Škola Frule

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Škola Frule

Post by dushan » 31 Jul 2008, 15:28

Zanima me da li se može puno toga reći o tehniki i teoriji sviranja frule
(a pretpostavljam da može)!? Tutorijal i FAQ i HOWTO oko teorije
i tehnike sviranja frule bi dobro došli.

Frula je instrument koji je nestandardan - 6 rupa na prednjoj i sedma
rupa na pozadini koja se zove odušak. Molio bih upućenije da započetu
temu osvetle i sa strane teorije i strane prkse tj.tehniku sviranja
frule,

Hvala!

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Škola Frule

Post by pipistrello » 14 Aug 2008, 00:41

Ja imam frulu od 8 rupica,sedam standardnih i 8.za oktaviranje.Posto se djene-djene razumem u frule,znam da sviram, moras mi reci sta te konkretno zanima,da bih znala da li mogu da ti pomognem.

sevarski
Posts: 5
Joined: 27 Mar 2008, 08:39

Re: Škola Frule

Post by sevarski » 15 Aug 2008, 07:51

Frula taj bozanski instrument izradjuje se od sljivovog drveta,mada moze i od drena i simsira,ali najzvucnija je od sljive,kaze se da su ostala drveta gluva za frulu.

Nisam neki svirac,ali ljudi od kojih sam ucio i koje sam pitao,a pitao sam tamo gde god sam video da neko svira frulu,na vasarima,ulici,po selima.Svi su oni govorili svira se iz duse,mada to meni nije bilo jasno kako iz duse pokazi ti meni tehniku pa cu i ja palamuditi da se to svira iz duse,medjtim shvatio sam da vecina i ne zna tehniku nego da zaista svira iz duse,onako po svom osecaju.Recimo ja to radim ovako,note ne znam najbolje pa idem po sluhu,pustim melodiju sa cd-a dva tri puta,ecimo da je za pocetak slusati decije pesmice one su mnogo lakse za skidanje nego neko kolo ili pesma,sluhom izdvojim instrument koji zelim i pokusav da ga skinem frulom.Sto se tice duvanja,vazduh vucem iz stomaka i melodiju secem svojim dahom(pojedini melodiju seckaju jezikom,ali tako samo napljuju :lol: u frulu tako da posle duzeg duvanja kod pocetnika pocne da curi bala iz frule :? (fuuuj)ne jezikom nikako)kako dahom tako i prstima,melodiju razdvojim na delove,naucim jedan deo,pa kada naucim drugi onda ga spojim sa prvim i mic po mic skinem melodiju,za pocetak kao sto sam rekao dok se ne savlada melodija bolje uzeti neku deciju melodiju ili narodnu laganu meldiju,dok se prsti i dah ne nauce na frulu i svakako vezbati svaki dan.

Image

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Škola Frule

Post by pipistrello » 15 Aug 2008, 09:57

Pa da :!: Za frulu je najvazniji dah,kao i za sve duvacke instrumente,...pa i za pevanje.Vazno je imati dobru tehniku disanja.Ukoliko ti ne ide disanje :) -ukoliko nemas dobru tehniku onda ne mozes dobro ni da sviras.Zbog toga je dobro otici na par casova disanja,ukoliko hoces da se ozbiljnije bavis sviranjem frule.Ne znam za ostale gradove,ali znam da u Novom Sadu postoji samo jedan covek koji drzi casove disanja i jako je dobar,magistrirao je disanje.

User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Škola Frule

Post by dushan » 16 Aug 2008, 09:32

Hvala svima na Vašim člancima ispred!

Rekao bi da meni i nije neki problem sa disanjem tj. dahom, koji ustvari daje takt muzici nego je
problem sa melodijom tj. sa prstima od prve tri rupice gledano od gore (to je leva ruka mahom koja
je uvek mahom kod dešnjaka kao tudja što i to može da bude problem u početku).

Na donje tri rupe još i uspem da povatam melodiju (često toliko lepo da se prosto oduševim) čak i
sa slušanjem i brzih pesama, mada sam primetio da su kosovske pesme odlične za početnike jer imaju
lagani ritam, melodija im je vijugava a ponekada i iseckana.

Nisam probao sa dečijim pesmicama, možda i nije losa ideja!?!?

Naime, moj problem je taj što na donje tri rupe dobijam dobre čiste tonove, a sa kojima se koliko
sam primetio najvise i svira, dok na gornje tri rupe (leva ruka) koje služe da se povisi ili naglasi
deo u melodiji. E tu je problem sa gornje tri rupe!!! Kada god smatram da bi dobro bilo povisiti i
kada otpustim prst na bilo kojoj od gornje tri rupe dobima zvuk: "pffff" (kao para iz lonca kada izlazi)
a u najboljem slučaju dobijem pisak nalik ne dečiju pištaljku, rezak da cepa uši.

Sve to se dešava sa fruom koja ima 6 rupa ali nema 7-mu i najverovatnije je kupljena na vašaru!?
Ne znam, jer sam je dobio da se posudim. Dok na Blok-Flauti nemam taj problem sa gornje tri rupe
ali na njoj tonovi nisu tonovi frule nego i dalje naravno tonovi blok flaute.
Sve se mislim da je kod mene problem sa ovom drvenom, a rekao bi da je od trešnje ili višnje urađena.

Sledeći problem je taj što me strašno nervira: Ja odsviram melodiju (sa donje tri rupe korektno) ali
samo dok slušam CD, ali kada to treba bez CD-a ja: "MUUUUUU...." tj. tišina. Naime, lupetam ustvari
nekakve tonove koji nimalo ne liče na one koje sam odsvirao do malo pre (uz CD) i koji su čak bili
veoma dobri. Sve se mislim ili je to problem kod svih početnika ili je to moj lični problem od koga
se ja za života nikada neću odlepiti i tu se onda skenjam baš opako.

Odrastao sam na Rock Muzici i izvornoj narodnoj koju sam rado slušao ali ne puno jer
takve muzike na FM Radiju nije bilo preterano puno čak ni ranije a tek sada je nema.
Onda razmišljam valjda je to uzrok što se te melodije ne "lepe" za mene jer nemam naviku
da ih pevušim i nisu mi u ušima.

I sledeće pitanje, deluje moguće opasno glupo. Da li je uopšte moguće dobro svirati frulu
a da imaš dobar sluh za melodiju ali da nemaš osećaj za pevanje!!!???

Jer dahom se praktično daje ritam ili kako bi rekao "otpevava" muzika
kroz duvanje na pisku od frule a ako ne znaš baš lepo da pevušiš analogija
mi je da ne znaš onda ni dobro da oduvaš kroz frulu....ili sam i ovo baš dobro
lupio!? Eto, toliko za sada.

User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Škola Frule

Post by dushan » 16 Aug 2008, 10:58

Ovo dole je rekao sevarski u jednom od nekih ranijih drugih topica ovde na forumu a sadržaj rečenog
bi mogao da pripada baš ovde jer se radi o slovu "A", u azbuci vezanoj za tehniku sviranja frule, te se nadam
da mi sevarski neće zameriti što ja umesto njega radim Copy/Paste njegovog posta od ranije a sve u cilju
kako bi i ovaj topic bio kompletan. No, evo, odista je veoma lepo pedagoški sve rečeno za početnike:

Sto se tice frule svakom bi preporucio stimovanu frulu,jer ako nije stimovana,ako je obicna vasarska samo
cete kvariti sluh I dovesti do unistavanja istog.
Pocetnici treba da pocnu sa D frulom koja je obicno manja,zahteva vise vazduha I ima manji razmak izmedju rupa.
Ako ste desnoruki frulu drzite ovako: Leva ruka gore,desna dole,ako ste levoruki drzite obratno.Ako je frula
profesionalna obicno se sastoji iz dva dela,ali I ne mora,bitno je da ima sedam rupa sest od gore I jednu od dole
koja se drzi palcem,ta rupa se zove “odusak”,gornje rupe se zapusavaju srednjim prstima leve I desne ruke.
Frula ima dve octave,a ponekad I tri,mada ta treca nije u celini,,prva oktava se normalno duva dok je za drugu
potrebno preduvavanje,stim sto ne treba duvati ko sivonja jer ne treba puno vazduha kao kod drugih duvackih
instrumenata.Na rupe treba staviti jagodice prstiju I onda duvate ako ton nije cist znaci da neka rupa nije bas
kako treba prekrivena pa odise.Duvanjem se daje ritam,ali o sviranju frule neki drugi put,nisam ja
profesionalac,pa da bi sve objasnio,a I ne znam bas toliko.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Škola Frule

Post by pipistrello » 16 Aug 2008, 18:42

Eh,ovaj post, mislim da je sve objasnio...ja mislim da ti imas problem sto nemas bolju frulu.

User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Škola Frule

Post by dushan » 17 Aug 2008, 16:25

Да и ја све мислим да је тако, фрула није савршена а и ја сам веома далеко
од тога, па онда идем системом елиминације тј. не задуго па купујем себи
своју фрулу, штимовану или D или Ц ако и тада не штима, онда је до
исправног дувања у писак фруле.

Ево и ово доле може да помогне за свируцкање...
MIDI фајлови од:

Народних песама:
http://www.chem.bg.ac.yu/~srdjan/notnizapisi/pesme.html

Народна Кола:
http://www.chem.bg.ac.yu/~srdjan/notnizapisi/kola.html

Дакако, потребан је и MIDI плејер али то сваки аудио плејер
програм зна да репродукује MIDI фајлове на компу.

Они нотни записи у ПДФ-у мени баш нешто и не значе јер
не знам ноте, ко зна њему још плус...Е, да тамо се налази
и текст ако је песма а није коло.

User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Škola Frule

Post by dushan » 18 Jul 2009, 22:03

Овде се наставила тема око фруле и свирања:

viewtopic.php?f=24&t=1052

CARPATICA
Posts: 13
Joined: 28 Jul 2009, 19:46

Re: Škola Frule

Post by CARPATICA » 01 Aug 2009, 17:34

.Sto se tice duvanja,vazduh vucem iz stomaka i melodiju secem svojim dahom(pojedini melodiju seckaju jezikom,ali tako samo napljuju :lol: u frulu tako da posle duzeg duvanja kod pocetnika pocne da curi bala iz frule :? (fuuuj)ne jezikom nikako)kako dahom tako i prstima,melodiju razdvojim na delove,

POBOGU, DRUZE, TO STO SI NAPISAO JE KATASTROFALNO POGRESNO! KOD DUVACKIH INSTRUMENATA POSTOJI TZV UDARAC JEZIKOM, KOJI BI SE MOGAO UPOREDITI SA TRZAJEM KOD GITARE ILI SA ULOGOM GUDALA KOD GUDACA, DAKLE SLUZI ZA ARTIKULACIJU. ARTIKULACIJA JE NACIN NA KOJI IZVODIS MELODIJU, LAICKI RECENO. STA MISLIS, KAKO RECIMO BORA DUGIC SVIRA TAJ VIRTUOZNI STACCATO? AKO TE INTERESUJE VISE O TOME, RECI, DA NE KUCKAM ULUDO, PA CU TI SVE NASIROKO OBJASNITI.
POZ

CARPATICA
Posts: 13
Joined: 28 Jul 2009, 19:46

Re: Škola Frule

Post by CARPATICA » 01 Aug 2009, 17:43

POSTOJE DUPLI I TRIPLI STACCATO, JEDNOSTRUKI STACCATO, LEGATO, PORTATO ITD... OSNOVNI UDARAC JEZIKOM JE T, DUPLI T K, TRIPLI TKT KTK...
TO SU OSNOVE TEHNIKE SVIRANJA NA SVIM DUVACKIM INSTR., ODNOSNO NA VECINI, POSTO SAX I KLARINET IMAJU MALO DRUGACIJE UDARCE JEZIKOM

malina21
Posts: 2
Joined: 08 Jul 2010, 13:37

Re: Škola Frule

Post by malina21 » 08 Jul 2010, 13:49

Sviram frulu vec 5 godina.Za stakato mi je sve jasno posto ga sviram odavno.Ne znam samo kako se svira treca oktava i koliko tonova je moguce svirati? Svira se verovatno samo jacim duvanjem? :)

malina21
Posts: 2
Joined: 08 Jul 2010, 13:37

Re: Škola Frule

Post by malina21 » 12 Jul 2010, 12:49

Hoce li ko odgovoriti? :) :bambi: 8)

User avatar
acapapec
Posts: 26
Joined: 03 Sep 2010, 22:34

Re: Škola Frule

Post by acapapec » 10 Sep 2010, 18:57

Od mog prvog susreta sa frulom je proslo 5 sati...
Ja nemogu da verujem ali sviram odlicno za samo 5 sati ...
Sviram harmoniku i samouk sam ,sluhista pa sam mislio da ce mi frula biti problem,ali nije :cao:

User avatar
acapapec
Posts: 26
Joined: 03 Sep 2010, 22:34

Re: Škola Frule

Post by acapapec » 14 Sep 2010, 01:31

Evo danas sam malo i snimio
Mislim da je solidno,ima gresaka ali nije strasno ispravicu to
http://www.youtube.com/watch?v=Z1WR4YtTmr0

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest