Problem s trzalicom

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Problem s trzalicom

Post by Guitar_thrill » 25 Jan 2008, 22:24

KnightOfDoom wrote:Oh noes! :hos: Matori rokeri ce misliti da sam *****! :lol: :lol: :lol:
Bolje da ne saznaju, kad vidis nekog matorog rockera u blizini ti se pravi da imitiras picku s trzalicom,jer nema gore stvari nego kad matori rocker pomisli (pa cak i posumnja) da si ***** :off-topic:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Problem s trzalicom

Post by Boogie Woogie » 26 Jan 2008, 17:49

Guitar_thrill wrote:Mi naseg teramo da svira prstima...savete neke dvojice matorih rockera pamticu do kraja zivota :
1) Samo ***** sviraju bas trzalicom
2)Samo ***** sviraju na devetkama i osmicama (misli se na zice za el. gitaru)
ovoga se drzim k'o pijan plota,iako bas ne znam da sviram,kad god ga uzmem sviram prstima :)
...naravno mogli su da kazu i " Samo ***** nece da daju matorim rockerima po 100 evra" i ja bi ih verovatno poslusao :lol:
eto to jedne od tišičnih "srpskih" gluposti..
u svemu dele ljude na pičke i "muškarčine". To međutim samo govori o njihovom kompleksu.
To govori i o nečemu drugom, a to je da im je do gitare (ili u krajnjoj liniji-muzike) stalo kolko i do gladnih u Africi.
Gitara je samo sredstvo da se "nadmuškavaju", teu iste svrhe može da koristi i motor, testera, ili puška.

1. Najveći svetski gitaristi (čijoj veštini verovatno NIKAD NIKO sa ovih prostora neće ni primirisati) svirali su trzalicom. Uzmimo samo Đanga Rainharda (koji je svirao verovatno najdebljom trzalicom koja postoji)

2. Najveći svetski gitaristi TAKOĐE sviraju i bez trzalice (uzmimo Marka Nopflera npr). Najveći svetski gitaristi ni note nisu znali, ali ih od drugih razlikuje upravo to što su istraživali i prnalazili načine da sviraju onako kako njima odgovara. (Kada su Tommy Emmanuela pitali kako uspeva da istovremeno svira i bas, i bubanj, i ritam i solo i to sve na jednoj gitari, on eje rekao da je kao mali čuo par stvari od Chet Atkinsa i mislio da ono što čuje na ploči svira sve samo jedna gitara, te je tako i usavršio svoj stil. Ali danas ne bi bio najbolja gitara sveta da nije radio upravo tako)

3. dakle NEMA PRAVILA. Ako ti se da bi svirao nešto onako kako se tebi svira drži trzalica sa 2,3, 5 ili 8 prstiju - drži je tako.Neka ti instrument prija dok sviraš na način kako tebi odgovara. Imaj svoj stil sviranja bez obzira šta govorili matori rokeri ili mladi muzičari.

4. Ono što je najbitnije je da to što sviraš zvuči lepo i npr. ljudima oko tebe, sve ostalo nema nikakve veze. SVE je dozvoljeno. (Hendriks je svirao i zubima)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Problem s trzalicom

Post by Funkomat » 26 Jan 2008, 18:31

Slazem se sa svim osim sto Chet Atkins jeste svirao i bas, rita i solo u isto vreme na jednoj gitari... Tommy je to znao ali nije mogao da shvati kako je moguce, dok nije kupio njegov album i na omotnici video Chet Atkinsa sa thumbpick-om. Nije Timmy bio "prvi" ali slazem se da ima jednu od najboljih tehnika na svetu

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Problem s trzalicom

Post by Boogie Woogie » 26 Jan 2008, 18:47

I Merle Travis (otac thumbickinga) je svirao potpuno "nepravilno" (samo palac za bas i samo kažiprst. Srednji prst gotovo da nikad nije koristio,osim za oslanjanje pored žica)
Ali ga to nije sprečavalo da kreira svoj izraz ne vodeći računa ni o tome kako drži trzalicu (da ne pominjem da su prve thumbpickove pravili od četkice za zube) ni kako hvata akorde ( npr palcem be žice E i A).
Tako da..dokle god iz tvoje gitare izlatzi muzika SVE je dozvoljeno.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Problem s trzalicom

Post by Boogie Woogie » 26 Jan 2008, 18:51

a što se Cheta tiče, jeste naravno svirao bas, ritam i solo , ali nije koristio gitaru i kao bubanj.
tu dolazimo fo T.E. (kome iz istog razloga gitare traju po 2-3 godine )
Kada ga je Chet čuo prvi put, upravo mu se i dopalo što poznate stvari svira na SVOJ način, jer ima milion gitarista sa savršenom i čak boljom tehnikom sviranja, ali..kod njih nema ništa novo i ne prave korak NAPRED. A T.E. je upravo to uradio.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Problem s trzalicom

Post by Funkomat » 26 Jan 2008, 18:57

Da slazem se ali ima posebna tema o Tommy Emmanuelu koju si bas ti otvorio :wink:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Problem s trzalicom

Post by Boogie Woogie » 26 Jan 2008, 19:42

ma ok. nego računam da će ovome što je postavio temu o trzalici ovih par podataka pomoći da se malo opusti i prevaziđe problem, kojeg u stvari i nema 8)

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Problem s trzalicom

Post by Guitar_thrill » 28 Jan 2008, 00:22

Ti si izgleda ozbiljno shvatio ovo sa matorim rockerima :( niti ja mislim da su oni to ozbiljno mislili,a jos manje ih stvarno slusam,mada mi vise prija kad cujem basistu da svira prstima,i kad sviram na debljim zicama...
A drugo,problem je sto ne mogu da sviram brzo kada tako drzim trzalicu,a ja ponekad hocu da sviram i brzo,zato sto sam tako zamislio u glavi, mozda se meni dopada i zubima da sviram,ali tako ne mogu da odsviram sve sto zamsilim,a meni je primarna stvar kod sviranja gitare da odsviram ono sto zamislim,jer se po tome gitaristi razlikuju,svako stvari drugacije vidi u svojoj glavi,a ne po tome da li cu da je sviram trzalicom,zubima,protezom itd... nemoj pogresno da me razumes razlikuju se i po tome,ali to je samo sredstvo,a cilj je odsvirati ono sto si zamislio.... nadam se da sam sada shvacen...

drVisestruki
Posts: 4
Joined: 21 Jan 2008, 16:14

Re: Problem s trzalicom

Post by drVisestruki » 28 Jan 2008, 10:32

eh konacno ubedih SVE bendove kojima sviram da nije bitno CIME nego KAKO sviram, jer sviranje prstima definitivno dozvoljava veci dijapazon razlicitih zvukova... masnije (mellow), ostrije, brze, sporije, you name it i'll play it... da ne pricam koliko preciznije sviram double stops...

User avatar
glavaG1
Posts: 21
Joined: 01 Feb 2008, 18:47

Re: Problem s trzalicom

Post by glavaG1 » 01 Feb 2008, 19:20

Guitar_thrill wrote:Evo problema:
Trzalicu drzim sa tri prsta,i tako mi se najvises svidja ton kada sviram,i najpotpuniji osecaj...ali problem nastaje kada treba da sviram alt. picking jako brzo,sve ide super do neke brzine (recimo 450bpm),ali posle toga nikako...da li bi trebao da pocen mda drzim trzalicu sa dva prsta kao sav "normalan" svet???? Pokusao sam skoro tako da je drzim i jako mi je cudno i neprirodno,jedino mi nekako odgovara da je drzim onako kao Malmsteen,na vrhovima sa ispruzenim prstima(ne znam kako to da opisem)...ima li neko lek za ovo? Znaci kako brze da okidam alternativno,da menjam drzanje trzalice ili nesto drugo?Meni se ovakvo drzanje najvise svidja zbor ritma,cini mi se da se funky mnogo lepse tako svira.....
evo u cemu ja mislim da je "tehnicka" razlika, i sta te tu smeta pri alternacijama pickinga:
pri drzanju trzalice sa 2 prsta postoji 3struka mogucnost porketa: pokretanjem kaziprsta moze se trznuti bez pokretanja zgloba, pokretom sake moze se trznuti bez pokreta kaziprsta, moze se trzati i iz kaziprsta i iz sake.
Ako se trzalica drzi sa 3 prsta pokretanje trzalice "iz kaziprsta" ili bilo kog drugog prsta je nemoguce. E sad, sta to znaci to neznam, i nisam dublje ulazio u to. Inace sviram noktima, a ako je solo brzi sluzim se trzalicom. Rifove i akorde obavezno sviram prstima, sklonim trzalicu i sviram prstima.

Moguce je da je tvoj problem u gitari. Ako ti zice iza mosta idu kroz tijelo, onda je ugao iza bridgea (ako je stabilan) velik, a kazu da se najlakse svira kad je ugao paralelan sa fingerboardom. Na les paulima je 12 stepeni.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Problem s trzalicom

Post by Guitar_thrill » 03 Feb 2008, 21:31

Nije problem u gitari svirao sam i Strata ranije....a i dosta drugih gitara....a to za nacine trzanja sa dva ili tri prsta sam i ja procitao na internetu....ali se nije bas pokazalo u praksi,jer i sa tri prsta sam mogao da sviram bez pomeranja celog zgloba,samo pomerajuci palac i ta donja dva...ali razumeo sam o cemu pricas...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest