Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by sinisake » 23 Oct 2008, 01:51

1/4 stepena, kano gusle. :)

Moze se to rabiti i van bluza, daje lepe rezultate. :)

User avatar
Mile
Posts: 21
Joined: 20 Nov 2008, 19:19

Re: Da Li Se Bending Svira I Malim, Ili Samo Domalim Prstom?

Post by Mile » 01 Dec 2008, 03:52

Ja sam novi na ovom forumu pa bih prvo sve da vas pozdravim...

Po mom misljenju, bending malim prstom nije nikakav problem (pod uslovom da imas i ostale, puj, puj, daleko bilo ... :)
Mnogo je teze bendovati samo kaziprstom, ali ni ni to nije problem ako se unese mala promena u momentu kad "napadas" zicu...

Evo nekoliko saveta za apsolutne pocetnike obzirom da sam ja neku stepenicu iznad.

1. Neki baja na youtube-u je rekao nesto tipa "never-ever bending with only one finger" i ja bih se sa tim u potpunosti slozio, sem kad je u pitanju kaziprst. Jer, ako se doslovce toga drzimo, onda nema bendovanja kaziprstom, a s tim se vec ne slazem.

LM, logika je vrlo jednostavna. Mali prst ima podrsku jos tri prsta i samim tim NAJVECU snagu za bending. Veruj mi, nema te zice koju ne bih mogao da pokidam samo da to zelim, uvijajuci je sa sva cetiri prsta.

Suprotno tome, kaziprst je sam i ima najmanju snagu.

Tu dolazimo do onoga sto sam pisao o napadanju zice. Ne znam da li je na forumu diskutovano o necemu sto ameri zovu "sweet spot"... To "sweet spot" se pominje u raznim kontekstima (poput sviranja flazoleta - harmonika) ali u ovom kontekstu mislim na najbolju tacku na tvom prstu leve ruke kojom pritiskas zicu.
Ta tacka nije uvek na istom mestu na jednom prstu!!!

Evo primera:
ton D, 12-ti prag cetvrte, D zice.

okidaj zicu non stop

koristimo mali prst.

sad samo nasloni mali prst na zicu iznad 12-og polja (ne praga jer ce se tad cuti flazolet) i stalno okidaj. Cuces mutan ton. Demfovan, ili sto u Guitar Pro progamu zovu "dead note". Sada jako lagano, sve vreme okidajuci zicu, postepeno pojacavaj pritisak na zicu i, u jednom momentu, cuces. cist ton. TO je SNAGA kojom treba pritiskati zicu ili malcice preko toga. Sve mnogo preko toga je gubljenje energije. Male energije, ali i prste pokrecu mali misici.

Dakle, nasli smo snagu kojom treba pritisnuti zicu (nazovimo je snaga "A" sa vertikalnim pritiskom) i sad oseti koja je ta tacka koja ti je najprijatnija dok pritiskas zicu. Kad je osetis, obelezi je flomasterom. tu "sweet spot" cemo nazvati tackom "a".

Znaci, snaga "A" je mala, a tacka "a" je negde na sredini, tj. na samom vrhu prsta (vamo-tamo milimetar, zavisi kako kome lezi)

E sad, ajde da tu zicu bendujemo. Prvo na gore.
Poredjaj prste na sledeci nacin: mali iznad 12-og polja a domali i srednji odmah do njega. (Moze i iznad 11-og odnosno 10-og polja, ali i ne mora. Moze i iznad pragova... Oni ne uticu na zvuk i ini su samo "podrska" u guranju zice na gore) Kaziprst polozi preko 5 i 6-te zice, bez da ih pritiskas. Ovaj prst i sluzi za to da demfuje 5-tu i 6-tu zicu. Znaci, kaziprst sve vreme lezi preko te dve zice. E sad, mali prst postavi tako kao da si promasio zicu i da je otisao ispod 4-te zice. Tacka kojom dodirujes zicu je pomerena u odnosu na tacku "a" i ona je prema noktu, jel' tako. Nazvacemo je "b". I dalje je za dobijanje tona potrebna ista ona sila "A" ali nam je sad potrebna i sila "B" koja ce zicu pogurati na gore. Zato smo prste i stavili sa donje strane zice. (Ako stavis sa gornje i probas da je poguras na gore, ona ce odmah iskliznuti) Sada, zicu pritisni na dole onom malom slilom "A", koristeci "sweet spot - b" a velika sila "B" koja je potrebna da bi se zica uvila, e NJU dobijamo tako sto koristimo i mali i domali i kaziprst. To je mnogo veca sila od one prve i mogla bi ona da se dobije i jednim prstom ali zasto? Zasto tri puta vise opteretiti "sweet spot" ako ne mora (a mora samo kod kaziprsta). Tri puta vece opterecenje te tacke moze lako da dovede do zuljeva. Evo, ja sad bez ikakvog problema sve zice (znaci, i 5-tu i 6-tu) doguram do ivice vrata. (koristim 10-ke i 11-ke) s tim sto, ponovo ponavljam, uvek koristim istu silu za pritskanje zice zbog dobijanja tona a silu B morm da povecavam sto vise zelim da uvijem zicu...

Gde smo stali... E da. Probaj sad da koristis sweet spot "a" i da to uradis. Primetices da je potrebno zicu pritiskati mnogo vise od sile A, ako ne zelis da ti zica pobegne. Povecanje slie A znaci da vrsis veci pritisak na "sweet spot" ali i veci pritisak na pragove, sto ce dovesti do njihovog brzeg propadanja.

I treca situacija, bendovanje na dole.
Sve isto kao i u drugom primeru, ali sad zice "promasi" sa gornje strane. Sada je "sweet spot" koju cemo zvati "c" sa druge strane u odnosu na tacku "a" i "b".
I dalje je potrebna ista sila "A" za dobijanje tona a sila "C" je ista kao i u proslom primeru, ali je sad na dole.

Znaci, dosli smo do toga da za isto polje na gitari imamo 3 "sweet spot" u zavisnosti od toga koju vrstu bendinga koristimo.

Sve ovo vazi i za ostale prste, kao i za kaziprst, s tim sto on nema podrsku pa mora jadan sve sam. S njim gledaj da bendujes na dole jer ostatak prsta mozes da koristis demfovanje. Kad bendujem ovim prstom, "sweet spot" ide i malo u stranu, prema srednjem prstu, jer uvijam celu saku, kao kod vibrata...

Takodje, imamo u osnovi dve slie, jednu koja je potrebna za pritiskanje zice, vertikalnu u odnosu na vrat, i drugu koja je potrebna za uvijanje, paralelnu sa vratom.

Uh al' sam se raspisao... Nadam se da nisam bio dosadan i da sam malo pripomogao...
e da... Prilikom bendovanja, gledam uvek da zicu okidm sa strane suprotne od smera uvijanja... Kad je bendujem na gor, okidma je odozgo, i obrnuto...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest