Funk ritam tehnika

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Funk ritam tehnika

Post by clapton » 14 Jan 2016, 15:31

imate li neke lekcije vezane za funk sviranje? Nile Rodgers, Tomo Fujita, mozda Jimmy Nolen...taj me stil interesuje. Chic, Sly Stone, AWB, Mayfield... ide mi ritam sviranje dosta dobro ali sad kad sam malo vise zagazio sa slusanjem, vidim koliko pojma nemam. :D

i bi li mi pomoglo da stavim tanje zice, da laksem hvatam te akorde tj da ne moram da stiskam previse?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Funk ritam tehnika

Post by Baba Slim » 14 Jan 2016, 17:00

Mislim da tanje zice nemaju puno veze s tim, ja sviram 10-52 u standardnom E stimu, i ne vidim debljinu zica kao neku poteskocu. Standardne 10-46 su sasvim ok, rekao bih.

E sad, konkretne skole... mozda nije lose izguglati ako je neko od pomenutih faca napravio DVD sa instrukcijama pa to potraziti da se skine. U svakom slucaju preostaje kopanje po YT radi nalazenja kratkih lekcija...

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Funk ritam tehnika

Post by clapton » 14 Jan 2016, 17:36

Baba Slim wrote:Mislim da tanje zice nemaju puno veze s tim, ja sviram 10-52 u standardnom E stimu, i ne vidim debljinu zica kao neku poteskocu. Standardne 10-46 su sasvim ok, rekao bih.

E sad, konkretne skole... mozda nije lose izguglati ako je neko od pomenutih faca napravio DVD sa instrukcijama pa to potraziti da se skine. U svakom slucaju preostaje kopanje po YT radi nalazenja kratkih lekcija...
ja imam problem (iako relativno dugo sviram) sa barehvatom, bare chords. nisam navikao ruku, plus mi je dosta tvrd ovaj tele pa se mucim. mozda bih lakse stisnuo akord da su tanje ali nema veze. inace i ja vec godinama koristim 10-52.

potrazicu te DVD-eve, pa ako nadjem nesto zanimljivo postavicu odje.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Post by Historik » 14 Jan 2016, 17:46

@Clapton

U funk tehnici se obicno ne sviraju puni bare hvatovi, nego bare na prve 3-4 zice, a ima i dosta single note delova. Najznacajniji deo tehnike ti je string muting. To dolazi sa vezbom i skidanjem veceg broja funk standarda. Imas na netu razne klipove, ali posebno obrati paznju na muting i wamp. Wamp (ako sam ga pravilno napisao) je tehnika da okidas vise zica odjednom, ali je single note, tj. druge su mutirane i samo dodaju debljinu i punch onoj noti koja se svira (npr. lead deonica u RHCP-Give it away). Kreni prvo od James Brown-a, pa onda ka ovim modernijim.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Funk ritam tehnika

Post by zwelj » 14 Jan 2016, 17:51

Nije klasicna funk gitara, ali svakako Groove vredan paznje :)

Truefire - Ben Lacy - Two Hand Groove Guitar - DATA-DVD (2012)


User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re:

Post by clapton » 14 Jan 2016, 18:15

Historik wrote:@Clapton

U funk tehnici se obicno ne sviraju puni bare hvatovi, nego bare na prve 3-4 zice, a ima i dosta single note delova. Najznacajniji deo tehnike ti je string muting. To dolazi sa vezbom i skidanjem veceg broja funk standarda. Imas na netu razne klipove, ali posebno obrati paznju na muting i wamp. Wamp (ako sam ga pravilno napisao) je tehnika da okidas vise zica odjednom, ali je single note, tj. druge su mutirane i samo dodaju debljinu i punch onoj noti koja se svira (npr. lead deonica u RHCP-Give it away). Kreni prvo od James Brown-a, pa onda ka ovim modernijim.
znam znam, nisam pocetnik :D, ali Nile Rodgers najvise svira te bare. neke stvari su mi lagano isle ali ima dosta stvari koje tek moram da ucim. recimo ovako nesto: https://www.youtube.com/watch?v=GFJkh9G6rRI
prvi akord mi tesko pada. :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Funk ritam tehnika

Post by tommytigh77 » 14 Jan 2016, 18:33

Pazi, važi isto kao kod narodnjačke kontre - iako hvata cele barehvatove, ne okida svih 6 žica, nego uglavnom 4 tanje. Moraš da namestiš ruku tako da možeš da opušteno sviraš dole-gore non-stop, a da pritom ne kačiš E i A žicu.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Funk ritam tehnika

Post by Historik » 14 Jan 2016, 19:18

@ Clapton

Pazi, ako generalno imas problem sa bare-hvatovma, tj. oni ti predstavljaju fizicki napor (boli te ruka) predji na 9ke pod obavezno. Nezavisno od funky-a, ne mozes da sviras dobro i opusteno ako osecas bol i to neko fizicko ogranicenje pokreta. Stavi tanje zice, uradi setup i verujem da ces se prijatno iznenaditi koliko ce ti bolje zvucati i stvari koje vec dugo sviras. Da ne govorimo o tome koliko ces vise uzivati u tome.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest