ti je A-mol skala... tj TONOVI SU ISTI.. a kada i kako ce se upotrebljavati u pesmi, to zavisi od tebe i tvoje maste....

Moduse si ok shvatio ovo sto si shvatio... nema drugih imena za polozaje/prstorede sem ovih modusnih imena... znaci a svirao moduse, a svirao skale koje sam ja nacrtao u principuje isto... modusi sluze da ti solo sviranje nije jednolicno i dosadno.. da ne ides uvek iz istih tonova i upotrebljavas iste pasaze (prolaze).. naravno ovo je jedno od onih laickih i prostih objasnjenja, vise o gradnji i upotrebi modusa nadji na temi modusi, na ovom nasem forumu... ja sam pokusao da moduse prestavim STO LAKSE i razumljivije nekompocetnku, a inace to je ceeela teorija o tome. Al' opet nije to nedokucivo...



Devlas wrote:Kada krecem sa E zice isti je prstored ma iz kog tona da krenem, kada krenem Cdur iz drugog tona isti mi je prtored posle kada vezbam npr Fdur iz drugog tona, samo drugo mesto na vratu gitare
Ovo mi nije bas najjasnije, jel ti ides isti prstored od razlicitih tonova, ili raliciti prstored od istih tonova..
u prvom slucaju ti je puko vezbanje istog prstoreda na razlicitim mestima, a u drugom slucaju sviras razlicite skale od istog tona... pojasni..???

Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by Devlas » 20 Mar 2011, 12:57

Hvala majstore dobro je da nisam nesto pogresno shvatio inace bi to tesko zbacio iz glave :D i ovo malo sto znam bitno mi je da je tacno. Sto se tice molova znam napamet koji je paralelan kojem duru tako da kada vezbam dur-ove vezbam i njihove molove posle samo u pjesmici kada treba npr D mol znam da je to ustvari Fdur

Za prstorede i ja sam jedva shavtio sta sam hteo reci sad kada sam procitao :D bas sam ga zakukuljio.
Mislio sam npr kada kreces C dur dorian (krece se iz tona D) i prsti idu po odredjenom sistemu krecem sa seste E zice
10 polje kaziprst 12 domali 13 mali itd do najtanje zice, kada krecem Fdur dorian (iz tona G) isti mi je prstored 3 polje kaziprst 5 polje domali 6 polje mali.
Vezbam skale tako sto cu da odsviram osnovu Cdur, pa kazem sebi ajde sada dorijan, pa npr Aeolijan, ne idem po redu da ubijem dosadu, pa onda ajde sada dorian G dura (aha to je drugi ton skale znaci iz A a prstored je kao i svaki dorian isti) Da li puno gresim u ovom vezbanju ili je ok ovako? Hvala :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by dejankuki » 20 Mar 2011, 16:14

Pa.....
Devlas wrote:ha to je drugi ton skale znaci iz A a prstored je kao i svaki dorian isti
Da..

ja sam dao primer na osnovu jednog tonaliteta... znaci uvek da je prstored onakav kakav je, a drugi pocetni ton, to je isti modus, ili prstored, a druga skala.

vertigo_beat
Posts: 303
Joined: 23 Sep 2008, 22:52
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by vertigo_beat » 21 Mar 2011, 10:17

Zasto nema novih lekcija u "skoli gitare"?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by dejankuki » 21 Mar 2011, 11:21

Najprvo - nemam vremena.. jel vidis da i po forumu retko sta napisem.. samo protrcim i pogledam da li se neko svadja ili oftopicari.. a i kad pisem nesto smisleno, sve je to u kratkim crtama... jbga.

drugo... iskreno, nemam ni sta da objasnjavam novo i revolucionarno. Zamisao one skole je da malkice objasnim SOLO sviranje, skalice, neke stavari koje su NAJneophodnije za solo sviranje... a ostalo... morate da nadjete neku napredniju skolu, da radite na sebi, da skidate, da upotrebljavate mastu i naravno da ucite, ucite i ucite... (bec cinizma i omalovazavanja). Znaci, samo osnovno.. i "odmah upotrebljivo"... Eno, Ylvalion i jos neko imaju teme o nekim drugim teoretskim temama, imate i savete koje knjige da kupujete ili "kupujete"..

Zao mi je sto nmam kameru pa da na primerima objasnim totalno pocetnicko sviranje najosnovnijih ritmova, vidim da i tu imaju ljudi problema.. jbga, opet ko zna koliko bi trajalo da to sam snimam.. nemam bas slobodnog vremna..


Mislim, ima da se uci mnoooogo, ali je, opet ponavljam, ova "skola" napravljena da bi se neko uveo u solo sviranje... a nasavak... sami. BTW, nijedna napisana skola NECE da vas nauci kako da svirate, ako sami ne uzmete instrumenat i vezbate, vezbate i vezbate...

trece... nema trece.. :wink:

nadam se da sam uopste nekom pomogao, bice mi veoma drago da neko ima koristi od "skole"...
iVzinite

buckethead
Posts: 14
Joined: 07 Dec 2012, 13:50

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by buckethead » 03 Apr 2013, 21:08

od tog root tona dalje gradite DURSKU skalu prema sistemu. I-II-III-IV-V-VI-VII-VII gde je razmak izmedju tonova JEDAN CEO ton... SEM izmedju III i IV i izmedju VII i VIII gde je razmak poluton...

ovo ne razumem,tj kao da nije tacno to..i otkad postoji H ton na gitari?

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by Gitaroholicar » 03 Apr 2013, 21:42

oduvek?

evropski je H i B, a kod amerikanaca je B i Bflat... To pitanje je reseno davno

virtualstefan
Posts: 7
Joined: 11 Apr 2013, 22:56

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vez

Post by virtualstefan » 09 Jul 2013, 01:15

Ljudi sviram odavno gitaru i sad sam prosao kroz ovu skolu vezano za skale, i sad pre toga sam skinuo solo iz pesme seek and destroy od metallice, i u onom solu, ja ne vidim nikakvih pravila koja su spomenjena u skolu, kako sad to, jel to Kirk i James bezveze lupaju, ili sta??? a solo je extra

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest