Harmonics

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Harmonics

Post by frkadela » 02 Apr 2009, 17:52

Kako da vježbam harmonike?
Dosta toga što sam našao je prilično advanced (Emmanuel, recimo), a meni harmonici baš i ne idu, tako da... :oops:
Moram od nečega da počnem. Treba mi neka literatura, video škole, bilo šta što nalazite korisnim.

Mala napomena: u pitanju je akustična gitara.
:ziveli:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Harmonics

Post by Critical » 02 Apr 2009, 22:07

Pa ono ,vezbaj polako :D Kakve harmonike ,mislis ove obicne ,flazolete ,jel?

Jebiga ,nezno prislonis prst uz zicu iznad praga i okidas i namestas se dok ne dobijes pravi ton i onda samo uvezbavas to :D

Najlakse ces ih naci na V VII XII pragu a ima ih skoro svuda :D

User avatar
bokicasa
Posts: 828
Joined: 08 Nov 2008, 11:42
Location: vozdovac,beograd

Re: Harmonics

Post by bokicasa » 02 Apr 2009, 22:15

skoro svuda ih bas nema....dobijao sam dosta objasnjenja kako i zasto nastaju na tim mestima..znam samo da ima veze sa odnosom duzine zice sa obe strane prsta..tj,da je to jedna od dobijenih prica...:D

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Harmonics

Post by frkadela » 02 Apr 2009, 22:22

Critical wrote:Pa ono ,vezbaj polako :D Kakve harmonike ,mislis ove obicne ,flazolete ,jel?

Jebiga ,nezno prislonis prst uz zicu iznad praga i okidas i namestas se dok ne dobijes pravi ton i onda samo uvezbavas to :D

Najlakse ces ih naci na V VII XII pragu a ima ih skoro svuda :D
Recimo ovaj video je jako interesantan, poučan i težak (za gledanje :)):



Recimo ja znam prirodne harmonike (ne ovako brzo, je l', ali zvuk se stvara) i njih vježbam...

E sad, interesuju me ostali... Kako on dobija ove "lažne harmonike" (kako ih on u jednom trenutku naziva, ja nemam pojma kako se zovu), ovo kad trzalicu drži između palca i srednjeg prsta, a kažiprst drži naslonjen na žice? Mora li kažiprst da se drži na određenom mjestu (iznad određenog praga, recimo) ili može bilo gdje? Šta za to vrijeme radi lijeva ruka? Pritiska bilo koji ton ili mora da bude na onim pragovima na kojima su prirodni harmonici? Ništa mi onde nije jasno... :?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Harmonics

Post by sinisake » 02 Apr 2009, 22:24


User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Harmonics

Post by b-Looser » 02 Apr 2009, 22:27

Mislim da je ovo jedna od najlepsih demonstracija

http://www.youtube.com/watch?v=arYSseLXN4o

:wink:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Harmonics

Post by Critical » 02 Apr 2009, 22:37

bokicasa wrote:skoro svuda ih bas nema....dobijao sam dosta objasnjenja kako i zasto nastaju na tim mestima..znam samo da ima veze sa odnosom duzine zice sa obe strane prsta..tj,da je to jedna od dobijenih prica...:D
Pa tacno je to za duzinu ali, ti onda moras da skracujes zicu svojim prstom leve ruke :D dok ovih prirodnih imas na II III IV V VII IX itd itd :D

A ima ih SKORO svuda :D
Recimo ja znam prirodne harmonike (ne ovako brzo, je l', ali zvuk se stvara) i njih vježbam...

E sad, interesuju me ostali... Kako on dobija ove "lažne harmonike" (kako ih on u jednom trenutku naziva, ja nemam pojma kako se zovu), ovo kad trzalicu drži između palca i srednjeg prsta, a kažiprst drži naslonjen na žice? Mora li kažiprst da se drži na određenom mjestu (iznad određenog praga, recimo) ili može bilo gdje? Šta za to vrijeme radi lijeva ruka? Pritiska bilo koji ton ili mora da bude na onim pragovima na kojima su prirodni harmonici? Ništa mi onde nije jasno...
Koliko sam ja skontao tehniku (a zajebana je :D) fora je da ucestvujes sa obe ruke u pravljenju tih harmonika ,tipa okidas trzom koju drzis izmedju srednjeg i palca a kaziprstom tapujes harmonike ,e sada da bi mogao da ih nalazis svuda onda koristis levu ruku da skratis - produzis zicu ,opet malo je zajebanije na akustari zato sto na el. lagano mozes da tapujes harmonik ( ako si na distu a i ako nisi ima magnete jbg :D)
Teta ova sa videa sto je dao b looser lepo objasnjava :D

Ako ne kontas baci msn pa mogu sutra da ti pokazem otprilike o cemu pricam (preko camere :D)
pozz

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Harmonics

Post by b-Looser » 02 Apr 2009, 22:52

Critical wrote: Teta ova sa videa sto je dao b looser lepo objasnjava :D
Uhhhhh.... jao teto....... :lol:

Zbog tebe samo sanjam u harmonicima i alikvotnom nizu :lol: :lol: :lol:

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Harmonics

Post by frkadela » 02 Apr 2009, 23:07

Ovako, ispravite me ako griješim:

računam gdje ću da naslonim kažiprst na žicu u odnosu na 12 prag (recimo, na vratu držim treći prag lijevim kažiprstom, dok mi je desni kažiprst na 15 pragu i njime mutiram žicu)?

Ima da se razvalim dok ovo naučim, ako ikad uspijem... :(

A što se tićče tete, dala mi je ideju da probam da pjevam dok vo radim, možda će mi brže ići. ;)

Još treba da se naviknem na "palčanu" trzalicu i na konju sam... :/

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Harmonics

Post by sinisake » 02 Apr 2009, 23:13

računam gdje ću da naslonim kažiprst na žicu u odnosu na 12 prag (recimo, na vratu držim treći prag lijevim kažiprstom, dok mi je desni kažiprst na 15 pragu i njime mutiram žicu)?
Pa da, tako nekako, ja palcem okidam...

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Harmonics

Post by frkadela » 02 Apr 2009, 23:19

Da, da, okidam palcem...
S tim što mi moj thumb pick NIKAKO ne odgovara! Predebeo je, mnogo štrči, osjećam se kao mutant kad ga nosim... :(

Uglavnom, interesantno je. A kako sam ja ritam gitarista i nisam neki tehničar, ovo ću moći sasvim fino da iskoristim čim ga malo savladam. Definitivno najljepši zvuk koji mogu iz gitare da izvučem... Hvala vam na pomoći! :ziveli:

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Harmonics

Post by frkadela » 02 Apr 2009, 23:50

Vraćam se sa novim saznanjem! :mrgreen:

Naime, otkrio sam da je najbolja vježba za koordinaciju i stvaranje osjećaja sviranje "Tišine" (da, da, Bajaga!) razlaganjem harmonika!

Eto, valjda će budućim početnicima ovo značiti... :)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Harmonics

Post by Critical » 03 Apr 2009, 10:34

računam gdje ću da naslonim kažiprst na žicu u odnosu na 12 prag (recimo, na vratu držim treći prag lijevim kažiprstom, dok mi je desni kažiprst na 15 pragu i njime mutiram žicu)?
Upravo tako ! :D

Teta je ....... da ne lajem pred decom :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest