Notni zapis - prosireno

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Cope » 31 Dec 2008, 01:55

Sve pohvale autoru za temu i trud :)

Završio sam kao klinac nižu muzičku - kontrabas, al tek sad vidim koliko sam zaboravio teoriju i koliko mi znači što mogu ukratko i sažeto da se podsetim nekih stvari.
Naime, nakon više od 15 godina pauze ponovo sam obnovio staru ljubav i uzeo malo da svirkam bass, te je ovaj forum je kao izmišljen za mene!

Miona
Posts: 8
Joined: 10 Dec 2008, 02:05

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Miona » 18 Jan 2009, 15:48

Sta je kontrapunkt?

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Wolf » 18 Jan 2009, 17:18

Uragan Katrina wrote:Samo bih jos htela da vas zamolim da kada pisete postove,bar one koje se odnose na mene,pisete gramaticki pravilno,ne podnosim greske.Muzicari su svestrani ljudi,poznati po tome sto su talentovani za sve sto je vezano za muziku,pa tako i jezik,pogotovo maternji.
Ja se izvinjavam sto upadam u raspravu, ali moram. Ako ces vec da kritikujes nekog za pravopis, prvo nauci da se posle interpunkcijskih znakova stavlja razmak. Hvala. ;)

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Uragan Katrina » 29 Jan 2009, 01:40

Miona wrote:Sta je kontrapunkt?
Kontrapunkt u sirem smislu je nauka koja proucava polifoniju (viseglasje u kom svi glasovi imaju ravnopravnu ulogu),a u uzem smislu je melodija koja tece uz temu,ritmicki joj kontrastira (imaju razlicit ritam,dopunjuju se),a harmonski su podudarne,sto i moraju biti,posto teku istovremeno.
Ovo su strucne definicije iz knjige Vokalni kontrapunkt Mirjane Zivkovic,ako ti to nesto znaci.
Laicki receno,kontrapunkt se bavi proucavanjem kompozicija koje su pisane u vise glasova,najcesce su u pitanje one iz 16.,17.veka,iako ne samo te,ali one su kao neki prototip koji sluzi danasnjoj kompozitorskoj praksi.
Polifone kompozicije koje ctp (skracenica za kontrapunkt) proucava su mise,moteti (crkvena muzika),madrigali (svetovni)-to je od vokalnih kompozicija,sto se tice instrumentalnih,to su fuge,invencije,...Najpoznatiji kompozitor instrumentalnih fuga i invencija je bio Bach.
Sad sam ti isuvise opsirno odgovorila na pitanje o ctp-u,nemoj mi zameriti... :D

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Uragan Katrina » 29 Jan 2009, 01:46

Wolf wrote:
Uragan Katrina wrote:Samo bih jos htela da vas zamolim da kada pisete postove,bar one koje se odnose na mene,pisete gramaticki pravilno,ne podnosim greske.Muzicari su svestrani ljudi,poznati po tome sto su talentovani za sve sto je vezano za muziku,pa tako i jezik,pogotovo maternji.
Ja se izvinjavam sto upadam u raspravu, ali moram. Ako ces vec da kritikujes nekog za pravopis, prvo nauci da se posle interpunkcijskih znakova stavlja razmak. Hvala. ;)
Znam za to pravilo,izvinjavam se sto ga ne postujem,ali potpuno mi je glupo i ne svidja mi se kako tekst izgleda sa tim razmacima.Inace,posle zareza se stavlja jedan razmak,a posle tacke cak dva.Zamisli kad bih ovo postovala u SMS poruci. Ako ce nekome znaciti, mogu da pisem i ovako, mozda je lakse i preglednije za citanje. Lepo je sto jos neko zna za pravila u srpskom jeziku, tako nesto ne srecem svaki dan. Postujem to zaista i rado prihvatam kritike, cak radije od pohvala. Inace, sledeci put se nemoj izvinjavati zbog upadanja u raspravu, samo napisi sta ti je na pameti, ja cu to rado procitati i ispraviti svoje greske. Pozdrav!

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by oziman » 29 Jan 2009, 10:53

Uragan Katarina
Tako da svi ovi veliki umetnici koje je Duane naveo zaista velicine.Samo bih jos htela da vas zamolim da kada pisete postove,bar one koje se odnose na mene,pisete gramaticki pravilno,ne podnosim greske.Muzicari su svestrani ljudi,poznati po tome sto su talentovani za sve sto je vezano za muziku,pa tako i jezik,pogotovo maternji.
Kada smo kod muzickog genija i pravopisa procitaj ovo:
I tu sam takođe ja, sad me imate: ti, Mariančice, raduje me stvarno do pune guzice da si bila tako užasno = = vesela: tom derištu, urscherli hladnom guzicom reci: da sam oduvek mislio, kako da joj sve pesme opet vratim, ali Svakako ako sam ih nemaran u značajnim i uzvišenim mislima odvukao sa sobom u Italiju, neču odugovlačiti, ako nađem samo to Zabeležiću u pismu: addio14, deco, budite dobro. Mami ljubim Hiljadu puta ruke, i tebi, šaljem sto poljupčića ili cmokčica na tvoje čudovito konjsko lišce, per far il fine ostajem tvoj ec:
Napisao Mocart 1772. god.

Mislim da genije nije svestran. Priroda je veoma stedljiva da bi nekome dala ogroman visak na jednoj strani, a da mu ne oduzme isto toliko na nekoj drugoj. Mocart je jedan od najvecih kompozitora covecanstava koji ni u ranoj mladosti nije trpeo "brljanje" u notnom zapisu, a sto se tice njegovog pravopisa, vidis i sama kakav je.

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Uragan Katrina » 30 Jan 2009, 00:18

Nisam rekla da su geniji svestrani, nego muzicari. Geniji su, kao sto si nam pokazao, obicno toliko nadareni za nesto, da im je, samim tim, uskracen talenat i sposobnost za mnoge druge stvari. Kada sam napisala komentar, samo sam htela da kazem onom koji je pogresio da je lepo videti da neko pazi na pravopis, nisam htela da se to prosiri na opstu raspravu. Decko je i sam rekao da zna da je pogresio, cak je i naveo razlog zbog cega tako pise. Za mene je ova tema zavrsena, stvarno bi bilo lepo da se vratimo na pravu temu, mislim da ce kolega kompozitor da se uvredi sto se ovako prepucavamo sa necim sto nema puno veze sa onim sto je on zapoceo. S obzirom na to da je njegova tema fenomenalna, svaka cst na ideji i trudu, mislim da mu dugujemo toliko da pisemo o tome. Ja sam inace zaista zainteresovana za ovo, mnogo m je drago kad vidim da nisam jedina. Prva cu prestati sa ovim glupostima i vratiti se na notno pismo, lestvice,... Volela bih da mi neko odgovori na moje pitanje o orijentalnom duru,...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Critical » 30 Jan 2009, 13:36

Evo jedna molba za ozimana,nemoj molim te i ovu temu da pretvoris u filozofsku raspravu......

Sto se pravopisa tica,moze da pise kako god ko hoce :)

User avatar
oziman
Posts: 71
Joined: 18 Jan 2009, 11:50
Contact:

Re: Notni zapis - prosireno

Post by oziman » 30 Jan 2009, 14:24

Critical wrote:Evo jedna molba za ozimana,nemoj molim te i ovu temu da pretvoris u filozofsku raspravu......

Sto se pravopisa tica,moze da pise kako god ko hoce :)
Naravno da necu , ali moram da primetim ovo Katarinino apsolutno razdvajanje genija od muzicara. ALI u redu..... evo cutim. :roll:

User avatar
propali_gitarista
Posts: 96
Joined: 08 May 2008, 21:21
Location: Novi sad

Re: Notni zapis - prosireno

Post by propali_gitarista » 01 Mar 2009, 19:36

Pozdrav svima. Recite nesto vise o pravilnim slozenim taktovima i nepravilnim slozenim taktovima, ako nije problem naravno...

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Uragan Katrina » 06 Mar 2009, 22:19

Za pocetak, nazivi pravilni inepravilni slozeni taktovi nisu najpodesniji, ali se upotrebljavaju iz razloga sto ljudi ne znaju za odgovarajuce. Za ''pravilne'' ne bi trebalo da postoji poseban naziv, jer su oni jednostavno slozeni taktovi. ''Nepravilni'' taktovi se nazivaju mesoviti-jer su sastavljeni iz razlicitih vrsta taktova koji imaju jednu tezu (tzv. prosti takstovi, sto je opet nepravilno). Razlog iz kog je ovo pogresno je-mesoviti taktovi su sastavljeni iz razlicitih ''manjih'' taktova, ali tu nema niceg nepravilnog. Mozes podeliti jednu jedinicu brojanja i na 2 i na 3, kao i na 4 jednake notne vrednosti. cak je i naziv slozeni taktovi diskutabilan, jer neki ritmicki obrazac moze biti u ''prostom'' taktu komplikovano napisan, tezak za izvodjenje, a drugi ritmicki obrazac moze biti u ''slozenom'' taktu, vrlo jednostavno napisan. Ali dosta o tome.
U taktovima koji su sastavljeni od jedne teze (naglasene dobe u taktu) i jedne arze (nenaglasene dobe), postoje oni sa jednom tezom i 2 arze,2 teze i jedne arze,...Tu nema nista specificno da se kaze.Poenta je u naglasku koji u stvari odredjuje vrstu takta, pa je ti vrlo bitno za izvodjenje, ritam je osnova svega. Nesto zanimljiviji su mesoviti taktovi-7/8, 9/8, 5/8, 5/4,...mnogo je kombinacija. To su takozvani ''makedonski ritmovi'' , mada su rasprostranjeni sirom Balkana, pa i sire. Oni najcesce karakterisu narodnu izvornu folklornu melodiku, igre...Vrlo su ''egzoticni'' jer se bave problematikom pomeranja naglaska, promenom vrste takta,... Takodje su i bliski narodu, pa su tako i nastale mnoge kompozicije u narodnom duhu, pesme koje su svima bliske, nmpr. Niska banja-ako se ne varam, ona je pisana u taktu od 98...
Zaboravila sam da napomenem kako dobro moze da se iskoristi promena naglaska. Evo npr. takt 9/8 moze da se podeli na 4 grupe-2,2,2,3 2,3,2,2 2,2,3,2,......Ovim se postize odlican efekat, ali to vex ne bih mogla da objasnim recima. Najbolje je poslusati.
Ovo je otprilike sve sto mi je sad palo na pamet, ako se setim jos necega, pisacu. Ako te zanima kakva je notacija bila pre nago sto su se uveli taktovi, taktice i notne vrednosti razlicite od danasnjih, rado cu ti napisati nesto o tome, osim ako vec ne znas ponesto.
Pozdrav!

User avatar
shule
Posts: 594
Joined: 02 Mar 2009, 22:09
Location: Pancevo

Re: Notni zapis - prosireno

Post by shule » 10 Mar 2009, 21:23

Uragan Katrina wrote:Slazem se sa vama,u nekim stvarima,ali mislim da me niste dobro shvatili.Ja sam kriva,nisam se dobro izrazila.Treba da se taktira i vezba i sve to,ali se toga treba sto pre osloboditi,bas iz razloga koji je naveo Ylvaon-note su muzika,prvo treba nauciti tehniku,koja posle ostaje mehanicki element izvodjastva.Gospodine kompozitore,nemojte se uvrediti,ne vredjam ja skolovane muzicare,to bi bilo kao da vredjam samu sebe,ali nekad treba dati prednost onom muzickom duhu u nama koji ne priznaje pravila,pa kad se to ukomponuje sa znanjem,tehnikom i svim ostalim,onda je to prava stvar.Tako da svi ovi veliki umetnici koje je Duane naveo zaista velicine.Samo bih jos htela da vas zamolim da kada pisete postove,bar one koje se odnose na mene,pisete gramaticki pravilno,ne podnosim greske.Muzicari su svestrani ljudi,poznati po tome sto su talentovani za sve sto je vezano za muziku,pa tako i jezik,pogotovo maternji.
Posle tacke ili zareza se stavlja razmak. Pravopis. Nemoj da se vredjas. :) :mrgreen:
Izvinjavam se, nisam video da je neko vec ispravio. :) :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Duane » 11 Mar 2009, 02:06

shule wrote:
Uragan Katrina wrote:Slazem se sa vama,u nekim stvarima,ali mislim da me niste dobro shvatili.Ja sam kriva,nisam se dobro izrazila.Treba da se taktira i vezba i sve to,ali se toga treba sto pre osloboditi,bas iz razloga koji je naveo Ylvaon-note su muzika,prvo treba nauciti tehniku,koja posle ostaje mehanicki element izvodjastva.Gospodine kompozitore,nemojte se uvrediti,ne vredjam ja skolovane muzicare,to bi bilo kao da vredjam samu sebe,ali nekad treba dati prednost onom muzickom duhu u nama koji ne priznaje pravila,pa kad se to ukomponuje sa znanjem,tehnikom i svim ostalim,onda je to prava stvar.Tako da svi ovi veliki umetnici koje je Duane naveo zaista velicine.Samo bih jos htela da vas zamolim da kada pisete postove,bar one koje se odnose na mene,pisete gramaticki pravilno,ne podnosim greske.Muzicari su svestrani ljudi,poznati po tome sto su talentovani za sve sto je vezano za muziku,pa tako i jezik,pogotovo maternji.
Posle tacke ili zareza se stavlja razmak. Pravopis. Nemoj da se vredjas. :) :mrgreen:
Izvinjavam se, nisam video da je neko vec ispravio. :) :mrgreen:
sta ces, muzicari... vragolani... :mrgreen:

User avatar
shule
Posts: 594
Joined: 02 Mar 2009, 22:09
Location: Pancevo

Re: Notni zapis - prosireno

Post by shule » 12 Mar 2009, 22:50

Duane wrote:
shule wrote:
Uragan Katrina wrote:Slazem se sa vama,u nekim stvarima,ali mislim da me niste dobro shvatili.Ja sam kriva,nisam se dobro izrazila.Treba da se taktira i vezba i sve to,ali se toga treba sto pre osloboditi,bas iz razloga koji je naveo Ylvaon-note su muzika,prvo treba nauciti tehniku,koja posle ostaje mehanicki element izvodjastva.Gospodine kompozitore,nemojte se uvrediti,ne vredjam ja skolovane muzicare,to bi bilo kao da vredjam samu sebe,ali nekad treba dati prednost onom muzickom duhu u nama koji ne priznaje pravila,pa kad se to ukomponuje sa znanjem,tehnikom i svim ostalim,onda je to prava stvar.Tako da svi ovi veliki umetnici koje je Duane naveo zaista velicine.Samo bih jos htela da vas zamolim da kada pisete postove,bar one koje se odnose na mene,pisete gramaticki pravilno,ne podnosim greske.Muzicari su svestrani ljudi,poznati po tome sto su talentovani za sve sto je vezano za muziku,pa tako i jezik,pogotovo maternji.
Posle tacke ili zareza se stavlja razmak. Pravopis. Nemoj da se vredjas. :) :mrgreen:
Izvinjavam se, nisam video da je neko vec ispravio. :) :mrgreen:
sta ces, muzicari... vragolani... :mrgreen:

:ziveli:

User avatar
Aca
Posts: 285
Joined: 29 Nov 2008, 15:23

Re: Notni zapis - prosireno

Post by Aca » 09 May 2009, 10:54

Znaci ja se ceo zivot oslanjam na tablature...nikad nisam hteo da ucim notne zapise, a sad kad u srednjoj skoli to ne radimo mene zanima...Mada znam ovo sto ste objasnjavali...

Ali mene zanima da mi neko objasni, Sta je to Mol, a sta Dur koja je razlika kako se koristi ...it???!!!???
a ne neko kaze imate C-dur i naravno pored njega A-Mol,a ja ne znam sta je reko... :( :( :(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest