TRIJADE

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
bossa nova
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2012, 12:45

TRIJADE

Post by bossa nova » 22 Dec 2012, 14:19

Neznam hoću li pravilno pitati ali evo: Harmonizacijom C dura dobiju se C,Dm,Em ..itd,..... Dm se pojavljuje i harmonizacijom F dura,... da li se SVE trijade iz C ili F mogu u solu koristiti preko D mola.. hvala/ ako sam uopće uspio biti jasan/......

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: TRIJADE

Post by sinisake » 22 Dec 2012, 14:38

Mogu, skoro sve, ako mislis na D mol akord, ne skalu (ako hoces malo djezerski da pletes).

D mol - D, F, A.

E, sade... Ako sviras C dur arpadjo™ na to, dobijas vrlo zanimljivu stvar. C iz C dura se moze tumaciti kao sedmica, dakle deo D mola 7 - prolazi. E opet fino ide - D mol devetka, G isto lepo pase - cetvorka....

Ako sviras e mol preko d mola - ti tonovi zapravo pripadaju D dorian modusu (valjda?), leze!
F dur je razumljiv sam po sebi - drugaciji obrtaj d mol sedmice... G dur - jedan zajednicki ton (D) i opet cetvorka i H iz dorskog modusa...

A mol leze jezivo dobro - D mol 7/9 tonovi, zapravo. Onaj diminished trozvuk (H,D,F) - pakleno dobro leze na dm podlogu, dobijas zapravo onaj pedivni H mol 7 b5 akord. (D,F,A,H)

Ako je cela pesma u d molu, onda ovo nece fercerati, naravno.

bossa nova
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2012, 12:45

Re: TRIJADE

Post by bossa nova » 22 Dec 2012, 16:01

Odlično,to sam tražio, probao sam ,naravno malo prosviravati i menei to super zvuči,upravo malo đezerski čemu i težim,
svirao sam i note od trijada "onako ne po redu" i to nije loše,ali sam htio i nekavu teoretsku podlogu za to, e sad ako ti se da , a vidim da se razumiješ, da li to vredi za sve akorde neke harmonizacije,napr. preko G7, sve C trijade itd...hvala.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: TRIJADE

Post by sinisake » 22 Dec 2012, 16:19

Za vezbanje ovakvih stvari ti je idealna ona Majlsova - So what. Negde sam, davno, nasao i backing track... Tu bas mozes svasta da opletes - dva akorda (od kojih je jedan bas Dm 7 :) ) i nekim cudom - sve ovo gore pobrojano se uklapa, ukljucujuci i neke egzoticnije varijante. :)

Ne razumem se ja bas mnogo, ima tu teoretski dobro potkovanih, pa ce se valjda i javiti.
Znam da G7 (dominantni septakord) u dzezu ima nesto drugaciji tretman... a i generalno, dosta zavisi od konteksta same kompozicije (koji je onaj 'sledeci' akord, kom tonalitetu kompozicija 'tezi') sta ces u kom trenutku primeniti.

Ovde imas finih lekcija (sta svirati preko cega i u kom kontekstu) i primera:

http://www.jazzguitar.be/forum/

bossa nova
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2012, 12:45

Re: TRIJADE

Post by bossa nova » 22 Dec 2012, 16:43

Imam So what,već sam ga svega" izdrndao" ,da tu je Dm7 i Ebm7, odlično za trening, hvala puno prijatelju na trudu,puno si pomogao i svako dobro......

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: TRIJADE

Post by Duane » 22 Dec 2012, 17:20

mada su i jakuze gotiva

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest