Kako pravilno reći ovo

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Marko85
Posts: 18
Joined: 11 Mar 2011, 15:41

Kako pravilno reći ovo

Post by Marko85 » 26 Oct 2011, 20:23

Čitao sam skoro nešto i naiđem na ovo:
Balkanski mol je dorski modus sa povišenim IV stupnjem.
Orijentalni dur je frigijski modus sa povišenim trećim stupnjem.
E sada... da li bi bilo pravilno reći da je taj balkanski mol paralelan tom orijentalnom duru ili ne, pošto ako bismo od VII stupnja tog orijentalnog dura počeli lestvicu, dobili bismo taj balkanski mol.

Takođe me zanima kako bi bilo pravilno reći da se koriste iste dirke (ako se svira na nekom instrumentu koji ima klavijaturu) za obe lestvice. Pošto je raspored stepeni drugačiji, ne bi moglo da se kaže da je raspored tonova isti. Kako onda?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kako pravilno reći ovo

Post by tommytigh77 » 08 May 2012, 01:41

Prvi put čujem za oba naziva tih skala, ali srećom znam na šta misliš. Obe skale su derivat Harmonskog mola - naprimer, balkanski mol (ja ga znam kao šumadijski) je IV mod Harmonskog mola; dakle, A harmonski mol = D balkanski mol. Orijentalni dur (meni takodje poznat kao ''turski'') je V mod Harmonskog mola; A harmonski mol = E orijentalni dur. Da pojasnim još malo za svaki slučaj: A harmonski mol se sastoji od tonova A, H, C, D, E, F, i GIS. Ako sad odsviraš tu istu skalu od D do D2, dobijaš D balkanski mol, dakle taj balkanski mol je proizašao iz harmonskog mola, tj. jedan je od njegovih modova.

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Kako pravilno reći ovo

Post by Fibonacci » 02 Mar 2013, 23:33

Modalnost se i zasniva na tome. Modalnost je sistem koji je postojao pre tonalnog. Prakticno se svi modusi sadrze jedan u drugom, kao sto si i sam primetio. "Paralele" su karakteristicne samo za dijatonski (dur-mol) sistem, dok kod modusa postoje njihove "hipo" varijante, ali nista slicno osim toga . . .
Drugo pitanje i nisam bas razumeo . . .

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Kako pravilno reći ovo

Post by Fibonacci » 06 Mar 2013, 23:30

Mislim da sam naslutio sta hoces da kazes u drugom delu pitanja.
Moderni instrumenti sa klavijaturom su stimovani na 12 jednakih polustepena. Ranije to nije bilo tako, nego je svaki kompozitor stimovao svoje cembalo onako kako mu je odgovaralo da odnosi medju polustepenima budu. Najbolji primer je J.S.Bah, koji je pronasao taj cuveni vid temperacije (nacina stimovanja), pri kom svaki moguci tonalitet moze da zvuci fenomenalno i zato napisao zbirku "Dobro temperovani klavir" (tj, klavijaturni instrument, jer tada nije postojao klavir kakvim ga mi sada poznajemo). U njoj se, u dva toma, nalaze preludijumi i fuge u svakom postojecem tonalitetu.
No, posle kraceg osvrta na istorijski aspekt, kao sto sam vec naveo, sada su klaviri temperovani sa jednakih 12 polustepena, a pitanje da li ces crnu dirku iznad tona C zvati Cis ili Des, zavisi od tonaliteta ili lestvice. Sto ce reci: u prakticnoj teoriji se alteruju samo sporedni stupnjevi, a ne i glavni; pa ces tako, u C duru, recimo, imati As, a ne Gis, jer bi Gis bio poviseni peti u C duru, a As je snizeni sesti. Pojavice se mozda ponekad alterovani glavni stupnjevi, ali to zavisi od harmonije i njenog razresenja. Npr, ako ti se pojavi Cis u C duru, sanse su da ce se to razresiti u D, tj. da je vodjica za drugi stupanj. Naravno, ako je u pitanju atonalna muzika, onda ovo sve pada u vodu, jer se pise kako god . . .
Nadam se da sam ti pomogao, a ti pitaj ako ti je nesto nejasno . . .
:cao:

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Kako pravilno reći ovo

Post by Fibonacci » 06 Mar 2013, 23:37

E, da, ako menjas naziv istog tona, recimo Cis u Des, to se zove "enharmonska zamena" i koristi se pri enharmonskoj modulaciji, ili kao olaksica u sviranju/pevanju. Cesto se desava u orkestarskim partiturama da su gudaci napisani u recimo Des duru, a limenjaci u Cis duru. To zavisi od transpozicije transponujucih instrumenata i naravno od toga kakvu boju zeli kompozitor . . .
Naravno, cesto se desava i da samo hor bude u Cis duru, a orkestar/klavir u Des duru, jer je horu lakse da procita Cis (mozda nije bas najbolji primer jer Des dur i nije bas tezak za cianje, ali shvatas na sta mislim).
Takodje, da se nadovezem na pricu o temperaciji, instrumenti kao sto su gudaci, koji su prirodno stimovani, imaju odliku da drugacije zvuce u Cis duru, nego u Des duru, a to je ono zbog cega sam malopre Baha pominjao. Takodje, to doprinosi onoj teoriji da svaki tonalitet ima svoju boju, koju ja podrzavam . . .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest