Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Stratocaster » 28 Dec 2017, 15:18

Vec koji put dozivljam ozbiljnu frustraciju kada pokusam nesto vise sa gitarom u smislu da razumem instrument. Skoro sam poceo da sviram, vezbam dosta, ali cilj se promenio. Uzivam u izazovima, ucenju novih tehnika, pesama, sviranja uz backing track, medjutim nikako da uhvatim START sa nekom teorijom i sustinom.

Jednostavno ne znam odakle da krenem, zato je rec start napisana velikim slovima. Cinjenica (izuzetno korisna) da je sve online i da postoji brdo informacija mi u ovom momentu zapravo predstavlja ogroman problem jer ne znam odakle da pocnem. Skale, akordi, progresija, modovi, caged sistem, ovaj sistem, onaj sistem, onda oprecne informacije, krenem caged pa procitam da ne valja caged i da ne pocinjem tako, i tako u krug dok se ne izgubim kompletno i na kraju ne uradim nista korisno osim sto se iznerviram :cry:

Zelim da naucim da pricam kroz gitaru, da izrazim emociju i muziku, ide mi u glavi odlican ritam ili solo, ali ja nemam pojma koju notu da odsviram. Ako ucim brdo lickova onda je to kopiranje drugih i repetitivno je. Mogu da prihvatim cinjenicu da nemam talenta za muzikalnost, ali to mogu da znam tek kad naucim kako da se izrazim. Ako znam da odsviram progresiju akorda i onda improvizujem solo na osnovu toga, tek onda mogu da znam da li je dobro ili lose, uostalom nije ni bitno, poenta je da zelim da razumem instrument, da znam sta cu odsvirati pre nego sto odsviram, tj da taj ritam iz glave mogu da prenesem gitarom.

Malo sam otegao, ali svakako verujem da razumete jer je vecina bila u ovoj situaciji, ne treba mi kompletan kurs, trebaju mi saveti u vezi redosleda kako da pocnem, sa cim konkretno i onda neki sled koji ce produbljivati to znanje. Bilo bi zanimljivo da cujem vas kako ste to resili i po brojkama ako moze, nauci to to to i to pa ce me to odvesti do cilja ili bar dati zalet da sam posle znam sta da radim.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Overdrive » 28 Dec 2017, 15:30

Jastno.
Ti bi da "misliš" na gitari, tj da ti prsti prate ideje iz glave.

To se vežba tako što pevušiš (ili mumlaš) istovremeno sa notama koje sviraš.
Ako je to sled tonova npr C - F - Em - G - D..pevuši ih dok sviraš.

Polako, dok ne ovladaš vratom. A kasnije ćeš već prestati da pevušiš i prsti će preuzeti ono što treba da preuzmu.
Na taj način ćeš znati gde ti se koja nota nalazi i pre nego je odsviraš, manje više intuitivno.

Drugo, ako nemaš muzičkog talenta, onda je cela priča prilično jalova, jer gitara može da se nauči, ali čemu to ako nemaš talenta?

E sad, ako već imaš neke melodije i ritmove u glavi, onda verujem da si ipak muzikalan, tako da je to sve što ti treba.
Ostalo je vežba, a ja sam ti upravo opisao jednu koja će ti pomoći više od bilo kakve teorije.

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Stratocaster » 28 Dec 2017, 15:40

Da, ali mi se cini ipak da treba neki put. Neki tonovi idu uz neke akorde, neki ne, problem je sto u ovom momentu ja ne znam sta ide sa cim. Recimo pustim E minor backing track, povezem par odlicnih lickova (ili nota) u minor pentatonic skali koja pocinje na petom pragu, medjutim to nije dovoljno, kako da izadjem na minor na 12om pragu, pa se onda to vrati odjenom na treci prag il sta ja znam ne kapiram tu vrstu povezanosti?

Mislim to je jedan primer, ima tu jos dosta toga. Mogu ja pustiti traku i krenuti redom da nabadam sta odgovara, a sta ne, medjutim to traje citavu vecnost, notu po notu napamet, da sam ne znam koliko talentovan. Treba mi neki alat kojim cu raspolagati, ako nisam talentovan ok dzaba, ali zelim da probam.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Overdrive » 28 Dec 2017, 15:47

moj pristup je sledeći:

nemoj od muzike da praviš nauku.

Vežbaj uvo, zaboravi skale i akorde.
Ono što je potrebno da postigneš je da kada čuješ neku pesmu (backing track) ti kreneš da sviraš bez da imaš pojma koja je to skala, nota isl

Jer, poenta je svirati muziku.

Kad me neko pita "odakle to ideš?" ja odmah znam da taj čovek nema uvo i ne može da svira sa mnom.

To šta "ide uz šta" je pravilo koje nema pravila.
Odsviraj C dur akord, i onda sam oceni koje note "prijaju" a koje "ne prijaju" uz taj akord i ne pitaj se zašto, već sledi svoj osećaj.

Samo tako ćeš osećaj i da razviješ.

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Stratocaster » 28 Dec 2017, 16:56

Nisam mislio da pravim nauku, ali deluje mi da neki fundamentalni principi pomazu. Kada sam naucio koju skalu mogu da iskombinujem uz koji akord to zvuci pristojno, a da bi sam dosao do toga bili bi potrebni meseci ili godine.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by metalstringer » 28 Dec 2017, 17:16

Vezbaj. Tu rec ces verovatno procitati u smislu daja vu itd. Sta god ti se svidi ti sviraj i vezbaj. Navezbaj to dobro, to sto volis da sviras, odsviraj ga kako valja, da kazem tehnicki, ali posle usavrsavaj to isto sa detaljima, bojama, ulepsavanjima tonova i sviraj sa osecajem i budi svoj. Trudi se izgraditi i negovati svoj stil. Ne opterecuj se stvarima koje pominjes iznad i ne nerviraj se jer muzicar treba da ima svoj mir i da bude opusten i da ima jaku volju i bude mu uzivanje dok svira. Imaj strpljenja i uci i vezbaj i sviraj. Iako ne znas mozda puno ili ti se cini da znas malo, ne brini, niko nije popio svu pamet sveta i budi srecan i zadovoljan sto imas danas sve na tacni online. Ne ogranicavaj se i imaj potpunu slobodu. Nauci te neke akorde, progresije, skale itd. i sviraj po celom vratu, menjaj pozicije i vezbaj. Ja sam ranije motao kasete po sto puta nazad itd, kopirao jednu knjigu albuma od Metallice ...And Justice for All, i naucio skoro ceo album sa sve solazama, iako Kirka ne cene puno, lickovi u toj kopiji su mi pomogli mnogo da shvatim i naucim ono sto pre toga nisam imao pojma. A dosta sam vezbao i na sluh jer nisam imao dostupnih tabsova itd.
3 meseca sam vezbao solo za pesmu One da bi ga svirao tecno i netehnicki sa osecajem. Nije bitno sta sviras, i ne brini sto u datom trenutku nesto ne ide, samo daj sebe u tome i trudi se i bice dobrih rezultata. Nebrojano puta sam citirao mog prijatelja, kada sam mu pricao i pitao se kako bre da sviram bolje, brze i ne znam sta, on mi je odg. da je sve to bzvz i da sviram samo i budem svoj, naucices, polako...evo, npr. BB King, kaze on, odsvira jedan ton "piu" i svi vicu "aaauuuu" :D
Naravno, ne treba na tom jednom tonu da stanes :)
Pocni od muzike koju volis i sviraj sve sto ti se svidja, nekada nauci samo deo pesme koji ti je super, neki solo, ritam, ebes ostalo ako ti se ne svidja u pesmi.
Ako zelis da improvizujes nauci te progresije itd i sto kaze kolega Ovrdrajv, pevaj a i sviraj, mlati neku skalu koju si naucio pa menjaj pozicije i teraj je po celom vratu. Vremenom ces savladati neke stvari i koji tonovi se gde nalaze i bice ti lakse, i naravno, ponavljam, imaj svoj stil.

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Stratocaster » 28 Dec 2017, 17:27

Slazem se, samo ne znam od tih improvizacija i progresija. Gde da pocnem, sta da ucim? Jel moze link?

Znam minor i major pentatonic, kako da te oblike setam po vratu? Jel treba da naucim koje su note na vratu, pa da onda root bude nota akorda koji ide u pozadini i onda tako sviram?

Takve stvari me zanimaju.

Edit: gledam ovo uporedo i izgleda da mi je to trebalo za pocetak

https://www.youtube.com/watch?v=J5kqfhNM2BI

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Overdrive » 28 Dec 2017, 19:59

Stratocaster wrote:
28 Dec 2017, 16:56
Nisam mislio da pravim nauku, ali deluje mi da neki fundamentalni principi pomazu. Kada sam naucio koju skalu mogu da iskombinujem uz koji akord to zvuci pristojno, a da bi sam dosao do toga bili bi potrebni meseci ili godine.
fundament svega je uvo.

u moje vreme, kada su primali u muzičku školu, staneš ispred klavira i ono što profa odsvira, ti otpevaš.
Ako potrefiš, prolaziš, ako ne potrefiš..ideš na fudbal.

Odsvriaj akord žicu po žicu.
Otpevaj to.
Onda te iste tonove potraži na vratu gde se sve nalaze.
Veži maramu preko očiju, ako treba, samo prvo razvij UVO.



kapiraš?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Rockatansky » 28 Dec 2017, 20:06

Stratocaster wrote:
28 Dec 2017, 15:18
Vec koji put dozivljam ozbiljnu frustraciju kada pokusam nesto vise sa gitarom u smislu da razumem instrument. Skoro sam poceo da sviram, vezbam dosta, ali cilj se promenio. Uzivam u izazovima, ucenju novih tehnika, pesama, sviranja uz backing track, medjutim nikako da uhvatim START sa nekom teorijom i sustinom.

Jednostavno ne znam odakle da krenem, zato je rec start napisana velikim slovima. Cinjenica (izuzetno korisna) da je sve online i da postoji brdo informacija mi u ovom momentu zapravo predstavlja ogroman problem jer ne znam odakle da pocnem. Skale, akordi, progresija, modovi, caged sistem, ovaj sistem, onaj sistem, onda oprecne informacije, krenem caged pa procitam da ne valja caged i da ne pocinjem tako, i tako u krug dok se ne izgubim kompletno i na kraju ne uradim nista korisno osim sto se iznerviram :cry:
Odaberi jedan kanal na YT ili sajt ili kako da kazem, nekog ko ima lekcije za gitaru pra kreni od pocetka. Pola ces znati vec, pa samo preslusaj, a ono sto ti je manje poznato tu se malo zadrzis... Ides svoj neki tempo, neki dan par lekcija predji, nekad ne sviras nista par dana, i tako... Ne moras se ni drzati skroz slepo lekcija ;) mada je bolje da sto vise pratis, jer ti likovi koji drze casove znaju gde su oni sami gubili vreme pa onda se trude da drugi ne gube vremen i ne vezbaju pogresno...
Stratocaster wrote:
28 Dec 2017, 15:18
Zelim da naucim da pricam kroz gitaru, da izrazim emociju i muziku, ide mi u glavi odlican ritam ili solo, ali ja nemam pojma koju notu da odsviram. Ako ucim brdo lickova onda je to kopiranje drugih i repetitivno je. Mogu da prihvatim cinjenicu da nemam talenta za muzikalnost, ali to mogu da znam tek kad naucim kako da se izrazim. Ako znam da odsviram progresiju akorda i onda improvizujem solo na osnovu toga, tek onda mogu da znam da li je dobro ili lose, uostalom nije ni bitno, poenta je da zelim da razumem instrument, da znam sta cu odsvirati pre nego sto odsviram, tj da taj ritam iz glave mogu da prenesem gitarom.

Malo sam otegao, ali svakako verujem da razumete jer je vecina bila u ovoj situaciji, ne treba mi kompletan kurs, trebaju mi saveti u vezi redosleda kako da pocnem, sa cim konkretno i onda neki sled koji ce produbljivati to znanje. Bilo bi zanimljivo da cujem vas kako ste to resili i po brojkama ako moze, nauci to to to i to pa ce me to odvesti do cilja ili bar dati zalet da sam posle znam sta da radim.
Ovo drugo, mogu ti reci kako sam ja poceo, prvo sam kopirao druge a onda vremenom nekako samo od sebe poceo sam da kombinujem njihovo, i da kopiram samo stil, a ne konkretne "likove", i vremenom ce ti to iz glave izlaziti bas tako kako u glavi cujes... Nema tu nekog magicnog trika, sto si bolji lakse ces izaziti svoju ideju, a bolji postajes za pocetak kopiranjem drugih i ucenjem od njih.

Kazes ne treba ti kompletan kurs, OK, ali ono sto sam prvo napisao shvati kao vise vodilju, da vidis kojim redom da ides... Valjda prvo ucis akorde, pa onda skale, pa tako dalje... Tako da ne treba da bezis od "kompletnog" kursa...
Stratocaster wrote:
28 Dec 2017, 15:40
Da, ali mi se cini ipak da treba neki put. Neki tonovi idu uz neke akorde, neki ne, problem je sto u ovom momentu ja ne znam sta ide sa cim
Idu oni tonovi iz lestvice tog akorda :) a to ces nauciti na kursu da tako kazem... Ja kada sam poceo da ucim malo kao od pocetka malo sam gledao sajt ovog lika:
https://www.justinguitar.com/
Verujem da ima jos takvih....

Drugo eto kako sam jos ucio to konkretno... Npr, ucio sam kopiranjem Pink Floyd - Shine on You Crazy Diamond, na primer sve sto je u tom predugackom uvodu svirano ide uz G akord, kao i recimo joe neke pesme Albert King, I'll plat this Blues for You (ili tako nekako) i recimo Smoke on the Water solo (to nije bas G valjda ali mozda i jeste, ali sigurno moze uz G) i onda sve iz toga mozes da koristis uz G akord, i tako dalje... Sada kada sviram nesto uz G znam gomilu mesta na vratu gde mogu da zabodem notu i da zvuci dobro uz G... :) I onda mogu toliko da improvizujem da to vise nije kopiranje drugih i tako....

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Stratocaster » 28 Dec 2017, 20:57

Rockatansky wrote:
28 Dec 2017, 20:06
Kazes ne treba ti kompletan kurs, OK, ali ono sto sam prvo napisao shvati kao vise vodilju, da vidis kojim redom da ides... Valjda prvo ucis akorde, pa onda skale, pa tako dalje... Tako da ne treba da bezis od "kompletnog" kursa...
Ne, ne to mi je upravo najpotrebnije. Nisam se lepo izrazio, napisao sam ''ne treba'' da budem uctiv da vas ne opterecujem da pisete, ali ako si voljan preporuka za to mi obavezno treba.

Neki guideline je ono sto trazim, kao justinguitar koji sam skoro presao. On se vise fokusira na osnove i tehniku, cak i u intermediate metodi. Bas mi treba tako nesto, presao sam akorde, brzinu promene, dve skale, fluidno sviranje njih i sl stvari npr. Sad mi bas treba neki sledeci korak koji se tice razumevanja samog vrata gitare i nota.

Gledao sam i guitarsage, martyja, justina i jos par dobrih, medjutim koliko god glupo zvucalo nekako sam zapeo i ne znam sta pre da pocnem da ucim, od cega da krenem. :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Kristijan » 28 Dec 2017, 21:14

По мени ако хоћеш да разумеш конструкцију акорада мораш прво да знаш конструкцију дурских и молских лествица, пре свега да знаш зашто су пар C дур и а мол, па онда да погледаш зашто за друге тоналитете додајемо повисилице и снизилице. Без тога тешко да можеш да разумеш конструкцију хармонија.

Што се тиче скала... У реду је да знаш да их свираш, али ја се најиксреније не бих тиме превише бавио. Колико је корисно да се тиме бавиш у свирању толико је и птетно. Прво, умртви те што се тиче размишљања о мелодији. Где си чуо композицију у којој се изређа читава скала редом_ Нигде! Дакле далеко је боље да се трудиш да памтиш и скидаш фразе, није довољно да скидаш само гитарске фразе, труди се да похваташ шта се дешава са осталим соло инструментима, са вокалом... Видећеш да се ту дешавају одступања, нису баш си тонови из одређене скале и то је оно што музику и чини занимљивом. Сада имаш и програме који пишу композиције и махом звуче као да неко брљуцка нешто унутар лествице, досадно и предвидљиво. Дакле вежбај, али вежнај опрезно, да се не заробиш.

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Gitara, previse informacija, ne znam odakle da pocnem?!

Post by Stratocaster » 30 Dec 2017, 17:05

Poceo sam polako da shvatam, sad sviram Laylu i desifrujem nesvesno u isto vreme :lol: Stih ili refren (ne znam srpske termine) je u D minor i koristio je prva dva patterna minor pentatonic skale, solo u C# min i improvizacije u patternu 1 se bas lepo slazu.

Naucio sam prve dve seme minor pentatonic skale, igram se sada sa tim dok ne udje u rutinu. Kakav predlog imate kod smisljanja fraza, tj kako ste krenuli kao pocetnici, sa lickovima ili sami nabadali note pa sta lepo zvuci ili i jedno i drugo? I neki saveti iz prelaska iz jednog patterna u drugi?

Hvala Kukiju na pomoci u PP :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest