kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 16:21

covek koji sa predrasudama ulazi u diskusiju stvara raspravu u kojoj ce pobediti.overdrive,majstore.promasio si poentu teme.ukoliko ne zelis da ucestvujes ne moras da pljujes po svima koji drugacije misle od tebe

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by tommytigh77 » 18 Jun 2015, 20:38

alfonso wrote:kako bi odredili skalu od 1 do 10 za ocenjivanje samog sebe.posto mislim da je najbolji nacin na koji mozes unaprediti svoje sviranje (bilo kog instrumenta) je biti iskren i biti u stanju da ocenis gde se nalazis na nekoj skali koju ne sastavljas ti sam.
Aj da se vratimo na početak. Ne postoji način na koji ti možeš objektivno da oceniš svoje umeće naspram milijardu drugih gitarista, stilova, pristupa svirci, žanrova muzike, a pogotovo ukusa. Nije muzika tenis pa da se zna ko je kako rangiran. Ali ono što možeš da meriš, i što je jedino bitno i relevantno, je kakav si gitarista u odnosu na to kakav bi želeo da budeš. I tu postoji vrlo jednostavan sistem ocenjivanja - prosto snimiš sebe i preslušaš to. Ako si zadovoljan kako zvuči, super, učiš dalje, vežbaš novu stvar, a ako nisi zadovoljan, natrag na korak br. 1. Ja sam to nekad radio sa kasetofonom, a i dan danas sa bilo kojim programom na kompu, i to ne samo da ti daje realnu sliku o sebi, nego i maltene osigurava napredak. Pod uslovom, naravno, da si konstruktivno kritičan dok slušaš sopstveni snimak.
Još par stvari...
Točak je u nekom skorijem intervjuu rekao kako niko ne treba da se trudi da bude bolji od Hendrixa, ili Claptona, Becka, bilo koga... Jedino se treba truditi da se bude bolji od sebe.
Steve Vai (kojeg inače očima ne mogu da gledam što se svirke tiče, ali je vrlo mudar i namazan lik) je takođe skoro na pitanje ko je bolji, on, Satriani, ili Malmsteen, odgovorio u fazonu: ''Svi su oni vrhunski muzičari, ali ja sam svoj lični favorit''. U prevodu - ja najbolje sviram SEBE.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by sinisake » 18 Jun 2015, 20:57

kojeg inače očima ne mogu da gledam što se svirke tiče
Svirke ili njegove muzike? Svirka je vrhunska, rekao bih?

Uzgred, koristim priliku da Bugiju cestitam Makin rodjendan! Zivjeli! :ziveli:

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by clapton » 18 Jun 2015, 21:01

tommytigh77 wrote:
alfonso wrote:kako bi odredili skalu od 1 do 10 za ocenjivanje samog sebe.posto mislim da je najbolji nacin na koji mozes unaprediti svoje sviranje (bilo kog instrumenta) je biti iskren i biti u stanju da ocenis gde se nalazis na nekoj skali koju ne sastavljas ti sam.
Aj da se vratimo na početak. Ne postoji način na koji ti možeš objektivno da oceniš svoje umeće naspram milijardu drugih gitarista, stilova, pristupa svirci, žanrova muzike, a pogotovo ukusa. Nije muzika tenis pa da se zna ko je kako rangiran. Ali ono što možeš da meriš, i što je jedino bitno i relevantno, je kakav si gitarista u odnosu na to kakav bi želeo da budeš. I tu postoji vrlo jednostavan sistem ocenjivanja - prosto snimiš sebe i preslušaš to. Ako si zadovoljan kako zvuči, super, učiš dalje, vežbaš novu stvar, a ako nisi zadovoljan, natrag na korak br. 1. Ja sam to nekad radio sa kasetofonom, a i dan danas sa bilo kojim programom na kompu, i to ne samo da ti daje realnu sliku o sebi, nego i maltene osigurava napredak. Pod uslovom, naravno, da si konstruktivno kritičan dok slušaš sopstveni snimak.
Još par stvari...
Točak je u nekom skorijem intervjuu rekao kako niko ne treba da se trudi da bude bolji od Hendrixa, ili Claptona, Becka, bilo koga... Jedino se treba truditi da se bude bolji od sebe.
Steve Vai (kojeg inače očima ne mogu da gledam što se svirke tiče, ali je vrlo mudar i namazan lik) je takođe skoro na pitanje ko je bolji, on, Satriani, ili Malmsteen, odgovorio u fazonu: ''Svi su oni vrhunski muzičari, ali ja sam svoj lični favorit''. U prevodu - ja najbolje sviram SEBE.
potpis i pecat.

dodao bih jos da je vrlo bitna kreativnost tj muzika koju pravis. mozes da budes tehnicki bolji od Erika Dzonsona ali ako ti je muzika vnogo... bitnije je kakav si muzicar, nego kakav si gitarista tj instrumentalista. imamo brdo takvih po yt-u.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Kristijan » 18 Jun 2015, 21:14

bancika wrote:znaci, i muzicka skola/akademija je nepotrebno sranje?
Да. Мало је комплексна прича, али како није то тема онда да се задржим на најпростијем одговору. Да, срање је.
bancika wrote:teorija...glupost koja ne treba nikome :)
Не, врло је корисна ствар. И старија је од школа и академија.
Overdrive wrote:ili imaš uvo ili nemaš
Погрешна митологија.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 21:25

nemanjavelimirovic wrote:
Brate, poenta je u drndanju, ako iz toga jos napravish neku muziku, to je to. :ziveli:
Ja volim rokenrol zato shto nema pravila i to i sviram...bez pravila, nit znam shta sviram nit hocu da naucim :D :mrgreen:

vrlo blizu, takoreći tačno.

Poenta je u tome da se instrument - ne ispušta iz ruku.

Da li će to biti gitara ili klarinet - nebitno je.

Tada, "stepeni" i "ocene", "skale" i slične gluposti, otpadaju kao ratkapna od pezejca u krivini kaldrmisanog puta prepunog rupa..

Dakle, "majstore" postavljaču teme, ne znam koliko godinica imaš i da li si počeo da se briješ uopšte..ali dozvoli da ti neko ko svira, pa nekih 30 tak godina kaže iz iskustva jer..stariji su bili tamo gde ćeš ti tek da dođeš - sviraj !

Više sviraj, manje planiraj.

Ako imaš uvo (opet ja o talentu) - ako imaš drajv, sve će ti biti jasno i svirka će ti postati jedna nezaustaviva avantura.

Ako nemaš..onda ćeš pristupiti zanatski, tehnički..a to nije ono što bilo koga više zanima.

Gilmur, Klepton, BB KIng, ovaj onaj..sve su to imena odaaavno prevaziđena što se tehnike tiče. Imaš na ćubu hiljade klinaca koji jedu gitaru od malih nogu jer su vežbali stepen po stepen, tehnike i skale i ocene, ali..tu nema muzike, nema duše, nema ničega.

primera je mnogo..savršenih tehničara čija je muzika dosadna i sklona brzom zaboravu



zato pokušaj da budeš svoj. Nauči akorde i uključi uvo. Ništa ti više ne treba. :ziveli:

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 22:03

overdrive
ja kapiram tebe,ali isto tako nije sve crno i belo i nij sve u talentu.ne brijem se jer nosim brkove i bradu vec 10 godina.nema potrebe da pokusavas da me spustis ako ne razumes sta hocu da kazem.ne znam odakle tolike frustracije od tebe prema meni i ovome sto pisem ovde.niti me poznajes niti znas bilo sta o meni.ako hoces vodim te na pivo pa se ispricamo ko ljudi :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by tommytigh77 » 18 Jun 2015, 22:18

sinisake wrote:
kojeg inače očima ne mogu da gledam što se svirke tiče
Svirke ili njegove muzike? Svirka je vrhunska, rekao bih?
Vai je za moj ukus dosadan k'o smrt, i pesme i soliranje. Da ne obrazlažem detaljnije da ne bih pokrenuo spitfest. :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by komil » 18 Jun 2015, 22:23

alfonso wrote:kako bi odredili skalu od 1 do 10 za ocenjivanje samog sebe.posto mislim da je najbolji nacin na koji mozes unaprediti svoje sviranje (bilo kog instrumenta) je biti iskren i biti u stanju da ocenis gde se nalazis na nekoj skali koju ne sastavljas ti sam.
Veoma interesantno pitanje. Ukoliko sam dobro razumeo, cilj je samog sebe ocenjivati, sebe radi, tj. ličnog napretka radi. U tom smislu obično stvar ide tako da oceniš sebe, a onda posle nekog vremena shvatiš "jao, pa ja sam bio glup" :) i onda svoje prethodno znanje oceniš slabom ocenom... i tako u krug. To je neki prirodan proces! Dakle, po meni je samo pitanje šta i kako uraditi da se ovaj ciklus i proces nekako ubrza. Iako generalno ne postoje prečice, itekako može proces da se ubrza. Nekada za dve nedelje možeš da napreduješ više nego za dve godine.
Pored kvalitetnih kurseva, mislim da je daleko najbolja stvar: tadaaam, drumroll.... okružiti se kvalitetnim ljudima. Ne, zaista, to neverovatno ubrzava napredak. Pitati za mišljenje, ili ajde, ocenjivanje nekoga ko ima neke muzičke kvalitete i pri tome je dobronameran i neiskompleksiran - to je fantastično. Pri tome čak smatram da je to sa žanrovima veoma precenjena priča, većina muzikanata koje smatram ostvarenim muzikantima razumeju se više nego dovoljno u razne žanrove da mogu da prepoznaju najbitnije stvari. Ne samo to, neretko pored svog glavnog žanra odlično barataju bar još jednim (pričam o ljudima koji su bar polu-profi).
Ako imaš nekoliko takvih ljudi kojima možeš da postaviš pitanje tipa "reci mi iskreno jednu stvar koju bi ti promenio kod moje svirke", a koji pri tome i sami stalno napreduju - prilika je da će ti odgovorom od tri rečenice uštedeti gomilu vremena. Prosto, mogu laserskom preciznošću da ti saopšte nešto što ti otvori oči. Naravno, uslov je da ti ljudi nisu debili i uslov je da si otvoren da razmisliš dobronamerno o tome što ti neko govori. Kad pogledaš internet forume, čini se da ja sada nisam normalan :XD: ali treba to probati uživo, sa tebi poznatima i sa sve čitanjem govora tela i grimasa.
tommytigh77 wrote:... I tu postoji vrlo jednostavan sistem ocenjivanja - prosto snimiš sebe i preslušaš to.
Mislim da je ovo veoma potcenjena tehnika. Već sam ovde jednom bio gotovo popljuvan :) zbog ovakvog stava. Možda je samo u pitanju nedostatak talenta, ili slabo kontrolisanje emocija :XD: ali zaista mislim da postoji neka razlika kada nešto sviraš i kada to kasnije slušaš (pri pokušaju da se distanciraš od samog doživljaja sviranja). To su npr. oni momenti kada utvrdiš da je neko pojednostavljenje svirke bolje "odradilo posao", tj. bolje vodi do poente, to su oni momenti kada još tačnije utvrdiš šta se dešava sa ritmom, koliko zaista brljaš i da li si uvežban da odsviraš celu pesmu od početka do kraja bez greške itd. Ovo sve naročito važi za bend. Po pravilu su tehnički uslovi na probi takvi da (kada imaš bubanj) da je snimanje, makar i mobilnim, korisno da saznaš šta se tačno dešava.
Overdrive wrote:Da je npr Đango Rajnhardt...
Konačno nešto zabavno od tebe!! Ne postoji planeta na kojoj se njegovo prezime izgovara/piše tako. Probaj malo više na francuski nego nemački da povučeš.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 22:31

komil wrote:
Overdrive wrote:Da je npr Đango Rajnhardt...
Konačno nešto zabavno od tebe!! Ne postoji planeta na kojoj se njegovo prezime izgovara/piše tako. Probaj malo više na francuski nego nemački da povučeš.
mda..


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 22:33

alfonso wrote:overdrive
ja kapiram tebe,ali isto tako nije sve crno i belo i nij sve u talentu.ne brijem se jer nosim brkove i bradu vec 10 godina.nema potrebe da pokusavas da me spustis ako ne razumes sta hocu da kazem.ne znam odakle tolike frustracije od tebe prema meni i ovome sto pisem ovde.niti me poznajes niti znas bilo sta o meni.ako hoces vodim te na pivo pa se ispricamo ko ljudi :)
kakve frustracije aman..

pa ja sam shvatio da upravo tebe frustrira to što ne znaš kako da vrednuješ svoje sviranje..?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by komil » 18 Jun 2015, 22:42

Overdrive wrote:
Nemam ovde zvučnike/sluške, a i mnogo si manje zabavan ovim bacanjem YT linkova. Ako si mislio na nemački onda nema šanse da se DT može čitati DT. Ako si mislio na Đ onda je to mnogo više Ž, al ajd sad.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 22:45

imas takav stav.nije mi cilj da te uvredim,ali ponasas se kao da si popio svu pamet ovoga sveta.ja volim da slusam,npr Santanu.ali kada krene da przi gitaru (iako to ok radi) mene taj deo smori.generalno sporije sviranje ima neku vecu dusu od izdrkavanja sa 15 tonova u sekundi ili kako vec.ja frustracije nemam.posebno sada kada mi sviraje ide bolje nego ikad u zivotu.kad sam otkrio neke stvari iz teorije otvorili su mi se novi svetovi za k koje nisam znao da postoje.a generalno kad neko ima izricit stav i sve gleda crno ili belo ne mogu da se slozim i moram da udarim kontru :)
pozdrav u svakom slucaju

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 22:50

i da.naravno da je cilj odrediti gde se otprilike nalazis sam sa sobom i poboljsati sebe.ako zelis da sviras kao stiv vaj bices njegova kopija (ili bilo ko drugi).slusam sta se meni svidi pa isprobavam svasta,pa ubcujem kako JA mislim da treba i gledam da l ce se to nekome svideti ili ne.
verujte,skola i uciti muziku (mislim na teoriju) nikako noje glupost koja ne sluzi nicemu.razne gluposti se mogu raditi pravilno ili ne.ako nije potrebno nista od toga nego samo sopstveni talenat i osecaj uzmite i predjite sa gitare na klavir.necete moci da se snadjete bez te skole

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 22:50

i naravno,sve zavisi cemu tezite.sta je vas cilj u muzici

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest