Modusi

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Modusi

Post by josipdesire » 12 Sep 2014, 22:25

Pozdrav svima ,zanima me tema vezana za modusima i nadam se da mi netko to moze objasnit .Poznato mi je da ljestvica , recimo iz C ( posto je najlakse objasnit ) sastoji se iz sljedecih tonova C-D-E-F-G-A-H-C .Prvi stupanj iz C zove se modus jonski ,2 stupanj dorski , 3 stupanj , frigrijski itd. I sve skupa su u cjelini 7 modusa .Citao sam nekoliko puta da svaki stupanj modusa ima neku svoju karakteristiku , recimo jonski je radostan ili frigrijski se koristi cesto za metall itd . E sad sto meni nije bas jasno , meni su ljestvice ili skale poznate kao durska ili molska skala .Uzmimo primjer dursku skalu , ona pocinje uvjek sa tonikom ili osnovnim tonom iz jonskog modusa i tako redosljed ide dalje , dorski , frigrijski , lidijski itd.. U molskoj skali pocinje osnovni ton iz eolski pa dalje ide lokrijski , jonski idt .E sad moje pitanje :) dali postoji mogucnost kad sklapas ili pises pjesmu da pocnes iz recimo nekog drugog modusa kao osnovni ton/akord . Na primjer da pjesma pocinje iz frigrijskog modusa ...i kako onda ide dalje ? Pokusat cu opet napravit jedan primjer ...imam jednu pjesmu napisanu iz recimo e moll , i ta pjesma je iz molske naturalne skale e-fis-g-a-h-c-d-e . Akordi u toj skali su emoll - fis7-gdur-am-hmoll-cdur-ddur i opet emoll . U mojoj pjesmi je osnovni akord e moll i ostali akordi su G dur , Amoll, D dur ...znaci ta je pjesma iz 6 stupnja , modus aeolski ...dali postoji mogucnost tu pjesmu recimo prebacit u frigrijskom modusu ?Pozdrav Jole

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Modusi

Post by komil » 13 Sep 2014, 09:07

Dok ne dođe neko i objasni ti mnogo bolje od mene:
Imaš otprilike dve krupnije greške.
Modus nije stupanj, već kompletan niz nota. Jonski modus nije C već C-D-E-F-G-A-H-C. Tako da te karakteristike koje pominješ - to se ne odnosi na jednu notu nego na karakteristiku celog niza u tom kontekstu muzike itd

Molska i durska skala, to bi trebalo da posmatraš kao nešto drugo, potpuno nezavisnu teoriju, bez brkanja sa modusima.

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Modusi

Post by josipdesire » 13 Sep 2014, 11:42

Ili sam se krivo izrazio ili si me pogresno skuzio !
Napisao sam primjer iz C dur skale( moze od bilo kojeg tona ) ....i poznato mi je da ionski iz C dura skale se sastoji od c-d-e-f-g-a-h tonova ...kao sto mi je poznato da iz C dur skale ..e frigrijski pocinje e-f-g-a-h-c-d itd.
Prvi modus je jonski , drugi modus dorski , treci modus frigrijski , cetvrti modus lidiski , peti modus miskolidijski , sesti modus aeolski , sedmi modus lokrijski .
Poznato to mi je da su jonski ,lidijski , miskolidijski modus iz dur akorda a dorski , frigijski , aeolski iz moll akorda , kao sto mi je poznato da je 6 modus , znaci aeolski paralela od 1 jonskog dura.
Karakteristike od jednog modusa ili razlika izmedu modusima su u stupnjevima ili stepenima ( neznam kako bi to nazvao) izmedu cijelog tona i polutona ...uzimamo samo za primjer iz C dur skale , C ionski se pulotonovi nalaze na drugim mjestima nego na d dorskom iz C dur skale i tu se cuje razlika i karakteristika tog modusa.
Sto me zanima i sto sam napisao vec u prvoj poruci je ,dali postoji mogucnost pjesmu iz frigrijskoga modusa napisat ili da je karakteristika frigrijskog ili npr. pjesma da je karakteristicna u lidijskom , nadam se da me razumijete .

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Modusi

Post by tommytigh77 » 14 Sep 2014, 18:53

Ja sam ubeđen da su antički Grci izmislili moduse samo da bi trolovali početnike u muzičkoj teoriji. Nebitno je iz kog moda (modusa) si zamislio da pišeš pesmu, harmonija će se uvek oslanjati i težiti da se razreši u svoj tonalni centar, koji je ili prirodni dur, ili prirodni mol, ili, u modernoj zapadnoj muzici, septim kao zamena za dur. Hipotetički gledano, ti možeš da napraviš sekvencu akorada u E frigijskom modu, npr. Em/F... itd, ali će ta sekvenca uvek težiti da se razreši u Am, njen tonalni centar. Možeš naravno da u celoj kompoziciji ne upotrebiš nijednom Am, ali će se po samoj tenziji akorda osetiti da nijedan od upotrebljenih akorda nije tonalni centar.
Modovi (iliti modusi) u nekom početnom stadijumu izučavanja harmonije, po mom mišljenju, ne služe ničemu osim da zbunjuju ljude. Modovi imaju upotrebnu vrednost tek sa kasnijim konceptom superimpozicije koji se žestoko upotrebljava u jazzu, mada i tad ja više volim da zovem stvari pravim imenima, npr. kažem da sviram ''Am preko Em'' umesto što bih rekao da sviram ''Em frigijski''. Mislim, ko da pamti sve te modove, kad nema potrebe? :D
Ako želiš da ti stvari postanu malo jasnije sa strane teorije harmonije, najpre se raspitaj o osnovnim harmonskim formama i paternima poput II-V-I ili I-VI-II-V, a modove pusti zasad...

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Modusi

Post by josipdesire » 14 Sep 2014, 20:21

Hvala ti za pomoc i objasnjenje !
Pokusat cu pronaci informacije o harmonskim formama i paternima, ako me ne vara , mislim da to zovu i kadence , al nisam siguran .U slucaju ako mi nesto mozes preporucit o toj temi u netu , bilo bi super .
Pozdrav Jole

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Modusi

Post by dejankuki » 14 Sep 2014, 21:39

Malji,maljecki off
tommytigh77 wrote:Ja sam ubeđen da su antički Grci izmislili moduse samo da bi trolovali početnike u muzičkoj teoriji.

Prvi deo je netacan.. drugi... nesto izmedju... :oops: :hide:

Moduse su izmisleli muzicari teoreticari srednjeg veka (koji su bili koncentrisani oko crkve a imena su im pozajmljena iz grcke muzike tj. nazivima skala.. or something... . Ponegde, modusi se zovu i starocrkvene skale... :roll: (negde nadjoh to objasnjenje)

a drugi deo... da, da bi lakse objasnjavali tadasnjim ucenicima srodnosti, zapravo to sto si ti na modernoj muzici i nacinom objasnio.


Inace, na ovom forumu ima dve-tri teme koje se kompletno bave modusima... a i tvoj odovor je tacan, narocito kraj.. modusi jesu nesto sto treba znati, ali nema potrebe da se dublje ubacuje ako se bavi decko, ili covek rock&rollom... za jazz, opet dovoljno je znati gde koji ide u principu. Kad promenis polozaj, prtsored ili deo vrata ti si promenio i modus i sva teorija o modusima pada u vodu...

tommytigh77 wrote: Mislim, ko da pamti sve te modove,
Nema opotrebe da se pamte, dovoljno je "zapamtiti" polozaje ili prtorede u jednoj i to primeniti na sve ostale skale... [hint] ona moja skolica[/hint] :oops:




apendix.... :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gregorian_mode

http://en.wikipedia.org/wiki/Modus_%28medieval_music%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Gregorian_chant

eto, malo procitaj... no u svakom slucaju, sve sto ti treba su skale i odnosi u njima, sve ostalo je tvoja masta, zelja, potrebe i licni experimenti...

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Modusi

Post by josipdesire » 15 Sep 2014, 08:04

Hvala ,
sto se tice tema o modusima ili modima , tocno si rekao da je dovoljno zapamtiti polozaje prstoreda .
Mene je samo zanimalo jel cesto citam po njemackim muzickim skolama ili u jednom Work Shopu modale kadence .
Sad se uzima primjer jedna pjesma od Beatelsa pjesma Norwegian Wood http://youtu.be/rl2xQAeCvOc
I ta je pjesma navodno u miksolidijskom modusu napisana .Posto sad meni nije jasno zasto je to tako i kako to funkcionira , htjeo sam upitat dali neko mozda zna o tim stvarima detaljnije .

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Modusi

Post by komil » 15 Sep 2014, 09:01

Opet Bitlsi i kadence :D
Kadence su ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Cadence_(music)

p.s. Ova tema ispada stvarno blesava.

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Modusi

Post by josipdesire » 15 Sep 2014, 13:01

Neovisno dali su Beatelsi ili kadence ili je nekom dosadno , mislim da sam u pravom forumu gdje se ta tematika moze razradit, diskutirat i gdje je sta i poucno sto se tice teorija muzike!
Nasao sam dobar primjer ( vidi slike ) gdje se moze vidjet akordacija npr. C miksolidiskom i D dorskom ....
Karakteristika u C miksolidiskom su 3 i 5 i 7 akord .. jedan od tih akorda koje sam spomenuo trebaju u pjesmu prisutnq da bi bila kao sad u ovom primjeru karakteristicna da je pjesma u C miksolidijskom .
Postoje puno pjesama koji se na takav nacin razlikuju i znam da postoji wikipedia i jasno mi je da za takve stvari mozes i knjige kupit pa procitat . Al ja sam se ponadao da mi ovdje neko to moze malo bolje sve to pojasnit .

Image

Image

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Modusi

Post by komil » 16 Sep 2014, 01:06

josipdesire wrote:Neovisno dali su Beatelsi ili kadence ili je nekom dosadno , mislim da sam u pravom forumu gdje se ta tematika moze razradit, diskutirat i gdje je sta i poucno sto se tice teorija muzike!
Nije nikom dosadno, već je primera Bitlsa za kadence smešan iz istorijskih razloga. Nije ni bitno, radi se o čuvenom članku u Times-u o Beatlesima (do tada je bilo nezamislivo da Times ozbiljno komentariše pop muziku) gde su pomenute "aeolian cadence" u komponovanju pesme. Lennonov komentar na to je bio da mu to zvuči kao naziv za neke egzotične ptice, dok je McCartney nedavno rekao da i dalje nema pojma šta te reči znače.

Dok ti se ne javi neko od pametnih, Norwegian Wood je koliko se sećam E miksolidijski modus (prva strofa, refren i druge strofe mislim da i nisu). Uglavnom počinje E akordom i melodija koja se peva počinje na 5. stepenu. Tako da, otud je to, E miksolidijski. Ono što dolazi neposredno posle toga se slaže sa tom pretpostavkom da je E miksolidijski (mada kažem, posle se to menja). E sad, što se kadenci tiče, to se možda odnosilo na neki drugi deo pesme... ne znam...

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Modusi

Post by josipdesire » 16 Sep 2014, 09:04

Hvala ti na odgovoru !
Mene to jos sve nije bas jasno mada to sto sam citao i nasao po internetu pokusajem kao kockice slozit !
Sad barem znam da postoje pjesme koje su napisane u tim modima ili modusima a ti modusi se razlikuju kao ljestvice koje imaju odredene akordacije i karakteristike ...da pjesma ima vise tih modusa , to jos nisam znao kao sto neznam kako ih raspoznat .
Interesanto bi jos bilo, dali je moguce jednu pjesmu koja je u jonskom modusu prebacit npr. u miksolidijskom modusu , znaci prebacit odredene akorde i cuti kako zvuci razlika :)
Navodno je ova pjesma u dorskim modusu :http://youtu.be/iZ9vkd7Rp-g

terion
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2015, 13:47

Re: Modusi

Post by terion » 25 Oct 2015, 14:15

dejankuki wrote:Malji,maljecki off
tommytigh77 wrote:Ja sam ubeđen da su antički Grci izmislili moduse samo da bi trolovali početnike u muzičkoj teoriji.

Prvi deo je netacan.. drugi... nesto izmedju... :oops: :hide:

Moduse su izmisleli muzicari teoreticari srednjeg veka (koji su bili koncentrisani oko crkve a imena su im pozajmljena iz grcke muzike tj. nazivima skala.. or something... . Ponegde, modusi se zovu i starocrkvene skale... :roll: (negde nadjoh to objasnjenje)


On je kol'ko tol'ko bio u pravu . Ali ti nikako . Moduse svakako nisu izmislili ''teoreticari srednjeg veka''. Stvarno ne znam odakle vam to i odakle se pojavila ta dezinformacija. I uopste celokupno shvatanje i objasnjenje modusa je katastrofalno... :grummel_2:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest