Ponešto O Trzalicama

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by nemanjavelimirovic » 12 Dec 2008, 15:30

Pa debele trze pomalo i kidaju zhice. Ja imam neke od 1.5mm koje sam dobio na poklon, ali mi se ne svidja feeling jer nekako imam utisak da cu pokidati zhice, tako da ce to biti moj novogodisnji poklon basisti (jednom od njih)...:-) Generalno ja nemogu da razumem ljude kojima su one male, bas bas male trzalice najbolje za sviranje...Probao sam ih ali mi ispadaju redovno...A najbolje da se uzme trzalica koja nije sama po sebi glatka pa time spreciti ispadanje...

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by igorpan » 12 Dec 2008, 17:27

Ja male koristim kada treba da se preskacu zice mnogo. onda mi one vise odgovaraju jer mi se manje desava da zakacim zicu izmedju.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by Guitar_thrill » 28 Dec 2008, 16:26

igorpan wrote:
[Jel moze neko da mi objasni koja je prednost kod tih debelih trzalica,jer ja sa vise od 1mm nikad nisam svirao.Da li ima nesto posebno ili je samo "the feel" :| ]
kod mene je samo d fil, dosta jako udaram po zicamai dok sam svirao tanje, trzalica se bukvalno pocepa na va dela,i ove od 1mm su mi nekako nesigurna, ja uglavnom 1.5 ili 2 mm.... Malmsteen prica kako je za shred bolja deblja trzalica,bas zato sto se ne savija,pa se brze svira,potpuno ti prati pokret ruke,a ne da zbog tog savijanja malo zaostaje za rukom....ali ja ne sviram shred,prosto mi vise odgovara deblja trzalica....
...inace imam mnog o trzalica, ali uglavnom sviram samo jednu,koja je bas onako oguljena,ali mi je najdraza :)

User avatar
damazz
Posts: 46
Joined: 19 May 2008, 21:20

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by damazz » 04 Mar 2009, 17:28

jedno pitanje o trzalicama, tacnije, o polozaju iste pri sviranju. do sad sam svirao tako sto mi je trzalica bila paralelna sa zicama, i tako sam navikao ali sam sad malo pazljivije pogledao i setio se davnih saveta da iskrivim trzalicu za 45 stepeni. sad, kad je ja iskrivim na dole nekako kao da mi trzalica klizi preko zica, a kad je iskrivim na gore onda mi zapinje za zice jer nisam navikao da tako iskrivim ruku.
sta mi je ciniti? :P

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by guv'nor » 04 Mar 2009, 17:37

damazz wrote: kad je ja iskrivim na dole nekako kao da mi trzalica klizi preko zica, a kad je iskrivim na gore onda mi zapinje za zice jer nisam navikao da tako iskrivim ruku
Pa kada je već "iskriviš na dole" automatski ti drugi deo trzalice "ode na gore". Logično je da ti u tom položaju i ostane ruka pri samom sviranju. Jedan deo trzalice odrađuje downstroke, a drugi upstroke. Nema potrebe da ti palac i kažiprst "rade" kružne pokrete dok sviraš, tu rabotu ostavi profi džezerima koji se već decenijama bave tim tehnikama (mada ni oni ne menjaju ugao trzalice u odnosu na žice, već samo trzalicu u odnosu na šaku... ma pusti to i sam sam se sada zbunio). :)

User avatar
damazz
Posts: 46
Joined: 19 May 2008, 21:20

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by damazz » 04 Mar 2009, 18:17

nene, nisi me razumeo, ne radim kruzne pokrete rukom, nego kad tako iskrivim trzalicu (da jedan deo ide gore a drugi dole) ona nekako klizi preko zica i ne mogu lepo da je okinem. dobijam neki tup zvuk, a kad smanjim pojacali cuje se kao da strzem po njoj. ugl bilo je nekako bolje dok mi je trzalica bila paralelna sa zicama al posto to nije pravilno moram da se menjam dok jos nije kasno...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by sinisake » 04 Mar 2009, 19:03

nemanjavelimirovic wrote:Generalno ja nemogu da razumem ljude kojima su one male, bas bas male trzalice najbolje za sviranje...Probao sam ih ali mi ispadaju redovno...A najbolje da se uzme trzalica koja nije sama po sebi glatka pa time spreciti ispadanje...
Pa zavisi za sta se koriste te male i debele trzalice... Za solaziranje i cepanje nekih dvozvuka i trozvuka te trzalice meni odlicno rade poso...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by nemanjavelimirovic » 04 Mar 2009, 23:41

Za solaziranje i cepanje nekih dvozvuka i trozvuka
What? :lol:

Shalim se...ja retko sviram solaze... :mrgreen:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by sinisake » 04 Mar 2009, 23:58

Shalim se...ja retko sviram solaze... :mrgreen:

I ja, kad sviram s bendom... Ne daju dusmani! :mrgreen:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by nemanjavelimirovic » 05 Mar 2009, 00:08

sinisake wrote:
Shalim se...ja retko sviram solaze... :mrgreen:

I ja, kad sviram s bendom... Ne daju dusmani! :mrgreen:
Pa to...mada...i nisam neki velik fan klasicnog soliranja, ja vise volim da proizvodim nepravilne zvuke i da sviram bez nekih da kazemo skala...osim pentatonike :mrgreen:

:lol:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by sinisake » 05 Mar 2009, 00:19

Ma, naravno, ima mnogo muzike u kojoj (klasicne) solaze smetaju. Pistanje i krljanje katkad mnogo bolje legnu... :mrgreen:
A opet, onaj seljo u meni vole da cuje i klasicna gitarska onanisanja...

Sta cu, takav sam... :hide: :ziveli:

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by cccira » 05 Mar 2009, 00:20

Meni kolege iz benda ne daju da koristim efekte :(

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by nemanjavelimirovic » 05 Mar 2009, 01:14

A opet, onaj seljo u meni vole da cuje i klasicna gitarska onanisanja...
Ma volim i ja masturbacije po gitari, ali ne da ja sviram vec neko drugi...tipa recimo Troy... Ja nisam za te akcije...Mada te male solaze koje napravim meni zvuce simpa...ono melodija i to je to...svaki put isto odsvirana, i trudim se da bude prepoznatljiva...A kad skidam neciju tudju pesmu, onda ne skidam pesme sa solazama, jako jako retko...A i kad skinem solazu neku...opet je izmodifikujem da meni zvuci nekako bolje i da mi prija da sviram istu...

E da, trzalice.... :lol:

Dunlop RuleZ

User avatar
bokicasa
Posts: 828
Joined: 08 Nov 2008, 11:42
Location: vozdovac,beograd

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by bokicasa » 05 Mar 2009, 10:23

prsti rulez!!

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ponešto O Trzalicama

Post by sinisake » 05 Mar 2009, 10:32

bokicasa wrote:prsti rulez!!
Nemoj sad u off-topic... :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest