Strumming (sviranje ritma)

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
rstmnjk
Posts: 2
Joined: 27 Nov 2006, 17:07

Strumming (sviranje ritma)

Post by rstmnjk » 27 Nov 2006, 17:16

E ... jedva nadjoh neki forum muzicki, posto imam jedan problem... tacnije i problem i pitanje koji me jako nervira.

Prije 2 godine sam kupio akusticnu gitaru. Svirao sam je nekih 3-4 mjeseca, pa sam onda povremeno svirao svakih 10-15 dana igrao se, 7-8 mjeseci..kad sam napokon kupio elektricnu gitaru.

Kupio sam Blade Levinson, kopija strata i VoX ad15vt (ili tako nekako) pojacalo. I pojacalo i gitara se super cuju... znaci zvuk je mnogo mocan i pod distorzijom i clean.
Sviram elektricnu vec nekih godinu dana, medjutim... od kad sviram i akusticnu i elektricnu, nikad se nisam trudio niti sam svirao ritam..
Samo solaze, riffove... Led zeppelin, metallica,iron maiden, eric clapton, itd.. sto se tice brzine, preciznosti .. nije da se hvalim, ali mislim da dobro sviram to sto znam da sviram.. e sad, imam jedan problem..
Ne mogu da sviram ritam... znaci jednostavno ne ide...
Evo i primjer. Danas sam uzeo pjesmu od riblje corbe, ostani djubre do kraja... i nema teorije. Zvuci to nesto kao.. da je to to, ali nije to to.
Akorde sam gledao na http://www.2akordi.net i nisam svirao ono sto tu svira na gitari, vec ritam.. pratio bubnjeve i po akordima ritam svirao. Mislim.. pokusavao sam da sviram, nisam uspjeo to da odsviram kako treba.
Moze li neko da mi da neki tip, kako da vjezbam to... ili recimo da odsvira tu stvar na taj nacin, pa da mi posalje na mail ili da okaci negdje mp3 pa da cujemo kako to u stvari treba da zvuci bez ostalih instrumenata, vokala i slicno....

Eto.. unaprijed hvala.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 27 Nov 2006, 18:39

Dakle ovako...

Kao prvo: BATALI čitanje akorada sa neta, iz kojekakvih "pesmarica" i tome sličnog jer u 99% nema veze sa životom to što je napisano.

Kao drugo: U SE I U SVOJE KLJUSE! Osloni se na svoje UVO i SLUŠAJ! Ako imaš iole sluha skontaćeš vrlo brzo kako se šta svira. Naravno u svemu pa tako i u ovome od krucijalnog značaja ti je VEŽBA. Dakle, obrati pažnju na kontrolu dužine trajanja tona, rifa, ili čega god, posluži se malo palm-mutingom, uostalom, vežbaj da desnom rukom kontrolišeš dužinu trajanja gore navedenog. Nekih posebnih caka, trikova, tripova & ostalog tu baš i nema.

Rezime: SLUŠAJ I VEŽBAJ!

Dok ne odsviraš ono što si čuo ne valja i svaki put sviraj sve ispočetka. Ako si bio sposoban da se usavršiš u preciznosti sviranja solo gitare, sposoban si i da sviraš ritam.

I da... el. gitara NIJE isto što i akustična jer IMA MAGNETE koji su tu da POJAČAJU signal tako da zaboravi na "drndanje" i snažno okidanje jer tako nećeš ništa dobiti sem očajnog zvuka i popucalih žica.

Eto.

Ajd uzdravlje.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 27 Nov 2006, 20:08

Sve što je Fox rekao je TO.

Ako misliš na tablaturu koja počinje sa

Am Am Am Am
|------------------|-----------------|-----------------|-----------------|
|----------0h1-----|---------0h1-----|---------0h1-----|---------0h1-----|
|--------2-----2---|-------2-----2---|-------2-----2---|-------2---------|
|------2---------2-|-----2---------2-|-----2---------2-|-----2-----------|
|--0---------------|-0---------------|-0---------------|-0-----------0-2-|
|------------------|-----------------|-----------------|-----------------|

onda o njoj misli kao o sporom arpeđu - polako niz žice, prosto trzalica klizi na dole, sve vreme držiš taj "kaubojski" A mol na drugom pragu, onda dodaš hammer-on na prvom pragu (suštinski nije bitno kako dobro ga izvedeš, uho će prosto prepoznati "aha, to je to"), onda polako na gore... Sama tablatura je zbunjujuća, ali kod ovakvih stvari treba namerno biti malo "aljkav", nije to "Sweet Home Alabama" nego A mol-C dur. Možda najlakše ovako - smisli sam ritam/ brzinu kojom razlažeš taj A mol. Ne mora da bude metronomski na pola sekunde A-E-A-C nego kako tebi odgovara.

Suštinski ti objašnjavam kako da "zabušavaš", to treba da bude easy feeling, ne nešto smrtonosno precizno. Pusti slobodno ruke da malo kasne, propusti neki ton, samo se drži nekog bazičnog ritma - onako kako ga ti osećaš. Tapkaj nogom usput... Ubaci

--------------
-----13---13
--------------
-----14---12
--------------
--------------

ili nešto slično iz A, itd...

Imaš li nešto "ozbilljnije" što si svirao i snimio? Možeš li da okačiš na neki BigUpload server da čujemo? (To bi nas više zanimalo :) ) Pozdrav!

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 27 Nov 2006, 20:50

Samo da vam kazem da ce se tablatura lepo videti ako je stavite kao "code" .

Code: Select all

 Am Am Am Am
|------------------|-----------------|-----------------|-----------------|
|----------0h1-----|---------0h1-----|---------0h1-----|---------0h1-----|
|--------2-----2---|-------2-----2---|-------2-----2---|-------2---------|
|------2---------2-|-----2---------2-|-----2---------2-|-----2-----------|
|--0---------------|-0---------------|-0---------------|-0-----------0-2-|
|------------------|-----------------|-----------------|-----------------| 

rstmnjk
Posts: 2
Joined: 27 Nov 2006, 17:07

Post by rstmnjk » 27 Nov 2006, 21:07

Nisam mislio na to gore... taj tab.

Vec na te akorde, ali u ritmu bubnjeva.. to jest ritmu samom pjesme... tamburanje sto bi nazvali.

Btw, vec sviram neke stvari, ritmove... eric clapton - cocaine ... mada to je ono, debilno koliko je lako
ritam nereda - s druge strane zakona
metallica - memory remains ... ali nema sanse da odsviram riblju corbu :)
mada dobro, nisam nesto pretjerano ni vjezbao.

Evo sad sam upravo zavrsio pink floyd - shine on you crazy diamond... onaj intro, mnogo mocno :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 28 Nov 2006, 00:31

Koliko vidim, još uvek imaš problem koji obično ljudi na početku gitarske karijere imaju a to je da se nisi dovoljno opustio. Dakle, maximalno se opusti, sviraj uhom a ne rukama i probaj da zažmuriš i skoncentriši se samo na zvuk. Zajebi gledanje u ruke i šta one rade. Znaju one šta treba da rade samo kada se mozak opusti. Nađi neki svoj "zen". Batali "štrebersko" sviranje i budi siguran da sve što je snimljeno a tebi dobro zvuči 100% nije svirano "štreberski" i nije snimano "planski" nego je to jednostavno uhvaćen pravi momenat. Pisao sam već o ovome jednom pa ne bih da se ponavljam.

Znači situacija je ovakva: sedneš, načneš pivo, popiješ koji gutljaj, zapališ cigaru, uzmeš gitaru, prigušiš svetlo ili upališ sveću, pustiš muziku koja ti maximalno prija i počneš da se igraš. Improvizuj, zezaj se, ne mora da zvuči savršeno ali posle jedno sat-dva takvog igranja će sigurno nešto biti savršeno.... barem za tebe.... a to je u suštini i najbitnije.

Eto. Nadam se da sam ti sad prosuo malo tople vode i rekao sve što već znaš a možda sam ti čak i nekim ludim slučajem pomogao. U svakom slučaju ne zaboravi da uživaš u onome što radiš.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 05 Dec 2006, 21:25

sto se mene tice, samo vezba, i ja sam mnogo bolje svirao solo dzitru od ritma, pa sam se onda smorio i vezbao stramovanje. probaj prvo ultra jednostavne stvari tipa jedan akord drkeljisi uz neki 2/2 ili 4/4 ritam ili cak samo nogicom lupaj, onda polako ubacuj komplikovaniji straming i/ili stramuj uz komplikovaniji ritam. dobro bi bilo recimo da uzmes guitar pro i pustis samo ritam sekciju na tablaturi, a mutiras sve ostalo i probas da pratis tu pesmu, ili da iskljucis samo ritam gitaru, koju ces ti da stramujes.
i da, ko sto rece coek, bitno je da se opustis, jer ako si stegnut sjebaces ritam sto posto jer ces biti u fazonu 'jao jao sad moram da ne ispadnem' i onda ode sve u *****.
ali najbitnija je vezba, onda ces posle moci i da multitaskujes, tipa pricas vic i sviras ritam i ne ispadas. ali treba dosta vezbe, ja sam i dalje debil posle sto godina sviranja za neke stvari kao sto su pevanje uz neki srednji ili komplikovaniji malo straming ili recimo ostajanje u ritmu ako stramujes sa nekim cudnijim sinkopama i dilejevima ili ostajanje u ritmu ako ne cujem ritam ultra glasno...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest