Skidanje pesama po sluhu

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Wraith031
Posts: 3
Joined: 10 Mar 2013, 14:15

Skidanje pesama po sluhu

Post by Wraith031 » 16 Apr 2013, 21:15

Pozdrav,
Sviram elektricnu gitaru vec 3 godine aktivno, ali imam jedan problem, nikada nisam isao na bilo kakve casove gitare ili slicno, sve sam sam vezbao i naucio, ali problem tu nastaje jer ja stvarno slabo znam teoriju, bas slabo, i sluh mi nije "razradjen" a sto je najgore ne znam ni kako da pocnem da skidam pesme, otprilike spoznam koja zica je u pitanju ali to je sve.
Ne mogu da kazem da ne znam da sviram gitaru jer, pesme kao sto su the trooper, fear of the dark, number of the beast od iron maidena naucim lako, mislim na solo, tako da tehniku neku imam razvijenu ali sluh nemam, pa bih vas molio ko moze da mi pomogne jer stvarno bih zeleo da ja sam pocnem da skidam pesme.
Hvala.


User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Gitaroholicar » 16 Apr 2013, 21:36

provalis prvo progresiju akorda u pesmi, ides redom dok ne nabodes neki akord, i tako za sve. Nema tu neke filozofije, jednostavno moras pazljivo da slusas i da otprilike razaznas intervale izmadju tonova. Kad provalis akorde pesme, lako mozes i melodiju da izvuces. Iz progresije ti se kaze koji je osnovni ton, kao i skala. Malo procesljas tu skalu i melodiju ces lako skinuti.

I probaj da sviras samo osnovne tonove kako bi provalio koji su akordi. Znaci ne cele akorde, jer tu uglavnom dolazi do zabune prilikom skidanja.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by fattwang » 16 Apr 2013, 22:26

Teško ćeš doći do nekog rezultata ako nasumično budeš pokušavao da ubodeš pravi akord. Pokušaj da ti na neke smernice ukaže kvintni krug (engleski: circle of fifths). Treba da odrediš na uvo koji je osnovni akord pesme a onda su okolo njega u kvintnom krugu i ostali akordi.
Image

Primer:
Sviraš neki šlager iz C-dura. Parnjaci su mu levo F-dur i desno G7. Ako hoces da malo obogatis, ispod C-dura je A-mol, levo je D-mol a desno E-mol. Probaj i dva desno od C-dura tj. D7. Tih sedam akorda pokriće skoro sve pesme. Sistem: cenrar, levo, desno, dva desno, dole, dole levo, dole desno, važi bilo gde na krugu. Termin "levo" posmatraj kao smer obrnuto od kretanja kazanjke na satu a "desno" u smeru kazaljke. "Gore" je spoljni krug a "dole" unutrašnji.

Skidanje i slušanje muzike je kao učenje stranog jezika, što više učiš to više raziumeš odnosno čuješ.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Gitaroholicar » 16 Apr 2013, 22:40

Pa nisam mislio skroz nasumicno, al ono. Kao sto ti kazes, slusanje muzike ti je osnovna i najvaznija stvar. Time ce ti sve vise stvari postati "ustaljeno", i lakse ces moci da prepoznajes takve stvari u pesmama.

Sto se duze budes bavio muzikom, i sami tonovi/akordi/skale ce ti uci u glavu i prepoznavaces ih na prvo slusanje. Zato, na pos'o! :D

User avatar
Sephiroth
Posts: 67
Joined: 07 Jan 2008, 03:21

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Sephiroth » 16 Apr 2013, 22:49

Skini program Transcribe!, koji usporava pesmu , uspori pesmu i slusaj bass, cujes ton koji svira bas, nadjes ton na gitari, i u isto tom root tonu gitara obicno svira akord.

Vidim pominjes Maidene, obicno su power akordi i trebalo bi da naucis kvalitete akorda kako koji zvuci da prepoznas na sluh (mol, dur, dominanta..) itd al to nije bitno sad jer si tanak za teorijom. Za pocetak skini program i probaj, pa ovo ostalo kad naucis teoriju. Valjda ce ti pomoci :cao:

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Mare_87 » 17 Apr 2013, 00:12

Nema potrebe da skidas program.
Ta opcija za usporavanje - ubrzavanje pesama ima u Windows Media Playeru...a njega imas uz bilo koji windows.

Wraith031
Posts: 3
Joined: 10 Mar 2013, 14:15

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Wraith031 » 17 Apr 2013, 19:02

Hvala vam ljudi svima puno na pomoci!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by dejankuki » 17 Apr 2013, 22:57

Pokrenut masom tema i poruka o skidanju pesama, raznim raznim dovijanjima početnika preko tablatura i GP programa, reših da kažem nešto na tu temu… Nije mi namera da nekome popujem ili da se pravim „previše pametan“. Ideja vodilja je pokušam da objasnim kako i zašto je skidanje sluhom bolje nego čisto gledanje u tablaturu... ili neki drugi način skidanja prilikom kojeg muzičar uopšte i ne sluša pesmu...

Pre nego počnem...još jedna stvar. Ovo je namenjeno prvenstveno početnicima, tako da sam pokušao prostim načinom i objašnjavanjem da objasnim šta sam hteo...

Prvo… skidanje na sluh je nenormalno bitno, jer se tako jedan muzičar sprema i sam shvati neke stvari koje će mu biti neophodne u daljem radu i sviranju…

Da počnemo od onih očiglednih i najbitnijih stvari..

1) Dakle razvijanje sluha…

Kada neka pesma počinje iz A-mol.. pa ide u G-dur.. prvi put kada muzičar skida.. imaće teškoća da shvati kada posle Am ide G.. ok! Ali zato posle četvrte pesme će već po automatizmu da odsvira G odmah nakon Am. ukoliko je takav raspored u pesmi.. ne mora da bude G, moze i F.. ili Dm.. mislim ima puno načina da se odsvira neka pesma, zato je brzo prepoznavanje akorda važno da pomogne u daljem sviranju!

*Predpostavka je da lako možete razlikovati Tonalitet kompozicije (Dur ili moll) i Durski od mollskog akorda.

** Predpostavka je da znate osnovne akorde u okviru TONALITETA: I,IV,V stupanj, i ostale akorde u okviru lestvice (II-molski, III-molski, VI-molski i VII-umanjeni...takozvani dim.)

2) Vežbanje samih akorada...

Dakle u nekoj knjizi ste našli kako se sviraju akordi, naučili njihove položaje/prstorede.. ali sada trebate da naučite brzo i precizno da ih menjate.. skidanjem na sluh i ponavljanjem neke deonice jedna od stvari je i brza promena akorda da bi ste našli tačan raspored u pesmi.. znači vežbanje brzine promene i preciznost pri sviranju..

3) Konstantnim preslušavanjem učite pesmu i formu pesme...

Zar treba reći još nešto o ovome. Kada skidate neku pesmu, vrlo često ćete imati potrebu da je vraćate od nekog dela. Samim tim puštaćete neki deo koji ide pre njega i logično zaustavićete se na delu koji ide nakon... dakle, polako će sama pesma početi da vam "ulazi u uvo" tj. da učite napamet delove pesme.. zapravo ARANŽMAN pesme.. to se zove UOČAVANJE FORME.

Dakle, početak > I strofa > refren > opet početak > II strofa > solo > kraj... ovo je naravno samo primer jer aranžmana ima raznih, ali opet učite i da prepoznate sličan ili isti aranžman u nekoj sledećoj pesmi... pa onda shvatite da postoje i neka „pravila."

4) Takt/ritam/metrika .... ajde sve to da nazovemo jednim imenom.. pravilan upad u deo pesme..

Na primer, treba uočiti koliko četvrtina (4) ili osmina (8) ima u jednom taktu: ako je pravilan ritam, gde spadaju 4/4…3/4…2/4…3/8…6/8, onda treba jednostavno taktirati, ili otkucavati četvrtine i nakon 4 utkucaja – povući crtu i formirati taktove:

…./ …./ …./ …./ itd.

Tako se dobije konstrukcija, jasna šema delova kompozicije: npr. 4 takta UVOD > 16 taktova I STROFA> 16 taktova REFREN (koji se ponavlja) i ponovo I strofa, ili kako je već zamišljeno.

Važno je da se dobije prazan prostor sa tačnim i pravilnim trajanjem (tačan broj taktova!), gde će se kasnije upisivati AKORDI!

Vrlo često se desi da neka pesma ima nepravilan ritam.. ili stajku... ili brejk.. vi morate u bendu SVI, ali apsolutno svi odsvirati taj brejk u isto vreme, i da nakon određenog vremena (što je vezano za takt i tempo pesme) opet zajedno počnete - nastavite pesmu.. sklidanjem na sluh vežbate kod kuće i taj detalj, pa kad dođete na probu bićete spremni... i nećete kasniti ili žuriti sa zadnjim/prvim udarcem i bend kao bend ce zvučati kao skladna uvežbana celina...

5) Iskustvo!!!

Skinuti jednu pesmu na sluh vredi 100 skinutih na tablature.. dobijete iskustvo, dodate jedan plusić na vašem samopouzdanju.. spremniji ste od onog koji skida na tablature... uopšte sazrevate bolje kao muzičar, nego kada skidate preko tabova ili nekim drugim načinom kada vam "drugi sve sažvaće".. a tu je i efekat zadovoljstva, kada posle mučenja najzad skinete neku stvar.. a mučila vas je u mozak tri dana...

6) Učite i skidate položaj i razlaganje...

Kada skidate neku pesmu koja ima i razlaganje, ne samo da morate da pogodite akord, već i gde i koji položaj tog akorda je upotrebljen i redosled trzanja zica.. 51324 ili 4231 ili 5231... itd, itd.. Takođe učite i takozvane obrtaje jednog istog akorda..


7) Upoznajete svoj instrument..

Relacije i korelacije sazvučja, položaje, udaljenost, pokretljivost po dirkama ili vratu.. i mnogo toga

8) Ono što sami skinete mnoooogo duže ostaje u vašoj memoriji nego kada skidate nešto što je neko drugi odradio za vas... sažvakao.. mnogo puta pogresno..!!!


Mali "blast from the past..."

Nekad se skidalo sa radija. Ljudi puste neku stanicu (obično famozni „Radio Luxemburg“). Pevač sedne u jedan kraj sobe i njegov posao je da brzo piše tekst.. a gitarista i basista sednu u drigi da skidaju pesmu... i zapisuju akorde. Eventualno, sutra ili prekosutra kad uhvate tu istu pesmu provere zapisano i naravno već u petak je igranka na kojoj oni sviraju pet-šest novih pesama... Kasnije dolaze ploče.. gde je princip uglavnom bio isti, samo je razlika bila u tome što je muz'čar mogao sam da pusti ploču.. i nekoliko puta za redom.. odnosno dok neskine pesmu... tačno! Pojavom kaseta i kasetofona skidanje je bilo umnogome olakšano, jer onaj ko skida nije morao da sluša celu pesmu, već je preko dugmica lako mogao da vrati traku određeno vreme i da pusta samo delić pesme.. pa onda sledeći, pa sledeći... i tako do kraja... super je bilo... a onda pusti ceeelu pesmu i vežba uz nju dok proverava da li je dobro skinuo... Sećam se da sam baratao dugmicima k'o po klavijaturi. možda sam bio brži od pola klavijaturista u mom gradu... mislim samo po brzini rada prstiju... eh da i preciznot da nađem 3. pesmu po količini namotane trake mi je bila zapanjujuća... no, to su prošla vremena...

Onda su se pojavili magazini i tablature.. ko je imao sreću da ih ulovi u IPS.. ili iz inostranstva... koji su pomagali da se proveri ono što se skidalo na sluh... još uvek to nije bilo čisto skidanje po tablaturama...

Na kraju je došao internet... i masa sajtova sa tablaturama i već skinutim pesmama ( od kojih su btw 4/5 pogrešne...) i ljudi su počeli da ih skidaju besomučno, maltene i ne slušajući originalno izvođenje... i nemajući pojma o samoj pesmi... Da se razumemo. nisam ja protiv, ali barem skidajte i sa tablatura UZ pesmu.. i još bolje.. izbacite tablature kao OSNOVNU INFORMACIJU U SKIDANJU... koristite sluh... zbog onih 8 tačaka sa početka.. a tablaturom samo proverite ko je u pravu. on ili VI!!

Znači provera: da li se slaže tablatura (do koje ste došli, jer ih ima i tačnih i netačnih) i snimak original pesme.

OK... sada je vreme... da pokušam da objasnim kako se skida po sluhu..

Izaberete pesmu...pustite je...na kompjuteru. To uopste nije pogrešno. Dakle Winamp, Aimp, Windows media Player..iPod, Xwave... nije bitno, samo da plejer ima kotrolu za FF (fast forward) i Rew (rewind). Dakle prvo preslušajte pesmu. Pokusajte da odredite metriku. Onda uzmite instrument i pokušajte da nađete početni akord... šetajte po vratu, pretpostavljajte.. nađite ton na bas liniji.. pronađite šta svira bas... NIJE VAŽNO.. lako ćete otkriti da li je to mol ili dur, samo nađite početni akord... Druga stvar je da probate sluhom da nađete celi „krug“ ..

Šta je celi krug...? To je fraza u kojoj je odsvirani neki sled akorda.. i obično se ponavlja nekoliko puta .. tek da uvede slušaoca u pesmu.. Na primer... pesma „Baklan“ od Azre.. Ide ovako.. G - Am - C - Em.. taj "krug" se ponavlja 4 puta na početku... a i kasnije i u celoj pesmi, ali to je „krug"... Eto, tek da skontate o cemu se priča i šta je „krug“

Kada skinete taj početak.. i sigurni ste u njega.. pređite na strofu.. opet, i strofa ima neki svoj „krug". Da li će se sastojati od dva, četri ili možda jednog celog kruga to zavisi od kompozitora.. ali eto skinite „krug"... Na red dolazi bridge ili prelaz koji obično ide između strofe i refrena i razdvaja ih u smislu da bridge „najavljuje" refren... Postoje i pesme gde se u strofi „krug“ vrti tri puta, a onda se zadnji „krug“ svira drugačije... sporije, brže... sa manje ili više akorda.. dakle budite spremni i na takav zaplet... Posle strofe i/ili brigdea ide refren... može da se desi da refren bude iz totalno drugog tonaliteta.. npr. strofa je išla iz Am.. (dakle tu možete da upotrebite: Am, Hm, C, Dm, Em, F, G, ) dok je refren iz G-dura (G, Am, Hm, C, D, Em, Fis/Gesm..) i možda će vas zbuniti neki akord.. odakle sad D, a malopre je svirao Dm.. nije to ničija greška... tako je kompozitor hteo.. samo želim da kažem da trebate obratiti pažnju na sve delove i da ih skinete tačno!!!

Opet, koristeći metodu da pronađete bass liniju, ili bas gitaru... ili slučajnim pogađanjem akorda... i naravno, vraćajte taj specifični deo dok ne shvatite koji akord je u pitanju... i dok ne skinete celu frazu... ili „krug" ako vam je tako lakše.. samo, ne virite u tabove, ne pitajte nekog ko je skinuo da vam prepiše akordaciju... ne zovite udruženje muzicara... i ne tražite pomoć na forumima... Znate, nije problem da vam neko kaže, ali je fazon da VI sami SKONTATE...

Eh sad, naravno, da ne idemo u krajnju izolaciju.... možda će doći to toga da jednostavno ne čujete dobro šta se svira u pesmi ili jednostavno ne možete da nađete određeni akord.. ok tu je sasvim u redu da pitate nekog... da razmenite iskustva, ali je fazon da SAMI skinete 99% pesme... a i kad saznate koji vas akord muči, probajte da ga zapamtite i da više nikada za njega ne pitate.. to je poenta.

Solo delovi se skidaju takođe na ovu foru...

Pretpostavimo da ste došli do trenutka da ste skinuli pratnju, tj. sve akorde, sve stajke i brejkove.. sve što ste mogli... tzv. „lakši deo". Pustite pesmu opet i slusajte solo deonice. Obično je prvi solo na koji ćete naići takozvani riff... ili forspil, ili litemotif. Svako ga različito zove, ali je to onaj početni solo koji vam privuče pažnju da odslušate pesmu. Tu već ne bi bilo loše da imate malo znanja iz teorije i da znate neke skalice.. molsku, dursku.. paralelne relacije i tako dalje. Samim tim što ste skinuli pesmu, znate da pesma ide iz ovog ili onog tonaliteta.. Odlično! Sada pustite pesmu i nađete nekoliko prvih tonova metodom isprobavanja tonova u skali iz koje ide pesma. Poslušajte to opet da budete sigurni.. pa onda pređite na sledeći takt.. ili neku frazu, zanimljivu celinu.. „krug". Prilikom skidanja soloa, za svaki slučaj puštajte i predhodno skinuto da bi:

a) proveravali da li je sve dobro skinuto

b) da vežbate celine, tako da budu sklopljene... na probi ili na svirci niko neće da vas čeka da sad vi svirate deo po deo jer ste ga tako skidali.. već od vas žele da čuju celoviti solo/riff/litemotif.. zato se prilkom skidanja delova trudite da taj solo zvuči tečno, isto kao u pesmi.

Ne treba da napominjem, ali ista stvar je i za solo... dakle deo po deo, pa onda preslušavanje i sklapanje u celinu. Eh, sad... ponekad je teško, ili nepraktično, ili nepotrebno da se svaki solo, mislim na onaj glavni solo odsvira do u ton tačno.. možda nemate brzinu, možda nemate potrebu (ličnu, u smislu da se pokažete da znate...), možda jednosatavno bend nije u tom fazonu... E tu je dobro znati malo više teorije i imati malo više iskustva i odsvirati takozvanu improvizaciju. Sama improvizacija je mnooogo širi pojam, a ovde razgovaramo o samom skidanju.. pa zašto onda to pričam?

Prilikom skidanja, ukolko ne želite da skidate solo, barem ispratite solo deo nekom svojom improvizacijom iz nekoliko razloga..

I Da vidite koliko traje... kako ćete početi i kako završiti... napravite VAŠE sopstvene celine...

II Da skontate šta ćete tom prilikom svirati..., dakle, koju skalu, iz kog tonaliteta.. kojim tonom početi, kojim završiti.. dakle imate mnogo toga da uradite.

III Da izvežbate eventualne stajke ili brejkove koje se mogu naći u solo deonici...

IV Da budete spremniji kad dođe proba ili svirka. Da ne budete zatečeni..

i tako dalje...

Ako želite i imate potrebe, naravno obratite pažnju i na ukrase koji mogu da se jave od pesme do pesme.. opet, po ko zna koji put istom metodom.. preslušavanjem i isprobavanjem... i upoterbom skala, iskustva, znanja, svega sto imate u arsenalu

i...

Nakon svega toga... jednostavno.. pustite pesmu još dva-tri puta, proverite sve što VI kao gitarista ili klavijaturista možete da odsvirate u datom momentu ( mislim... ne možete svirati i ukras i solo i ritam u isto vreme.. fizički je nemoguće), dakle rasporedite sebi šta ćete svirati ili se dogovorite sa drugim članom benda ili orkestra, obratite pažnju na to... i idite na probu bez straha da će vas ostatak benda čekati da pogledate u tablaturu... ili da čujete prvo pesmu da bi ste mogli da je svirate sa društvom. Ovde je uglavnom opisano skidanje na sluh za gitariste ili klavijaturiste, ali se ista stvar odnosi i na bubnjara, basistu, trubača, violinistu... mandolinistu...

Dakle muzika se sluša dok se skida...

U skladu sa mogućnostima i znanjem moja preporuka je da se počne od veeeeoma lakših pesama, pa onda polako prelaziti na teže i teže. Prelazak na komplikovanije pesme će dosta zavisiti i od sposobnosti, želje, umešnosti i još mnogo, mnogo faktora, ali predanost sviranju je jedan od odlučjućih faktora koliko će napredovati pojedinac!

P.S.

Druga je stvar kada imate partituru u kojoj je tačno i precizno napisano šta ko svira, kako svira, koliko svira. Partitura je različita od tablature koliko se razlikuju Bog i šeširdžija..!!! A ja na Net-u ne nađoh još partituru za "From whom the bells tolls" ili za "Clairvoyant"...ili nešto od Erica Claptona... ne verujem ni da postoje... i ne, ne želim da me neko demantuje.

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Kauto Labs » 18 Apr 2013, 00:40

dobra tema i postovi

ako moze da se ilustruje napisano na nekim pesmama primerima

Tommy
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2011, 22:56

Re: Skidanje pesama po sluhu

Post by Tommy » 08 May 2013, 15:31

ima negde slicno samo na engleskom blago opisano.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest