Ziva svirka

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
straft
Posts: 5
Joined: 25 Nov 2006, 14:39

Ziva svirka

Post by straft » 25 Nov 2006, 15:11

Ziva svirka, 5 bendova, siras npr. 3, tu definitivno nema razvlacenja na bini da se namestas do prekosutra. Saveti za namestanje koje obavezno uraditi da to zvuci nekeka. NPR. prvo usaglasavaju jacinu zvuka basista i bubnjar pa neznam onda gitara i bas pa na kraju vokal ili vec sta. Da se svede na nekih nekoliko koraka koji sistematski mogu da se odrade za 5 minuta!

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 25 Nov 2006, 15:29

Ako nameštaš zvuk "od nule" na nepoznatim spravama o 5 minuta posla nema ni reči! To zahteva usaglašavanje prvo elemenata bubnja, nivoa jačine i rasporeda registara gitarista, potom nivo jačine bassa, a onda slede vokali. Pri tome obavezno treba imati "slušača" u publici koji zna šta svirate i kako treba da zvučite i koji će vam govoriti da li neko nekoga "preklapa" i u smislu preklapanja frekvencija i u smislu preklapanja po jačini. Dobro bi bilo da taj isti čovek sedi i za mix pultom i namešta zvuk tj. trebalo bi da imate tonca (znatno skraćuje posao). Odaberite jednu pesmu koju ćete uvek raditi na tonskoj probi i u kojoj pevač ima pevanja i sa jačim i sa slabijim intenzitetom, gde ima pevanja back vokala preko lead-a, gde gitare imaju i clean i dist i kombinaciju ova dva i gde bubanj ima i "krljanja" i laganog sviranja. To ne mora da bude pesma sa vašeg repertoara ali je bitno da ima sve te elemente. Kada mislite da ste sve namestili kako treba onda jednom odsvirajte tu pesmu (može i samo sekvenca koja sadrži sve navedeno), potom promenite šta vam se ne sviđa, još jednom je odsvirajte i to je to.

Kada se uvežbate sa takvim nameštanjem ne bi trebalo da vam sve traje duže od 20-30 minuta. Recimo, moj cover band sa kojim radim klubske svirke, uz montažu bine tj. sve opreme na njoj + sound check uradi ceo posao za nekih sat vremena. Naravno u početku je to trajalo mnooooogo duže (nekad smo odlazili da montiramo binu u 3 popodne za svirku koja je trebala da bude u 22) ali sad opušteno odemo u 20:00, sve namestimo, opuštanje pola sata - sat i... we`re ready to go.

Takođe ti je veoma bitna stvar da napraviš tu pauzu između tonske probe i svirke bar pola sata. Mnogo pomaže.

Eto... ako ima još nekih pitanja ili nejasnoća... feel free to ask.

Uzdravlje.

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Srdjan_wtf » 29 May 2007, 21:17

e hteo sam da pitam da li se zagrevate pre svirke??? ja to radim, i imam osecaj da pomaze :wink: sad da li je to sujeverje ili zapravo pomaze... :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 May 2007, 23:23

Zapravo pomaže. Steve Howe izvodi "pokrete luka" pre izlaska na scenu, Mike Portnoy posvećuje tome dosta vremena, itd, itd.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 May 2007, 01:55

Lično, provedem bar pola sata u zagrevanju i razgibavanju. Neke vežbice za razgibavanje ruku sam pokupio od Petruccia a do nekih sam i sam došao. Pored ruku, jako je bitno ramrdati i razgibati i leđa i noge. E sad... ovo ti govorim sa stanovišta tezgaroša koji stoji bez prestanka i po četiri sata tako da je meni krucijalna stvar upravo razgibavanje ako mislim da sutra ustanem iz kreveta.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 30 May 2007, 10:44

Pa zagrejem se malo rakijom ,a onda malo vezbice za rastezanje ,i sto navede Fox ,obavezno se malo protegnem ,jes da nisam tezgaros ,ali brate jednom se nisam lepo protegao i posle su me otkinula ledja :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest