Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by Lav85 » 19 Nov 2011, 12:12

Pozdrav!
Imam problem jer mi se cini da moram poraditi na tehnici sviranja skale (tacnije A mol pentatonske skale).
Vezbam svaki dan 1-2h svirajuci prvo redom zice od gore ka dole i obnuto i tako po celom vratu gitare do 15 praga i nazad. Ne ide mi lose.
Sada osecam da imam prepreku da bi postigao vecu brzinu sviranja...a zatim, potom sviram A mol pentat. skalu na gore opisan nacin...

Trudim se da svaku notu odsviram da se cuje, trudim se da imam minimalne pokrete i da mi prsti nisu udaljeni mnogo od vrata gitare (mada mali prst nece da me slusa ali sta je tu je), a sto se tice desne ruke trudim se da sviram alterativni nacin trzanja.
Ne koristim metronom jos uvek ali planiram da i to pocnem da radim.

Nasao sam na sajtu justinguitar ove linkove:


http://www.justinguitar.com/en/TE-002-TheSpider.php
http://www.justinguitar.com/en/TE-003-ScalePicking.php, i po njima sam do sada vezbao...

E, sad vidim da postoji fazon zvan finger rolling i da se moze on koristiti za brze sviranje skala.

Link: http://www.justinguitar.com/en/TE-006-Rolling.php (deo sa sviranjem skala sa ovom tehnikom pocinje negde od 3 min po pocetku klipa)

Shvatio sam da bi mi ovo jako bilo korsno da naucim ali mi bas i ne ide, pa bih trebao vas savet u vezi ove tehnike (uvek zagusim neku zicu i bas me nervira, i ne umem da glatko prelazim sa jedne na drugu zicu i obrnuto).... Kako se vrsi trzanje ovde?

Ja kada trzam zice kada idem prema dole uvek prvu notu trzam downstroke, a kada se penjem uz skalu uvek trzam prvu notu upstroke.

Moguce je da je ovo skroz pogresno ovo sam radio vise po osecaju.

Jel se za skale vise koristi legato nacin sviranja ili ova roling tehnika?

Hvala puno na svakoj pomoci!

Pozdrav!

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by mislim_stvarno » 19 Nov 2011, 13:49

Nisam nikakav tehnicar i ne znam koliko cu biti od pomoci, ali koliko sam ja ukapirao, ovo ti ne moze pomoci da brze sviras celu skalu, ovo je vise za neke lickove gde imas ponavljanje jednog istog ili slicnog segmenta,

npr

g--12b-----------12b-----------
b-------10-------------10-------
e-----------10--------------10--


ili ako imas nekI sablon koji bi trebao da se spusti na nize zice, pa da se vraca na vise i sl... Ne znam kako ti ovo moze ubrzati prolazak kroz skalu... :? Osim toga, ne mozes roling koristiti na vise od dve zice. Bar ja ne vidim kako je moguce kontrolisati pritisnutu zicu sredinom prsta... (ovo sa dve zice, gde nizu kontrolises sredinom jagodice, moze lako da se navezba, ja nisam ni znao da je to posebna tehnika, a koristim...)
Lav85 wrote:Ja kada trzam zice kada idem prema dole uvek prvu notu trzam downstroke, a kada se penjem uz skalu uvek trzam prvu notu upstroke.
moras da vezbas da ti nije bitno koja ce prva biti, to je glavna caka kod alternativnog trzanja. Ako ti ide dobro ovako kako si napisao, sad vezbaj ovaj drugi sablon, da od gore ides up, od dole down...
Lav85 wrote:Jel se za skale vise koristi legato nacin sviranja ili ova roling tehnika?
Legato se koristi kad hoces da sve zvuci tecnije, bez da se cuje trzanje (a i kad ne mozes da postignes brzinu trzanja :mrgreen: ), a ovaj roling, kao sto rekoh, ne vidim kako je moguce proci celu skalu sa njim (bez ponavljanja nota)

Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by Lav85 » 19 Nov 2011, 16:23

Vidis...zato sam se i ja zbunio jer sam pomislio da se za tu svrhu moze koristiti...

Znaci da ja krenem da radim legato? Ima vidim tema na forumu o tome, ali mozes li mi reci kako da najbolje krenem sa time?

Znam samo da je dovoljno trznuti zicu jednom i onda se sve koristi hamer on i pull off da bi se odrzavao zvuk, da bi se dobio thrill pa tako do sledeceg trzanja... kako da znam da sam spreman za to, da nije pretesko za mene pa da se ne upetljam...ja upravo hocu da zvuci tecnije...imas neki savet, link?

Pozz

User avatar
tomarnr
Posts: 76
Joined: 12 Aug 2010, 01:19
Location: Beograd

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by tomarnr » 19 Nov 2011, 16:34

Mozda ce zvucati cudno ali odgovor na tvoje pitanje je jednostavno svirati brze :) Legato, alt. picking, hamer on i pul of su samo neke od tehnika koje sluze za dobijanje odredjenog zvuka i od samnih tih tehnika ne zavisi brzina sviranja. Ti mozes da odsviras neku deonicu istom brzinom koristeci i legato i sve ostale. Prva stvar, da li uopste pravis razliku izmedju svih tih i njihove svrhe? Legato - sviranje tonova levom rukom bez ili uz minimalnu upotrebu trzalice ( tipa, okines samo prvi ton u nizu tonova ) Alternate picking - sve tonove okidas trzalicom sistemom dole gore i td. Brzina se postize jednostavno ubrzavanjem, odnosno povecavanjem bpm otkucaja na metronomu. Najboji nacin je da krenes polako, recimo sa 70 bpm i da menjas cetvrtine, pa osmine, pa sesnaestine i td. pa onda, triole i te fore i onda kad ti je neka brzina udobna povecas za dva, tri, cetiri bpm.

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by Hotstepper » 19 Nov 2011, 16:35

Ima jedan super program za vezhbanje brzine i tehnike koji sam ja dobio takodje od kolege sa foruma, ajde mi na PP poshalji svoj mail pa cu ti ga poslati i sve objasniti..
(vecheras ti necu odgovoriti, sad krecem od kuce, sutra pre podne cu sve na tanane)
:ziveli:

edit:
Program se upravo sastoji u ovome shto Toma kazhe, u ubrzavanju postepenom...

Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by Lav85 » 19 Nov 2011, 17:39

@tomarnr

Znace mi ovi saveti, hvala! Posveticu se vise sviranju uz metronom.
Ja sam do sada pokusavao samo alternativni nacin trzanja, ali cini mi se da bi mi mozda legato sada vise legao, upravo zbog toga sto mi je bolja leva ruka od desne.


Koliko sam ja po tebi shvatio, potrebno je samo da mi prsti budu sto brzi da bi postigao bolje rezultate, sto cu naravno postici vezbom!
Zapravo mene je zbunilo alternativni nacin trzanja i nije mi napamet palo da moze i bez njega... :D ... zelen sam ja jos gitarista :)

Vredi li nabaviti neki dvd na ovu temu mozda?

@Hotstepper

Poslao sam ti PP.

Pozdrav svima!

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by mislim_stvarno » 19 Nov 2011, 20:40

imas mnogo skola gitare, pogotovo od "lick library", za pocetnike za napredne. Potrazi po file sharing sajtovima... Da ne pominjem koliko imas lekcija na youtube-e...


Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Re: Kako malo brze svirati skalu, roling tehnika?

Post by Lav85 » 22 Nov 2011, 21:48

Hvala ljudi! Puno ste mi pomogli!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest