Vezbe

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Vezbe

Post by Vercundus » 06 Dec 2006, 18:43

Imate li neke tablature za vezbanje ruke, prstiju i slicno?

Znaci ne neku posebnu pesmu, nego bas vezbu.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 07 Dec 2006, 03:16

trebalo bi da ima u onim pakovanjima tabova za guitar pro, tipa blues licks, yngwie arpeggios i tako to, ali sumnjam da ima cisto za fizicko vezbanje

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 07 Dec 2006, 19:53


User avatar
Zackson
Posts: 20
Joined: 11 Dec 2006, 21:44
Location: prijepolje

Post by Zackson » 29 Dec 2006, 20:25

ima nesto u guitar pro-u a ja mislim da imas na mxtabs-u neke vezbe.

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 24 Jan 2007, 01:07

imas jedan blog, sa svim i svacim (nazalost, imam 56k pa sam ogranicen)

http://jemplugged.blogspot.com/

trazi Finger Gimnastics vezbe za zagrevanje, istezanje brzinu itd.. meni su presle u rutinu svaki put kad uzmem gitaru

jes da malo kasnim sa odgovorom al evo ga...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 29 Jan 2007, 13:07

Ako mozes da pronadjes Gilbertovu skolu gitare 1 i 2 tu imas odlicne vezbe,a i u skoli Michael Romea imas super vezbe za brzinu.Ne znam da li si radio Vai-eve vezbe sa uglovima one su i za brzinu i za sinhronizaciju leve i desne ruke.Odlicna vezba. :wink:

User avatar
WildChild
Posts: 94
Joined: 26 Aug 2006, 17:20

Post by WildChild » 30 Jan 2007, 04:29

Evo ti nesto za vezbanje prstiju... :lol:
http://vojvodina.18.forumer.com/index.p ... ost&id=500

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 31 Jan 2007, 19:59

Evo sta je Cika Vai vezbao kada je bio mali :wink:
Uglovi
Kad sam bio mlađi, pokušavajući da razvijem svoju tehniku sviranja kreirao sam neobične vežbe. Evo jedne kojom sam razvijao bolji rad prstiju i tehniku okidanja žica trzalicom uzduž vrata gitare. Ako vam uspe da ovo primenite u svom soliranju - tim bolje! No, to je ipak SAMO VEŽBA.

"Linearne vežbe" za gitaru poput sviranja skala odozgo na dole su svima poznate. Valjane su takođe za razvijanje umeća, no OVA vežba podrazumeva preskakanje žica i stvaranje "uglova", koji su teški na gitari pošto se podrazumeva okidanje trzalicom; bez obzira koliko izgledalo jednostavno isprva, uvek okidajte ALTERNATIVNO (dole-gore, dole-gore).

Počnite sa prvim prstom (kažiprstom) na prvoj E-žici u prvom F-pragu, odsvirajte notu i onda odsvirajte F# u drugom pragu drugim (srednjim) prstom. Potom stavite prvi prst na prvi C-prag H žice. Odsvirajte notu C pa onda ponovo F# na E-žici i - dobili ste mali ugao.

To JOŠ NIJE cela vežba, samo prva etapa. Popnimo se jednu žicu i odsvirajmo sledeće note: 1. prstom na G-žici u prvom G#-pragu 2. prstom na H-žici u drugom C#-pragu i 3. prstom na E-žici u 3. G-pragu. Vidite li "ugao" koji smo napravili?

Onda idemo jednu žicu naviše tako da sviramo u 1. pragu D-žice (D#), 2. pragu G-žice (A), 3. pragu H-žice (D) i 4. pragu E-žice (G#).

Ugaoni oblik nota kada se počne od najtanje E-žice.

To je drugi blok "šablona", četvorožičana shema. Ponovite je počinjući na sukcesivnim žicama: prvo na E-žici, pa na H-žici, onda na G-žici. Na kraju stižete do najdeblje E-žice.
Da biste izveli celu vežbu, ponovo počnite na sledećem višem pragu. Sledite "mustru" uz žice i kada stignete do poslednje najdeblje, spuštajte se na najtanju i pomerajte celu shemu za jedan prag.

OBAVEZNO UZ METRONOM koji kucka - i bez promašivanja ma i jedne note! - pomerajte celu vežbu uz vrat na gore. Biće vrlo teško. I MORATE da je uradite BEZ GREŠKE ili se vraćate na početak! Kada vam krene dobro i postupno izgradite brzinu, iznenadićete se koliko vam je tehnika sviranja uznapredovala.

Šta je potrebno da se postane virtuoz
Puno ljudi me pita: "Kako uspevaš da sviraš brzo?". Ja zasigurno nisam najbolji brzi svirač na svetu. Ali tajna brzog sviranja je u SVIRANJU SPORO - do perfekcije - i postepenom ubrzavanju. Stoga evo nekoliko prostih osnovnih pravila za primenu na bilo koji režim vežbanja:

1. Koristite METRONOM ili neku drugu napravu poput ritam-mašine i POČNITE SPORO,

2. UVEK alternativno okidajte žice trzalicom (dole-gore, dole-gore),

3. Evo muke: NE SMETE da napravite NIJEDNU grešku. Svaka nota mora tonski da čisto odzvoni i ne smete da nastavite ukoliko nije tako,

4. Ako pogrešite, VRAĆAJTE SE NA POČETAK! Sviđalo vam se ovo ili ne, režim je kao u Legiji Stranaca. AKO ŽELITE DA POSTANETE VIRTUOZ - RADI SE OVAKO ili nikako,

5. Ne ubrzavajte metronom ukoliko niste isterali vežbu DO PERFEKCIJE sa sporim tempom.

Stiv Vai

User avatar
henk
Posts: 63
Joined: 06 Feb 2007, 08:46
Location: BG-Krst

Post by henk » 07 Feb 2007, 10:15

Zackson wrote:ima nesto u guitar pro-u a ja mislim da imas na mxtabs-u neke vezbe.
pošto sam novajlija u Guitar Pro-u, možeš li mi reći gde tačno u okviru softvera se nalazi ova opcija (vežbe prstiju) pošto nikako ne uspevam da je provalim na menijima. tenks.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest