Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
sixstring
Posts: 627
Joined: 18 Jul 2008, 14:35
Location: Caakcaak
Contact:

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sixstring » 10 Dec 2009, 12:56

Dersu Uzala wrote:
musickiller wrote:ah, probao sam nesto....
izgleda da moram stvar po stvar da postavljam...
evo sada malo improvizacije u Em, sto znaci kao sto znate Gdur.
?????

Em znaci Gmaj? Al u snovima. Samo su iste note u lestvici, ali niti pocinju od iste, niti se koriste na isti nacin, niti zvuce isto u ludilu (u datom kontekstu). Muzika je stvar konteksta (matematickog). Odo' se prekrstim.
:ziveli: care

User avatar
musickiller
Posts: 23
Joined: 08 Nov 2009, 01:43

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by musickiller » 12 Dec 2009, 11:56

sixstring wrote:
Dersu Uzala wrote:
musickiller wrote:ah, probao sam nesto....
izgleda da moram stvar po stvar da postavljam...
evo sada malo improvizacije u Em, sto znaci kao sto znate Gdur.
?????

Em znaci Gmaj? Al u snovima. Samo su iste note u lestvici, ali niti pocinju od iste, niti se koriste na isti nacin, niti zvuce isto u ludilu (u datom kontekstu). Muzika je stvar konteksta (matematickog). Odo' se prekrstim.
:ziveli: care
Pa ja ne znam sta ste vi ucili???? Ako nesto ne znas molim te ne lupaj....
Ako ste ucili isto sto i ja poznato vam je da se obicno pocinje sa ucenjem A mol (to jest C dur) lestvice...
Ako ima iste tonove durska i molska lestvica onda se kazu da su paralelne...
A kao sto VAM je poznato svaka lestvica moze da se svira iz bilo kojeg tona koji se nalazi u njoj...
pa tako (da budemo najjasniji) uzecu u primer C dur lestvicu koju mozes svirati iz svake pozicije evo da ne bude smesno da neko prica nesto sto ne zna dacu klasican primer za "vozanje" kroz A mol lestvicu iz pozicija pocinje (obelezavam zice i pragove) E5, E7, E8, A5, A7, A8, A7, A8,A10,D7,D9,D10,D9,D10,D12,G9,G10,G12, G10,G12,G14,H12,H13,H15, H13,H15,H17, e13,e15,e17...Kao sto vidis i ako probas da je odsviras lestvica je u a molu odsvirana sa pomeranjem pozicija i ponavljanjem po dva tona iz prethodne pozicije... probaj iz bilo koga drugog tona da je odsviras i to ce opet biti a mol lestvica...takodje kreni je iz tona C na bilo kojoj zici i skrati do tona C i to ce opet biti a mol, tj. c dur lestvica...sviraj je uz a mol ili c dur i opet ce se slagati....Isto je i sa pentatonik bluz skalom koju mozes svirati iz A, C, D,DIS,E,G i opet je to a mol pentatonik skala...Ako ne znas raspitaj se a mozes i pogledati malo bila je na ovom forumu jedna dobra tema o pravljenju skala, a ako bas ni to ne pomaze pitaj nekoga profesora muzickog....Ovako pise u knjigama a ako si ti izmislio neku novu teoriju muziku reci nam pa mozda i osvojis neku nagradu...Bolje da ne pises nego da lupas gluposti... :povrac:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 12 Dec 2009, 12:07

A kao sto VAM je poznato svaka lestvica moze da se svira iz bilo kojeg tona koji se nalazi u njoj...
Da, ali to onda nije vise ista skala. Drugaciji raspored stepena i polustepena menja muzicki ugodjaj, totalno.
http://www.gitare.info/page.php?al=alias8360

A i drugacija harmonizacija pada...

Kao sto rece Dersu, muzika je stvar konteksta, matematickog. :mrgreen:

Poslusaj recimo ovo:


Ko bi rekao da su isti tonovi i u G duru?

:mrgreen:

User avatar
musickiller
Posts: 23
Joined: 08 Nov 2009, 01:43

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by musickiller » 12 Dec 2009, 12:23

sinisake wrote:
A kao sto VAM je poznato svaka lestvica moze da se svira iz bilo kojeg tona koji se nalazi u njoj...
Da, ali to onda nije vise ista skala. Drugaciji raspored stepena i polustepena menja muzicki ugodjaj, totalno.
http://www.gitare.info/page.php?al=alias8360

A i drugacija harmonizacija pada...

Kao to rece Dersu, muzika je stvar konteksta, matematickog. :mrgreen:
Skala je apsolutno ista ako sviras iste tonove samo je razlika u pocetnom tonu....I ako je kompozicija u toj skali....
A po nekada lepse zvuci kada imas predton koji nije i pocetni ton skale...
A muzika nije stvar matematickog konteksta nego je bitno da lepo zvuci.....
Verujem da nisi ni probao onu moju malu vezbu kada si tako brzo odgovorio....
u ostalom ne vidim svrhu rasprave....ja sam rekao da su iste skale jer imaju iste tonove, a kako ces ih koristiti i odakle
ces krenuti to je vec stvar pesme i filinga a ne matematike... pa klasican pocetak za e mol pentatonik krecu sa trecom zicom podignut ton a, h na drugoj i e na prvoj, pa onda po volji g na prvoj, d na drugoj i td...to je isto e mol klasicna pentatonik skala a nisi poceo iz tona e....**** ga mozemo do sutra ovako, ako ne zelite da shvatite...bitno je da su tonovi u toj skali.....ma pogledaj temu o pravljenju skala bila je jedna od prvih na ovom forumu...tamo je lepo objasnjeno pocinjanje iz prvog, drugog, treceg, cetvrtog i td..... tonova i nazivi tih skala (da ne ponavljam), a mislim da je temu postavio Stuff.....klasicna teorija...naravno ne pricam o hromatskim lestvicama.....
a sigurno da niko nije blesav da krene iz tona koji ne zvuci...poenta je te tonove uklopiti....

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 12 Dec 2009, 12:27

Verujem da nisi ni probao onu moju malu vezbu kada si tako brzo odgovorio....
Nisam, priznajem. :( Koju vezbu?

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by DrGreenthumb » 12 Dec 2009, 13:10

musickiller wrote: Pa ja ne znam sta ste vi ucili???? Ako nesto ne znas molim te ne lupaj....
Ako ste ucili isto sto i ja poznato vam je da se obicno pocinje sa ucenjem A mol (to jest C dur) lestvice...
Ako ima iste tonove durska i molska lestvica onda se kazu da su paralelne...
A kao sto VAM je poznato svaka lestvica moze da se svira iz bilo kojeg tona koji se nalazi u njoj...
pa tako (da budemo najjasniji) uzecu u primer C dur lestvicu koju mozes svirati iz svake pozicije evo da ne bude smesno da neko prica nesto sto ne zna dacu klasican primer za "vozanje" kroz A mol lestvicu iz pozicija pocinje (obelezavam zice i pragove) E5, E7, E8, A5, A7, A8, A7, A8,A10,D7,D9,D10,D9,D10,D12,G9,G10,G12, G10,G12,G14,H12,H13,H15, H13,H15,H17, e13,e15,e17...Kao sto vidis i ako probas da je odsviras lestvica je u a molu odsvirana sa pomeranjem pozicija i ponavljanjem po dva tona iz prethodne pozicije... probaj iz bilo koga drugog tona da je odsviras i to ce opet biti a mol lestvica...takodje kreni je iz tona C na bilo kojoj zici i skrati do tona C i to ce opet biti a mol, tj. c dur lestvica...sviraj je uz a mol ili c dur i opet ce se slagati....Isto je i sa pentatonik bluz skalom koju mozes svirati iz A, C, D,DIS,E,G i opet je to a mol pentatonik skala...Ako ne znas raspitaj se a mozes i pogledati malo bila je na ovom forumu jedna dobra tema o pravljenju skala, a ako bas ni to ne pomaze pitaj nekoga profesora muzickog....Ovako pise u knjigama a ako si ti izmislio neku novu teoriju muziku reci nam pa mozda i osvojis neku nagradu...Bolje da ne pises nego da lupas gluposti... :povrac:
Eto, Dersu, nemoj da lupas i da izmisljas teorije muzike vec slusaj coveka, vidis da je objasnio, cak i vezbicu dao (a ti Sinisa, uzmi vezbaj ne preskaci, gradivo se mora znati!). Zaboravi te tvoje lokrijske, miksolidijske i lidijske moduse vidis da je Am i C dur isto a svaka lestvica moze da se svira iz bilo kog tona koji se nalazi u njoj. Bitno je samo lepo da zvuci...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 12 Dec 2009, 13:20

Pa da, Dr, evo, ja sam u to ime spremio jednu vedzbicu u C dura, koja krece iz D! :mrgreen: :ziveli:

Image


Prstored po zelji i mogucnostima. :cao:

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by cccira » 12 Dec 2009, 15:02

:lol:

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by DrGreenthumb » 12 Dec 2009, 15:07

sinisake wrote:Pa da, Dr, evo, ja sam u to ime spremio jednu vedzbicu u C dura, koja krece iz D! :mrgreen: :ziveli:

Image


Prstored po zelji i mogucnostima. :cao:
Uf pa malo je teza, nisi stedeo... Zvuci kao Satrijani, 'el Satrianji?
:metal:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 12 Dec 2009, 15:10

Pa nije bas Satruljani, sve s(t)akato, alternate picking, na 600 bpm treba da se svira... :mrgreen:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 12 Dec 2009, 16:55

Evo, da se iskupim, jos jedne vedzbice... Uz sliku prilazem i midi fajl. :mrgreen: C dur, of kors! :mrgreen:

Image

http://www.box.net/shared/6vkkygz2bc

:ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 12 Dec 2009, 18:15

E, da, prstored za prethodnu vezbu (svira se za oktavu vise, onako je mozda malo nemoguce :mrgreen: !):
Image

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sezam » 13 Dec 2009, 22:36

RadoslavZ wrote:
Pa na trozvuk G-dura dodaj veliku septimu, tj. fon fis, dobćeš G-maj, ili veliki durski septakord Inače G-dur se sastoji od tonova G,H,D.
Dobices Gmaj7 :mrgreen: Ne razumem koju svrhu ima tvoj post :?
Pa za čoveka je isto e-mol i Gmaj7. Eto to je to. Već kad sam tu i kad su skale u pitanju, zavisi koju skalu pravite, da li dursku, molsku /prirodnu, harmonsku ili melodijsku/, a onda akorde na svakom tonu lestvice.

User avatar
musickiller
Posts: 23
Joined: 08 Nov 2009, 01:43

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by musickiller » 17 Dec 2009, 17:14

Ja sam mislio da je deo u vezi uklapanja akorda u lestvicu vec savladan....
I obratno.... A mozda bolje da pocne neko od lestvica za jodlovanje....Ne mislim na tebe Sezame.... :arrow:
Već kad sam tu i kad su skale u pitanju, zavisi koju skalu pravite, da li dursku, molsku /prirodnu, harmonsku ili melodijsku/, a onda akorde na svakom tonu lestvice.[/quote]

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Vežbaj, Vežbaj & Vežbaj !!!!!

Post by sinisake » 20 Dec 2009, 00:38

@musickilleru, posto vidim da vladas materijom, necu vise da raspravljam, evo jos jedne vrlo korisne vedzbice:

Image

Alternate picking, prosetati kroz sve tonalitete.

Midi:
http://www.box.net/shared/cbu9dhndx0


:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest