kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Tenji » 18 Jun 2015, 23:02

Overdrive wrote:Imaš na ćubu hiljade klinaca koji jedu gitaru od malih nogu jer su vežbali stepen po stepen, tehnike i skale i ocene, ali..tu nema muzike, nema duše, nema ničega.
Odakle bre izlaze ovi likovi sa ovim pricama...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 23:16

komil wrote:
Nemam ovde zvučnike/sluške, a i mnogo si manje zabavan ovim bacanjem YT linkova. Ako si mislio na nemački onda nema šanse da se DT može čitati DT. Ako si mislio na Đ onda je to mnogo više Ž, al ajd sad.
Naravno da je francuska varijanta original..ali
kad u Srbiji pitaš nekoga da li si slušao Žanga - I da li si slušao Đanga? Kakve su šanse da prepoznaju ovo prvo ime, realno..

Neka imena su se "ustalila" i odomaćila kao nepravilna i to ja tako (Elvis Prisli ili Elvis Prezli, Dip parpl ili dip p'rpl..surfuje ili s'rfuje, žango renar ili đango rajnhard isl)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 23:17

Tenji wrote:

Odakle bre izlaze ovi likovi sa ovim pricama...
Image

odavde..

:mrgreen:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Rockatansky » 18 Jun 2015, 23:19

:XD:

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Tenji » 18 Jun 2015, 23:23

Ok, sad mi je kul, mogu da nastavim samo da citam. :D

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Rockatansky » 18 Jun 2015, 23:28

Ovakve teme samo i vredi citati, ne vredi se raspravljati... :)

KAo sto rekoh na pocetku, ima toliko razlicitih oblasti... Ali evo da i ja dam svoj doprinos, recimo, bio sam na nekom jam sessionu, i dodjem momak, metalac 100% ono vidis da je nabrijan, ume da odsvira sve neke prebze solaze koje ja nikad necu uspeti, ali stvarno... A ne moze da se uklopi, ja mu kazem ma lako je, samo potrefis lesvicu i soliras do iznemoglosti. Ali dzabe, on to jednostavno ne ume... A ja sa ortacima napravim jam, sviramo improvizacije par sati, i bude do jaja...
Znaci svako ima neku svoju oblast koja mu dobro ide... :)

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Tenji » 18 Jun 2015, 23:55

Isti slucaj se meni desio sa covekom koji se lozi na (neki) bluz/rok i svira gitaru. Nismo mogli da dzemujemo, jer ne ume. Ume da skida Claptona i to je manje vise to, nije nikada prisao instrumentu sa stvaralacke strane. I to je okej, kao sto si rekao svako ima neku svoju oblast koja mu dobro ide. Ono sto ja ne volim je stereotip da su bas metalci/shrederi/kako god zelite da ih zovemo, ti koji nemaju dusu, ne umeju da dzemuju, ne mogu da sviraju nista osim metala, itd...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Rockatansky » 19 Jun 2015, 00:04

Pa tako ispadne... :D

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Tenji » 19 Jun 2015, 00:09


User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Rockatansky » 19 Jun 2015, 00:15

Jao to sam malopre gledao, hahahahaha!!!!!!

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by clapton » 19 Jun 2015, 00:36

Tenji wrote:Isti slucaj se meni desio sa covekom koji se lozi na (neki) bluz/rok i svira gitaru. Nismo mogli da dzemujemo, jer ne ume. Ume da skida Claptona i to je manje vise to, nije nikada prisao instrumentu sa stvaralacke strane. I to je okej, kao sto si rekao svako ima neku svoju oblast koja mu dobro ide. Ono sto ja ne volim je stereotip da su bas metalci/shrederi/kako god zelite da ih zovemo, ti koji nemaju dusu, ne umeju da dzemuju, ne mogu da sviraju nista osim metala, itd...
oni koji (dobro) sviraju i razumiju blues/rock/pop (i slusaju jos neke zanrove i melodicnu muziku) mogu skoro svuda da se uklope. bez obzira na teoriju. vise ti treba osjecaja ili uvo, sto neko rece, nego teorijsko znanje.

ali ako sviras samo jednu vrstu muzike, kao taj momak kojeg si pomenuo, skoro uvijek ces se nac u nebranom grozdju.
ja recimo sve manje i manje slusam gitariste. kad sam poceo da slusam muziku, slusao sam pop (80', 90', rane 00'), pa onda otkrio Kleptona, Noflera itd i uvatio se za gitaru. nemam sad neki strasan vokabular lick-ova, niti znam teoriju, lijen sam jbg, ali se snalazim nekako s tim sto imam i kazu da sam dobar :D. zadnjih godina vise vjezbam ritam sviranje, ili barem pokusavam da vjezbam, jer obozavam funk/acid jazz/fusion...

vjerovatno je najbitnije, ako vec imas smisla i finu motoriku za sviranje, slusati raznovrsno. mislim da je i Vai pricao o tome (izmedju ostalih).

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Tenji » 19 Jun 2015, 01:51

Ja to vidim ovako - ucenje teorije, lickova, fraza, vezbanje tehnika, slusanje i sviranje raznolike muzike, i sve ostalo sto je spomenuto na ovoj strani (ono sa prethodnih I don't even) su samo alati koji ti omogucavaju da se lakse izrazis na svom instrumentu. Ukoliko neko u sebi ne oseti ista sto se moze ispoljiti sa 16 nota u sekundi na gitari, on nece osetiti potrebu da vezba to, i to je ok. On oseti nesto drugo, zeli nesto drugo da kaze, i doci ce do toga nekim drugim putem. Neko bas zeli da dostigne tih 16 nota po sekundi (ili koliko vec) i ulaze vreme i trud u to. Mozemo imati nekoga ko voli da svira tudje pesme - to ga ispunjava, to voli da radi, i uziva u tome.

U sva tri slucaja imamo nekoga ko pokusava da ispolji svoja neka osecanja kroz muziku. Kako neko moze sebe da smatra merodavnim da ide unaokolo i da govori kako jedan od njih "nema dusu", nikada mi nece biti jasno. I to je ono sto meni vec dugo vremena zapada za oko, kao nekome ko voli neke tehnikalije na gitari, pa tako bunaram cesto po youtube-u u potrazi za ovim ili onim... I nailazim na komentare, na kakve eto moze da se naidje i na ovoj temi. Ali ajde, sto ljudi sto cudi...

Sto se tice snalazenja u kojekakvim dzemovima i slicnim situacijama, nisam ja neki gitarista da bi se moja iskustva mogla smatrati merodavnim. Ali uvek mi je lepse svirati sa nekim ko je pozitivan, nasmejan i energican, pa makar i ne bio ne znam kakav majstor, nego sa nekim virtuozom koji ce mi brojati omasene note, i gledati me mrsko jer mi je vibrato malo rdjav. Naravno, nasmejani virtuoz je uvek najbolji izbor, da se razumemo. :D Tako da je skoro pa potpuno nebitno ko je dosao iz koje price, ko sta slusa, a sta ne, dok god se svi zabavljaju... Naravno, mene niko ne placa da sviram, tako da imam taj luksuz da ne mora sve uvek da zvuci savrseno, i da se uvek savrseno snadjem u svakom dzemu. I kakofonija moze da bude zabavna, ponekad. :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Kristijan » 19 Jun 2015, 05:54

Overdrive wrote:
komil wrote:
Overdrive wrote:Da je npr Đango Rajnhardt...
Konačno nešto zabavno od tebe!! Ne postoji planeta na kojoj se njegovo prezime izgovara/piše tako. Probaj malo više na francuski nego nemački da povučeš.
mda..

Хајде не брукај се. Постоји интервју са његовим сином Бабиком у коме овај јасно изговара име свог оца као Џанго Ренарт. Ако стварно мислиш да англофонци, који не могу ни једно име да убоду како треба, знају боље од Џанговог сина како се то име и презиме изговара, онда настави да јуриш једнороге испод дуге.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by komil » 19 Jun 2015, 08:14

Kristijan wrote:Хајде не брукај се. Постоји интервју са његовим сином Бабиком у коме овај јасно изговара име свог оца као Џанго Ренарт. Ако стварно мислиш да англофонци, који не могу ни једно име да убоду како треба, знају боље од Џанговог сина како се то име и презиме изговара, онда настави да јуриш једнороге испод дуге.
Da, s tim što to i nije baš previše njihovo prezime, uzeo mu prosto ćale zbog nadolazećeg fašizma (klasična ciganija), pa... Ma, meni je ustvari smešno ono DT, zamišljam kako bi neko u razgovoru izgovarao DT na kraju reči i lomi se, to je smešno(naravno, često u nemačkom ali nema reči gde se tako čita).

mizantrop
Posts: 2
Joined: 19 Jun 2015, 08:13

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by mizantrop » 19 Jun 2015, 08:20

Overdrive wrote:
Poenta je u tome da se instrument - ne ispušta iz ruku.

Da li će to biti gitara ili klarinet - nebitno je.

Tada, "stepeni" i "ocene", "skale" i slične gluposti, otpadaju kao ratkapna od pezejca u krivini kaldrmisanog puta prepunog rupa..
Kako ti lupetas, pa to je strasno.
Overdrive wrote: Dakle, "majstore" postavljaču teme, ne znam koliko godinica imaš i da li si počeo da se briješ uopšte..ali dozvoli da ti neko ko svira, pa nekih 30 tak godina kaže iz iskustva jer..stariji su bili tamo gde ćeš ti tek da dođeš - sviraj !
Ali je bitno da nekom odma' pomenes godine, jer gde on, klinja, da svira kao neko poput tebe (prepun iskustva).
Overdrive wrote: Ako imaš uvo (opet ja o talentu) - ako imaš drajv, sve će ti biti jasno i svirka će ti postati jedna nezaustaviva avantura.
Tacno.
Overdrive wrote: Ako nemaš..onda ćeš pristupiti zanatski, tehnički..a to nije ono što bilo koga više zanima.
I opet jedna od onih recenica gde se vidi tvoj limit.

Overdrive wrote: Gilmur, Klepton, BB KIng, ovaj onaj..sve su to imena odaaavno prevaziđena što se tehnike tiče. Imaš na ćubu hiljade klinaca koji jedu gitaru od malih nogu jer su vežbali stepen po stepen, tehnike i skale i ocene, ali..tu nema muzike, nema duše, nema ničega.
:facepalm:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest