Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
jawohl
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2013, 03:33
Location: LZ/BG/LZ/BG
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by jawohl » 15 Dec 2013, 14:38

izvini ali moram da ti kazem da lupetas gluposti. tvoji postavljeni uslovi mogu samo da ti otezaju koju god vrstu muzike sviras. zasto? ocigledno si limitiran sa skalama i oktavama onoga sto si izvukao iz muzicke teorije. muzicar kao profesiju predavanja navedenih treba pratiti tvoj primer ali za stvaranje muzike si totalno napravio fijasko. zasto bi ja ili bilo ko isao da slusa nekoga ko odsvira 250 nota u minuti na c dur skali, primera radi. iskreno, to nije muzika vec kurcenje. ili da navedem jos neki banalan primer, sto bih isao da slusam nesto i u sebi da mislim 'ovo je A#, pa u Dm'. Cela poenta sviranja je da slusaocu bude prijatno ono sto odsviras. svaka diskusija o teoriji je suvisna, cak si i sam sebe pokopao cim si spomenuo vlatka jos si dozvolio sebi da svoju tvrdoglavost silis po svojoj okolini. mozes i nogama da sviras sto se bilo koga tice dok god to zvuci prijatno.
znanje ometa mastu a masta je stvaralastvo. cinjenica je i pomiri se vise sa time.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by zwelj » 16 Dec 2013, 00:32

jawohl wrote:...znanje ometa mastu a masta je stvaralastvo. cinjenica je i pomiri se vise sa time.
Ne nuzno, daleko je cesci slucaj da upravo nova saznanja raspiruju mastu... Ukoliko nisi zakleti solipsista, slozices se da je problem usvajanja novih znanja pre metodoloski nego fundamentalni. Pre svega uvedimo jasnu distinkciju pojmova znanja i informacije. Proces ucenja se sastoji od uvodjenja novih informacija u sistem vec usvojenih znanja, a kako bi se integrisala i postala 'znanje', neophodno je definisati je, subjektu vec poznatim pojmovima i konceptima, i na taj logicko-kriticki nacin, naci joj mesto i smisao u vec postojecoj hijerarhiji baze, inace, ukoliko ne dodje do logicne povezanosti postaje balast, remeti integritet subjektovog identiteta, postajuci sopstvena suprotnost. Umesto da integrise u visi red znanja, ona povecava entopiju... Pretpostavljam da je tome upucena tvoja kritika...

Pitanje 'muzicke teorije' je samo delom cisto muzicke prirode, dok je, zapravo, veci deo opste analitike, primenjiv na kreiranje i tumacenje svih vrsta perceptivnih fenomena, ispod kojih leze isti ili slicni kognitivni zakoni. Ritam, harmonija, melodija, kontrapunkt... su samo u uzem smislu muzicki termini dok su kao pojmovi deo daleko sire strukture, sveprisutni, samo u razlicitim pojavnim oblicima. Ritam shvacen kao periodicnost, patern u vremenu ozljebljen metrikom, harmonija kao mera odnosa, melodija kao simetrije nad skupovima, motivski rad kao razlicite transformacije nad skupom elemenata (grupom nota) itd...

Intelektualizacija muzike nije neophodan uslov za njen kvalitet, postoji puno primera sjajnih muzicara bez ikakvog formalnog ili teoretskog obrazovanja... U prirodi umetnosti je impulsivnost, divlji i nepredvidljivi polet koji se napaja pre intuicijom nego racijom, ali kao radoznala analiticka bica, mnogi imaju potrebu da razumeju uzroke, otkriju pobude i shvate siri kontekst te energije, ali i kao kreativni generator novih koncepata, npr. Iannis Xenakis-ovo konvertovanje (ozvucavanje) termodinamickih jednacina u muzicke kompozicije, Messiaen-ova notiranja i analiza cvrkuta ptica, stohasticki sistemi bazirani na primeni razlicitih stepena verovatnoce, Markovljevi lanci itd... Muzika je samo jedan od medija beskrajnih transformacija od strane ljudskoga duha, tako da je svaki konzervatizam zapravo izraz nemoci da se shvate nove paradigme, a kako je ucenje, teoretisanje, filozofiranje... neodvojivi deo nase prirode, ne postavlja se pitanje da li, vec kako i u koju vrstu znanja i vestina investirati.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Dersu Uzala » 16 Dec 2013, 10:18

On nema pojma sta kritikuje a ti nemas pojma...sta kritikuje. Ne kapiras njegovu percepciju.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by zwelj » 16 Dec 2013, 21:09

Dersu Uzala wrote:On nema pojma sta kritikuje a ti nemas pojma...sta kritikuje. Ne kapiras njegovu percepciju.
Pa trudim se da ne zapodevam... No, ne ulazeci u covekov psiholoski profil i konzistenciju iznetog, dovoljno eksplicitno iznese stav, sa kojim, ne samo da se ne slazem, vec ga smatram stetnim po javno mnenje ;)

Mozda je nekima dovoljno da umetnost svedu na romanticarsko-subjektivni izraz, mistifikujuci do religioznosti... Ja smatram da umetnost ima i saznajni karakter, iako forma u kojoj dominira intuicija, podsvest, kolektivno nesvesno... generisuci fine, neizrecive sadrzaje, koje nauka i druge deduktivne oblasti grubom kvantizacijom prenebregnu, koje vecim delom percipiramo na emocionalnom kanalu, niposto ne iskljucuje 'umnu kontemplaciju', naprotiv, sagledavajuci iz druge perspektive pronicemo u svet iza znakova i simbola "Pavlovljevih uslovnih refleksa" u 'molekularni' svet ciste apstrakcije, da ne kazem matrixa ;)

User avatar
jawohl
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2013, 03:33
Location: LZ/BG/LZ/BG
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by jawohl » 16 Dec 2013, 21:15

ispisao sam par recenica ali su se izgubile zbog automatskog odjavljivanje sa strane foruma. na okviru toga se doda i to sto sam lenj da ponavljam sve ispocetka.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by zwelj » 11 Feb 2016, 00:15

Scientists have found a way to help you learn new skills twice as fast

The key to learning a new motor skill - such as playing the piano or mastering a new sport - isn't necessarily how many hours you spend practising, but the way you practise, according to new research. Scientists have found that by subtly varying your training, you can keep your brain more active throughout the learning process, and halve the time it takes to get up to scratch.

http://www.sciencealert.com/scientists- ... ce-as-fast

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by pisac » 11 Feb 2016, 13:02

jawohl wrote:izvini ali moram da ti kazem da lupetas gluposti. tvoji postavljeni uslovi mogu samo da ti otezaju koju god vrstu muzike sviras. zasto? ocigledno si limitiran sa skalama i oktavama onoga sto si izvukao iz muzicke teorije. muzicar kao profesiju predavanja navedenih treba pratiti tvoj primer ali za stvaranje muzike si totalno napravio fijasko. zasto bi ja ili bilo ko isao da slusa nekoga ko odsvira 250 nota u minuti na c dur skali, primera radi. iskreno, to nije muzika vec kurcenje. ili da navedem jos neki banalan primer, sto bih isao da slusam nesto i u sebi da mislim 'ovo je A#, pa u Dm'. Cela poenta sviranja je da slusaocu bude prijatno ono sto odsviras. svaka diskusija o teoriji je suvisna, cak si i sam sebe pokopao cim si spomenuo vlatka jos si dozvolio sebi da svoju tvrdoglavost silis po svojoj okolini. mozes i nogama da sviras sto se bilo koga tice dok god to zvuci prijatno.
znanje ometa mastu a masta je stvaralastvo. cinjenica je i pomiri se vise sa time.
Ima puno elementarnih istina u ovome,zato sam citirao ovo(nevezano za odgovor Jawohl-a u ovom postu nekom prethodnom sagovorniku).Napravivsi neku analogiju sa oruzjem(a instrument je orudje,mada ga neki shvataju kao oruzje),mogli bi gitaristu shredera da poredimo sa mitraljescem-puca rafalno,i vecinu municije ispuca u prazno.Snajperista ispali jedan metak,i taj metak nepogresivo pogadja cilj.Neko ispali 100 000 nota u jednoj pesmi,a uzalud-to ne ostavi trajniji trag u vremenu.Santana je jedan primer proracunatog i pametnog gitariste-pravio je melodiju...a sustain mu je beskonacan.Pesme,naravno,vecne.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by alfonso » 11 Feb 2016, 13:52

Dokle ove decije rasprave. Nekome su ti rafali umetnost. Mitraljez je jurisna puska koja ima svoju namenu a snajper ima svoju. Svaka puska svoju namenu ima,kao sto svako ima drugaciji ukus. Nekoga jedan ton koji traje u beskonacnost smara. Kobejn je imao ocajan ton i uzasnu tehniku koja se zasnivala na cistoj buci. Ali to je bio deo njega. Niko nece izgubiti nista ucenjem teorije. To je samo nadogradnja.
Muzika se ne moze uporediti sa nicim. Ni sa zanatom, ni sa sportom, ni sa kolima, voznjom...
Lepota muzike je raznovrsnost i beskrajnost koju mozete naci u njoj. Uvek imasta dase nauci,a uvek sa 3 akorda i w ekstra tona mozes napraviti nesto.
Ucite teoriju ili nemojte,vas izbor. Vezbajte ili ne isto je na vama. Ali nemojte pricati nekome da je lose sto uci teoriju,jer to nikako nije slucaj

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by pisac » 11 Feb 2016, 17:20

Potpuno se slazem.Muzika se ne moze uporediti ni sa cim.Ni sa cim.
A teorija pomaze,a i objasnjava.Izvinjavam se sto sam izneo svoje skromno misljenje u vezi shredera.Nije bilo sa namerom da nekog uvredim. :ziveli:
Svaka muzika ima svoju publiku.Postujem sve ljude dobre volje.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by alfonso » 11 Feb 2016, 18:33

Nemas potrebe da se izvinjavas. Ne meni,nego bilo kome. Tvoje misljenje nije manje vredno od mog ili bilo cijeg. Ja bi u vecini slucajeva slusao Brenu nego neke razne metalce. Ja sam takav :)

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by pisac » 11 Feb 2016, 18:42

Konacno cemo postati drugari... :ziveli:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by zwelj » 18 Aug 2016, 10:16


User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Rockatansky » 18 Aug 2016, 10:24



Bred Pit objasnjava kako svirati brze... :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest