Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Cicmila!! » 27 May 2013, 00:01

sumnjaj do mile volje, covek je rekao brzina i dajemo sarena resenja za problem jer svako od nas je to radio na neki svoj i drugaciji nacin. a on ce odabrati koje njemu odgovara. ali ne samo on nego i neko drugi ko bude imao isti problem sa brzinom i bude naisao na muzicki forum i ovu temu. a taj ce odabrati resenje koje njemu odgovara isto tako. :ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Dersu Uzala » 27 May 2013, 03:55

Nije Cico, gresis dusu. Kad ga tupe o 'uvezbavanju' a pogotovo 'brzine i tehnike' (na gitari) automacki znas da je u pitanju plectrum guitar picking u 99.99 octo slucajeva. A plectrum je slicniji gudalu vise nego sve ono sto si ti okacila sestro slatka. :bambi: :kokice:

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Cicmila!! » 27 May 2013, 15:59

pa ne znam za tebe, ali generalno gitariste koje ja poznajem sviraju i prstima i trzalicama i nisu iskljucivi toliko, tako da kapiram da je i jedno i drugo potrebno

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Dersu Uzala » 27 May 2013, 21:16

Slazem se da sviraju i prstima ali ne klasicnom ili baroknom tehnikom (p.i.m.a.) za koje si postavila etide. :ziveli:

Uzgred, ja sam poceo na klasicnoj (i flamenco) gitari pa donekle kapiram materiju. Nemaju ti klasicni stilovi skoro nikakvih dodirnih tacaka sa modernim sviranjem elektricne gitare (bez obzira da li sa plectrumom ili finger picking), egzekucija je posve razlicita.

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Cicmila!! » 30 May 2013, 01:49

nema ni shred skoro nikakvih dodirnih tacaka sa jazz gitarom, a to ti je ok? :ziveli: mislim da klasika i dalje ima najvise dodirnih tacaka sa svim muzickim pravcima pa cu to i preporuciti.
ali sad mi se javlja pitanje, kazes donekle kapiras materiju pa me zanima sta tu ima da se kapira/ne kapira?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Kristijan » 30 May 2013, 06:11

Милице, ја сам завршио основну музичку за класичну гитару, и могу комотно да ти кажем да ми је из музичке школе за свирање музике какву данас свирам добро дошла теорија и солфеђо, а само у некој мери ми је корисна техника десне руке, просто зато што видим како бангав и нефункционалан положај десне руке код окидања прстима имају људи који су то учили без школског дрила. Све друго везано за гитару углавном ми је корисно само за репертоар класичне гитаре. Кад кажеш гитара, то стварно свашта може да подразумева. Чињеница је да онај ко је кренуо од класике, будући да ту мора да се користи лева рука 110%, лакше може да се укачи са металским шредом од некога ко је кренуо од блуза, где већина људи навикне да држи леву руку тако да све и да хоће - не може да користи мали прст леве руке даље од прве и евентуално друге жице, али је оно што се свира на класичној гитари и даље скроз нека десета прича. Уопште није чудо да већина људи који прођу кроз музичку школу за класичну гитару касније настави да икако свира само ако настави школовање за класичну гитару.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Dersu Uzala » 30 May 2013, 06:41

Cicmila!! wrote:pa ne znam za tebe, ali generalno gitariste koje ja poznajem sviraju i prstima i trzalicama i nisu iskljucivi toliko, tako da kapiram da je i jedno i drugo potrebno
Ljudi koji to rade a da ih ja znam licno (da se ne uvrede momci i devojke sa foruma) u 99% slucaja ne rade ni jedno ni drugo kako valja. A od profesionalnih (ili konkretno, proslavljenih) gitarista ne pada mi na pamet bas niko ko to radi. Ili usavrsis jednu tehniku ili drugu, jer je potreban lifetime za svaku. :ziveli:

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Cicmila!! » 30 May 2013, 11:35

ovo nije muzicka skola i okacila sam etide chill out ljudi nece se covek pretvoriti u villa-lobosa ako pokusa da odsvira. i dalje mislim da je bitno doci u dodir sa raznim vrstama muzike i tehnike navezbavanja, sto ranije to bolje. pritom vecina ljudi je ovde samouko i ima izbor sta hoce da uci i sta nece. sami sebi sklapaju program neki u glavi kako ce nauciti da sviraju taj instrument. etide nisu namenjene da se vezbaju u besvest dok se ne savladaju vec moze da se koristi i kao jedan vid zagrevanja pored skala, hromatike i kojecega. ja kapiram da neko uzme dve ove etide da pokusa da vrti neko vreme kao 10 min zagrevanja sigurno moze da koristi. ne vecnost, dve nedelje recimo.
evo ja cas solfedja u zivotu nisam imala pa imam odlican sluh. ja sam sluh navezbala slucajno sa ciljem da navezbavam jazz dok sam pokusavala da savladam benny goodman etide (jer mi je jazz bio zanimljiv kad smo ga pipnuli nesto), jednostavne vezbe skokova (oktave, kvinte i ostalo) i kasnije to primenila na skidanje muzike na sluh jer nisam imala materijal za sviranje. posle sam svo to znanje primenila i u svrhu improvizovanog sviranja sa bendovima (jam session). a posle za komponovanje i aranziranje.
verovali ili ne sviranje skala je mene recimo jako brzo smorilo, srecom pa meni profanka nije pricala bajke kako to mora da se zna i kojesta pa da se ja bedacim do besvesti kako ne mogu to da odsviram ko beni gudmen i kako sviranje nije za mene. rekla je dovoljno ti je tri skale da znas da bi dobila maksimalnu ocenu, imaj u vidu da ces se kad tad mozda susresti sa tim pa ipak pokusaj da savladas sama. evo i dalje nisam ni savladala niti se susrela sa tim do te mere :mrgreen: nesto cisto sumnjam da je moja profanka mislila da cu svirati klarinet po rok bendovima kad mi je to pricala.
a evo i jedna neakademnska, i kristijan je mene upozorio da 90% gitarista koristi guitar pro kao program za komponovanje iako nije najbolji za to i meni je delovalo kao da je lupio najiskrenije jer u zivotu nisam cula za program pa sam uzela ipak da pokusam da se snalazim sa tim, i tek u zadnje vreme mnogo lakse koristim. koristim inace zato sto moram, jer me ne razume bend kad im pricam note fermate. :ziveli:
nacin rada u muzickim skolama na ovim prostorima je po meni lose koncipiran i mnogo tradicionalisticki (ima i to svoje pozitivne kulturoloske momente). s druge strane to ne znaci da imaju los materijal za rad, samo ga primenjuju na mnogo oldskul nacin koji te ne uci da budes fleksibilan u muzici. sto opet ne znaci da mi ne smemo da krademo od njih i budemo fleksibilniji.

napisacu ovih dana temu za etide, cemu sluze i kako se koriste. ali na vama je da umete da primenjujete znanje i da budete sami sebi profani.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Kristijan » 30 May 2013, 19:02

Овде се сада мешају 2 ствари. Истина је да треба ширити музичке видике, и опробати се на разне начине. То је јако битно ако причамо о изграђивању "музичке личности". Међутим, ако причамо о техници и брзини, то је ипак тренинг, вежбе експлозивности. Жанр којим се бавиш и инструмент који свираш диктира какве вежбе експлозивности ћеш да користиш. У том погледу није иста ствар да ли свираш Лобоса или нешто друго. Модерна електрична гитара и класична гитара су у том погледу 2 потпуно различита инструмента који само имају заједничког прапретка.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Dersu Uzala » 31 May 2013, 07:36

Svasta sam sad hteo da napisem, ali Zoki treba da se javi na temu i tematiku. Zwelj. Ja sam svojevremeno ovladao obema tehnikama u nekom smislu, ali covek koji to bolje zna, bolje je ovladao tim tehnikama (svojevremeno, mozda je sad batalio neku ili sve) to je Zwelj. (Wake up ole man). Poenta je da (ga) slusate, da (ga) pitate, da challengujete sve ali ne da se konfrontirate sa covekom. :bambi:

Naravno da mogu da napisem traktat o svemu tome ali nek profesor aminuje. :kokice:

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Cicmila!! » 01 Jun 2013, 08:52

pa napisi nema ga i ko zna dal ce biti. bolje ti nego ja u svakom slucaju, vise se razumes od mene sigurno.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by Dersu Uzala » 01 Jun 2013, 21:59

Mrzi me da kucam, a sve je vec napisano, ima i na wikipediji jel. Najzgodnije bi bilo da snimim audio odgovor pa da ga okacim negde. Uopste, jezivo me smara vec para godina pisanje traktata u pogledu ociglednih stvari.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by sezam » 03 Jun 2013, 03:03

Da bi se svirale etide, morate nauciti prvo drzati gitaru, zati tonove u prvoj poziciji, poznavati i dobro citati note.
Uz to potrebno je uciti skale, kroz nekoliko oktava.
I tako postizati brzinu, a onda svirati lestvicne akorde.

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by petrucci » 04 Jun 2013, 14:15

Postoji samo jedan odgovor:
John Petrucci - Rock Discipline

Nabavi i video i knjigu!

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Vezbe za ubrzavanje brzine i tehnike

Post by sezam » 23 Jun 2013, 00:08

Dodao bih jos po nesto:
I klasicnu gitaru mozete svirati trzalicom, nema pravila. Ono sto je bitno kad svirate skale svirajte ih i kroz terce, kad svirate lestvicne akorde svirajte ih u raznim ritmovima. Pocnite od valcera, marsa, rumbe, sambe, pasodobla, a onda svirajete neprvilne ritmove. Sve to mozete svirati i na klasicnoj gitari trzalicom, a mozeto i flamenko stilom. Ako ste primetili da je Vlatko Stefanovski ostavio tarabu gitaru i uzeo akusticnu koju sviraju i Rozenberg i Tomi Emanuel. A nije ispustao tarabu gitaru. Ucite gitaru i prstima i trzalicom, samo cete vise muzike progutati, a to je odlicno. Samo je jedno za to uslov: poznavati note i muziku teoriju. Steta sto Vlatko ne zna note.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest