Muzicka teorija - nedoumice/nejasnoce

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Mirko5
Posts: 3
Joined: 19 Sep 2014, 14:19

Muzicka teorija - nedoumice/nejasnoce

Post by Mirko5 » 19 Sep 2014, 16:32

Pozdrav svima,

Prije svega, zelim da pohvalim forum, zajedno sa vama clanovima istog, I njegov edukativni karakter. Mnogo sam naucio iscitavajuci postojece teme, hvala vam na tome.

Od skoro, tacnije od prije nekih desetak dana, uhvatio sam se u kostac za muzickom teorijom. Kako nemam uslova da uzimam provatne casove a muzicka teorija mi je neophodna zbog nekih buducih planova, odlucio sam da pokusam sam da se edukujem po tom pitanju. Krenuo sam od 0, nesto kapiram iz prve a nesto, na moju zalost, ni iz pedeset iz prve. :) Nadam sa da na ovom forumu ima ljudi spremnih da odvoje par minuta svog vremena I pojasne nama pocetnicima, manje upucenim, odredjene stvari.

Ja sam naisao na jedan problem. Ubijedjen sam da ga nije prekomplikovano rijesiti ali kako sam nov u svemu ovome I kako sam dosta informacija upio u relativno kratkom roku moguce je da mi, ono sto je ocigledno, izmice.

Radi se o prepoznavanju/razlikovanju Major, minor I Perfect intervala, skala, akorda...
Krenucu redom...

1. Kako raspoznajemo M, m ili P interval.
Da li po tome koliko W ili H sadrze? Da li je to ona tablica:

Čista prima/unison---------0
Mala sekunda---------------1
Velika sekunda-------------2
Mala terca-------------------3
Velika terca-----------------4

itd?

2. Sledece se tice takodje M i m ali kod skala... Evo teksta iz jednog udzbenika koji koristim:

"C D E F G A B (C)
The first note of a scale is called the tonic, and gives its name to the scale - so this is a C scale. If the first 3rd of the scale (with respect to the tonic) is a major third (3), the scale will be "major"; if it is a minor third (m3), the scale will correspondingly be "minor". So the scale above is a "C Major scale"."

Jasno mi je zasto se zove C ali mi nije jasno zato je Major... Po cemu je E - E Major? Koja je formula za raspoznavanje 3rd u skalama?

3. Moja treca nedoumica je vezana za akorde...

"Let’s take that C major scale again:
C D E F G A B (C)

Now, on each degree of the scale, we build a triad the way we did in the section on chords (i.e. stacking up 3rds), and we restrict ourselves to notes belonging to the scale (notes belonging to a scale are said to be diatonic to that scale; for example F# is not diatonic to C major, but is diatonic to D major). This gives us the following series of chords, called the harmonisation of the major
scale:
• (C, E, G) = C
• (D, F, A) = Dm
• (E, G, B) = Em
• (F, A, C) = F
• (G, B, D) = G
• (A, C, E) = Am
• (B, D, F) = Bm(b5)

Let’s write them down in sequence:

C Dm Em F G Am Bm(b5)

As you can see, the chords on the 1st, 4th and 5th degree of the scale are major; all the other chords are minor (and the chord on the 7th degree has a flatted 5th)."

Jasan mi je concept harmonizacije ali mi nije jasno zasto su, I po kojoj formuli ako je uopste ima,1,4 I 5 akordi Major a ostali minor? Po kojoj formuli se to raspoznaje?

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzicka teorija - nedoumice/nejasnoce

Post by Duane » 19 Sep 2014, 17:21

pa ideš po skali i gledaš razmak izmedju tonova, mislim šta definiše major i minor je terca, ako je razmak izmedju 1 i 3 tona 2 stepena onda je dur, a ako je stepen ipo onda je mol (molska i durska terca)

C dur - C D E F G A H C

kao pravilo sklapanja osnovnih akorada je 1 ton, 3 ton i 5 ton, 1 ton u c duru je C, 3 E, 5 G, kad prebrojiš stepene izmedju videćeš da je dur... sad uradiš isto to od D i videćeš da je razmak izmedju 1 i 3 molska terca, tj stepen ipo

jednostavno je valjda sam ja jasan

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Muzicka teorija - nedoumice/nejasnoce

Post by dejankuki » 19 Sep 2014, 22:37

polje, do polje je polustepen. razmak od dva polja na gitari je ceo stepen...

ako uzmes formulu da je DURSKA SKALA... (nebitno od pocetnog tona) sastavljena je od:
Pocetni ton - ceo ton - ceo ton - poluton - ceo ton - ceo ton - ceo ton - poluton (Skala bi isla: C-D-E-F-G-A-H-C, dakle razmak od polutona je na E i F i na H i C) naravno ako je pocetni ili koren ili root ton C, a ako je G, onda ides od G i ides ovaj fazon... ali razmak od polutona je na III i IV stupnju.. i na kraju tj. izmedju VII i VIII stupnja... dakle G-A-H-C-D-E-Fis-G kao sto vidis ovde imas ispostovan fazon III i IV stupnja, kao i VII i VIII stupnja iako je u igri i ton Fis koji je polustupanj, ali igra ulogu koju mu namece skala...
U ovom slucaju durskom, treci ton je terca i to velika. E u C dur skali, a H u G dur... tako je i u svim ostalim skalama, nevazno od kog tona pocinjes. Moras da ispostujes razmak...

E sad...u molskoj skali.. razmak od polutona je izmedju II i III stepena i izmedju V i VI... sad, C mol bi bio, C-D-Dis-F-G-Gis-B-C.. a na primeru Gmol skale G-A-B-C-D-Dis-F-G... terca je ovde tzv. mala terca i u cmol skali je Dis, a u Gmol B

{kad JA kazem B, mislim na prvi ton od tona A, dok je na internetu a narocito u engleskoj i americkoj literaturti ton B u stvari H, to nikako ne treba smetnuti sa uma}

E sad.. sledeci tu logiku, i koristeci fazon 1-3-5 gde god u skali pocnes i odsviras tri tona po tekucoj skali, imas akorde... pa tako mozes da skontas koje akorde mozes da koristis u toj skali... C-E-G, daju Cdur akord, D-F-A daju D dur.. .....A-C-E daju A mol... koji je i tzv paralelni mol. Tako se zove zato sto sadrzi ISTE tonove u skali kao i njegov paralelni dur...

i na kraju, ovu sekvencu da ti 'prevedem" SVE SKALE i SVI AKORDI mogu da se nadju po semi (formuli) DUR-MOL-MOL-DUR-DUR-MOL-MOLb5 (ili dim)-DUR... Podji od pocetnog dura, idi po skali koristeci ovu semu i skontaces ZASTO je neki akord mol, a zasto neki dur...


E, sad... pogledaj skolu gitare... na ovom linku i mozda ce ti biti jos jasnije..
narocito obrati paznju na postove...


viewtopic.php?p=15588#p15588

viewtopic.php?p=18917#p18917

Ovde sam pokusao na brzinu i sto prostijim nacinom da ti objasnim, mada ni tamo nije komplikovanije...

Mirko5
Posts: 3
Joined: 19 Sep 2014, 14:19

Re: Muzicka teorija - nedoumice/nejasnoce

Post by Mirko5 » 20 Sep 2014, 03:27

Hvala puno obojici... Zelja mi je producirati muziku, EDM, zbog toga sam se latio ovoga posla... Pokusavam producirati vec neko vrijeme, softver sam savladao, ali nista ne zvuci onako kako zelim upravo zbog nepoznavanja teorije... Imam MIDI klavijaturu na kojoj sam ofrlje nabadao melodije, bez ikakvog reda I pocetnih zakonitosti, zelim to promijeniti. Bojim se samo da ne zadjem u neke presioroke, I za moje potrebe, nepotrebne teme pa da se prestrasim od svega I odustanem...

Dosao sam do knjige Tajcevica "Osnovna teorija muzike" i pokusacu da je izucim... Svakako cu jos pazljivije pogledati I ove preporucene teme, siguran sam da ce biti od pomoci.

Mirko5
Posts: 3
Joined: 19 Sep 2014, 14:19

Re: Muzicka teorija - nedoumice/nejasnoce

Post by Mirko5 » 21 Sep 2014, 15:54

Pozdrav ekipo... Dosao sam do nepravilnih tonskih grupa,i imam jedno pitanje.

Nije mi jasno, ako je definicija da npr triole nastaju ako notnu vrijednost umjesto na dva podijelimo na 3 JEDNAKA dijela kako onda mogu dvije cetvrtine biti jednake sa 3 cetvrtine???

Kao na linku ispod ili u mojoj literaturi...

http://akordi-online.com/Lekcije/Casovi ... grupe.html

Ocigledno se misli na to da podijeljene vrijednosti budu jednake u smislu trajanja, u ovom slucaju na cetvrtine, ali svejedno... Mislim da objasnjenje nije bas najsretnije... I zar onda zvuk nije drugaciji, kad dobijemo 3 cetvrtine naspram predjasnih 2?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest