"Prljavo" Sviranje

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
balanso
MF veteran
Posts: 180
Joined: 01 Nov 2006, 19:31
Location: Behind You

"Prljavo" Sviranje

Post by balanso » 26 Nov 2007, 13:16

imam problem sa solo sviranjem,tj. uvek nesto zvoni ,prazne zice ili sta vec . jasno mi je da treba obe ruke da ucestvuju ali ne kontam kako . ako prigusim zice onda ih prigusim sve a treba recimo da uradim neki brzi bend .... kad sviram sporo sve je ok ali u nekim potezima tipa dave murray,satriani bla bla uvek mi se cuje jos nesto.... nisam perfekcionista i zadovoljan sam zvukom koji proizvodim al zelim to da sredim sad da se ne bih zezao kasnije .... jel imaju neke vezbe ,pesme , bilo sta sto bih mogao da provezbam da ispravim ovo....??????

i jos jedna stvar ....treba mi nesto za "nezavisnost" prstiju ... pokusao sam neki legato od satriania i prsti mi se uvek pogube i vuku na fragmente koje znam ,tj. ono na sta su navikli .....to i nije tolika frka vremenom cu uvezbati sve pozicije i kombinacije prstiju (za nekih 5-6 godina )al ako neko moze da mi pomogne ......


sad mi je najveci problem da "ocistim" svoje sviranje, zahvalan sam za svaki savet.

pozdrav , jos jednom unapred hvala

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 26 Nov 2007, 13:30

Vežba, vežba i samo vežba. Uhvati da sviraš neki solo koji ti je najlakši i teraj ga dok ne dobiješ željejnu čistinu tona. Dakle da ti solaža bude almost perfect. Posle uzmi nešto teže pa opet teraj do kraja a onda još teže i tako dalje. Tu ti u principu najviše ulogu igra sinhronizacija leve i desne ruke pa možeš da uradiš neku od vežbi sa repsektivnim trzanjem i vežbe sa "preskakanjem" žica. To bi trebalo da urodi plodom.

Cheers.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 26 Nov 2007, 18:02

Vežba, vežba i samo vežba.

Ali,polako,ti si napisao da ti ide Ok polako,e sada nastavi da vezbas polako ali sa postepenim dizanjem tempa ,vezbaj uz metronom ,namestis brzinu koja ti odgovara (brzina na kojoj sviras opusteno i cisto).
Zamisli to kao trcanje ,nisi u kondiciji a hoces da pretrcis 100m za 10s,nema sanse ,ali ako svaki dan trcis ulazis u kondiciju i mozes da osetis tempo i posle nekoliko nedelja ces uspeti da istrcis.Isto tako i sa gitarom :lol:

A za vezbe ,pogledaj ovaj link ,ja sam navodio koje su za sta i mislim da ces naci ono sta ti treba


viewtopic.php?t=722

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 26 Nov 2007, 18:10

viewtopic.php?t=722

viewtopic.php?t=100

viewtopic.php?t=1365&highlight=


U ovih tri tema ces naco skoro sve sto ti treba....
Prvo i osnovno, sviranje se ne uci ZA TRI dana... sto si verovatno i skontao...
Znaci trba VEZBATI...svaki dan.

Ok, dosta sale!...

Zice zvece, i tandrcu...
Ovde ti je potrebna tehnika poznata kao Palm Muting ( Stopovanje zica dlanom.) Dok sviras, zice koje NE sviras treba da prigusis dlanom desne ruke... E sad, tehnika je da zice IZNAD te koju sviras prigusis dlanom, dok zice ispod prigusujes prstima leve ruke (sto nije tesko, jer su prsti VEC na zicama...)

Nezavisnost prtiju...
He, prsti I TREBA da budu nezavisni... Mislim da si hteo da kazes da kad sviras neki solo, prsti i trenutak okidanja zice nisu u istom trenutku...
To se zove, ARTIKULACIJA pokreta ili pravilno okidanje, ili zovi ga kako hoces...
Imas primere za vezbe... pocni od jedne...
POLAKO... zicu po zicu... ton po ton...i posle dva dana pocni da ubrzavas!
Veruj, bolje je da nedelju dana da vezbas jednu vezbu, ali da je skontas totalno, nego da na brzinu predjes dve vezbe, naucis ih povrsno...i posle... TAJ metod NE VAZLJA!!! dajte neki drugi...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 26 Nov 2007, 18:29

Veruj, bolje je da nedelju dana da vezbas jednu vezbu, ali da je skontas totalno, nego da na brzinu predjes dve vezbe, naucis ih povrsno...i posle... TAJ metod NE VAZLJA!!! dajte neki drugi...
Sada zamislite kako odobravajuci klimam glavom :veverica: :veverica: :veverica: (al je dobra veverica)

User avatar
balanso
MF veteran
Posts: 180
Joined: 01 Nov 2006, 19:31
Location: Behind You

Post by balanso » 29 Nov 2007, 15:05

"Nezavisnost prtiju...
He, prsti I TREBA da budu nezavisni... Mislim da si hteo da kazes da kad sviras neki solo, prsti i trenutak okidanja zice nisu u istom trenutku... "


nisam na to mislio nego kad sviram recimo legato recimo kombinacija prvi drugi i cetvrti prst , drugi mi je ukocen pa dodiruje ostale zice .....
to je problem ....

hvala za linkove sad cu pogledati vezbe

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 29 Nov 2007, 17:36

nisam na to mislio nego kad sviram recimo legato recimo kombinacija prvi drugi i cetvrti prst , drugi mi je ukocen pa dodiruje ostale zice .....
to je problem ....
A ono sto izaziva problem je najverovatnije: TREBA VISE VEZBE ,ili je nepravilan polozaj ruke :lol:

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re:

Post by Bolence » 29 Apr 2008, 01:51

Critical wrote:
nisam na to mislio nego kad sviram recimo legato recimo kombinacija prvi drugi i cetvrti prst , drugi mi je ukocen pa dodiruje ostale zice .....
to je problem ....
A ono sto izaziva problem je najverovatnije: TREBA VISE VEZBE ,ili je nepravilan polozaj ruke :lol:
Sviraj skale, ali ti to neko mora pokazati. Drugo pravilno drži gitaru. Neka ti je leva ruka otvorena na vratu, ako sviraš trzalicom neka ti pravilno stoji na prstima desne ruke. Skale vežbaj polako, pa sve brže i brže. Kad se zamoriš ti prestani. Ništa se u životu ne siluje. Ovde čitam neka razmišljanja kako treba vežbati do ubitačnosti. Ne! Moraš znati šta želiš postići vežbanjem Ali ova tema je za neka druga vremena.

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: "Prljavo" Sviranje

Post by Шмајсер » 29 Apr 2008, 11:44

Fox IV wrote:Vežba, vežba i samo vežba.
и ако могу да додам, не мораш све свирати као што пише (мислим на позицију прстију). Ја имам кратке прсте и тешко ми је да свирам одређене позиције на басу, али мајку му то је све гитара, има врат, самим тим и неколико различитих позиција за исту мелодију.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Re:

Post by Critical » 30 Apr 2008, 18:07

Bolence wrote:
Critical wrote:
nisam na to mislio nego kad sviram recimo legato recimo kombinacija prvi drugi i cetvrti prst , drugi mi je ukocen pa dodiruje ostale zice .....
to je problem ....
A ono sto izaziva problem je najverovatnije: TREBA VISE VEZBE ,ili je nepravilan polozaj ruke :lol:
Sviraj skale, ali ti to neko mora pokazati. Drugo pravilno drži gitaru. Neka ti je leva ruka otvorena na vratu, ako sviraš trzalicom neka ti pravilno stoji na prstima desne ruke. Skale vežbaj polako, pa sve brže i brže. Kad se zamoriš ti prestani. Ništa se u životu ne siluje. Ovde čitam neka razmišljanja kako treba vežbati do ubitačnosti. Ne! Moraš znati šta želiš postići vežbanjem Ali ova tema je za neka druga vremena.
Decko je tacno napisao sta zeli postici i dobio je odgovor kako to postici ,VEZBOM! Drugacije ne moze ,mozes da znas sve sto postoji o teoriju ,o harmoniji, ali nista ti ne vredi bez Vezbe ,mozes biti apsolutni sluhista ali ,nista ti ne vredi bez vezbe, mozes da predajes muziku ali ako svoje teorijsko znanje ne pokazes u praksi niko te nece postovati i prihvatati tvoj savet.

Pogledaj malo moju temu veZbaj Vezbaj i Vezbaj ,pa vidi da li ima gde da nauci skale prstorede i ostalo sto mu treba,pogledaj jos neke teme nekih drugih autora (dejankuki,rocketroll,fox) pa vidi da ima objasnjeno kako se pravilno drzi Trzalica,Gitara itd...

Pogledaj malo moje savete o tome kako treba vezbati ,posebno to o tome sto ti pricas ,vezbajte sporo da bi svirali brzo :D

Vezba dovodi do savrsensta , ko ne zeli ne mora da vezba ,ja (mi) ga ne teramo,ali ako hoce da svira brzo ,tecno,cisto nista nece postici ako ne bude vezbao svaki dan , prosta logika :D

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: "Prljavo" Sviranje

Post by Bolence » 04 Jun 2008, 22:37

Pozdrav,
Jedino u muzici i sportu nema blefiranja. Koliko radiš to ti se i vidi. Tako da sam uvek bio za vežbanje, a i sam dosta vremena provodim vežbajući. Ono što mi je namera istaći jeste da moraš znati šta vežbaš i šta želiš postići vežbajući. Pobornik sam sviranja skala. Em ih učiš koje su, em učiš pozicije kroz koje sviraš, a tako i tonove na gitari. To sve uvezano sa nekim melodijskim temama, osnovna harmonska analiza, a vežbe treba prilagoditi i nekom ritmičkom obliku, tako da to može ispasti i neka fina melodijica. Recimo u taktu od 4/4 prvi ton neka je četvrtina, na drugu dve osmine kao i na treću, a na četvrtu recimo četiri šesnaestine. Toga sam se trenutno setio. Pa možete kombinovati razne ritmičke ali i metričke kombinacije. A onda kad naučite akorde radite to kroz lestvične akorde. Prvo kroz trozvuke, pa kroz četvorozvuke i dalje.

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: "Prljavo" Sviranje

Post by igorpan » 04 Aug 2008, 13:04

Nisam citao temu do kraja,samo prvih nekoliko postova :hide: ,ne znam koliko ce ti koristiti,ali video sam sto se tice kacenja drugih zica kod bendinga (sto se meni desava) da neki gitaristi naslone prst na zicu do koje savijaju,kako se ona nebi zacula :o

User avatar
balanso
MF veteran
Posts: 180
Joined: 01 Nov 2006, 19:31
Location: Behind You

Re: "Prljavo" Sviranje

Post by balanso » 04 Aug 2008, 17:53

Nisam citao temu do kraja,samo prvih nekoliko postova :hide: ,ne znam koliko ce ti koristiti,ali video sam sto se tice kacenja drugih zica kod bendinga (sto se meni desava) da neki gitaristi naslone prst na zicu do koje savijaju,kako se ona nebi zacula :o

jedini normalan odgovor koji sam dobio ......
ostavite se toga vezbavezbavezbavezba..... mozes vezbati svaki dan po ceo dan ako vezbas pogresno nema svrhe ...
molim ubuduce neke konkretne odgovore ...

User avatar
jolana
Posts: 147
Joined: 09 Jan 2008, 01:58
Contact:

Re: "Prljavo" Sviranje

Post by jolana » 05 Aug 2008, 01:47

pazi,navezbaj se ti ,ali vidi da ti ostanu
bar neki cool zvuci tog prljavog.tog masnog.....

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: "Prljavo" Sviranje

Post by Dushan S » 25 Aug 2008, 05:45

Žice "više" (tonski više) od one na kojoj je odsviran ton prigušuju prsti leve ruke. Držati prste pod malo oštrijim uglom u odnosu na fretboard pomaže, osim kad naravno treba razlagati akorde itd. Žice koje su niže tj deblje od one na kojoj se svira prigušuje meso dlana desne ruke. Takođe je bitno kako se stavljaju i sklanjaju prsti, početnici često prave suvišne pokrete i stvaraju šum kad miču prste.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest