Pitanje oko soliranja...

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 12 Jan 2013, 23:44

Ovako, savladao sam moduse, znam kako se grade i kako rade. E sad, znam da ako je pesma recimo iz Am, iz molske skale da izgradim sve ostale moduse i da ih sviram. Al to je idalje u sustini Am (C-dur) samo drugi raspored.

Da li je moguce svirati neke druge skale preko recimo Am, a da ne spada u moduse koji se mogu izgraditi iz njega?

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by FatuousGuitarGirl » 12 Jan 2013, 23:48

Zanimljivo pitanje. I mene isto zanima. I da li je, i kako moguce (a mislim da jeste :mrgreen: ) da se menja intonacija u solazi. Tacnije, tokom solaze. Npr. sviram u a molu i okrenem u, lupam G-dur. Kako da to uradim kad a mol nema fis? :D

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 12 Jan 2013, 23:55

Pa kotam da je tako nesto moguce ili da u progresiji ima G, pa da preko njega na momente sviras G, ili da postoji modulacija na G :shock:

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by FatuousGuitarGirl » 13 Jan 2013, 00:01

Druze, kad bih te ja jos razumela. :? Prosvetli me (vidim da se forumasi cesto sluze ovim izrazom) :bow:

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 13 Jan 2013, 00:04

Nisam ja siguran tom odgovoru, zato sam i ja otvorio ovu temu. Da pitam nekog ko se zapravo razume. :)

Al, ajde. Sta nisi razumela u mom takoreci odgovoru? :D

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by FatuousGuitarGirl » 13 Jan 2013, 00:08

Dve reci: progresija i modulacija.
E sad, sta oznacava koja i kakvu ulogu ima?
Ovo je embarassing :oops: navrsavam 6. godinu muzickog obrazovanja,ali...guilty! Iskreno, nisam te shvatila :D

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 13 Jan 2013, 00:12

opusteno :D

progresija je,eo najjednostavnije da ti objasnim, akordi u jednoj pesmi. Am-F-C-G . Eto to je jedna progresija :)

a modulacija je kad pesma predje recimo iz Am progresije u Em progresiju :)

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by FatuousGuitarGirl » 13 Jan 2013, 00:16

Oooookej :D To je bilo lako! :D Znam za tu progresiju, ali nisam znala da se tako zove. To ne ucis u skoli, akorde sam pokupila na netu :mrgreen: Hvala u svakom slucaju. :ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Dushan S » 13 Jan 2013, 03:25

Gitaroholicar wrote:Ovako, savladao sam moduse, znam kako se grade i kako rade. E sad, znam da ako je pesma recimo iz Am, iz molske skale da izgradim sve ostale moduse i da ih sviram. Al to je idalje u sustini Am (C-dur) samo drugi raspored.

Da li je moguce svirati neke druge skale preko recimo Am, a da ne spada u moduse koji se mogu izgraditi iz njega?
Dugo bi trajalo da sad objašnjavam detaljno, imaš literature i pisanja po netu na tu temu. U svakom slučaju, prestani da se kod teorije vezuješ za tonove. Razmišljaj o stupnjevima neke lestvice a ne o konkretnim tonovima. Dakle Kad sviraš, lupam, A, C, B tonove u C dur lestvici, misli o njima kao o tome da sviraš VI - I - VII stupoanj lestvice. Isto tako misli o akordima u kontekstu toga koji je to akord po tome kako je dobijen kroz harmonizovanje neke lestvice. Misli npr o Am - F - G progresiji kao o VI - IV - V a ne kao o konkretnim akordima i tonovima. Tako ćeš se lakše snalaziti. Što se tiče modusa, iako je lakše u početku ih shvatiti kao rotaciju jedne iste durske tj molske lestvice, zapravo je bolje učiti svaki modus kao odvojenu lestvicu, jer je praktičnije za samo sviranje. Dakle, npr misliti o Dorijskom modusu kao o molskoj lestvici sa #6 intervalom umesto misliti o njoj kao o durskoj lestvici koja ide od II stupnja.
Kad ovo skapiraš sam ćeš sebi odgovoriti na pitanje. harmonizovana molska lestvica ima molski akord izgrađen od II, III i VI stupnja. Bilo koji molski akord pa i Am može da ima te uloge. Dakle Am akord imaš i u G duru i u F duru. Skapiraj šta sve može da se izgradi od svake lestvice i znaćeš i koja lestvica može sa kojim akordom.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 13 Jan 2013, 12:35

Potrazicu literaturu neku pa cu skontati valjda sta sve tu moze da se uradi.

A sto se tice moduse, i ja ih gledam kao posebne skale, al kazem, u sustini to je ista skala sto se tice tonova samo drugi raspored. Jbg samouk sam, pa se laicki izrazavam :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Dushan S » 14 Jan 2013, 15:06

Nije stvar u izražavanju, razumeo sam te. Samo ti skrećem pažnju na nešto. Modus jeste laički rečeno "rotirana lestvica", ali ne može se, bar po meni, uspešno svirati na taj način. Kada sviraš, bitno ti je koji je stupanj nota u odnosu na root i u odnosu na akord. Džaba ti da sviraš G dur dok ide C dur - to jeste lidijski modus, ali ako u glavi imaš G dur ili e mol, tvoje fraze neće funkcionisati, jer sa promenom centra tonovi menjaju funkciju u lestvici. Npr, ako si imao neku frazu koja se završavala na petom stupnju u E molu, dakle na B, i ako je sviraš preko lidijskog C, sad će se ta fraza završavati na sedmom stupnju lestvice, jer je B sedmi stupanj lidijske C lestvice. Neće zvučati kako treba. Tako ćeš ako sviraš Em preko C u nameri da zvuči lidijski završiti sa melodijom koja nije falš, ali nije ni kako treba.
Kad sam prvi put učio moduse skapirao sam brzo da nema smisla da razmišljam o njima na taj "rotirajući" način, već da je bolje da mislim o njima kao o lestvicama. Tako na primer ako sviraš dorijski Am, i dalje sviraš sve licks, sve fraze koje poseduješ u muzičkom vokabularu, samo ih modifikuješ tako da umesto F imaš F#. Rezultat takvog razmišljanja će biti mnogo muzikalniji.

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Mare_87 » 14 Jan 2013, 15:20

Poslusajte dobro o cemu covek prica, verujem da ce nekome bar olaksati put ucenja...
Meni jeste.
:ziveli:
http://www.youtube.com/watch?v=UvKEpAYZjlE
http://www.youtube.com/watch?v=NEkdJ4abkPY

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 14 Jan 2013, 15:46

Dushan S wrote:Nije stvar u izražavanju, razumeo sam te. Samo ti skrećem pažnju na nešto. Modus jeste laički rečeno "rotirana lestvica", ali ne može se, bar po meni, uspešno svirati na taj način. Kada sviraš, bitno ti je koji je stupanj nota u odnosu na root i u odnosu na akord. Džaba ti da sviraš G dur dok ide C dur - to jeste lidijski modus, ali ako u glavi imaš G dur ili e mol, tvoje fraze neće funkcionisati, jer sa promenom centra tonovi menjaju funkciju u lestvici. Npr, ako si imao neku frazu koja se završavala na petom stupnju u E molu, dakle na B, i ako je sviraš preko lidijskog C, sad će se ta fraza završavati na sedmom stupnju lestvice, jer je B sedmi stupanj lidijske C lestvice. Neće zvučati kako treba. Tako ćeš ako sviraš Em preko C u nameri da zvuči lidijski završiti sa melodijom koja nije falš, ali nije ni kako treba.
Kad sam prvi put učio moduse skapirao sam brzo da nema smisla da razmišljam o njima na taj "rotirajući" način, već da je bolje da mislim o njima kao o lestvicama. Tako na primer ako sviraš dorijski Am, i dalje sviraš sve licks, sve fraze koje poseduješ u muzičkom vokabularu, samo ih modifikuješ tako da umesto F imaš F#. Rezultat takvog razmišljanja će biti mnogo muzikalniji.
Jel imas mozda neku literaturu konkretno za to?

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Gitaroholicar » 14 Jan 2013, 15:55

Ali i nisi me bas dobro razumeo. Meni nije problem sviranje sa modusima, uopste. Nego pitam, sta jos pored modusa moze da se uradi...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Pitanje oko soliranja...

Post by Cortex » 14 Jan 2013, 16:01

Mare_87 wrote:Poslusajte dobro o cemu covek prica, verujem da ce nekome bar olaksati put ucenja...
Meni jeste.
:ziveli:
http://www.youtube.com/watch?v=UvKEpAYZjlE
http://www.youtube.com/watch?v=NEkdJ4abkPY
Volim wooten-a, ali ovo mi se ne svidja. Lepo to izgleda kad on glumi Jodu, ali mi je iznenadjenje da je iko uspeshno napredovao u improvizaciji i uopshte uchenju "soliranja" na ovaj nachin, ti Mare87 kazhesh da ti je mega koristilo? Hm.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest