Razvijanje sluha

Moderators: dejankuki, Reverse

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Razvijanje sluha

Post by ratluci » 21 Mar 2007, 23:31

Predlozite neke vezbe za razvijanje sluha(do totalnog sluhizma), znaci ono kad pevas C ton da odmah opalis C akord... Da li je za to potrebno iskustvo ili posoje nek "vezbe". Kad sviram gitaru zza drustvo bedak mi je da staklno nosim pesmaricu...?

User avatar
distrojer
Posts: 35
Joined: 28 Feb 2007, 00:54

Post by distrojer » 22 Mar 2007, 11:09

To se ne može na taj način razviti.
Moraš ipak znati pesmu, kao i u kom je tonalitetu. Onda mo'š nešto da pogađaš. Na primer kad pevaš C u My Way sviraš C dur. Kad ga pevaš u Hej Salaši sviraš A-moll, u What a Wonderful World uglavnom sviraš F dur kad pevaš C itd....D7,Ab....

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 15 Apr 2007, 21:00

ja mislim da se niste razumeli, a ako jeste, ja se nisam razumeo:)

mislim da je pitao da razvije sluh u smislu da prepoznaje akorde i tonove kada ih neko svira i da lakse skida pesme. tipa ne ponese pesmaricu, ali izvali pesmu za par minuta jer zna melodiju (ali ne neseserali i tonalitet), pa onda skine uz koje akorde se peva.
ako je tako, mogu da ti kazem da je i to vezba, naravno, moras da imas sluha, e sad, pojma nemam kako se vezba, kod mene to ide cistom praksom, posto mi to nije nesto preterano bitan element mog bavljenja muzikom (ako me nesto zanima, obicno nadjem tablature).

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 15 Apr 2007, 21:13

Ako nisi totalni sluhista po prirodi to ne mozes razviti do one granice kao kod onih koji to jesu.
E sada sto se tice vezbanja sluha ,vazno je da slusas (ma nemoj ,sta mi naprica),kada sviras akorde kocentrisi se na zvuk Mola na zvuk dura i polako ,to vremenom dolazi ne moze nista preko noci.
Sviraj krugove akorada kao sto su :Am,C,F,G,D,Dm,u sustini to ti je sva pamet sto se tice nasih pesama,pa skoro sva pamet.
Jebiga samo sviraj doci ce vremenom :lol: :lol: :lol:

E da mozes da probas ovako ,snimis na disc (kasetu) akorde npr: snimis samo Am na ceo disc i lepo kada krenes na spavanje stavis sluske na usi i tako do ujutru,e sada mozes i krugove (gore spomenuti) ne moras striktno Am.
Eto ti primera kako moze preko noci (ahahhahha) ja sam u pocetku radio ovako ,ne znam da li je To pomoglo ali sada nemam problema sa skidanjem pesama i pretpostavljanja tonaliteta
Toliko od mene :lol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 21 Apr 2007, 20:58

Joooj, ljudi... Koliko neistina :) Evo sta sam ja cuo:

Prvo, apsolutni (ne totalni) sluh postoji, i to neki ljudi poseduju, ali svako to moze da razvije (sluh se razvija). Sad, s obzirom da je ovo jako siroka tema, sigurno necu uspeti da napisem sve, tako da sta vas zanima, pitajte.

Osnova razvoja sluha je postavljanje dursko/molske osnove "u usi". Sta to znaci? Odabere se neka od dur/mol lestvica, recimo C-dur. Na klaviru se odsvira ton C, zatim se taj isti ton otpeva. Kada on bude na mestu (tj. glas ne bude ni previsok ni prenizak), prelazi se na drugi stupanj lestvice - D, zatim na E... Pri tom, vezbaju sekundni pokreti (postupni lestvicni pokreti, posto su dur/mol lestvice sa sekundnim razmakom izmedju tonova - recimo C-D - velika sekunda (stepen), E-F - mala sekunda (polustepen)...), kao i skokovi (recimo, tercni skok E-C). E sad, ovo sve se ponavlja dok ne izadjete na drugom kraju tunela, tj. dok ne stignete do intervala oktave. Pri tom, izuzetno je bitno vezbati razne skokove sa jednog lestvicnog tona na drugi.

Isto ovo treba ponoviti sa nekom molskom lestvicom, eto, ako je ovde bio C dur, onda uzmite a mol.

E, sad, sta dalje... Pa, malo teorije - dursko/molski sistem je zasnovan na kinetickim i statickim karakteristikama odredjenih funkcija u tonalitetu. Sta to znaci? Znaci sledce.. Glavni stupnjevi u lestvici su I, IV, V - i oni su nosioci osnovnih funkcija - tonicne, subdominantne i dominantne. Sada, sta je sa ostalim stupnjevima? Pa, akordi na njima su prosto zamenici glavnih, i udaljeni su (osnovnim tonom) za tercu od glavnih, pa imamo zamenike I: III, VI, zamenike IV: II, VI, zamenike V: VII, III... Da, neki se preklapaju, ali to nije bitno za ovu pricu.

Zasto je ovo bitno? Svaki ton u lestvici predstavlja deo jednog od glavnih akorada, nosioca harmonskih funkcija, ili njegovih zamenika. To prakticno znaci da svaki ton u lestvici ima odredjenu boju u odnosu na to kojem akordu pripada. Funkcije, inace, imaju sledece karakteristike: tonika - mirovanje, subd. - unosenje pokreta, dominanta - tenzija, i opet tonika - mirovanje. Ovo mnogi ne znaju, ali prema ovoj semi su izgradjene mnoge, ako ne i vecina pesama - kada neki nas gitarosh kaze: "Sviraj a-moll, f-dur, e-dur", on u stvari u okviru tonaliteta a-moll svira funkcije I-VI-V. E sada...

Kada dovoljno savladate pevanje u lestvici koje sam naveo gore, predjite na pevanje citavih akorada. Recimo, C-dur, kada otpevate sve lestvicne vezbe, pevajte toniku: C-E-G, pa recimo, subd. - F-A-C, pa dom. - G-H-D, mozete na vrhu otpevati i F, pa se vratiti u toniku E-D-C. E sada, kada i to dovoljno savladate, moci cete da cujete harmonske funkcije u vokalu - recimo, vokal iz "Child in Time" od Deep Purple: znamo da su akordi u pratnji pocetka G-dur, a-moll (mozda nisu bas konkretno ovi, posto nisam gitarista, ne znam, ali taj je odnos, znaci dur, pa sekundu vise mol), e sada, posto znate da vokal pocinje na a-moll akordu, i znate da obicno melodija i tema pocinju tonicnom funkcijom, pocecete da skidate melodiju od nekog od tonova tonike - a to su A, C, E - i stvarno, vokal pocinje od C, pa ide na H, A, H, pa opet C. Dalje mislim da idu akordi F-dur, G-dur, i da za to vreme melodija ide na bazi G-dur akorda od G tona...

Dakle, da rezimiram:
1. Vezbati pevanje u okviru lestvica (skala) - izgovarati solmizaciju - Do, Re, Mi....
2. Vezbati pevanje sto vise razlicitih lestvica.
3. Vezbati pevanje razlozenih akorada koji su predstavnici harmonskih funkcija tonaliteta.
4. Slusati muziku :)

Vrlo je moguce na ovolikom postu da sam dosta toga spomenuo, a nedovoljno objasnio, zato opet kazem, sta god da vas zanima, pitajte...

davidgilmour
Posts: 80
Joined: 03 May 2008, 14:33

Re: Razvijanje sluha

Post by davidgilmour » 05 May 2008, 01:20

da li mozete da mi preporucite pesme neke prostije (ne proste kao npr. Jingle Bells), koje bih mogao pustim i da krenem da ih skidam po sluhu?


ako sam promasio tred, izvinjavam se :)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Razvijanje sluha

Post by Critical » 05 May 2008, 02:23

Brate uzmi nase Rock pesmice ,uglavnom su prostije melodije,npr: Kosovski Bozuri; Dunavom jos sibaju vetrovi;Top Gun (jest da nije nasa ali se uklapa u profil :D );Rodjen Los;Crni Leptir (uglavnom je Yu Grupa,hehe);Opasno (isto yu grupa) i jos gomile :D

davidgilmour
Posts: 80
Joined: 03 May 2008, 14:33

Re: Razvijanje sluha

Post by davidgilmour » 05 May 2008, 02:41

tako sam nesto i ja razmishljao :) hvala

lllazarrr
Posts: 2
Joined: 07 Jun 2008, 13:04

Re: Razvijanje sluha

Post by lllazarrr » 07 Jun 2008, 13:16

Ja sam od skoro poceo intenzivno da se bavim temom razvoja sluha. U tu svrhu sam nabavio dva najpoznatija kursa za razvoj sluha (koji se motaju po internetu) PerfectPitch i AbsolutePitch Power

Pokusavam da im pridjem bez predrasuda i smatram da se sve moze navezbati, ukljucujuci i sluh. Zeleo sam da probam njih pre svih ostalih metoda zato sto reklame vezane za njih prilicno neverovatno zvuce i hocu da vidim koliko u tome ima istine.

Obavesticu vas o rezultatima (prve ocekujem za mesec dana), tako da znate da li da se bakcete sa njima


moj prvi odgovor :)

User avatar
Molotov
MF veteran
Posts: 242
Joined: 23 Dec 2007, 00:03

Re: Razvijanje sluha

Post by Molotov » 20 Jul 2008, 17:41

Ehm, slazem se sa nekolicinom da se sluh ne moze nesto pretjerano razvijati, zapravo do one granice koliko si talentovan za muziku.
Sa sluhom se rodis .. ili ga imas ili ga nemas. Ako ga imas, onda mozes da ga izvjezbas, da ga izostris. Ako ga nemas, onda se mozes naglavu nasaditi i nista veliko napraviti neces.

Znaci, npr.
vjezbom mozes istrenirati sebe da drzis pravilan ritam, da ne variras puno, ali da pogadjas koji je koji akord ili ton .. za to se moras roditi.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Razvijanje sluha

Post by Duane » 20 Jul 2008, 22:27

jel steve vai ima savrsen sluh jer je nevidjen talenat ili zato sto svira gitaru 12 sati na dan?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Razvijanje sluha

Post by sinisake » 21 Jul 2008, 01:38

Mada je Duane postavio retoricko pitanje, hajde da odgovorimo. :wink:

Upravo je Vai svojevremeno tvrdio (ne znam zasto bi lagao) da u tih 12 sati dnevno stanu i vezbe sluha (pustanje razlicitih tonova, razlicitih visina i njihovo pogadjanje).

Izgleda da to radi/pomaze. :wink:

User avatar
Molotov
MF veteran
Posts: 242
Joined: 23 Dec 2007, 00:03

Re: Razvijanje sluha

Post by Molotov » 21 Jul 2008, 12:15

Duane wrote:jel steve vai ima savrsen sluh jer je nevidjen talenat ili zato sto svira gitaru 12 sati na dan?
I jedno i drugo, mislim.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Razvijanje sluha

Post by Duane » 22 Jul 2008, 18:04

niste me razumeli... nema sluh onaj koji se nebavi muzikom... neko ko ceo zivot provede uz muziku to razvije do bola i onda vi mozete reci kao to je talenat a mozete reci a da on je anti talenat al je vezbao 20 sati na dan... svejedno sluh se razvija uz muziku a onaj ko je neslusa iliti nesvira nemoze biti veci sluhista od tog pa makar imao bozji talenat...

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Razvijanje sluha

Post by goodlikesweeper » 22 Jul 2008, 18:09

Duane wrote:niste me razumeli... nema sluh onaj koji se nebavi muzikom... neko ko ceo zivot provede uz muziku to razvije do bola i onda vi mozete reci kao to je talenat a mozete reci a da on je anti talenat al je vezbao 20 sati na dan... svejedno sluh se razvija uz muziku a onaj ko je neslusa iliti nesvira nemoze biti veci sluhista od tog pa makar imao bozji talenat...
Tacno tako! :D Maksimalno se slazem sa tobom...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest