Tritonusi

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
bossa nova
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2012, 12:45

Tritonusi

Post by bossa nova » 02 Nov 2012, 13:07

Molim za malu pomoć oko tritonusa, ako je tritonus od G7, Db7... da li to znači da mogu preko akorda G7 u nekoj progresiji svirati arpeđo akorda Db7 ili obratno.Konkretno, u progresiji Dm7///G7////Cmaj7, mogi izvršiti zamjenu Dm7///G7/Db7/Cmaj7, i sada što svirati na ubačenu zamijenu.Probao sam, ali Cis i Gis / iz Db7 akorda/ mi zvuče jakoo disonatno,
ili jednostavno uho nije naviklo ,jer sam dugo u rok vodama.Molim jasan odgovor i unapred zahvaljujem.

Truancy^
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2009, 15:52

Re: Tritonusi

Post by Truancy^ » 02 Nov 2012, 15:48

Ne,osim ako ne sviraš free jazz ili neke fuzije pa bi možda imalo smisla,ovako ne...eventualno da harmonizujes taj des dur 7 sa h-f u pratnji,ali onda to harmonski nije G dur 7,već običan tritonus(interval) i može da se koristi u širokom kontekstu,eventualno da bas gitara svira ton G na tritonus h-f,ali i dalje tvrdim da to ima smisla samo u odredjenim jazz varijantama...Nadam se da sam ti bio od pomoći :)

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Tritonusi

Post by zwelj » 02 Nov 2012, 16:53

bossa nova wrote:Molim za malu pomoć oko tritonusa, ako je tritonus od G7, Db7... da li to znači da mogu preko akorda G7 u nekoj progresiji svirati arpeđo akorda Db7 ili obratno.Konkretno, u progresiji Dm7///G7////Cmaj7, mogi izvršiti zamjenu Dm7///G7/Db7/Cmaj7, i sada što svirati na ubačenu zamijenu.Probao sam, ali Cis i Gis / iz Db7 akorda/ mi zvuče jakoo disonatno,
ili jednostavno uho nije naviklo ,jer sam dugo u rok vodama.Molim jasan odgovor i unapred zahvaljujem.
Recimo,
Db Mixolydian:
Db Eb F Gb Ab Bb Cb
jer je Db7 dominanta Gb-dura, mada, ti skupovi skala u praksi ne znace mnogo bez 'up i down beat-a', mislim da je bolji pristup solu (horizontalni zvuk), posebno za pocetnike, voditi racuna o postavci dijatonskih tonova, (prevashodno onih koji su deo akorda, (vertikalnog zvuka), sa naglaskom na tercu i septimu kao nosioce kategorije akorda), na 'down beat', a hromatiku umetati na 'up beat'. Na taj nacin je najlakse afirmisati harmoniju u solo deonici, a substitucije koristiti kao 'vodjice', a sa vremenom, ka slozenijim konceptima...

bossa nova
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2012, 12:45

Re: Tritonusi

Post by bossa nova » 02 Nov 2012, 19:54

Hvala obojici na trudu......pomoglo je

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest