Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Guitar_thrill » 22 Oct 2008, 10:39

Da li se benduje i malim prstom? npr. kada sviram neku poziciju gde mi je kaziprst na 5. pragu,i treba da bendujem nesto na 8. ili 9. da li to radim malim ili domalim prstom?

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by DrGreenthumb » 22 Oct 2008, 12:04

Ja cesce koristim mali nego domali prst, but thats just me and Robben Ford... Kako ti volja, Gary Moore uopste ne koristi mali prst, jbg debele zice i visoka akcija.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by sinisake » 22 Oct 2008, 13:03

Ja nisam znao da neko uopste koristi mali prst za bending. :?: :shock:

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Rax13 » 22 Oct 2008, 13:07

Guthrie Govan cesto benduje malim prstom...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by sinisake » 22 Oct 2008, 13:25

Hm, za pola stepena, jos nekako, ali ceo stepen, ili vise od stepena - nikako!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Rocket Roll » 22 Oct 2008, 13:32

Bendovanje, kad god se može, svirati sa tri prsta koji podržavaju jedan drugi - Toma Rakijaš je to znao lepo da objasni:

ImageImage

ImageImage

ImageImage

U tom kontekstu, zašto ne koristiti (kada zatreba) i mali prst kojeg podržavaju domali i srednji?

(Ako sviraš neku konkretnu brzu stvar i pitaš za konkretan prstomet, možda je bolje da kažeš koja pesma, koja tablatura i koje mesto u njoj, jer ćeš inače dobijati samo opšte odgovore.)

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Cortex » 22 Oct 2008, 14:28

Ja redovno bendujem i malim prstom, mada uglavnom na onim nizhim nizhim pragovima...ali naravno, domali ostaje car za to.

Ali hteo sam da se shlogiram kada sam video pre neki dan da moj drug benduje kazhiprstom! Majke mi, hteo sam da padnem sa stolice. Mislim...ajd da to dobro zvuchi pa ono...boli me kako svira ako njemu odgovara...ali brate. Ajde probajte da bendujete kazhiprstom! :lol: Ja ne znam odakle bih pocheo jebote... Strashno.

off: Vidim da se neko zhestoko potrudio da se svaka tema imenuje tako da bude shto vishe google-friendly, sad brate koji god problem da imash, ima da te dovede na MF :D Ljude chak treba da uche da drugachije googlaju, shta bre kljuchne rechi?!!?!? Ima da napishu celu rechenicu sa sve interpunkcijom pa da vidish kako se dolazi do reshenja problema :D Carevi ste, stvarno...

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Rax13 » 22 Oct 2008, 14:38

Ja ponekad bendujem kaziprstom, ali su to uglavnom mali i kratki bendovi...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Cortex » 22 Oct 2008, 14:40

Iliti exaggerated vibrato? :)

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Rax13 » 22 Oct 2008, 14:52

Cortex wrote:Iliti exaggerated vibrato? :)
Pa ne bash, al' na taj fazon :D

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by sinisake » 22 Oct 2008, 17:04

Rocket Roll wrote:Bendovanje, kad god se može, svirati sa tri prsta koji podržavaju jedan drugi - Toma Rakijaš je to znao lepo da objasni:

ImageImage

ImageImage

ImageImage

U tom kontekstu, zašto ne koristiti (kada zatreba) i mali prst kojeg podržavaju domali i srednji?

(Ako sviraš neku konkretnu brzu stvar i pitaš za konkretan prstomet, možda je bolje da kažeš koja pesma, koja tablatura i koje mesto u njoj, jer ćeš inače dobijati samo opšte odgovore.)
Sto jes' jes'... Nije da ne moze. :)

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Guitar_thrill » 22 Oct 2008, 22:53

hvala svima na odgovorima......Rocket Roll nije nikakva konkretna pesma,nego sam se setio da sam ranije dok sam svirao na devetkama cesto bendovao malim prstom,ali kad sam presao na zice desetke, nesvesno sam to prestao da radim,danas sam probao i skontao da mi je tesko (verovatno zbog debljih zica)...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Rocket Roll » 23 Oct 2008, 00:44

Come to think of it, svakako da ima pedal steel rifova koji se sviraju tako što se benduje malim prstom ili kažiprstom, jer su prstometi za takve rifove (bending u tercu) vrlo nezgodni u klasičnom štimu...

Bending kažiprstom (u tercu, u prvoj poziciji molske pentatonske skale) je veoma čest u bluzu - da pomenemo samo BB Kingov "leptir" bending, da ne bismo ulazili dublje... Uostalom, kada dođe do bendinga, mnogo toga zavisi od "škole", tj. stila muzike kojoj gitarist pripada. Uvek sam mislio da je veoma pogrešno učiti tehniku isključivo iz hard rock udžbenika i uopšte "škole distorzije" - po tom pitanju se ne sme biti ekskluzivist, jer ima puno dobrih fora koje se ne mogu naučiti u hard rock školi. Džez i country su neverovatni učitelji - kad i kad su, recimo, Pepe Romero i Chet Atkins unosili inovacije u već tada staru tehniku tappinga i sweep pickinga.

Al' da ne gnjavim dalje. :D

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Cortex » 23 Oct 2008, 00:54

Gnjavi gnjavi... :)

A moj drug svira rock, tako da to njegovo kazhiprst bendovanje vrlo ruzhno zvuchi...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Rocket Roll » 23 Oct 2008, 01:40

Aha, onda verovatno zavisi od toga kako ga izvodi? Odličan primer (kako to izvesti savršeno) bi bio BB Kingov serijal od tri filma, "Blues Master", u kojem na više mesta demonstrira taj svoj legendarni "leptir" vibrato i bending kažiprstom... uostalom, svaki njegov snimak može da posluži.

Teško je ovladati BB Kingovim stilom - mikroekspresija je u pitanju, groove thang, teško je i shvatiti zašto se oko Bibijeve tehnike diže frka ako čovek ne ganja baš takav stil sviranja. Zato je bolje ići pravo na Keitha Wyatta, koji odlično demonstrira bending kažiprstom (prva pozicija molske pentatonike, bending u tercu) u svom videu "Teach Me Blues Guitar".

Zašto taj bend? Bluz skala nije skala, evropske skale ne mogu da prikažu... eh... fluidnost (mikrotonalitet?) afričkog muzičkog izraza. U bluzu nema tačnih nota - bluz je nastao kao narodna vokalna muzika - naročito nema terce i kvarte. Postoji samo nijansa međutonova između snižene terce i terce i kvarte i snižene kvinte ("blue note"). A sve te "belačke" skale su suviše fiksne...

I onda, u prvoj poziciji, recimo, bending kažiprstom, kako je objašnjeno ovde (05.50 nadalje):



Transkript:
"Now, bending you may not notice that I'm using a lot is this one right here... Now, that really is a blues bend, right there. What I'm playing is the third of the scale - the root, the third, right? - but instead of playing that note right there, I'm playing... that note. Now, that's not... It's not quite there, it's not here, it's half way in between. That is the blues... Practically every player you ever hear play the blues is going to use that particular note, in every octave."

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest