Razvijanje sluha

Moderators: dejankuki, Reverse

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Razvijanje sluha

Post by sezam » 05 Jun 2009, 14:14

Reverse wrote:
giga wrote:Ton je puno lakše pronaći nego odsviranu ritmičku figuru tona,koju moraš prepoznati.
Ne mogu da se slozim sa ovim, vazna je samo vezba, tj na sta si se orijentisao, ako si pevac lakse ces skidati tonove - melodije, ako si bubnjar normalno je da ces lakse skinuti ritam nego "pogoditi" ton!
I da "ritmicka figura tona"? Ton kao jedan ne moze da ima ritmicku figuru!

Sto se tice ostalog, neko je pomenuo da svako zdrav i normalan moze razviti sluh. Ja bih rek'o da ne moze, naslusao sam se svega i svakakvih "anti-sluhista" u pokusaju da budu pevaci/muzicari i shvatio da bez tih 2% sluha ne mozes da razvijes isti, znaci mora da ga ima bar malo urodjenog da bi ga dalje razvijao!
Tačno je ovo što je rečeno. I jedno i drugo je najpoželjnije. Imati sluh!? Imate jednog našeg popularnog pevača koji ima izvanredan glas, veoma je popularan, ali na ritmu je težak. On ga jednostavno ne oseća i to je razlog zašto u svetskim razmerama ne može biti zvezda. Jednostavno težak je na ritmu. To mnogi muzičari znaju, to snimatelji i režiseri na televizijama znaju i zato izbegavaju slikanje kad on zaigra. Tada hvataju što širi kadar ili ga snimaju samo u glavu. Možete imati sluh, pogoditi tonalitet i držati se tog tonaliteta u toku pevanja, ali kad je ritam u pitanju to je mnogo teško. Da li je neko nekada pratio pevača bez ritma?

User avatar
guitarman
Posts: 13
Joined: 29 Jul 2009, 00:11

Re: Razvijanje sluha

Post by guitarman » 04 Aug 2009, 02:30

Cinjenica: pevaj da bi razvio sluh.
Poznajem gomilu gitarista koji u zivotu nisu glas ispustili. Velika greška.

Ko se kao dete (citaj od 3-4-te godine) susreo sa nekim instrumentom (roditelji imaju klavir itd.) ima veliku prednost nad ostalima jer se tada razvijaju čulo sluha i mozak naravno.

User avatar
a.bass
Posts: 6
Joined: 02 Aug 2009, 21:06

Re: Razvijanje sluha

Post by a.bass » 04 Aug 2009, 08:20

Jedan dobar program za izostravanje sluha (stvarno radi), od velike pomoci pevacima, gitaristima, basistima ....

EarMaster Pro 5.0

Potrebne su dobre slusalice (po mogucstvu zatvorene) da vam nista ne bi odvlacilo paznju.

Ovaj program daje dosta rezultata u izostravanju sluha, ali mora da se vezba.

Moze da se skine sa torrenata ili da se kupi na adresi

http://www.earmaster.com/

cena je $ 59.99.

User avatar
sevastokrator
Posts: 204
Joined: 26 Oct 2008, 00:00

Re: Razvijanje sluha

Post by sevastokrator » 28 Aug 2009, 22:04

Nije bitan sluh vec mozak zapamti uhom slusamo mozgom cujemo ako ti je dobro razvijena leva strana kore velikog mozga imas afinitete za umetnost i onaj sluh koji imaju vrhunski muzicari :homer: :music-smiley1: :music-smiley1: :music-smiley1:

User avatar
tiramisu10
Posts: 16
Joined: 03 Dec 2009, 20:25

Re: Razvijanje sluha

Post by tiramisu10 » 09 Dec 2009, 01:41

Molotov wrote:Ehm, slazem se sa nekolicinom da se sluh ne moze nesto pretjerano razvijati, zapravo do one granice koliko si talentovan za muziku.
Sa sluhom se rodis .. ili ga imas ili ga nemas. Ako ga imas, onda mozes da ga izvjezbas, da ga izostris. Ako ga nemas, onda se mozes naglavu nasaditi i nista veliko napraviti neces.

Znaci, npr.
vjezbom mozes istrenirati sebe da drzis pravilan ritam, da ne variras puno, ali da pogadjas koji je koji akord ili ton .. za to se moras roditi.
Vezbom mozes istrenirati sluh DO APSOLUTNOG, pod pretpostavkom da nisi bio antisluhista. Znam coveka koji je to uspeo, a nije imao nista bolji sluh od mene. Ja,na primer, nisam znao cestito ni gitaru da nastimujem (sa sve uporedjivanjem tonova 5-ti prag prethodne zice itd...), a sad je stimujem ( koliko god da je rastimovana, kao da montiram nove zice ) samo zavrtanjem civija, bez uporedjivanja na razlicitim zicama. Stimer pokazuje da pravim omasku za max 10%. To ne da nisam mogao nekad, nego nije bilo ni blizu, a procitajte gore kao sto je Ylvaon napisao. Za ostale metode ne znam, ali OVO RADI. I te kako radi! Ako ne verujete, potrosite 5 dana svirajuci ton E na praznoj prvoj zici i pokusavajuci da ga otpevate. Ako imate bar malo sluha, ton ce biti memorisan u mozgu posle 5 dana. Promasite i za pola tona, opet je napredak. Malo po malo... :)

User avatar
KORG MASTER
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2009, 03:59

Re: Razvijanje sluha

Post by KORG MASTER » 06 Jan 2010, 01:38

giga wrote:Ćao momci ja sam novi ovdje ,pa ču odmah malo da zakuham.Sluh vjerovali ili ne uopšte nije presudan za muziku i za bavljenje muzikom.Sad ču to malo približiti pojam.Sluh je 10% šta ti treba da bi bio dobar muzičar(svirač).Ostalih 90% ide u korist ritma.To bi bio jedan segment muzike.Drugi dijelovi isto tako bitno je i ajmo tako nazvati muzička inteligencija,muzička memorija,koncentracija itd.Sreo sam ljude koji su vrhunski sluhisti a ritmičari nikakvi nikako im nije išlo sviranje.Učeni muzičari ne zamaraju se puno činjenicama koji je sad to ton kao samouci(c ili cis g ili d),koji je netko odsvirao.Ton je puno lakše pronaći nego odsviranu ritmičku figuru tona,koju moraš prepoznati.
Vidi se da si nov, a verujem da si nov i na polju muzike. Ne znam koliko se razumes u muziku, a ni u procente, ocigledno. Jer znas koliko je 90% necega?!?!?! Ja se bavim muzikom od svoje osme godine, i u srednjoj skoli , u mom odeljenju je bila cura koja je DRVO za muziku, a ritam joj je dobro isao. Razultat: njoj je isao samo ritmicki deo solfedja, a nisu joj isli :Melodisjki deo, opazanje tonova, apsolutne visine, harmonske veze, klavir, pa cak ni Hor, uvek je strcao njen glas u horu. Jedino sto je njoj islo su bili Muzicki oblici, i harmonija, i teorija muzike, a to su, teoretski predmeti, koji se uce napamet. Prema tome, tvojih 90% padaju u vodu. Sad idemo dalje: nikad se nisam mlatio oko teoretskih predmeta, niti sam voleo da ucim stvari koje me nisu zanimale, a ritam nisam nikada vezbao, tj. parlato, a to, kako svi muzicari znaju, se VEZBA. Reluztat: Osvojio sam prvu nagradu na takmicenju iz Solfedja u BG-u, prvu na takmicenju iz Solfedja u Pozarevcu, i drugu u Nisu, a zamisli-ritam mi ne ide bas najbolje... Izvinjavam se svima na velikom offtopicu, doticni me je stvarno pomerio s mesta svojim tvrdnjama...

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Razvijanje sluha

Post by Cicmila!! » 10 Jan 2010, 13:36

Ne shvatam princip razvijanja sluha preko pevanja. Zar nije logicnije da ces sluh razvijati koristeci svoj instrument..?
Nemam pojma, ja sam bez problema razvila sluh (i smatram da mi je sluh dosta dobro razvijen) bez pevanja. stavise, nemam blage veze sa pevanjem.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Razvijanje sluha

Post by Reverse » 10 Jan 2010, 14:39

Veoma je vazno i pevanje! Ja sam sluh razvijao preko sviranja tj "skidanja na sluh"(sviranje iz nota/tabova/GP/itd skoro da NE pomaze u razvijanju sluha), pevanja(solfedjo, vezbe, itd.) i poznavanja teorije!

Cicmila, kazes da nemas blage veze sa pevanjem... hm... Mozda nemas "dobru" boju glasa a i tehinku(cim ne pevas), ali mislim da ako vec imas razvijen sluh nemoguce je da pevas lose tj out of tune, bar ces tonove da pogadjas. Jednostavno jedno povlaci drugo! Ako imas razvijen sluh nece ti dozvoliti da falsiras pri pevanju. :D

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Razvijanje sluha

Post by Cicmila!! » 10 Jan 2010, 14:55

Pri pevanju ne falsiram, to stoji. ali nikad nisam vezbala sluh preko pevanja ili ga razvijala tako definitivno nego preko skidanja pesama po sluhu i poznavanja teorije (kao ti! ^^)
samo mi se cini da ako neko svira neki instrument da ce daleko lakse razviti sluh sviranjem tog instrumenta nego pevanjem. logicnije mi zvuci.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Razvijanje sluha

Post by Reverse » 10 Jan 2010, 15:07

Pa dobro, sve zavisi! Meni je isto skidanje pesama vise pomoglo nego pevanje. Ali isto tako mislim da je i pevanje vazno za da kazemo dodatno izostravanje sluha! Npr pri sviranju klavira svaka dirka je u stimu, i tu nema sanse da isfalsiras za manje od polutona, dok je kod pevanja druga stvar! Zato mislim da pevanje dodatno ucvrscuje tonove i odnose medju njima u memoriji! Npr dobri violinsti ili uopste gudaci ce imati preciznije razvijen sluh jos dok pocinju sa ucenjem instrumenta, jer moraju da "steluju" svaki ton po sluhu, dok je sa klavirom i ostalim instrumentima koji imaju odredjene tonove, drugacije!

User avatar
KORG MASTER
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2009, 03:59

Re: Razvijanje sluha

Post by KORG MASTER » 22 Feb 2010, 03:51

Ja mislim da svako nadje svoj nacin da razvije sluh... Neko to radi vezbanjem, neko pevanjem, neko sviranjem...

User avatar
sevastokrator
Posts: 204
Joined: 26 Oct 2008, 00:00

Re: Razvijanje sluha

Post by sevastokrator » 12 Apr 2010, 17:00

kako objasnjavate cinjenicu da je Betoven neka od svojih najboljih dela napisao potpuno gluv? Dakle bitan je mozak
sluh ti sluzi samo za registrovanje zvucnih talasa, mozes bolje da cujes ali ne znaci u istome da bolje razaznajes tonove i sl.
ko' sto kazu uceni ljudi "Okom gledamo, mozgom vidimo, uhom slusamo a mozgom cujemo"

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Razvijanje sluha

Post by KirilStipsa » 13 Apr 2010, 09:41

Najbolja, a jednostavna, i od ostalih "treninga" nezavisna "vezba" (ako se tako moze nazvati) je ono sto su mnogi pomenuli... SKIDANJE NA SLUH. Ali ne sa PLAY/PAUSE, i ne sa besomucnim drndanjem preko matrice... nego sa "trazenjem" tonova i harmonija - "NAPAMET", tj. pustis sebi pesmu, potrudis se da zapamtis kako idu harmonije (akordi), i, kad se zavrsi, probas da je odsviras. Vremenom ce mozak poceti da se "seca" raznih harmonskih raspleta, i kad ih sledeci put budes cuo, znaces odmah sta se desava. Malo je onih koji ce bas iz prve odsvirati celu pesmu napamet, ali ti intervali, i "razdaljine" izmedju tonova ce ti se useci duboko u mozak, i tamo ostati dok si ziv.
Ako mozes i da pevas te tonove, onda je to komplet-sluhista-trening, jer se postavljaju pozicije tonova tvog glasa, i dobijas jos jedan instrument... a i lakse se pamte melodije kad ih otpevas (repetitio mater studiorum est)!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest