Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by Critical » 19 Apr 2007, 22:49

Okidanje prstima ,kako ,sta?
Pa ovako:
Palac sluzi za okidanje gornje tri zice (bass zice,E,A,D).
Prsti koji su zaduzeni za donje tri zice (G,H,E') su kaziprst,srednji prst i domali prst.

1.prst (kaziprst) okida G zicu
2.Prst (srednji,kulturni prst) okida H zicu
3.Prst (domali prst) okida E'

Ovo i nije neka pamet ,ali za one koji tek pocinju moze da posluzi.
E sada kako mozete ovo da vezbate ,npr. za pocetak mozete da hvatate otvorene akorde tipa:Em,Am,C...........itd.
Okidate bass zicu pa zatim sa ostala tri prsta okidate donje tri zice (razlazete).Evo ja cu dati primer za Em,znaci okidate E zicu palcem a sa ostala tri prsta (1 , 2 ,3 prst ,gore navedeni) donje tri zice (primecujete da lici na nesto ,pa da lici tacnije jeste uvod za Nothing Else Matters)

Ovo je neko osnovno razlaganje koje se koristi u vecini pesama,e sada mozete naravno kada ovo dobro utvrdite i da predjete na malo drugacije seme razlaganja ,kao npr. Stairway to Heaven ,ili pratnja za Still got the Blues (Garry Moore)

Rezime :
Palac - okida gornje tri zice (E,A,D)
1.,2. i treci prst - okidaju donje tri zice (G,H,E')

Toliko od mene,ako neko ima sta neka dopuni. :lol:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 20 Apr 2007, 00:52

nemam nista, lepo si sve reko:)

primer za malo teze vezbanje desne ruke (posto je za levu lako) je pesma street spirit od radioheada. barem je meni bilo zeznuto, posto mi ne lezi takvo razlaganje...

jedino bih mogao da kazem da ta pozicija moze da se pomera, mada to nije standardno, ali ja to ponekad koristim, recimo ako hocete alternativno prstima da svirate E i A zicu u nekom brzem ritmicu mozete da svirate E palcem, a A kaziprstom.
to cak ima i neki naziv, ako se ne varam, mada ja sam neuk:)

takodje, mozete donje tri zice (G, H, E) da okidate prstima u isto vreme kako biste svirali onaj trange-frange ritam:)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 20 Apr 2007, 02:00

Code: Select all

takodje, mozete donje tri zice (G, H, E) da okidate prstima u isto vreme kako biste svirali onaj trange-frange ritam:)
Da tacno zaboravih ,mozete da kombinujete ritam naizmenicnim okidanjem bass zice i ove tri donje zice ,primer: kec,(narodnjacki ritam ,retko se svira ovako ali moze ,cesce se svira trzom )a takodje mnogo lepsi primer je i valcer.
Za keca evo primer pesma Moji su drugovi (Bajaga)
Am-okidate u sledecem ritmu : A (bass zica) pa donje tri ,pa onda E(bass zica ) pa donje tri.
Valcer-Am -okidate : A (bass) pa dva puta donje tri ,pa E (bass) pa jednom donje tri. Da pokusam da docaram ritmicki : TA ,TATA, TA, TA

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 05 Jun 2007, 01:13

Ovo se može samo uslovno uzeti kao tačno.
U suštini nema pravila. Mnogi gitaristi su razvili svoju tehniku sviranja prstima pa se tako palcem ponekada mogu okidati i prve tri žice ili kažiprstom i srednjim okidati prva žica ili bas žice itd. Može se koristiti i mali prst koji se (po teoriji) inače ne koristi ali za sviranje tremolo deonica na klasičnoj gitari dobro dođe.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 05 Jun 2007, 01:27

Naravno ima tu ranznih tehnika (Apojando,Tirando .........),ali ovo sto sam ja napisao se uzima kao osnova pa posle ljudi razradjuju okidanje kako kome lezi i kako je lakse ,i btw ne razumem te kada kazes da se moze uzeti samo USLOVNO kao tacno????ali ne zelim da ovu temu pretvorim u raspravu mene i tebe ,vec zelim da neko nesto nauci ,a ovo sto sam napisao su prvi koraci prema tome. :lol:

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 05 Jun 2007, 14:45

Ma naravno, nema rasprave. Mislio sam samo da kažem (i to sa najboljom namerom) da nema strogih pravila. Sve to iz razloga da početnik ne pomisli da je ono što si napisao alfa i omega i da nema vrdanja od toga.
Znači, hteo sam samo da dopunim ono što si napisao.
A inače, potpuno si u pravu. Onaj ko bude uporan pa savlada početak lako će ukapirati da može ubacivati i neke svoje varijante u tehniku sviranja prstima bez obzira o kakvoj se gitari radilo.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 05 Jun 2007, 15:03

Sorry ,zato i napisah da te ne razumem,nego u pravu je covek ,nije ovo sada nesto cega se striktno treba drzati (kako rece alfa i omega :lol: _)
ali ovo jeste osnova svakog okidanja prstima .
:lol:


Tom_YU
Posts: 3
Joined: 23 Dec 2007, 11:13
Location: Priboj

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by Tom_YU » 12 Jan 2008, 10:34

Ja uglavnom sviram prstima,tj. stalno koristim fingerpicking...Ova tema veoma dobro dodje onima koji sviraju prstima...Posto sam ja jos uvek nedovoljno teorijski i prakticno potkovan da bih nesto pisao na ovu temu,bilo bi fino kad bi jos neko pisao nesto o Razlaganju prstima...
Hvala unapred.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by Guitar_thrill » 16 Nov 2008, 11:10

Kako se sviraju solo delovi prstima? Tj. kako da sviram ako imam vise tonova na istoj zici,a da ne koristim legato i moze li to uopste prstima?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by sinisake » 16 Nov 2008, 11:20

Kako ne bi moglo:



On retko koristi legato. ;)

To je, u stvari, 'klasicarski' polozaj ruke, ali je na elektricnoj gitari tesko izvesti, zbog sirine vrata i jos kojecega...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by Duane » 16 Nov 2008, 11:21

koristis teQniku koju pako koristi... tojes' picados... to je za neke malo brze deonice... a to sve radi throu apojando... sto ce reci da je to alternacija izmedju I M i ako si lud A, al pravilno bi bilo I M I M .... kao alternate picking... e sad da bi zna sta su I M A onda moras da znas pravilo P I M A C ;) krazy iako se ovo C skoro ni nekoristi... a da se vratim na apoyando, to ti je alterniranje medju I i M sa naslanjanjem prsta koji okine na nizu zicu... e sad neznam koliko ovo pomaze jer je prilicno konfuzno, al poglej neki video na youtube ili neke slike... uglavnom su ti keywords picados apoyando... a imas i tremolo to ti je alterniranje izmedju I M A vrlo vrlo brzo i to je u principu kao neka pratnja za bass notes... pocuj Recuerdos De Alhambra... ako sam dobro napisao od tarege...

evo je slikica za P I M A C ;)
Image

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by sinisake » 16 Nov 2008, 11:24

Hm... tremolo... nikad to nisam savladao, a hteo sam, bas zbog "Secanja na Alhambru"... Nisam imao zivaca, a i lakse je izvesti to trzalicom. :wink:

Uglavnom, sve ovo ce tesko ici na elektricnoj gitari, kao sto rekoh...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by Cortex » 16 Nov 2008, 12:34

VErovali ili ne ja podjednako dobro sviram elektrichnu i prstima i trzalicom :D, jedino shto prstima ne mozhe to je palm muting, chak i artificial hsarmonic mozhe ako si izvezhban, a ja nisam :( Anyway, brzi delovi se izvode skroz ok(dugo sam svirao klasichnu gitaru) ali naravno, za neke Malmsteen brzine i shta ti ja znam, mora da se doda i legato na prolazne note, ja bar ne mogu da postignem tu brzinu koju imam svojim uzhasnim, uzhasnim alternate picking-om(to mi stvarno ide mnogo loshe jbg, jel ima neko predlog neke vezhbe za to?)...
Anyway, ja ne smatram da je neko gitarista ako ne zna da svira prstima! Bar malo!

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Okidanje (Razlaganje) Prstima!!

Post by Duane » 16 Nov 2008, 15:01

chekiraj paka de lusiju... malmstin se krije od ovog gospodina po svedskim planinama vec 30 godina ;) vezba i vezba i to je to... neverovatno ali istinito... ja sam bas imao neku psiholosku prepreku po pitanju alternate pickinga i eto sad sam poceo nesto da radim i ide sve bolje i bolje... ko bi reko,a ? ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest