Razjasnjenje

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
triger93
Posts: 2
Joined: 19 Nov 2015, 17:39

Razjasnjenje

Post by triger93 » 19 Nov 2015, 17:48

Pozdrav svima ima par stvari koje me zbunjuju u zadnje vreme.Posle 2 god. sviranja gitare uzeo sam napokon da ucim skale i teoriju uopste,pa imam par pitanja.

1.Na osnovu cega mogu da znam koju skalu u kojoj pesmi mogu da koristim?

2.Kako da znam da li pesma pocinje iz c,a ili d,da li se to prepozna po prvom akordu ili drugacije?

3.Koje se skale najvise upotrebljavaju?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Razjasnjenje

Post by fattwang » 19 Nov 2015, 20:08

Ispočetka vidi sa neta ili neka ti neko kaže koji su akordi u pesmi koju želiš da sviraš.
Posle nekog vremena će ti se otvoriti vidici pa ćeš i sam moći da "skineš" akorde.
To ti je kao učenje stanog jezika, što ga više učiš, bolje ga razumeš i više uočavaš finese.

Skoro sve popularne pesme se mogu uklopiti u strukturu takozvanog kvintnog kruga.
https://en.wikipedia.org/wiki/Circle_of_fifths
Na primer, ako je pesma iz A (dominanta) tu će biti D i E7 kao susedni akordi.
Prvi akord u pesmi je uglavnom dominantni ali ne mora da znači.
Probaj da izoštriš uvo na nekim jednostavnim pesmama, šlagerima.
Procitaj i ovo
http://www.yumidi.com/forum/kako-skidat ... t2532.html
Srećno.

triger93
Posts: 2
Joined: 19 Nov 2015, 17:39

Re: Razjasnjenje

Post by triger93 » 20 Nov 2015, 01:53

Ako sam te dobro razumeo,svaki akord koji se koristi u pesmi moze da se iskoristi da se odsvira solo u toj pesmi?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Razjasnjenje

Post by fattwang » 20 Nov 2015, 07:49

Kada otkriješ koji je dominantni akord (najčešće je to akord kojim se završava pesma) onda možeš za početak da iskoristiš minor pentatonsku skalu za soliranje. Ona je najčešće korišćena u rocku, bluzu i ostalim popularnim žanrovima. Clapton je primer pentatonskog pristupa solažama.
Pogledaj video (nije Clapton)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Razjasnjenje

Post by Kristijan » 20 Nov 2015, 08:51

По мени не треба да се креће од акорада у овој причи него од основне мелодијске линије, од главне теме. То је оно што је доступно за репродукцију сваком почетнику, а питање скала и тоналитета се на том сегменту далеко боље проучава.

Дакле главна тема почиње 1. или 5. ступњем и најчешће се завршава првим ступњем лествице. Свирањем или певањем главне теме лако се дође до тога које то тонове користимо и која је заправо лествица у питању. Инсистирам на овом савладавању и претресању главне теме јер се ту суочаваш са скоковима, са интервалима, а ценим да је за сваког музичара то далеко, далеко корисније од бесомучног просвиравања скала. По мени је бескрајно бављење скалама чак у неку руку погубно за музикалност. Скале треба да се познају, и свакако је за гитаристу пожељно да зна да просвира разне скале на бар 2 или 3 позиције на врату, али ценим да мора да се иде даље од тога.

Следеће на шта треба да се обраћа пажња је бас линија. Све остало што се умеће између главне теме и баса је попуњавање акорда, и лако ћеш сам да нађеш акорде ако добро чујеш главну тему и бас. Немаш музику без та два елемента. И кад свираш само на једној гитари пратњу за глас обавезно треба да водиш рачуна који тон у акроду ти је први који се чује, шта ће да се чује у басу, зато и не свираш увек све акорде преко свих 6 жица.

Право учење теорије подразумева да имаш знање које ти помаже да "сецираш" оне аспекте музике који су ти били доступни и пре него што си о музици знао било шта.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Razjasnjenje

Post by alfonso » 20 Nov 2015, 11:51

Kiki tebra brate,svaka ti cast! Ne ulazim u to sad sta objasnjavas,nije bitno. Imas zivaca i volje da svakome das savet i odgovoris na pitanje. Bez nekog ulizivanja i nesto,samo hocu da te pohvalim ovako pred svima
:ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Razjasnjenje

Post by Kristijan » 20 Nov 2015, 18:50

Хм, постоји техничка препрека у овом случају :) Нити сам довољно присутан, нити довољно често узимам учешћа у форумским дискусијама, тако да мислим да пре свега не испуњавам техничке критеријуме да бих понео похвале. Хвала на лепим речима, али није ово што ја радим посебно значајно.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Razjasnjenje

Post by zwelj » 20 Nov 2015, 19:45

Kristijan wrote:Хвала на лепим речима, али није ово што ја радим посебно значајно.
De, de... kako god, sve pohvale na strpljenju i explanatornom entuzijazmu... Ono, ume ponekad :roll: (al ajde... (by@Overdrive) ;)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Razjasnjenje

Post by alfonso » 20 Nov 2015, 19:47

Ja kazem samo sta vidim i citam po forumu. Pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest