kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 09:00

kako bi odredili skalu od 1 do 10 za ocenjivanje samog sebe.posto mislim da je najbolji nacin na koji mozes unaprediti svoje sviranje (bilo kog instrumenta) je biti iskren i biti u stanju da ocenis gde se nalazis na nekoj skali koju ne sastavljas ti sam.
ako uzmemo u obzir da za sviranje pesme hard as a rock - ac/dc,po mom misljenju spada u neku 5 po tezini.po cemu da se orjentisem?po kojim pesmama otprilike?posto za komplikovaniju pesmu treba vise vezbe a i znanja.
cisto mislim da je zanimljivo pitanje o kojem moze da se prodiskutuje :)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Rockatansky » 18 Jun 2015, 11:03

Mozda je malo tesko tako jednoznacno oceniti. Neko je dobar u nekom segmentu, a nije u nekom drugom...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by bancika » 18 Jun 2015, 11:59

meni se dopalo kako to rade u engleskoj. Tamo ima da polazes kao ispite i stices "pojaseve" kao u karate. Tesko je odrediti preciznu meru ko je bolji od koga, ali su rasporedili za svaku kategoriju da treba da se ovlada odredjenim teoretskim znanjima i tehnikama. Jedan poznanik iz UK je polagao, ne secam se dokle je stigao. Interesantno je posto je sistematizovano pa mozes sa ciljem da gradis korak po korak. Evo ti ispod link pa za svaki nivo mozes da kliknes da vidis koji su zahtevi.

http://www.rockschool.co.uk/qualificati ... ms/guitar/

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 12:38

ovo deluje zanimljivo.taman mozes da se skoncentrises na stvarima koje ti skripe i treba da popravis :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 13:03

odvratni su mi pokušaji da se od muzike napravi nauka.

Nije sve podložno brojkama i stepenovanju znate..

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by bancika » 18 Jun 2015, 13:10

znaci, i muzicka skola/akademija je nepotrebno sranje? teorija...glupost koja ne treba nikome :)

jeste, ako hoces da se zadrzis na nivou MTV drndanja gitare

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 13:16

kakve skale kakve ocene bre..ili imaš uvo ili nemaš

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by bancika » 18 Jun 2015, 13:25

da si procitao nesto na linku pre nego sto si poceo sa lupetanjem, video bi da je dobar ispita i "ear test", improvizacije, opste muzicno znanje i slicno...ako ti je vec uvo toliko bitno. Sve zavisi od toga u kom si zanru i koji su ti ciljevi. Ovo se odnosi samo na rock gitaru. Sta fali tome da ti neko sistematizuje tehnike i teorijsku podlogu i podeli u nivoe da mozes lepo da vezbas i imas neki osecaj napretka? Ako ti volis blues, treba ti samo pentatonska skala i feel...i to je ok. Ali sta fali znanju? Od kad je lose znati vise? :)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by alfonso » 18 Jun 2015, 14:21

overdrive
jeste,treba da imas uvo.ali isto tako treba da imas neko znaznje.uvo na kraju krajeva moze da se istrenira,ali ako ostanes na tome (sto je kod mene dugo bio slucaj) uvo propadne.uzeo sam gitaru posle 8 godina skoro potpunog ne sviranja i uocio u cemu gresim,naucio neku teoriju koju nisam znao ranije.sve mi se uklopili kad sam naucio neke stvari.tako da postoje nivoi to je sigurno

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by nemanjavelimirovic » 18 Jun 2015, 14:33

Ima mnogo ljudi koji brkaju pojmove. Imas ljude koji ZNAJU i vole da sviraju gitaru i imas ljude koji samo VOLE da sviraju gitaru. :D
Image ova recimo voli
Po meni ima 3 faktora: Tehnika leve ruke, tehnika desne ruke i kreativnost. Ni jedno od navedenih nije moguće izmeriti osim kod masturbacije... :mrgreen:
Pošto ja sebe smatram za nekoga ko samo VOLI da svira gitaru i da se sa istom fotka, mogao bih reći da sam po estetskom nivou voljenja gitara vrlo visoko kotiran, a to je i zbog same bolesti. :XD: Dobro, veliki deo svega toga je i ljubav ka dobrom zvuku, jelte. :)
Umeće sviranja gitare imaju oni koji mogu da te dooobro provozaju dok ih slušaš kad sviraju. Meni to radi David Gilmour i Jonny Greenwood, i jos nekoliko njih. Naravno, različiti ljudi, različiti ukusu, nekom je Malmstin ono bogotac. Eto stavimo recimo na vagu Malmstina i Grinvuda. Malmstin u sekundi sigurno vise tonova može da ocvira a Grinvud može u istom tom vremenskom roku da ubode ton i foru koju ovaj nikad neće. Dakle i jedan i drugi su odlični, samo zavisi šta kome više leži. :ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 15:22

bancika wrote:da si procitao nesto na linku pre nego sto si poceo sa lupetanjem, video bi da je dobar ispita i "ear test", improvizacije, opste muzicno znanje i slicno...ako ti je vec uvo toliko bitno. Sve zavisi od toga u kom si zanru i koji su ti ciljevi. Ovo se odnosi samo na rock gitaru. Sta fali tome da ti neko sistematizuje tehnike i teorijsku podlogu i podeli u nivoe da mozes lepo da vezbas i imas neki osecaj napretka? Ako ti volis blues, treba ti samo pentatonska skala i feel...i to je ok. Ali sta fali znanju? Od kad je lose znati vise? :)
ne bancika - ti lupetaš, a ja mogu samo mudro da zborim.

:ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by bancika » 18 Jun 2015, 15:27

@nemanja
al mislim da je poredjenje ko je bolji od koga i pokusati da sebe realno ocenis, u kontekstu svojih ciljeva, drugacija stvar. Recimo, mene interesuje muzika tipa Satriani, Petrucci, slicno...mogu da se nabroje i teoretska znanja i prakticne tehnike koje su potrebne da stignem do nivoa da sviram i razumem tu muziku. Pritom, naravno, ne znaci da cu da budem dobar ni priblizno kao neko od njih, jer oni su morali i sve to da osmisle, ali sigurno postoji neki sistematicniji nacin da postignes svoje ciljeve od toga da sednes u sobu i drndas sta god. U nekoj video skoli Petrucci prica kako ima vezbe klasifikovane po tehnikama i cuva ih u posebnim fasciklama. I onda sistematicno vezba jedno po jedno. Isto moze da se uradi i za nekog ko svira stil David Gilmour-a ili bilo kog drugog.

I naravno, ja nemam strpljenja za tako nesto, pa onda sedim u sobi i drndam sta god, ali bilo bi lepo :)
Last edited by bancika on 18 Jun 2015, 15:28, edited 1 time in total.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 15:28

alfonso wrote:overdrive
jeste,treba da imas uvo.ali isto tako treba da imas neko znaznje.uvo na kraju krajeva moze da se istrenira,ali ako ostanes na tome (sto je kod mene dugo bio slucaj) uvo propadne.uzeo sam gitaru posle 8 godina skoro potpunog ne sviranja i uocio u cemu gresim,naucio neku teoriju koju nisam znao ranije.sve mi se uklopili kad sam naucio neke stvari.tako da postoje nivoi to je sigurno
"nivoi" su za bolide.

džaba tehnika i leve i desne i prednje ruke ako nemaš uvo ( i dodao bih, hrabrosti)

tehnika treba da prati uvo, a ne obrnuto.

i šta je to uopšte "znanje" kod sviranja gitare?

Može li neki rock gitarista da se meri sa nekim ko svira flamenko, ili neki blues gitarista sa nekim folkerom, ili jazz..msm bezveze..

Uradi ovako - izaberi gitaristu kojeg najviše voliš da slušaš, i ganjaj njegovu muziku, tehniku, prednja, leva, trt mrt.
Kad to savladaš idi dalje.

Sve ostalo je maltretiranje sebe preispitavnjem koliko "znaš", štop vodi u komplekse razne vrste

I zapamti - najveći gitaristi uvek kažu da i dalje uče

prema tome, dabome.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by Overdrive » 18 Jun 2015, 15:33

bancika wrote:

I naravno, ja nemam strpljenja za tako nesto, pa onda sedim u sobi i drndam sta god, ali bilo bi lepo :)
e ovo je ključno

najveći broj svirača se zaglavi između "bilo bi lepo" i "iebi ga..", a gitarta im kad tad zaglavi ispod kreveta (ili na Kupujem prodajem)

treba biti hrabar i svirati svoju tehniku, svoju muziku, svoju gitaru na svoj način.
Mnogi gitaristi su postali veliki upravo zbog toga.

Da je npr Đango Rajnhardt išao vašom logikom..Ili Tommy Emmanuel, ili Paul McCartney..ili Hendriks - nikad ne bi postavili standarde drugima, već bi verovatno svi svirali špansku gitaru i Recuerdos de la Alhambra..

Nije poenta dakle šibati sebe i mučiti stepenima i belim i plavim pojasevima ko u karateu..
Poenta je napredovati kroz uživanje.

Ako nema toga, nema ni gitariste.

Uživanje tokom sviranja je jedino merilo napretka

Čim prestane da bude zabavno i lepo, to više nije svirka.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: kako odrediti nivo umeca sviranja gitare?

Post by nemanjavelimirovic » 18 Jun 2015, 16:03

bancika wrote:@nemanja
al mislim da je poredjenje ko je bolji od koga i pokusati da sebe realno ocenis, u kontekstu svojih ciljeva, drugacija stvar. Recimo, mene interesuje muzika tipa Satriani, Petrucci, slicno...mogu da se nabroje i teoretska znanja i prakticne tehnike koje su potrebne da stignem do nivoa da sviram i razumem tu muziku. Pritom, naravno, ne znaci da cu da budem dobar ni priblizno kao neko od njih, jer oni su morali i sve to da osmisle, ali sigurno postoji neki sistematicniji nacin da postignes svoje ciljeve od toga da sednes u sobu i drndas sta god. U nekoj video skoli Petrucci prica kako ima vezbe klasifikovane po tehnikama i cuva ih u posebnim fasciklama. I onda sistematicno vezba jedno po jedno. Isto moze da se uradi i za nekog ko svira stil David Gilmour-a ili bilo kog drugog.

I naravno, ja nemam strpljenja za tako nesto, pa onda sedim u sobi i drndam sta god, ali bilo bi lepo :)
Brate, poenta je u drndanju, ako iz toga jos napravish neku muziku, to je to. :ziveli:
Ja volim rokenrol zato shto nema pravila i to i sviram...bez pravila, nit znam shta sviram nit hocu da naucim :D :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest