"Shkola" gitare by Rax

Moderators: dejankuki, Reverse

Locked
User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

"Shkola" gitare by Rax

Post by Rax13 » 06 May 2008, 13:29

Evo na nagovor dejankuki-ja, da podelim neshto malo mog "znanja" sa vama...

Poshto sam u zadnje vreme dosta proucavao shta ide, a shta ne ide u bluesu, reshio sam da od toga pocnem, pa evo par nekih konkretnih stvari shto mislim da svaki gitarista treba da zna...

Dakle, standardna blues progresija je I-IV-V i uglavnom je u 12 taktova... Osnovni akord koji se koristi u bluesu je donminantna sedmica (koren, treci stepen durske skale i snizeni sedmi stepen durske skale. Petica se uglavnom ne svira, ali naravno, mozete i nju ubaciti)...

E sad, ono shto je jako zanimljivo, osnova blues "recnika" je pentatonska molska skala (1, 3, 4, 5 i 7 stepen molske skale), shto znaci da se koristi molska trojka, a osnovni akord u bluesu je dominantna sedmica koji sadrzi dursku trojku... E tu dolazi prava stvar... Sad cu da navedem tonove koji najvishe leze u bluesu van dobro poznate pentatonske molske...

1. durska trojka... Logicno, samim tim shto je ima u akordu da ce lepo ici i u melodiji... Jako specificna stvar koja se retko srece van bluesa je korishcenje i molske i durske trojke i to odmah jednu za drugom (cesto se moze cuti u texas bluesu ili chikago bluesu...).

2. snizeni 5 stepen (blues nota)... Nema shta mnogo da se prica o ovome... Dodaje josh malo tog bluesy feelinga pentatonskoj molskoj…

3. durska shestica... Veoma BB king-ish… A ona zapravo zasladjuje frazu u odnosu na snizeni sedmi stepen durske skale (7 stepen molske skale). Jako lepo ide kroz IV stepen progresije...


E sad… U bluesu vam je najbitnije fraziranje. Nemojte nikada da zaboravite shta ste prethodno odsvirali. Morate slushaoca da uvucete u melodiju, a to vam je najbolje da uradite ponavljanjem fraze, a da li ce to biti indenticno ili slicno, sve zavisi od vas i od trenutnog momenta, raspolozenja i same melodije… Nemojte stati kad se akord menja u IV ili V… Mozete frazu malo izmeniti i prilagoditi, a nishta nece faliti i ako jednostavno zanemarite promenu…

Evo ja sam uradio dijagram u kojem se nalaze svi ovi “osnovni” tonovi koji su najvazniji u blues svirci i od kojih je najbolje poceti… Mada i kada budete poceli da koristite svih 12 tonova, njih cete najvishe i dalje svirati, a i fraze oslanjati/zavrshavati na njih…

U ovom slucaju, a i u buduce pricamo o bluesu u A, poshto je on nekako najzastupljeniji, makar shto se gitare tice…

Dakle:

Image

Naglashavam, ovo nije skala koju cete da vrtite gore-dole... Ovo su vam tonovi koje koristite u pravljenju fraza/melodija... Pravite slobodno svoje neke lickove, ne morate da koristite uvek sve tonove, cak naprotiv, to i nije pozeljno...

Evo toliko za sada... A ja cu ovo dopunjavati stalno, ubacivacu neke zanimljive podloge, itd...

Ako neko ima neka pitanja, samo rokajte, a i ja sam relativno pocetnik, pa moze neko i neshto da doda, izmeni i tako to... Na kraju krajeva ovde smo da se druzimo, zezamo i da se medjusobno pomazemo!

Pozdrav...

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: "Shkola" gitare by Rax

Post by Rax13 » 06 May 2008, 13:45

Evo uradio sam u Guitar Pro najjednostavniju blues progresiju bez ikakvih "varijacija" i dodataka...

http://www.box.net/shared/y1x5pbles4

A ovde mozete da komentarishete, pitate, dajete savete, itd... viewtopic.php?f=15&t=2988

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: "Shkola" gitare by Rax

Post by Rax13 » 27 Aug 2008, 15:11

E pa, da malo dopunim ovu moju "shkolu"... Mislim, red bi bio... :D

Ovoga puta bih podelio neko moje "znanje" o jazz-u. Pricacu o najzastupljenijem jazz standardu, a to je II-V-I progresija... Uglavnom se na kraju doda i VI stepen, pa onda to izgleda ovako II-V-I-VI.

Dakle... Neka izabrani tonalitet ovoga puta bude G, poshto vec imam nasnimljenu II-V-I-VI pratnju u G...
Akordi su Amin7(II) - Ddom7(V) - Gmaj7(I) - Edom7(VI)

Postoji dosta voicinga za svaki od ovih akorda, a ja sam napisao po 2 za svaki, cisto da imate odakle da krenete... http://www.box.net/shared/a8bpjo7qcg


E sad, shto se tice "soliranja" preko ove progresije... Naravno da je fraziranje najbitnije i dzabe vam ako znate skale i arpedja ako ne znate shta cete sa njima, ali ipak morate biti koliko toliko obaveshteni shta i kako moze i ne moze... Elem, G durska skala (Ionian modus) je odlicna osnova i samo sa njom mozete super fraze da napravite i izvrsne melodije... Tako da je sledeci korak ucenje G durske skale... http://www.all-guitar-chords.com/guitar ... 0&choice=1

Mozete da svirate i sledece pentatonske skale: E molska (G durska), A molska (C durska), H molska (D durska).


Kad malo prosvirate skale, navalite na maj7 arpedjo... http://www.all-guitar-chords.com/arpeggio.php

Kada to savladate, lako ce vam biti i da ubacujete obicne durske trijade. U ovom slucaju, lepo ide G durska trijada (G-H-D), D durska trijada (D-F#-A) i E durska trijada (E-G#-H).


To vam je odprilike dovoljno za pocetak, a u nastavku cu dodati koje skale i arpedja josh mozete da koristite preko svakog akorda pojedinacno, malo objasniti kako da ubacujete hromatske linije i pokazati par nekih fazona i lickova...


Evo i pratnja, da malo prosvirate... http://www.box.net/shared/fcs6p541l7



Pitanja, predlozi, itd... viewtopic.php?f=15&t=2988

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest