swing bass

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

swing bass

Post by Mare_87 » 07 Sep 2008, 19:34

ljudi,interesuje me koja je fora za sviranje swinga na bassu?Da li postoji neki sablon za to ili?Koliko sam ja uspeo nesto da provalim,mislim da je fora u polutonovima!
ako se nismo najbolje razumeli, interesuju me bass linije iz jazz pesama 60-ih...Znate nasta mislim,one fore na kontrabasu...tu,tu,tu,tu,tu,tu,tu...kao skala koja nema kraja...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: swing bass

Post by Tiki the Boyler » 07 Sep 2008, 22:31

Pretpostavljam da misliš na walking bass...

Eeeee... mnogi bi to voljeli!

Za početak ćeš morati dobro da savladaš teoriju, što u praksi znači da u svakom trenutku znaš šta smije a šta ne smije da se svira na zadatu harmoniju.
Kada znaš koje tonove smiješ da sviraš onda malo daš mašti na volju.

Napraviš malo mutniji ton, malo se utišaš (preglasan walking je odvratan) i lagano nižeš tonove! Ritmički jednolično (nema tu mjesta nikakvim ritmičkim forama - osmine i to je to), ali melodijski/harmonski predivno....

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: swing bass

Post by Mare_87 » 08 Sep 2008, 12:48

ok!Hvala na savetu!Nego da li bi mogao da mi napises kao u skali neki sablon po kojem bi za pocetak moga da sviram swing?
Dosta bi mi pomogao kada bi mi to uradio!Moj mail je mrk_djrc@yahoo.com pa mozes mi poslati na mail...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: swing bass

Post by sirac-šunka » 08 Sep 2008, 13:53

Pa ne postoji nikakav shablon, nikakva skala koju bi neprekidno mogao da sviras, mada se tebi sada dok slusas jazz verovatno i cini da postoji. Kako Tiki rece, sve je u savladavanju harmonije... Znaci, prvo treba dobro da se upoznas sa harmonijom jazz standarda koji nameravas da swingujes, odn. za koji zelis da izgradis walkin' bass line. Tako, npr. ako uzmemo osnovnu 2-5-1 progresiju koja se tako cesto ponavlja iz jazz standarda u jazz standard, i ako je tonalitet Cm, akordi bi npr. bili: Dm7 G7 Cm7 Cm7, tu bi tonove koje u svakom slucaju mozes da odsviras bili sl. |D F A C| G H D F| C Eb G Bb | C Eb G Bb | zato sto su to tonovi koji su sadrzani u akordima koje sam naveo, odnosno, uvek mozes da sviras arpedja (a to sam ti upravo i napisao) na akord koji je trenutno sviran.
Tiki the Boyler wrote:nema tu mjesta nikakvim ritmičkim forama - osmine
Mislim da je Tiki hteo da kaze cetvrtine.

E sad, rekao sam da ne postoje sheme, niti skale koje bi dosledno mogao da primenis (inace, naravno da moras veoma dobro da poznajes skale i moduse, tako jedino i mozes da pronadjes prave arpedje koji ti trebaju i lakse ces da se snalazis u ovoj problematici), ali postoje razliciti pristupi, npr.:
Direct voice leading
Indirect voice leading
vrlo bitan i zbog cega walkin zvuci kao walkin - Hromatski pristup ... isl...
Ako te zanima i kada budem imao vise vremena mogu da ti ponaosob objasnim svaki, mozda cak i ilustrujem nekom tablaturom ili midi fajlom.

Sto se farbe tice, ja koristim bridge magnet, cut-ujem malo treble, ali i bass, posto walkin' i valja kad je ton malo "plitak" i tu ima jos jedan trik - Sviranje desnom rukom na kraju grifa, znaci tamo gde su ti poslednji pragovi na vratu. Tako ces dobiti more kontrabas-alike sound.

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: swing bass

Post by Mare_87 » 08 Sep 2008, 14:38

Hvala drugar!Sada mi je ba koliko-toliko jasnije...mada bi ti bio zahvalan kada bi mi pokazao malo ilustrovano:o)...
moj mail je mrk_djrc@yahoo.com pa ako budes mogao i imao vremena,slobodno mi pusti na mail!
Hvala jos jednom.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: swing bass

Post by sirac-šunka » 09 Sep 2008, 20:33

Pa kad nadjem malo vise vremena, i kad i sam malo sistematizujem svoja znanja na ovom polju, postovacu ovde neke primere, mozda ce i jos nekog da zanima. :)
Trenutno sad imam jednu varijantu gde sviram standarde, pa svakim danom i ja provalim nesto novo.
U medjuvremenu, ako mozes ne bi bilo lose da nabavis Band-in-the-box. On prema izabranom stilu i upisanim akordima sam generise random walking bass line. To njegovo resenje nije uvek bas najsrecnije, ali moze da se dosta i tako nauci. Potrazi, ja sam pronasao i bazu sa dosta jazz standarda, vec napisanih za ovaj programcic. Ako ne znas note, program moze da ti izbaci i tab. Samo, svaki put kada pritisnes play, izbacice ti bar malo drugaciju bas liniju. Jazz se tako i svira, upoznas se dobro sa harmonijom i u trenutku pravis melodiju.
Kasnije mozes da vezbas tako sto iskljucis bass i sviras uz program svoju bass liniju, uz ostale instrumente.

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: swing bass

Post by BaticaBG » 09 Sep 2008, 23:47

Donekle se ovaj posao moze olaksati ako se zna da su 1. i 3. cetvrtina na takozvanom strong beatu - odnosno trebaju se svirati tonovi koji su iz akorda a 2. i 4. su na tzv weak beatu,odnosno mozes svirati prolazne ( passing) tonove koji mogu biti iz hromatski ili iz skale ili vec neznam ni ja...sve to lepo objashnjava Gary Willis ima ga na youtubeu. A i ma j josh jedan lik Dave Marks koji to sve lepo i prosto objashnjava mada se meni vishe svidja kako su objasnili Tiki i Sirac
http://www.youtube.com/watch?v=UZ7MfADY ... re=related

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: swing bass

Post by sirac-šunka » 10 Sep 2008, 00:59

Uhhh... sad, ovi termini strong i weak beat mogu malo da navedu na jedan pogresan zakljucak...
Posto u jednu stvar sam siguran - u swingu je akcenat (ritmicki posmatrano) upravo na 2. i 4. udarcu, dok je u bossa novi/latinu akcenat na 1. i 3. udarcu. Prva stvar koja se uci na jazz akademiji jeste da studenti cuju metronom bas ovako kako sam napisao, tj. da metronom kucka 2. i 4.-i udarac za swing, a 1. i 3.-i za bossa nova ritam. To je to sto se tice ritma i akcenata, pa moze da deluje malo zbunjujuce u odnosu na ove termine strong i weak beat.
A sto se tice melodije bass linije i harmonije, tu ovo vazi. Na prvi udarac je definitivno potrebno da se odsvira ton iz akorda, a najcesce to biti i osnovni ton, bar u jedno 80% slucajeva (sto je jelte i najlakse, tako je teze da se pogubis u harmoniji, ritmu, delu pesme isl...), ili malo redje to ce biti treci stupanj, ili peti stupanj (mada, meni je nekako lakse da udjem u tu dominantu, nego li u tercu). Mislim da skoro niko ne insistira da na prvu svira sedmi stupanj (ponovo i ponovo) ili nesto slicno (u zavisnosti sta je vec sadrzano u tekucem akordu), a iz toga se treba pametno izvuci, kako se nebi narusila harmonska slika kompozicije (znaci ovako razmisljati je ipak malo teze). Spremio sam da skidam walking sa nekih pratecih traka, pa cu bas da obratim paznju i na ovako nesto.
Sto se tice treceg udarca, pa sad kad razmislim kad vec odsviras prvi ton iz akorda, a koji god pristup da imas u glavi dok sviras (od ovih gore sto sam pomenuo), ovaj ton legne nekako sasvim prirodno kao neki od tonova iz skale... Obraticu paznju i na ovo, zanimljiva tema za razmisljanje... :)
Pozz

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: swing bass

Post by Mare_87 » 10 Sep 2008, 18:06

poZz Sirac, da nemas ti mozda taj Band-in-the-box ili jer znas gde bih mogao da ga nadjem?
Jel to kao neki program za PC ili..?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: swing bass

Post by Critical » 10 Sep 2008, 19:12

Jel to kao neki program za PC ili..?
Jeste ,to je software ,imas ga na netu potrudi se pa ga nadji ,inace program se placa :D nije free
Tachan naziv je Band in A box :D

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: swing bass

Post by BaticaBG » 11 Sep 2008, 16:58

Ako imash kablovski net instaliraj emule i mozes da nadjesh sve te programe "jeftino"! Posle mozes da skinesh i posebne packove,ja sam skoro nasahao Charlie Parker omnibook,znachi svega ima...yakodje mozes da probash preko njega da nadjesh i Bob Magnusson - The art of walking bass, odlichna knjigica na temu walkinga

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: swing bass

Post by Mare_87 » 11 Sep 2008, 19:41

ljudi hvala sto mi pomazete...nasao sam band in a box...sada me interesuje da li moze da se namesti izgled bass-a kao u guitar pro-u posto ovde sve se pokazuje na klavijaturi...i kao sto si ti Sirac rekao da program sam pokazuje walking na zadati ton,kako to da izvedem?Pomagajte ako znate.

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: swing bass

Post by BaticaBG » 11 Sep 2008, 21:11

Kliknesh na onu ikonicu sa notom na koju kad stanesh pishe Lead sheet window,onda ti se otvori prozor sa notama u cijem zaglavlju birash hoces bass partituri ili nekog drugog instrumenta i onda ti izadju i note a ispod tablatura,i kad pustish pesmu on ti crvenim oboji notu koja se svira.Ako te bude zezao da ti ne otvara notni zapis onda treba da instalirash u fontove u Windowsu font koji se zove PGMUS,mali je mogu ti ga posalti na mail ako ti ustreba.

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: swing bass

Post by Mare_87 » 12 Sep 2008, 12:26

hvala batice,snasao sam se...radi sve kako treba, ali mi posalji taj font za svaki slucaj...
moj mail je: mrk_djrc@yahoo.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest