BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by Stevan Hinic » 15 Oct 2008, 16:11

Pozdrav dobri ljudi!!! Imam dva problema koja me prilicno frustriraju u poslednje vreme. Prvi: jako se tesko snalazim sa barre akordima, koji se najcesce koriste i da li postoje neke vezbe da ih sto lakse i brze savladam??? Drugi: kada dodjem u situaciju da moram da preskocim jedan ili ne daj Boze dva praga i cisto uhvatim neki akord, nastaje totalna katastrofa!!!! Dajte neki savet koje vezbe da radim da bih prste sto vise rastegao( ili istegao) i poceo da dobijam ciste tonove??? Napominjem da me uopste ne mrzi da vezbam i da sam uporan kao konj..... tako da raspalite po predlozima i savetima! Thanks

User avatar
Antilopa
Posts: 33
Joined: 12 Oct 2008, 13:48
Location: nbg

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by Antilopa » 15 Oct 2008, 16:38

ja imam "problem" sto mi je izgleda mala ruka ... mada ne verujem u to, moja je samo manja naspram ostalih XD
a meni bi profa rekao sto se tice barre-a da isprobavam po razlicitim uglovima, i da malo nakrivim prst ... pa posle isprobavanja, pomeranja u milimetar radi pokusaja, uspem ... e jedino sto ponekad stiskam previse, pa me zaboli leva ruka, ali onda se koncentrisem da opustam zglob i da mi radi samo taj deo shake ...

a ovo kad ima dva praga pauze, pa valjda random shirenjem i skupljanjem prstiju mozes malo da naviknes shaku ... ja sam to na klaviru vise nesvesno postigla, tako da nemam bas najbolji savet za to ...
mada ako gledamo ono da ti svi prsti po pravilu budu normalni u odnosu na prag kao sto bi trebalo, to kod mene nema teorije da bude (bar ne jos uvek ... ). to je valjda sto mi je mala shaka ... ali videla sam kosooke sa jos manjom shakom pa je njima sve cisto zvucalo, tako da moze i meni XD
samo nastavi i dalje ... :D

User avatar
sixstring
Posts: 627
Joined: 18 Jul 2008, 14:35
Location: Caakcaak
Contact:

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by sixstring » 15 Oct 2008, 17:14

pravac youtube - http://www.youtube.com/watch?v=KqiBASA2vQ0
http://www.youtube.com/watch?v=7iQ3HkzVSH8
i tako kopaj dalje...
sigurno će ti pomoći taj stretching i to

User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by Ramirez » 15 Oct 2008, 19:00

Manite se mudrijanja.Vezba,vezba i samo vezba.Ne postoji nacin da se instant nauci sviranje bilo kog instrumenta.Ko nije spreman na zrtvu taj nece ni svirati.

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by Hillybilly » 16 Oct 2008, 01:26

Ako hoćeš da budeš stvarno brz pri menjanju akorda i da te ne bole ruke, jednostavno poslušaj savet starih blues i country swing gitarista i nemoj uopšte da hvataš bare! E6 i A žicu hvataj palcem leve ruke. Na taj način postižeš kako oni to zovu "ekonomičnost pokreta" i sa minimalnim pomeranjem ruke postižeš maxsimalnu brzinu. Npr. ako uzmeš C dur na prvoj poziciji pa iz njega pređeš na Fdur sa bareom videćeš da imaš dosta da rotiraš zglob i moraćeš dosta jako da pritisneš. Mežutim ako posle C uhvatiš F sa palcem preko E6 žice biće dovoljno da srednji i domali prst prebaciš žicu niže bez imalo muke.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by Mrav » 27 Oct 2008, 14:57

http://www.youtube.com/watch?v=_x5Bmdoyi20

Ovo sigurno moze da ti pomogne oko problema prelaska na novi polozaj / hvatanje drugog akorda

Sto se tice barea u pravu je Ramirez. I ja sam mislio nekada davno da je to nemoguce uhvatiti a da bude cisto :)
Rad, Rad i samo Rad! Moras da uhvatis bare akord 1000 puta, a onda stvari same "legnu".

P.S. kod ovog satrianija sam mislio na ovu prvu vezbu, za artikulaciju.

ClaptoMan
Posts: 3
Joined: 16 Apr 2016, 09:35

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by ClaptoMan » 22 Apr 2016, 08:58

Stevan Hinic wrote:Pozdrav dobri ljudi!!! Imam dva problema koja me prilicno frustriraju u poslednje vreme. Prvi: jako se tesko snalazim sa barre akordima, koji se najcesce koriste i da li postoje neke vezbe da ih sto lakse i brze savladam??? Drugi: kada dodjem u situaciju da moram da preskocim jedan ili ne daj Boze dva praga i cisto uhvatim neki akord, nastaje totalna katastrofa!!!! Dajte neki savet koje vezbe da radim da bih prste sto vise rastegao( ili istegao) i poceo da dobijam ciste tonove??? Napominjem da me uopste ne mrzi da vezbam i da sam uporan kao konj..... tako da raspalite po predlozima i savetima! Thanks
Za barre akord kažu da ga trebaš doslovno odsvirati 100 puta da bi zazvučao ispravno... kako god nekima to ide brže nekima sporije. Pogledaj si ovaj članak u kojemu je objašnjeno kako da pravilno vježbaš bare akorde, nadam se da će ti pomoći tebi i svima... pozzz

:arrow: http://www.malaskolagitare.com/bare-akordi/

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by metalstringer » 22 Apr 2016, 10:11

tehnika palcem je najbolje resenje,ujedno mozes vezbati i prosvirati u stilu Hendrixa.klasican bare hvat sa kaziprstom preko sviju 6 zica vezbaj na F dur,cepaj samo taj akord dok god ne cujes sve zice cisto.drndaj pa razlazi.kad to savladas hvataces druge akorde bez problema.ja sam u pocetku vezbao bare hvatove kaziprstom,kada sam to savladao krenuo sam vezbati tehniku palcem-interesantnije je i daje mogucnost soliranja ostalim prstima istovremeno.vezba i samo vezba,nema ti druge nego u trecu ;)

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by clapton » 22 Apr 2016, 15:14

Jeste li vi svijesni da je ovo tema iz 2008?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by fattwang » 24 Apr 2016, 16:50

clapton wrote:Jeste li vi svijesni da je ovo tema iz 2008?
Neka, stasala nova generacija a problemi večni :ziveli:

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: BARRE AKORDI I ISTEZANJE PRSTIJU!!!

Post by pisac » 24 Apr 2016, 16:58

fattwang wrote:
clapton wrote:Jeste li vi svijesni da je ovo tema iz 2008?
Neka, stasala nova generacija a problemi večni :ziveli:
Bas tako.Ovaj sajt je arhiva,vecna enciklopedija za sve generacije,koja ce,nadam se,da se jos razvija unedogled.U to ime,srdacan pozdrav svim clanovima(a i posetiocima) ovog Muzickog Foruma.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest