Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Olivera Lavigne
Posts: 29
Joined: 08 Feb 2011, 14:14

Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Olivera Lavigne » 15 Sep 2011, 15:52

Moze li mi neko, HITNO, najprostije objasniti sta je to ALIKVOTNI NIZ TONOVA, imam odgovaranje za 5 dana a profesor nista nije objasnio, knjigu ne shvatam. MOLIM VAS sto prostije, jer ja sam tek 1. razred srednje muzicke... :? :)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Reverse » 15 Sep 2011, 17:47

Svaki ton sadrži čitav niz tonova u sebi koji sa nazivaju alikvoti. Njih ne možeš da čujes ali se mogu videti na zvučnom spektru. Intervalski i frekventni odnos alikvota prema osnovnom tonu je uvek isti, ali kod različitih zvučnih izvora varira jačina određenih alikvota, što određuje boju tona.
Alikvoti tona C su C(za oktavu više), pa onda sve naviše - G, ponovo C, E, G, B, C, D, E, Fis, G, As, B, H, C. Znači kad odsviraš ton C svi ovi ostali tonovi koje sam naveo se 'čuju' istovremeno sa tonom C.

Mislim da ne može prostije od ovoga :D

Ako sam pogrešio niz nek' me neko ispravi, odavno sam učio ovo :mrgreen:

Olivera Lavigne
Posts: 29
Joined: 08 Feb 2011, 14:14

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Olivera Lavigne » 15 Sep 2011, 19:06

Hvala puno.. E da nema ovog foruma ja bi dobila 1 jer imamo profesora koji nista ne radi na casu samo pita a mi sve treba sami da ucimo. :D

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Fibonacci » 15 Sep 2011, 23:58

Alikvoti se cuju, da nije tako, ne bi morala da ucis sta su. :D
Naravno, ne cuju se podjednako kao i osnovni ton. Oni igraju veliku ulogu u boj tona, medjutim, ovo sto je Reverse napisao je samo okvirno, posto se alikvotni niz prostire u beskonacnost, naravno i iznad spektra cujnosti, znaci da je kriva samih alikvota eksponencijalna, u praksi to znaci da se svi alikvoti ne mogu definisati u 12 polustepenom sistemu, jer se pojavljuju razlike mnogo manje od cetvrtine, osmine tona i tako do beskonacnosti.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Reverse » 16 Sep 2011, 02:26

Kada sam rekao da se ne čuju, mislio sam da se ne razaznaju kao posebni tonovi, da ne pričamo i o sinusoidnim krivuljama, mislim da je ovo dosta teorije za 1. razred srednje :D
A sad malo prakse :D
Ako hoćeš da čuješ alikvote, na klaviru polako pritisni veliko C tako da ne proizvede ton, i kratko i jako udari veliko G čućeš malo g koje je 3. ton iz niza, ako udariš veliko F čućeš 4. ton iz niza tj c1, ako udariš veliko ES dobijas g1 tj 6. ton iz niza itd.

Marko85
Posts: 18
Joined: 11 Mar 2011, 15:41

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Marko85 » 10 Oct 2011, 06:36

Ako ne shvataš knjigu iz koje učite teoriju u toj srednjoj muzičkoj, uzmi knjigu "Osnovna teorija muzike" od Marka Tajčevića (ima da se nađe i u PDF formatu) i počni da je čitaš jer može dosta da ti pomogne da bolje razumeš teoriju muzike. Ja nemam ni dan bilo kakve muzičke škole, pa mi nije bio problem da razumem skoro sve što u toj knjizi piše kad sam je čitao, tako da ne bi trebalo ni nekom ko ima završenu nižu muzičku da bude problem da je razume. Samo bitno je da se čita po redu, da se ne preskače ništa i da se stvarno nauči (znači, da se čita, ako je potrebno i po nekoliko puta, dok se ne zapamti), da neko ne bi imao posle neke rupe u znanju zbog kojih ne može da razume neku napredniju lekciju.

Baš se sećam da je u toj knjizi jako lepo objašnjeno to za alikvotne tonove.

Olivera Lavigne
Posts: 29
Joined: 08 Feb 2011, 14:14

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by Olivera Lavigne » 10 Oct 2011, 17:44

Hvala mnogo jos jednom! :)

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Hitno mi treba odgovor!!! Alikvotni niz

Post by ness » 10 Oct 2011, 18:06

Kako je proslo odgovaranje :?:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest