Kako vi radite sweep?

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
terza
Posts: 10
Joined: 18 Dec 2007, 14:36

Kako vi radite sweep?

Post by terza » 11 Jun 2008, 00:13

Ovako zanima me u kojem je polozaju vasa trzalica dok redite sweep? Da li stoji uspravno ili je naginjete u pravcu kretanja? Da li je pod pravim uglom ili je naginjete(tj okrecete) na neku stranu(da li idete samo vrhom ili ivicom)?
Meni se pri manjem tempui sviranja cini da mnogo elegantnije klizi kad je sviram stranom trzalice,tacnije kad jednu stranu malo okrenem ka dole i ne sviram samim vrhom nego jednim delom ivice... Cini mi se prakticnije nego da da je spustam na dole kad se spustam i dizem na gore kad se vracam,ovako je stalno u skoro istom polozaju...
Naravno imam strah da cu kad dostignem odredjenu brzinu imati problema sa tehnikom....

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Kako vi radite sweep?

Post by MetalFunk » 25 Dec 2008, 00:21

Ja sviram bass...pa kada radis sweep trzalica ide prema dole....tj. u pravcu kretanja prstiju, kada kazem u pravcu kretanja prstiju mislim ako se na vratu "penjes" prema gore i trzalica ide prema gore...i ne trzas svaku zicu posebno http://www.youtube.com/results?search_q ... arch_type= evo ti link pa pogledaj :D

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Kako vi radite sweep?

Post by Rax13 » 25 Dec 2008, 00:40

Ja drzim trzalicu pod uglom od odprilike 45 stepeni...

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Kako vi radite sweep?

Post by Dushan S » 25 Dec 2008, 02:12

terza wrote:Ovako zanima me u kojem je polozaju vasa trzalica dok redite sweep? Da li stoji uspravno ili je naginjete u pravcu kretanja? Da li je pod pravim uglom ili je naginjete(tj okrecete) na neku stranu(da li idete samo vrhom ili ivicom)?
Meni se pri manjem tempui sviranja cini da mnogo elegantnije klizi kad je sviram stranom trzalice,tacnije kad jednu stranu malo okrenem ka dole i ne sviram samim vrhom nego jednim delom ivice... Cini mi se prakticnije nego da da je spustam na dole kad se spustam i dizem na gore kad se vracam,ovako je stalno u skoro istom polozaju...
Naravno imam strah da cu kad dostignem odredjenu brzinu imati problema sa tehnikom....
Isto kao i inače. Besmisleno je da menjaš ugao trzalice samo za sweep. Ako je inače 45 stepeni onda i sweep. Ako ti je pod pravim uglom i inače, onda tako i sweep.

majtekst
Posts: 1
Joined: 07 Jan 2010, 10:26

Re: Kako vi radite sweep?

Post by majtekst » 07 Jan 2010, 10:49

Menjanje ugla trzalice ima smisla naravno. Neki od razloga zasto gitaristi menjaju ugao su: primena razlicitih tehnika (npr sweeping...), harmonic, dobijanje "rezkog" zvuka itd. Vecina gitarista preporucuje menjanje ugla pri izvodjenju sweepinga i to upravo u smeru povlacenja trzalice. Mislim da je takav post vec bio kao odgovor... Uzgred pogledaj http://www.youtube.com/watch?v=hHoBygN-9VE

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Kako vi radite sweep?

Post by sinisake » 07 Jan 2010, 11:06

Bogami, ja jako lose to radim. Ide nekako nagore, al' kad se treba vratiti, muka ziva... :mrgreen:
Pokusavao sam i sa menjanjem ugla, al' nekako jope... ne valja.
Mozda cu morati vise da vedzbam. :) :mrgreen:

I da, primetio sam da mi ove male debele trzalice ne rade poso za svip, treba neka sa vecom povrsinom, onda bolje zvuci. :bambi:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Kako vi radite sweep?

Post by Critical » 07 Jan 2010, 12:20

Ja nekako ukosim trzu kad sweepujem aka menjam ugao nego kad sviram "normalno" ...

Tako mogu brze da sweepujem ali nije toliko cisto, mada vezba je majka :D

Nostradamussen
Posts: 137
Joined: 01 Oct 2009, 16:42

Re: Kako vi radite sweep?

Post by Nostradamussen » 31 Aug 2010, 16:28

Ja je nagnem malo, kao da mi vrh trzalice kasni za "dupetom", isto je i kad idem gore i dole.

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Kako vi radite sweep?

Post by Highway One » 01 Sep 2010, 23:35

Ja inace trzalicu drzim u odnosu na zicu pod uglom koji je mozda 30 do 45 stepeni kad sviram alternate(gore-dole) , ali tada trzalica sve jedno ima u odnosu na telo gitare ugao od nesto manje od 90 stepeni(mada ipak nesto malo zakosena da bi i economy picking bio laksi mozda cak i 75 stepeni) .
Kad radim sweep ugao u odnosu na zicu je jos uvek priblizno 30 do 45 stepeni , ali u odnosu na telo gitare vise nije malo zakosena nego i do 30 stepeni , a stranu na koju je zakrivljena menjam u odnosu na to da li trzalica ide na gore ili dole uz zice pri sweepu, to zakrivljenje radim palcem i kaziprstom.Desna ruka mi je tada nesto opustenija nego za vreme alternate pickinga jer treba manje energije za okidanje(trzalica samo prelazi preko zica i okida ih).
Leva ruka treba da pritiska uvek samo onaj ton koji desna okida da se ne bi culi prethodno okinuti.
Naravno za vezbanje ovog ipak treba neko vreme dok ne udje u glavu ja nisam ni razmisljao o ovome sto sam napisao iznad kad sam poceo da vezbam sweep , ali je ispalo da mi tako najvise odgovara.Ovi kobajagi uglovi su samo priblizno , od oka i daju samo pribliznu sliku jer je to kod svakog verovatno drugacije.
Ovako ja to radim , ne mora da znaci da je ispravno , ali meni ovo odlicno odgovara jer je lako za kombinovanje sweepa i obicnog trzanja
(economy je nesto izmedju kada se spustanej ili podizanje na drugu zicu desnom rukom radi u sweep pokretu).
Pozdrav. :zzz: :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest