Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by josipdesire » 01 May 2013, 00:03

Pozdrav svima ,
Postoji razlika u sviranju bass skale tonova u rumbi t.j. u 8/8 taktu kad gitarista svira u akordu dur i mol .
Primjer , kad sviramo rumbu recimo Gmoll ja sviram na bassu ovako G-G-D-Fis !

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by Reverse » 01 May 2013, 01:39

Ako je dur uglavnom sviras fis, ako je mol moze i fis i f, zavisi koji mol. Preslusaj pesmu :)

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by josipdesire » 01 May 2013, 23:38

Reverse wrote:Ako je dur uglavnom sviras fis, ako je mol moze i fis i f, zavisi koji mol. Preslusaj pesmu :)
Koje razlike mola postoje ? Koja je razlika izmedu npr. Amol i Gmol ?

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by Reverse » 02 May 2013, 02:59

Mislio sam na varijante mola, evo citaj temu.
viewtopic.php?f=15&t=760&start=30

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by josipdesire » 02 May 2013, 23:23

Hvala Reverse na odgovoru i pogledao sam temu sto si mi poslao i iskreno ja nista tu nerazumijem.
Sto se tice mog pitanja , odnosi se na rumbu 8/8 takt u narodnoj muzici . Radi se o novim klasicnim narodnim pjesmama sto je npr. Aca Lukas miksao u svojim pjesmama kao npr. kafana je moja sudbina , pesma od bola , sudbina me na put salje itd. Kad je gitarista i klavijaturista svirao moll kao akord moja bass skala je uvjek bila ista , neovisno dur ili mol . Primjer Cmoll je sviran a ja sam svirao C-C-G-H isto tako sam svirao kad bi dosao C dur .E posto si mi ti sad napisao da to zavisi o kojem molu se radi , totalno sam se zbunio . Neki su mi bili rekli da ako npr. se svira C dur onda ja moram svirat C-C-G-H a kad se svira C mol onda moram svirat C-C-G-B i tu šemu sviram u svim akordima . To je kad je mol u rumbi ja 4 ton spustim na pola .

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by Reverse » 03 May 2013, 01:48

Nema na cemu, inace rumba se uglavnom posmatra kao 4/4, ne 8/8.
Pa pazi, zavisi sve od pesme. Znaci gledaj melodiju pevanja ili forspil, pa vidi kroz koju varijantu mola se krece. Ja ne znam da l' 5% tezgarosa pazi na ovo ali kad si vec zainteresovan za pravila :mrgreen:
Ne odredjuje sam akord taj, sto ti kazes, 4. ton, vec tonalitet tj vrsta skale u kojoj je pesma.
Uzmi npr ovu harmoniju u c molu - c mol, As dur, f mol, G dur (I, VI, IV, V - klasicna narodnjacka harmonija je l' te)
Na akordu sviras
c mol - C, C, G, B
As dur - As, As, Es, G
f mol - F, F, C, Es
G dur - G, G, D, F
Zasto na taj G dur sviras F, an Fis? Zato sto je tonalitet c mol, a u njemu nemas fis nego F.
Ovo je jos jasnije ako gitarista svira G7 umesto obicnog G-dura, znaci G-H-D-F.
Znaci jos jednom, ne zavisi od akorda nego od tonaliteta tj. skale.
Ima tu jos par stvari, ali vidim da ti znanje iz teorije nije bas najbolje (bez uvrede), pa ne bih da te bunim jos vise.

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Razlika u duru i molu kod Bassgitare

Post by josipdesire » 04 May 2013, 00:48

Hvala ti puno Reverse i polako pocinjem shvatat o cemu pricas i koje su razlike , postaje mi jasno !
Ja trebam prvo skalu naucit da bio bilo sta teoretski naucio . Inace sam sve iz sluha skidao i svirao al to nisu pravila u muzici !!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest