Notni zapis - prosireno

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Ylvaon » 30 Jun 2010, 01:06

Na primer, ovako:

Image

CW Sonar, Steinberg Cubase, Guitar Pro, Sibelius, Finale za razliku od Worda nemaju spell check opciju, tako da, ukoliko se notiranje ne zna, najbolje je da se ili nauci, ili da se ovakvi programi napuste... Ipak postoji razlog zasto se notacija studira 5 godina u okviru studija kompozicije... Ipak...

PS: Notacija nepotpuna, jer nisi naveo nikakve napomene vezane za dinamiku, frazu, boju, podesavanje instrumenta, kao ni nacin sviranja...

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Ylvaon » 30 Jun 2010, 01:08

nenadnenad wrote:Ajde da brojimo...

2x 1\64 = 1\32
1\4 = 8\32
8+1\32 = 9\32

Ovaj takt od 7\8 valjda ne treba objasnjavati ? :mrgreen:

http://www.box.net/shared/evri9s6t5t
Muzika (jos uvek, nazalost) nije matematika. Vrsta takta (tzv. ,,metar") nije zbir notnih vrednosti koje se u njemu nalaze. To je to sto pricam - moras znati notirati. Stancanje nota u taktu, sabiranje duzine im i pisanje toga u metar nije notacija, nazalost...

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Notni zapis - prosireno

Post by nenadnenad » 30 Jun 2010, 01:41

...i imati strpljenja da to znanje ucis godinama bez ikakve prakticne primene - posto resavanje ispita, kontrolnih i slicnog nije prakticna primena. Ako to uspes da nekako izdrzis, sa 20 i nesto godina u jednom trenutku naprosto shvatis da ti mnoge stvari koje nekome bez tog znanja idu izuzetno tesko, idu zapravo veoma lako. To je poenta tog znanja.
Tema je dobar uvod u osnove notnog zapisa al treba se nastaviti sa ucenjem ko sto si rekao.
Necu da ispitujem u vezi toga sto si okacio, kontam da bi bilo kao kad neko ispituje u vezi crnih rupa a ne zna ni sta je gravitacija :mrgreen:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Ylvaon » 30 Jun 2010, 02:13

Jednostavno je...

Sitne note u mom zapisu, a tridesetdvojke ili sezdesetcetvorke u tvom su aćakature, one se sviraju na nacin predudara, odnosno najbrze moguce, sto bi gitaristi rekli: "strum"... Svaki stil ipak ima nacin izvodjenja acakatura, kao sto i trileri, tremoli, mordenti, itd. zavise od stila (barok, klasicizam, i tako dalje).

Takt koji si ti rekao da je bez oznake, zapravo nije bez oznake. Taktovi bez oznake su nesto drugo. Ovaj tvoj samo nije imao prikazanu oznaku, dok je vrlo jasno da je to 9/8. E, sad, takvi taktovi mogu da se dele na vise nacina: 2+2+2+3, 2+3+2+2, 2+2+3+2, 2+2+2+3. Ocito je da se kod tebe desava slucaj pod 2, a kako to znam, pa zato sto je prva nota cetvrtina (dakle 2 osmine), sledece imamo 3 osmine pod ligaturom, a zatim i 2 puta po 2 osmine pod ligaturom. To se kasnije i lepo culo u snimku. Opet, to je razlog zasto sam ja osmine tako i grupisao, a ne makar kako, kako je u tvom zapisu. Ligatura je ok, ali kada ovako zapises, sve je mnogo preglednije i jednostavnije.

Ligature, verovatno ti je jasno cemu sluze (lukovi). Akcenti sluze da naglase taj karakteristican ritam, jer 9/8 moze da se svira i sasvim flah - e, tek tada je takav flah 9/8 zbir trajanja notnih vrednosti unutar takta. A zasto rec "poco"? "Poco" na italijanskom znaci "malo", sto znaci da te akcente treba tek ovlas svirati, a ne cepati kao da si sisao sa planine u centralnoj Srbiji. Dakle - ritam neka se oseti, ali diskretno.

Poslednji takt je cini mi se jasan.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Ylvaon » 30 Jun 2010, 02:14

Dopuna: znak u drugom taktu je tzv. lenjivac, iliti znak za ponavljanje takta, a linija ispod sistema u prvom i trecem taktu je klavirski pedal, a koji se ovde koristi sa svrhom naznake za "let ring" nacin sviranja.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Notni zapis - prosireno

Post by sinisake » 30 Jun 2010, 02:47

Mnogo ti je lepo ovo, Neso, k'o uspavanka neka.... :P :wink:

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: Notni zapis - prosireno

Post by pivonroll » 30 Jun 2010, 21:28

@Ylvaon
Mislio sam na ovaj space iz tvog potpisa.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Notni zapis - prosireno

Post by nenadnenad » 30 Jun 2010, 21:52

Mislim da sam upio uglavnom sve al i da bi trebao da menjam guitar pro :mrgreen:
Ja pisem tako da ne bi zaboravio pesme, ne da bi mogao neko iz mog zapisa da skonta tacno sta je pisac hteo da kaze.Al, svakako mi fali dosta toga, ne radi reda nego da bi mogao uopste da zapisem kako treba to sto sviruckam, da je 'jednak razmak izmedju nota".... i duzina trajanja kakva treba da bude. :mrgreen:

Inace mi nisu jasne povisilice i snizlice.
Ako sam dobro upamtio oznake koje se stavljaju odma posle violinskog kljucaoznacavaju u daljem notnom zapisu koje ce se note povisiti ili sniziti ali nije mi jasno zasto?
Zasto se ponistavaju u odredjenim delovima povisilice ili snizilice ako se moze svesti na par najcescih razloga?


http://fc00.deviantart.net/fs12/f/2006/ ... eAgain.jpg

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Ylvaon » 30 Jun 2010, 22:39

@pivonroll:
Da, to su mi stare kompozicije... Uglavnom sa prve i druge godine studija (sad sam treca)... Nisam vec dugo napravio kvalitetniji snimak novijih muzika, pa ne uploadujem nista...

@nenadnenad:
Menjaj GP, to pod #1. Pa ok, ako je za licnu upotrebu, u redu je, mada, onda je bolje da snimis... Ne znam, u muzici obicno vlada pravilo: radi korektno ili nemoj raditi... Ako zelis da notiras korektno, moras to nauciti, eto, prosto je tako.

Povisilice i snizilice ispred kljuca odredjuju osnovni tonalitet kompozicije, posto se tonalitet, naravno, tokom muzike menja. Ponistavaju se da bi se preslo u drugi tonalitet, to se moze uraditi tako sto se povuce dupla crta, i onda se ispisu predznaci (zbiran naziv za povisilice, snizilice i razresilice) koji razresuju stari i oznacavaju novi tonalitet, ili da se svaka nota pojedinacno preznacuje (povisava, snizava ili razresava) kako bi odgovarala novom tonalitetu. Ovo sa najcescim razlozima - ne razumem sta hoces da kazes...

ja0712
Posts: 2
Joined: 24 Oct 2012, 19:30

Re: Notni zapis - prosireno

Post by ja0712 » 24 Oct 2012, 19:33

Da li neko mozda ima ideju na koji nacin bi bilo zanimljivo deci uzrasta od 7 godina predstaviti notni sistem a da to ne bude dosadno? postoji li neka zanimljkiva prica o violinskom kljucu ili tako nesto? Hvala.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Notni zapis - prosireno

Post by pipistrello » 30 Nov 2013, 15:03

Pa poželjno je pre nego što prikažeš notni sistem deci da ih naučiš nekim pesmicama, pa potom tim pesmicama prvo da imenujete tonove, a onda tek dolazi slika odnosno notni sistem. Postoje razne metode postavljanja osnovnih tonova, ali u našoj zemlji najviše se ceni metoda Miodraga A. Vasiljevića pomoću modela pesmica. Sedam pesama prikazuju deci sedam tonova...Njihov početni ton zvučno odgovara odredjenom tonu, kao i prvi slog koji izgovaraju. Npr. za ton "Do" - Došla mi baka na pazar, za "Re" - Resavo vodo ladna, za "Mi" - Mi idemo preko polja, za "Fa" - Farba Mića vrata...ukoliko ne znaš ove pesmice, možeš i da izmisliš ili iskomponuješ nešto, svakako ukoliko si dovoljno maštovit, možeš smisliti podjednako dobru pesmicu, a ako baš hoćeš da kreneš suvoparno od notnog sistema, možeš za početak notne linije da obojiš ili da prvo učite da crtate puža - za violinski ključ...mada ja nikako ne bih preporučila da se dete odmah udavi linijskim sistemom i teorijom, prvo muzika, pa onda objašnjenje. Eto možda sam sad malo štreberski objasnila, ali ako nešto nije jasno pitaj :)
Kasnim sa odgovorom, ali svakako možda pomogne nekome i ovaj odgovor :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest