Grace note

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
glavaG1
Posts: 21
Joined: 01 Feb 2008, 18:47

Grace note

Post by glavaG1 » 02 Feb 2008, 22:49

nece skoditi da otvorim i ovu temu.

Grace note zna svako sta je, to je kad iznad note pise u notama neka maaaaala nota itd.
Image

a kako izvodite to?
ja licno pritisnem prstom tamo dje trzam zicu tako da dodiruje magnet, ali je ne trzam, prag drzim gore levom, pustam onaj prst da zica zavibrira i dok vibrira zakucam (ako je u pitanju prelaz sa 1 na 2 prag recimo) sa drugim prstom leve na prag koji treba.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Grace note

Post by sezam » 04 Sep 2008, 17:30

glavaG1 wrote:nece skoditi da otvorim i ovu temu.

Grace note zna svako sta je, to je kad iznad note pise u notama neka maaaaala nota itd.
Image

a kako izvodite to?
ja licno pritisnem prstom tamo dje trzam zicu tako da dodiruje magnet, ali je ne trzam, prag drzim gore levom, pustam onaj prst da zica zavibrira i dok vibrira zakucam (ako je u pitanju prelaz sa 1 na 2 prag recimo) sa drugim prstom leve na prag koji treba.
Nešto ti slabo ide sa ovom temom, ukrasi.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Grace note

Post by Guitar_thrill » 30 Sep 2008, 21:24

glavaG1 wrote:nece skoditi da otvorim i ovu temu.

Grace note zna svako sta je, to je kad iznad note pise u notama neka maaaaala nota itd.
Image

a kako izvodite to?
ja licno pritisnem prstom tamo dje trzam zicu tako da dodiruje magnet, ali je ne trzam, prag drzim gore levom, pustam onaj prst da zica zavibrira i dok vibrira zakucam (ako je u pitanju prelaz sa 1 na 2 prag recimo) sa drugim prstom leve na prag koji treba.
koliko covek moze zabunjeno da napise...umesto da kaze jednostavno hammer on,ali desnom rukom svira prstima,a ne trzalicom....

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Grace note

Post by Duane » 05 Oct 2008, 12:07

nemora prstima da se svira? grace uopste nije ogranicen na samo jedan instrument tipa gitara ili slicno nego na zilione instrumenata... npr klavir, e sad kako ti objasniti coveku da on na klaviru svira hammer on al ne trzalicom nego prstima??? xD
tako da mora da stoji za koji instrument je vezano... npr gitara.... pa to je hammer on koji traje krace od note za koju je "vezan"... recimo da se tako moze objasniti...

User avatar
Antilopa
Posts: 33
Joined: 12 Oct 2008, 13:48
Location: nbg

Re: Grace note

Post by Antilopa » 12 Oct 2008, 14:03

grace ... iliti ukras???

... ne bih da otvaram novu temu jer je i ovo neka vrsta ukrasa ... u pitanju je kad mi iznad note pise ''arm. 12 ------- ... '', kapiram da je flazolet fazon ... ali kako to odsvirati samo desnom rukom? (s obzirom da je leva drzi drugi akord u celom taktu ... )

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Grace note

Post by Duane » 12 Oct 2008, 15:10

moguce da je tapping... pipnes 12 prag tamo gde je harmonik, ali neverujem da to pali na akustarama... pogledaj matiasa eklunda on se lozi na te harmonik tapinge i slicno xD

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Grace note

Post by sezam » 12 Oct 2008, 23:51

Duane wrote:moguce da je tapping... pipnes 12 prag tamo gde je harmonik, ali neverujem da to pali na akustarama... pogledaj matiasa eklunda on se lozi na te harmonik tapinge i slicno xD
Grešiš, ali upravo se harmonici sviraju na XII poziciji tj. 12 pragu, odnosno pritisne se blago-ovlaš, iznad prečke i kroz tri vrste tehnike odsviraš flažolet, a možeš isto i sa trzalicom. To nožeš izvoditi bilo kojim prstom leve ruke, kao i prstima desene ruke, palcem i prstom "I" tj. kažiprstom. Ima još toga, ali je potrebno praktično objasniti. Poštovanje.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Grace note

Post by sezam » 13 Oct 2008, 00:00

Antilopa wrote:grace ... iliti ukras???

... ne bih da otvaram novu temu jer je i ovo neka vrsta ukrasa ... u pitanju je kad mi iznad note pise ''arm. 12 ------- ... '', kapiram da je flazolet fazon ... ali kako to odsvirati samo desnom rukom? (s obzirom da je leva drzi drugi akord u celom taktu ... )
Pa probaj, jel u XII poziciji. Iznad prečke postavi kažiprst, ovlaš dotakni, a onda domalim prstom ili prstom "a" kako se obeležava u literaturi blago okini žicu. Uradi to i u V i III poziciji. Možeš i pritisnuti ponovo sa kažiprstom, a palcem odsvirati žicu u navedenim pozicijama. Ili je najbolje uzmi II knjigu Jovana Jovičića tamo ti je sve lepo pojašnjeno. Imaš sve o flažoletima, prirodnim, umetnutim....

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Grace note

Post by Duane » 13 Oct 2008, 10:11

da to sam bas probao i skontao par fora, pipnes iznad harmonika kaziprstom desne ruke i onda ga okines prstom do njega mnogo lepo zvuci xD

User avatar
Antilopa
Posts: 33
Joined: 12 Oct 2008, 13:48
Location: nbg

Re: Grace note

Post by Antilopa » 13 Oct 2008, 16:53

provalih eventually ...
probah sa kaziprstom i domalim ... ali tu mi retko kad uspe ...
onda probah sa palcem i a ili m prstom ... bolje mi ide u toj kombinaciji :D
uzgred u pitanju je "Un Dia di Noviembre" od Brouwer-a. nasla sam par verzija na youtube-u, ali ne vidi se kako su oni radili to, mada pretpostavljam da je slicno ...

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Grace note

Post by sezam » 15 Oct 2008, 11:37

Duane wrote:da to sam bas probao i skontao par fora, pipnes iznad harmonika kaziprstom desne ruke i onda ga okines prstom do njega mnogo lepo zvuci xD
Probaj domalim prstom da odsviraš žicu pravilnije je i lakše je i što je navažnije neće odmah uspeti. Zato je potrebno vežbati. Jer kod sviranja uzmimo recimo gitare problem je u prstima. Oči i mozak sve to pročitaju, ali prsti moraju odraditi, a oni su "neposlušni" i moraš ih naterati da te slušaju, a jedini način je kroz vežbanje. Pozdrav.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest