Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Reverse » 04 Jan 2010, 12:47

Ako hoces da sviras improvizacije, moras da se naskidas soloa dobrih gitarista, i naravno slusanje! Znanje iz teorije itekako pomaze, ali mora da se svira!

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by sezam » 04 Jan 2010, 23:47

RadoslavZ wrote:
Devlas wrote:Dobar dan i SRECNA NOVA GODINA! :-)

Zanima me ako bi mogao neko da mi pomogne oko sledeceg.
Moje znanje je jako skromno, iako gitaru sviram relativno dugo, nikada mi nije ni trebalo poznavanje nekih teoriskih stvari
posto sam uglavnom svirao ritam i to u kafani drustvu ili za svoju dusi. E sad se pojavljuje potreba za nekim soliranjem i tu nastaje problem. Ako mi treba neki lick da popunim kada nema glasa to i nije neki problem cepim nesto brzo iz skale koju svira pratnja tipa ide Dm i ja tu nesto izmislim is Dm prirodne skale, ali kada treba bas solo da ide tu mi nastaje preveliki problem. Pocnem iz tona kojim pocinje pratnja i menjam skale kako se menja pratnja, ali kada se akordi brze menjaju nastaje mi problem. Niti mi zvuci lepo niti slusljivo.

Da li postoji neko resenje, da se nadje neki dominantan ton pa pocne odatle i da ta skala traje do kraja ili se menjaju skale po nekom redosledu. Verujem da je pitanje tesko i za odgovoriti i za po mojim objasnjenjima shvatiti ali bih bio jako zahvalan na odgovoru. Unapred zahvalan Vlada.

Npr ako pratnja ide Dm A G C Dm sta tu svirati?
Ili Cocaine Claptona ritam ide E E D E D dok solo pocinje iz G
Vlado, improvizacija je mnogo komplikovana stvar i ne moze se objasniti u samo jednom postu, zato i tebi preporucujem da uzmes
jazz udzbenike Dzodija Fisera u kojima je teorija lepo objasnjena. Ako zelis da krenes sa izucavanjem improvizacije,
mislim da bolja stvar od Dzodijevih knjiga ne postoji. Posalji PP, ako ne mozes sam da nadjes knjige.

Akordska progresija Dm A G C Dm, ne moze nikako da bude u C-duru :D
Da ali d-mol je supertonika u C-duru, a G-dur dominanta, sad vidi taj A, da li je a-mol ili A dur. Rekao bih da će pre biti a-mol, tj. paralela, iliti medijanta. Uostalom iz melodije izlazi i improvizacija. Ovaj nas je dobro okupio oko nekoliko akorda, svaka mu čast.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 05 Jan 2010, 19:52

@sezam:

Nema veze sto se ti akordi nalaze svojom gradjom u C Dur lestvici, u teoriji tonaliteta poznog XIX veka svaki akord se nalazi u svakoj lestvici. Ja mogu interpretirati te akorde i kao delove Cis Dura, ako treba. Tonski centar se odredjuje prema tome koji akord se oseca kao tonika, a to je ovde ocigledno D. Ako postoji ton "f" u lestvici, onda je mol, ako postoji "fis", onda je Dur, ako postoje oba, onda je oba.

Melodija moze proizaci iz harmonije, kao i obrnuto. A obe mogu proizaci iz ritma. Naravno, i obrnuto...

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by sezam » 06 Jan 2010, 07:54

Ylvaon wrote:@sezam:

Nema veze sto se ti akordi nalaze svojom gradjom u C Dur lestvici, u teoriji tonaliteta poznog XIX veka svaki akord se nalazi u svakoj lestvici. Ja mogu interpretirati te akorde i kao delove Cis Dura, ako treba. Tonski centar se odredjuje prema tome koji akord se oseca kao tonika, a to je ovde ocigledno D. Ako postoji ton "f" u lestvici, onda je mol, ako postoji "fis", onda je Dur, ako postoje oba, onda je oba.

Melodija moze proizaci iz harmonije, kao i obrnuto. A obe mogu proizaci iz ritma. Naravno, i obrnuto...
Plašim se da smo otišli predaleko u stručnosti. Ne sporim Vaše visoko obrazovno poznavanje muzike. Ali ajde da pomognemo ljudima da se bave muzikom na najjednostavniji način. Mislim da ćete se složiti da ovde ima dosta lutanja uopšte u poimanju muzike. Uz to imam dosta pedagoškog rada pa mi je želja da ovim mladim ljudima ukažem u kom pravcu se razvijati kao instrumentalista, u konkretnim slučajevima kao gitaristi. Moje poštovanje.

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 06 Jan 2010, 11:16

Da, da, svakako, tu nema dvojbe... Los sam improvizator, a i nisam neki ljubitelj vestine, tako da tu ne mogu previse da pomognem.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by sinisake » 06 Jan 2010, 11:17

Ali ajde da pomognemo ljudima da se bave muzikom na najjednostavniji način.
Da li to znaci da preko ove progresije: Dm, A, G, C sviraju C dur??? Plasim se da to i nije neka pomoc, sezame. :ziveli:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 12 Jan 2010, 01:35

Sto se tice tonskog sastava, to jeste ekvivalentno C Duru...
Ali je tonalno to d moll ko konj...
Sad, ako to nije prakticna pomoc, click ignore...

jimi magnet
Posts: 1
Joined: 28 Mar 2010, 03:16

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by jimi magnet » 28 Mar 2010, 03:35

koliko sam skonto na brzinu razgovarate o imrovizacij
za ovaj sklop harmonija dm-F skale

ozzy
Posts: 11
Joined: 19 Jul 2008, 12:07

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by ozzy » 06 May 2010, 08:02

jel moze neko da mi napise kadence i stimove za sve durske i molske lestvice,bio bih vam mnogo zahvalan,treba mi za solfedjo :D

User avatar
The_Art_Of_Despair
Posts: 51
Joined: 16 Nov 2009, 21:15

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by The_Art_Of_Despair » 01 Jun 2010, 14:12

Ja imam samo jedno kratko pitanje: E - dur lestvica je: E Fis Gis A H Cis Dis E , a koja je lestvica E Fis Gis B H Cis Dis E ? izvinjavam se ako je bilo slicno pitanje.... al cenim da nije problem da neko casom odgovori.... 8) 8)

RadoslavZ
Posts: 136
Joined: 20 Sep 2008, 15:42
Location: Nis

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by RadoslavZ » 01 Jun 2010, 16:23

The_Art_Of_Despair wrote:Ja imam samo jedno kratko pitanje: E - dur lestvica je: E Fis Gis A H Cis Dis E , a koja je lestvica E Fis Gis B H Cis Dis E ? izvinjavam se ako je bilo slicno pitanje.... al cenim da nije problem da neko casom odgovori.... 8) 8)
E lidijski modus

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 02 Jun 2010, 23:00

The_Art_Of_Despair wrote:Ja imam samo jedno kratko pitanje: E - dur lestvica je: E Fis Gis A H Cis Dis E , a koja je lestvica E Fis Gis B H Cis Dis E ? izvinjavam se ako je bilo slicno pitanje.... al cenim da nije problem da neko casom odgovori.... 8) 8)
To nije nijedna lestvica Dur/moll sistema.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by sinisake » 02 Jun 2010, 23:02

Dobro, ais, to je hteo da kaze... :mrgreen: :ziveli:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 03 Jun 2010, 19:01

E, ali nije rekao... :)

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 14 Aug 2010, 14:20

Ako uzmemo Blues lestvicu, recimo A, gde su tonovi: A C D D#/Eb E G,
Da li se stupnjevi posmatraju kao: I bIII IV bV V bVII ili je po teoriji(tj prirodnom redosledu) pravilno to zapisivati kao: I #II #III #IV V #VI ?
Eto, to mi nije jasno, pa ako neko moze da pojasni...naravno, ima jos ovakvih (nejasnih mi)lestvica, ova je samo primer(svakodnevna :) )
Hvala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest